header-reklam
KISA HABERLER...                25-02-2014 16:05

 

<p> </p> MKÜ'de yeni "UBYT" başvuruları <p> </p>

 

     MKÜ'de  Bilimsel Faaliyet Teşvik Sistemi kapsamında Fen Bilimleri Enstitüsüne 2013 ve 2014 yılları için UBYT programı başvuruları BİLİM İNSANI PORTALI üzerinden alınmaya başlandı. Başvuru ile ilgili ayrıntıların fen bilimleri enstitüsündeki " ULUSLARARASI BİLİMSEL YAYIN TEŞVİĞİ (UBYT) bölümünden  alınabileceği kaydedildi.

 

 

 

<p> </p> Belen polisi operasyonu:

 

111.500 PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇTİ <p> </p>

 

     Belen İlçe Emniyet Amirliği sorumluluk alanı içerisinde yapılan çalışma ve uygulama sonucu; şüphe üzerine durdurulan bir TIR'da yapılan aramada Reyhanlı İlçesi'nden Adana'ya götürülmesi planlanan 111 bin 500 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.

 

     Geçtiğimiz hafta sonunda Cumartesi günü  ortaya çıkartılan Olayla ilgili olarak N.E. ve Ş.E. isimli şahıslar yakalanarak adliyeye sevk edildi.

 

 

 

<p> </p> MEB; 200 Engelli öğretmen alacak <p> </p>

 

     Milli Eğitim Bakanlığı, 200 engelli öğretmen adayı alacağını duyurdu. Açıklamaya göre,2012 yılında yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı'na katılan adaylar arasından ÖMSS puanı üstünlüğüne göre 200 engelli öğretmen alımı yapılacak .Başvuruların 3-7 Mart tarihlerinde yapılabileceği duyuruldu.

 

 

 

<p> </p> “Vergi Haftası” kutlama etkinlikleri

 

BUGÜN ve YARIN.. <p> </p>

 

     Bu yıl 25.si kutlanan “Vergi Haftası” etkinlikleri çerçevesinde bugün ve yarın da etkinlikler sürecek.

 

     Vergi Dairesi Başkanlığını kutlamalar çerçevesinde bugün ve yarınki programı şöyle:

 

BUGÜN: 09.00 Okullarda Vergi Konulu Konferans

 

09.30 Hatay Huzurevi Ziyareti

 

10.30 Kan Bağışı

 

11.00 Öğrencilerin Vergi Dairesi Başkanlığını Ziyareti

 

11.30 Mükellef Ziyaretleri (Antakya)

 

14.00 Mükellef Ziyaretleri (İskenderun)

 

18.30 Personele ve Aile Bireylerine Yönelik Sinema Gösterimi

 

26 Şubat 2014 Perşembe

 

10.00 Okullarda Vergi Konulu Konferans

 

10.00 Hatay Genç İşadamları Derneğini Ziyaret

 

10.45 Birleşik Sanayici ve iş Adamları Derneğini Ziyaret

 

11.30 Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneğini Ziyaret

 

13.00 Mükellef Ziyaretleri (İskenderun)

 

14.00 üniversitede Vergi Konulu Konferans

 

20.00 Türk Halk Müziği Gösterimi

 

 

 

<p> </p> SAVAŞ mesaj yayınladı <p> </p>

 

     Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, hayatını kaybeden Antakya Ortodoks Kilisesi Başpapazı ve ruhani lideri Sami Sabagil'in vefatını derin bir üzüntü ile öğrendiğini ifade ederek bir başsağlığı mesajı yayınladı. 

