Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.09.2017
  • 610 kez okundu

Hatay C. Başsavcılığı Şüphelisi:
KAYSERİ’DE YAKALANDI
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması çerçevesinde aranan B.Ş. adlı öğretmen Kayseri’de yakalandı. KOM Polisi tarafından yapılan çalışmalar sonrasında yakalanan ve özel bir okulda öğretmenlik yaptığı öğrenilen B.Ş. hakkında işlem başlatıldı.

Hatay-Suriye sınırına takviye:
5 TANK…
Hatay-Suriye sınırına, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce silah, teçhizat ve asker takviyesi yapılıyor. Hatay’a gönderilen 5 tank Salı akşamı ilimize ulaştı. Askeri araçların, ilimiz ile Suriye sınırındaki askeri birliklere takviye amaçlı gönderildiği ve buralarda konuşlandırılacağı öğrenildi.

A.Ü.’de kayıtlar 6 Ekim’e uzatıldı
Anadolu Üniversitesi, şartsız/sınavsız ikinci bir üniversite olanağında, yoğun başvuru sonrasında kayıt işlemlerini 6 Ekim tarihine kadar uzattı.
Verilen bilgiye göre, Açık Öğretim’de 19 Eylül Salı günü sona eren kayıtlar yoğun izdihamın ardından 6 Ekim tarihine kadar uzatıldı.

Yayladağı’nda dükkanda uyuşturucu
30 KG ELE GEÇTİ
Yayladağı ilçesi Kurtuluş Mahallesi’ndeki bir dükkanda 30 kg esrar ele geçirildi.
KOM Polisi, operasyonun ardından işyeri sahibi Ş.G.’yi gözaltına aldı. Olay soruşturuluyor.

Hatay’da 565 Suriyeli Öğrenci
BÜYÜK BÖLÜMÜ İMAM HATİPLERE
İlimiz Antakya ilçesinde, 565 Suriyeli lise öğrencisinin öğrenim göreceği okullar belirlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko başkanlığındaki; Mehmet Altıncan, Mustafa Kılınç, Saffet Yurtagül, Mustafa Şekerci, Hamza Vurgun ile Yakup Ay’dan oluşan Nakil Komisyonu kararıyla 565 Suriyeli öğrencinin okulları belirlendi. 565 öğrenciden 400’e yakını imam hatip liselerine verildi.

Paşaveya ve Durgun’un Konferansı bugün Antakya’da
AVRUPA’NIN ÇİFTE STANDARDI…
Hatay MKÜ Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, daha önce ilimizde konuk ettiği Azerbay-can’ın AB Parlamento üyesi Dr. Ganire Paşaveya ile birlikte “Avrupa’nın Çifte Standardı” konulu bir konferans veriyor.
Konferans, bugün Antakya Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, bugünkü etkinlikle ilgili şu bilgileri verdi:
“İki Devlet-Tek Millet diyerek her zaman Türkiye’nin yanında yer alan Azerbaycan ve onun değerli Milletvekili ve aynı zamanda AB Parlamentosu üyesi sevgili kardeşim ve meslektaşım Dr. Ganire Paşayeva’nın da benimle birlikte konuşmacı olarak katılacağı ‘Avrupa’nın Çifte Standartları Karşısında Türkiye ve Azerbaycan’ın Dik Duruşu’ adlı konferansımız bugün saat 16.15’te Antakya Kültür Merkezi’nde verilecek olup, tüm halkımız davetlidir.”

4 ÜNİVERSİTE MEZUNUNDAN 1’İ İŞSİZ
Lise mezunlarının da % 38’i işsiz…
Türkiye’de, % 78’lik oranıyla; Mühendislik, Tıp ve İnşaat mezunları en rahat iş bulabilen meslekler arasında.
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre, Türkiye’de üniversite mezunu 4 kişiden 1’i işsiz dolaşıyor. Eğitime Bakış (Education at a Glance) Raporu’na göre, Türkiye’de yüzde 25 civarındaki işsiz üniversite mezununun yanı sıra, lise mezunları arasındaki işsizlik oranı yüzde 38, lise diploması olmayanlardaki işsizlik oranı ise yüzde 49 oldu. OECD’ye üye ülkelerin işsizlik oranları incelendiğinde, yükseköğrenim görmüş bireylerde yüzde 16, lise mezunlarında yüzde 25 ve lise diploması olmayanlarda yüzde 43 şeklinde oldu. Üniversite mezunları arasında en kolay iş sahibi olunan branşlar mühendislik, tıp ve inşaat oldu. Bu bölümlerden mezun olanların iş bulma oranı yüzde 78 oldu. İşletme ve hukuk alanından yükseköğrenim görenler ise diğer bölümlere göre daha kısıtlı iş imkânına sahip oluyor.
Türkiye’de mezun olduktan sonra iş imkânı en kısıtlı olan bölümler ise sanatsal ve beşeri bilimler, sosyal bilimler ve gazetecilik oldu. Bu bölümlerden mezun olan bireylerdeki işsizlik oranının yüzde 35’in üzerinde olduğu belirtildi.

Akdeniz Muhtarlar Derneği Başkanı
MAHMUT GÜLCÜ
Akdeniz Muhtarlar Federasyonu ile ilgili dünkü haberimizde ‘Başkan’ ismi yanlışlıkla ‘Metin Taşçıoğlu’ şeklinde geçmekte olup, gerçek isim ‘Mahmut Gülcü’ olacaktır. Düzeltiriz.

ATSO, Antalya gezisini iptal etti
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), bu ayın sonunda yapmayı öngördüğü, Meclis ve bazı üyelerin de katılacağı Antalya gezisi ve iş ziyaretini iptal etti. İptale, Gümrük Bakanının aynı döneme denk gelen ilimize yönelik ziyareti neden oldu.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, iki gün önce Meclis üyeleri ile Yönetim’e hitaben şu mesajı yayınladı:
“Antakya ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odaları arasında işbirliği, dayanışma ve karşılıklı bilgi alışverişi temin etmek, akredite olan her iki Oda’nın çalışmalarını yerinde görmek, Antakya ve Antalya arasında başta turizm sektörü olmak üzere iş hacminin ve ticaretin büyümesi, gelişimi ve ilerlemesi için potansiyelleri tanımak, iş çevreleri ve özellikle kendi üyeleri arasında işbirliği ve koordinasyonun güçlendirilmesi amacıyla, Antakya Ticaret ve Sanayi Odamızca 26-29 Eylül 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlemeyi planladığımız birleştirilmiş ‘Oda Meclis ve Müşterek Meslek Komiteleri’ Toplantısı, bağlı bulunduğumuz Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi’nin 28-29 Eylül 2017 tarihlerinde İlimize yapacağı ziyaret ve program nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

DOÇ. Başvuruları 15-29 ARALIK…
Doçentlik başvuruları Aralık ayında yapılıyor. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı, 2017 Ekim dönemi Doçentlik başvurularının, 2016 Nisan dönemindeki aday sayısının fazla olması ve buna bağlı her bir jüri üyesine düşen dosyasındaki artıştan ötürü, 15 Aralık 2017 günü başlayıp 29 Aralık 2017 günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

Kalabaz Kardeşler acılı
Ali Sayar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenleri Mehmet Kalabaz ve Sabit Kalabaz kardeşler anne acısı yaşadı.
Merhume Hacı Nezire Kalabaz’ın cenazesi dün Yayladağı Yenice Mahallesi Kösereli Çiftliği’nde defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah´tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

Kaymakam’a ziyaret
Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) tarafından İskenderun’da icra edilecek olan program kapsamında HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ile HESOB 2.Başkanı Uğur Fırat ve beraberindeki heyet, İlçe Kaymakamı Recep Soytürk’e nezaket ziyaretinde bulundu, bilgi verdi.

100 öğrenciye BURS müjdesi
Ali İsmail Korkmaz (ALİKEV), “Burs Fonu” ile beraber bu sene lise ve üniversitede okuyan toplam 100 öğrenciye burs vermeyi hedefliyor.
Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Bu hedefe ulaşmamızda siz de ‘taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir’ çağrımıza kulak verip ‘burs fonlarımıza’ katkı sağlayarak bir öğrencinin eğitimine destek olmak ister misiniz?” denildi.

Çalışmalar aralıksız
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yeni yerleşim alanlarında ve yetersiz gelen bölgelerde içmesuyu ihtiyacının karşılanmaya devam edildiğini aktardı.