 

     Başkan Savaş'ın mesajı şöyle:

 

     “Antakya Ortodoks Kilisesi Başpapazı ve ruhani lideri Sami Sabagil'in şehrimizde var olan huzur, barış ve kardeşlik ortamına katkısı çok büyük olmuştur. Medeniyetler şehri Antakya'da var olan barış, hoşgörü ve kardeşlik duyguları, şehrimizdeki dinler arası kardeşlik ile varlığını sürdürmüştür. Hayata veda eden değerli büyüğümüz Antakya Ortodoks Kilisesi Başpapazı ve ruhani lideri Sami Sabagil'de şehrimizin huzur ve hoşgörü ortamına büyük katkılar sağlamıştır. Tüm güzel çabaları için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Mekanı cennet olsun” Başkan Savaş, Antakya Ortodoks Kilisesi Başpapazı ve ruhani lideri Sami Sabagil'in vefatı nedeni ile ailesine, tüm Hıristiyan camiasına, Hatay halkına baş sağlığı dileklerini sundu. 

 

 

 

<p> </p> EKPSS Başvuruları  7 Mart'a kadar <p> </p>

 

     Engellilere Kamu Personeli Seçme Sınavına  ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS'nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adayların 24 Şubat tarihi itibariyle başvuru yapmaya başladıkları sürecin 7 Mart'a kadar süreceği kaydedildi.

 

 

 

<p> </p> Gazeteci Semir Yazıcı hastaneye yatırıldı <p> </p>

 

     İskenderun Mega TV Genel Müdürü aynı zamanda Semir Yazıcı'nın geçtiğimiz hafta aniden rahatsızlanarak hastanede yoğun bakıma alındığı öğrenildi. HGC Başkanı Ahmet Yetişen sağlık durumu iyiye giden meslektaşı ve üyesi Semir Yazıcı'la acil şifa dileğinde bulundu.

 

 

 

<p> </p> Şubat ayı Kaymakamlar Toplantısı İskenderun'da <p> </p>

 

Her ay düzenli olarak yapılmakta olan Kaymakamlar Toplantısı'nın 2014 yılı Şubat ayı olağan toplantısı  geçtiğimiz hafta sonunda 22 Şubat  Cumartesi günü saat: 10.00'da İskenderun    Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

     Toplantıya Vali M.Celalettin Lekesiz başkanlık etti. Vali Yardımcıları ve İlçe Kaymakamlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda; İlimiz genelinde yürütülen projeler ve kamusal faaliyetler değerlendirildi.

 

     Vali LEKESİZ; İskenderun'da gerçekleştirilen toplantıda da aynı konuların yanı sıra yaklaşan yerel seçimlere yönelik yapılan çalışmaların ve dikkat edilmesi gereken hususların da ele alınacağını dile getirdi.

 

     Yapılan konuşmaların ardından toplantı gündeminde yer alan hususlar ele alınarak, yürütülen projeler ve kamusal faaliyetler ile ilgili görsel sunum eşliğinde değerlendirme yapıldı.

 

 

 

<p> </p> Tiyatrocu Vejdi Koçak,  adaylara mesaj verdi:

 

KÜLTÜR-SANAT PROJELERİNİZ YOK MU? <p> </p>

 

Antakyalı Tiyatro Sanatçısı Vejdi Koçak, 30 Mart Yerel Seçimlerine katılacak belediye başkan adaylarına kültür ve sanat alanına ilişkin projeleri konusunda açıklamalar yapmalarını istedi.

 

     Hatay Sanatçılar Derneği Başkanlığını yürüten Vejdi Koçak, başkan adaylarına yönelik mesajında şunları kaydetti:

 

     "Seçim atmosferinin iyice hissedildiği bu günlerde Hatay için aday olan tüm Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkan adayları ile Meclis üyeleri yaptıkları toplantılarda, yazılı ve görsel basındaki demeçlerinde, açık hava mitinglerinde kendilerini seçmemiz konusunda görüşlerini ve programlarını anlatmaktadır.

 

     Şimdiye kadar yapılan açıklamalarda hiçbir aday başta Kültür-Sanat projeleri olmak üzere; Sanata, sanatçıya, çocuklara, gençler ve eğitime olan yaklaşımları konusunda somut projeler ortaya koymamıştır. Bu durum ister istemez kültür ve sanat duyarlılığının eksikliğini ortaya koymaktadır.