Canlı yayın konuğu
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya merkezde, Hatay genelinde ve Mersin’de eş zamanlı yayın yapan Beyzade Fm radyo kanalının canlı yayın konuğu olacak.
Program, 21 Eylül Perşembe günü saat 17.00’de yayınlanacak.

Şoförler ‘BELGELİ’ olacak
Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu arasındaki (TESK) Esnaf ve Sanatkarlar Yeterlilik Merkezi İktisadi İşletmesi Yetkilendirme Protokolü imzalandı. İmza töreninde konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Özlediğimiz ve alıştığımız gerçek şoför abileri bundan sonra direksiyonda hep birlikte göreceğiz. Tüm şoförleri-miz belgeli olacak’ dedi. Protokolü imzalayan Çalış-ma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 6 ay içinde belgelerin verilmeye başlayacağını belirtti. Bakan Sarıeroğlu, Ekim ayının sonunda serviş şoförlerini de kapsayan bu alanlarda yeterliliklerin hazırlanması sürecinin tamamlanacağını dile getirerek, ‘Bu sürecin arkasından sınav belgelen-dirme merkezimizin akreditasyon çalışmalarını başlatacağız”’ diye konuştu.

8 Camide İmam Hatip açığı var
Başvurular 25 Eylül’e kadar
İlimizde, değişik ilçelerde toplam 8 camide imam hatip bulunmuyor. Camilere ihtiyaç bu kadrolar için kurum içinden yer değiştirme şeklinde atamada bulunulacağı kaydedildi ve 11 Eylül tarihinde başlayan başvuruların 25 Eylül Pazartesi gününe kadar devam edeceği kaydedildi.
Bu arada, başvurucuların mülakata tabi tutulacağı, mülakatın da 26 Eylül Salı günü yapılacağı belirtildi.
İmam hatip ataması yapılacak 8 cami şunlar:
Altınözü-Hacıpaşa Camisi
Altınözü-Toprakhisar Camisi
Belen-Benlidere Camisi
Kırıkhan-Taşoluk Camisi
Kırıkhan-Çamsarı Camisi
Reyhanlı-Horlak Camisi
Yayladağı-Güveççi Camisi
Yayladağı-Görentaş Camisi

Erkayıran’ın acılı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran, baba acısı yaşadı. Kaymakam Erkayıran’ın babası Ali Erkayıran vefat etti. Merhum baba Ali Erkayıran’ın cenazesi dün öğle namazına müteakip Kadirli’de defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

PEDAGOJİK FORMASYON SONUÇLARI AÇIKLANDI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) pedagojik formasyon başvurusunda bulunan öğrencilerle ilgili sonuçlar açıklandı. Alınan bilgiye göre, MKÜ internet site-sinde Pedagojik Formas-yon Eğitimi Sertifika Programı başvuru sonuçları duyuruldu.
Sonuç duyurusu, “Diğer Üniversite Mezunları ve Mezuniyet Aşamasında Olan Yerleşen Adaylar” ile “Mustafa Kemal Üniver-sitesi Mezunları ve Mezuniyet Aşamasında Olan Yerleşen Adaylar” olmak üzere iki kategoride yer aldı.

Kalabaz’ın acılı günü
BABAANNESİ VEFAT ETTİ
Yayladağı ilçesinde CHP İlçe Başkanı olan Murat Kalabaz, büyükanne acısı yaşadı. Murat Kalabaz’ın babaannesi Hacı Nezire Kalabaz vefat etti ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine sabırlar diler.