 

     "Efendiler; hepiniz milletvekili, bakan ve hatta Cumhurbaşkanı bile olabilirsiniz! Ama sanatçı olamazsınız!" diyerek sanatın ve sanatçının önemini dile getiren ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün izinde çağdaş, medeni bir toplum olma yolunda Hatay halkı olarak ilerleyeceksek;  tüm adaylarımızın kültüre, sanata ve sanatçıya bakış açılarını net olarak belirtmeleri gerektiğini savunuyoruz.

 

     23 yıldır bu topraklarda, kültür sanat adına; özellikle de tiyatro adına mücadele edilmektedir. Medeniyetler beşiği Hatay hala kadrolu, bütçeli bir tiyatrodan bile yoksundur. Yerel yönetimleri yönetmeye talip olan adayların bu konudaki beyanlarını bekliyoruz.

 

     Belediye Meclisi'n  de  9 yıl önce "Belediye Şehir Tiyatrosu Tüzüğü"  onaylandığı halde hayata geçirilmemişse; Kültür sanat adına kalıcı kadrolar oluşturulmamışsa ve en önemlisi bu konuda     ilgili insanlarla birlikte geleceğe yönelik yapılabilecekler konuşulmamışsa şimdi halkı yönetmek isteyen adaylarımızın bu konulardaki düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmalarını bekliyoruz.

 

     "Hatay Sanatçılar Derneği ve "Hatay Sanat Direnişçileri" olarak; kazanan başkanı ve meclisi sanat ve sanatçılar adına takip edeceğimizi belirtmeyi görev addedip; önerilerimizi dikkate alacaklarını ümit ediyor, sevgiler sunuyorum."

 

 

 

<p> </p> ASM'lere doktor kurası bugün <p> </p>

 

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü, bugün Aile Hekimlerine kura çekimi yapıyor.

 

Hatay ili genelindeki ASM'lerde boş bulunan aile hekimlikleri için bugün kura çekimi öğleden sonra Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde yapılıyor.

 

Bugünkü kura sonunda boş bulunan Sağlık Ocaklarına aile hekimleri ataması yapılacak.

 

 

 

<p> </p> Eğitim İş eylemi bugün <p> </p>

 

Öğretmen sendikal kuruluşlarından Eğitim İş bugün eylem yapıyor.

 

     Sendika Genel Sekreteri Serdar Albayrak imzalı açıklamada; ”Sendikamız eğitim tarihinin en büyük tasfiyesine yol açacak eğitimde yıkım tasarısına karşı  26.02.2014 Çarşamba günü üretimden gelen gücünü kullanarak iş bırakma eylemi gerçekleştirilecektir.

 

     Saat 10:30 da Sendika binamız önünde toplanarak 11:30da İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılacaktır” denildi.

 

 

 

<p> </p> 16. Briç Festivali  4-6 Nisan'da <p> </p>

 

Türkiye Briç Federasyonu gözetiminde, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan İskenderun Belediyesi 16. Briç Festivali, İskenderun Belediyesi Briç Spor Kulübü'nde yapılacak.

 

     İskenderun Belediyesi 16. Briç Festivali (Altın Master Point Turnuva), 4 Nisan 2014 Cuma günü saat 18.00'de  'Hoş geldin Açık 2'li Turnuva Maçları' ile başlayacak.

 

     5 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 10.00'da Patton takım maçları, 6 Nisan 2014 Pazar günü de İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası    açık 2'li turnuva 2 seans ve ödül töreni gerçekleştirilecek.

 

 

 

<p> </p> Engelli KPSS Başvuruları başladı <p> </p>

 

Engellilere yönelik kamu personeli seçme sınavlarına katılmak isteyenler için başvurular önceki gün başladı.