Ölmüş Esnaflara Mevlid’i Şerif BUGÜN…
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, hayatta olmayan esnaf üyeleri için mevlit okutuyor. Bugünkü programda, saat 13.00’te habibi Neccar Camisi’nde vefat etmiş esnafların ruhuna Mevlid-i Şerif okutulması, saat 15.00’te de mezar ziyaretleri bulunuyor.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik, ilimizde sürdürülebilir enerji temini amacıyla şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar sırasında kesinti de uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi: Kozkalesi Mahallesine 8:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi: Kurtuluş Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi: Akarca ve Kavaklıoluk Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi: Pınarbaşı Mahallesi 175, 177, 178, 178/2 ve Doktor Sadık Ahmet Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi: Odabaşı Mahallesine 20:00-23:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi: Numune Evler Mahallesi 3, 7, 8 ve 12 nolu Sokaklar ile Çaylı Mahallesi 211 ve Fevzi Çakmak Sokaklara 9:00-18:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti yapıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Yukarı Koçören Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Dumlupınar Mahallesi 196, 196/1, 197, 200 ve 201 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Profesör Doktor İskender Sayek Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Tutlubahçe Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune evler Mahallesi 18 Nolu ve Elçibey Sokaklar ile Çaylı Mahallesi Kazım Karabekir Sokağa 9:00-18:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Dokuzdal ve Yanıkpınar Mahallelerine 8:30-17:30 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / /

Hatay’a neden yok?
Hükümet; Ankara, İstanbul ve Antalya’dan sonra Kayseri’nin tramvay hattının yapımını da üstlendi. Bakanlar Kurulu’nun, Kayseri ili Anafartalar YHT Tramvay Hattı’nın...
Dünya yatırımcıları  görüyor
Hatay’a değer katacak projeler Fransa Fuarı’nda tanıtımda Hatay Büyükşehir Belediyesi, dört gündür Fransa’nın Cannes kentinde devam eden Gayrimenkul ve Yatırım...
Rektör’e sürpriz!
30. yıl plaketi Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, hafta içinde, meslek yaşamında 30.yılı dolayısıyla bir...
Samandağ  ilçe merkezinde feci kaza
Beton mikser öldürdü 56 yaşlarındaki Tevfik İnli adlı kişi, kaldırımdan caddeye düştü,o sırada geçmekte olan ‘beton mikser’iş makinasının altında kaldı...
Ali İsmail Korkmaz Anısına:
BŞB ve ALİKEV Koşusu Yarın UNESCO tarafından Gastronomi Şehri ilan edilen ve büyük bir heyecanla 2021 yılındaki Expo Fuarı’na hazırlanan...
Kapanan işyeri artışı % 25
Hatay’da kapanan şirket, işyeri sayısı artıyor! İki ayda 25 şirket tasfiye oldu, 30 şirket ve 31 işyeri kapandı… Resmi verilere...
Kısa kısa haberler
ASP’ye Hatay’da 7 kişi alınacak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ülke genelinde bazı iller için toplam 155 personel alımı yapıyor....
Yeni restore edildi, ama
Sprey boyadan kaçamadı… Tarihi ve kültürel alanlarının kalabalığında gereken özeni sağlamak ve eldeki emaneti gelecek nesillere aktarmak için oldukça yoğun...
Mehmetçik için kurban kesildi
81 İlin Esnafı dualarda birleşti Türkiye’nin 81 ilinden gelen yaklaşık 5 bin esnaf, Hatay üzerinden Afrin’e ‘Zeytin Dalı’ uzattı. Esnaf,...
Güvenlik Önlemi Aldık!
Peki, açıklama da yapar mıyız? Antakya Dutdibi Mahallesi’nde bulunan İstiklal İlköğretim Okulu’nun yıkılmasının ardından boş kalan ve geride kalan molozlarla...
Güvenlik Uzmanı Mete Yarar’a göre…
“15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı”… Hatay, Kilis ve Gaziantep haritada olmayacaktı! Katıldığı bir konferansta 15 Temmuz kanlı darbe girişimine...
Hatay’da yılın doktorları
Koray Ünal ile Reşit Anıl Yüksel Sağlık Bakanlığı etkinliği olarak her yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nda seçilen “İllerde Yılın Doktorları”...
Fransa Cannes  Fuarı’nda:
İskenderun marina tanıtımı Fransa’nın Cannes kentinde devam eden Fuar’da, ilimiz İskenderun ilçesinde yapımı tasarlanan “İskenderun Marinası” Projesi tanıtılıyor. Hatay Büyükşehir...
Türk Sağlık Sen:
“Sağlıkçılara yıpranma payı” sözüne güvenmiyor: Daha önce de söylendi! Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen’in Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin,14 Mart...
Koza ipeği yolculuğu
Samandağ Belediyesi-İlçe Milli Eğitim Protokol imzaladı… Samandağ Belediye ve Kadın Dayanışma Derneği ortaklığıyla hazırlanan ve Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