 

24 Şubat Pazartesi günü başlayan engelli kamu personeli seçme sınav başvuruları önümüzdeki hafta sona erecek.

 

Engelli Kamu Personeli Sınavı ise 27 Nisan'da gerçekleştirilecek.

 

 

 

<p> </p> MERKEZ MARKET   4 yaşında <p> </p>

 

Antakya'nın tanınan alışveriş, merkezlerinden MERKEZ MARKET bugün kuruluşunun 4.yılını kutluyor.

 

     Merkez Market'in 4.kuruluş yıldönümü kutlaması mezarlık karşısındaki işyerinde bugün yapılıyor.

 

 

 

<p> </p> 2.LİG BEYAZ GRUPTA BUGÜNKÜ MAÇLAR<p> </p>

 

     Türkiye İkinci Ligi Beyaz Grup'ta bu hafta maçları bugün oynanıyor. Bugünkü maç programı şöyle:

 

Gaziosmanpaşa-Dardanel

 

Tarsus İY-İnegöl

 

Aydın-Kartal

 

Göztepe-Y.Malatya

 

Turgutlu- K.Selçuklu

 

Gümüşhane-Sarıyer

 

Tokat-Giresun

 

Kırklareli-Çankırı

 

 

 

<p> </p> PENDİKSPOR

 

SON 6 MAÇIN 5'İNİ KAZANDIHİÇ YENİLMEDİ <p> </p>

 

     Hatayspor'un bugünkü rakibi Pendikspor'un ligde son haftalarda aldığı sonuçlar bir hayli iyi. İstanbul ekibi son 6 maçta 5 galibiyet ve 1 beraberlik alırken, yenilmedi.

 

Pendikspor'un son 6 hafta aldığı sonuçlar şöyle:

 

A.Selçuklu      :0         Pendik:2

 

Pendik:2         Kırklareli         :1

 

İnegöl  :1         Pendik:2

 

Pehdik:0         Gaziosmanpaşa           :0

 

Turgutlu          :1         Pendik:2

 

Pendik:4         Tarsus İY        :1

 

 

 

<p> </p> Pendikspor'un golcüleri

 

ARİF ve İLHAN <p> </p>

 

Hatayspor'un bugünkü maçta rakibi Pendikspor'un iki tehlikeli golcüsü var. Arif Çoban ile İlhan Şahin İstanbul ekibinin en tehlikeli iki ismi.

 

Bu sezon Arif 9 kez fileleri havalandırırken İlhan da 6 golün kahramanı oldu. Pendikspor'da diğer bir golcü isim ise 3 golle Anıl oldu. Hatayspor'un bugünkü maçta özellikle Arif ile İlhan içir özel önlemler alması gerekecek.

 

 

 

<p> </p> Bordo-Beyaz; Sarı-Kırmızı dostluğu <p> </p>

 

     Geçtiğimiz Pazar günü Antakya Atatürk Stadında oynanan Hatayspor- Göztepe maçı öncesi iki takım taraftarları dostluk örneği sergiledi. Hatayspor Taraftarlar Derneğinin Antakya'ya gelen tüm rakip takım taraftarlarına olduğu gibi Göztepe taraftarlarına da misafirperverlik gösterdi.

 

     Maç öncesi misafir takım tribünlerine giderek İzmir'den maça gelen Göztepe taraftarlarına “Hoş geldiniz” diyen Hatayspor Taraftarlar Dernek Başkanı Sadullah Ergin ve Başkanvekili Mehmet Deviren, maçın dostça geçmesi temennisinde bulundu. İki takım taraftarları birbirilerine atkı hediye ederken, herkesin kendi takımını desteklemesi, karşılıklı kötü tezahüratta bulunmaması konusunda mutabakata vardılar. Göztepe'nin Hatayspor'u 3-2 yendiği maçta iki takım tribünleri arasında herhangi bir olumsuz olay ve tezahürat olmaması sevindirdi.