Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,36 / Satış: 6,38
€ EURO → Alış: 7,43 / Satış: 7,46

“Aşure Paylaşmaktır.”

Mehmet Karasu
Mehmet Karasu
  • 07.10.2017
  • 587 kez okundu

Muharrem ayındayız, 10 Muharrem, Aşure Günüdür..

Birkaç günden bu yana devletin resmi televizyon kanalı ile özel kanallarda konuyla ilgili programlar izliyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve belediyelerimiz aşure dağıttılar.

Hep tartışılır; Aleviler oruç tutar mı, tutmaz mı diye. Bu Aleviler, ibadetlerini nasıl yaparlar?

Musevi ve Hıristiyanların da yılın belli günlerinde belli şeyleri yememe, şeklinde gerçekleştirdiği orucun, güneşin doğmasından batmasına kadar geçen sürede yememek, içmemek gibi kuralları vardır.

Oruç tutmak İslam dininin beş temel kuralından biridir. Kameri yılın ramazan ayında olmak üzere her yıl bir ay tutulur. Kuran-ı Kerim de Ramazan ayında indirilmiştir.

Anadolu Alevileri Ramazan ayı boyunca oruç tutmazlar. Ramazan ayının 19, 20 ve 21. günleri yas günü olarak kabul edilip, o günlerde oruç tutarlar. Bunun nedeni Hz. Ali, 19’nda yaralandıktan sonra 21’nde Hakk’a yürümüştür.

Fakat Anadolu Alevileri için asıl olan, Muharrem ayında 12 gün süreyle tutulan oruçtur. Bu, bazen 15 güne çıkabilmektedir. 14 Masumlar adına üç günlük karşılama orucu tutulmaktadır. (14 Masumlar: 12 İmam soyundan ve henüz çocuk yaşta iken şehit edilen 14 kişi. Bunlar, Muhammed Ekber, Abdullah b. İmam Hasan, Abdullah b. İmam Hüseyin, Kasım Zeynelab, Kasım b. Zeynelabidin,Ali Eftar, Abdullah b. İmam Cafer-i Sadık, Yahya el Hadi, Salih, Tayyib, Cafer b. Muhammed Taki, Cafer b. Hasan el- Askeri, Kasım b. Muhammed Taki)

Muharrem ayı, Anadolu Alevileri için matem ayıdır. Bunun nedeni, Hz. Ali’nin küçük oğlu Hz. Hüseyin’in 10 Muharrem 680’de Yezit orduları tarafından Kerbela’da önce susuz bırakılıp daha sonra başı kesilerek şehit edilmesidir. Aleviler o günün yasını tutarlar.
Caferiler 10 Muharrem gününe kadar oruç tuttuktan sonra 10 Muharrem günü dövünürler, vücutlarına zincirlerle vurarak kanlarını akıtırlar. Her yıl televizyonlarda bu görüntüleri ibretle izleriz.

Bölgemizde yaşayan Arap Alevileri, Muharrem orucu tutmazlar. Genelde Ramazan ayında 30 gün oruç tutmaktadırlar. 10 Muharrem günü 12 İmam için dua edilip, Hz. Muhammed, Hz. Ali ve Ehl-i Beyt’e salavat getirilir, adaklar kesilir, yoksullar doyurulur.
Arap Aleviler 10 Muharrem’i matem günü olarak kabul etmezler. Çünkü o gün Hz. Hüseyin’in cennetle müjdelendiğine inanırlar. Bir başka neden, o gün Hz. Hüseyin cennete yürümüş, oğlu Ali Zeynelabidin kerbela’da sağ kurtulmuş ve 12 İmam soyunu sürdürmüştür. Gerek Arap Alevileri, gerekse Anadolu Alevileri dövünmeyi kabul etmezler.

Muharrem orucu süresince şu davranışlardan kaçınılır:

Su içilmez, çamaşır yıkanmaz, banyo yapılmaz, sigara, içki içilmez, hayvan,
bitki kesilmez, kokulu maddeler koklanmaz, türkü söylenmez, düğün olmaz…

“Aşure paylaşmaktır.”

Birlikte yaşadığımız kardeşlerimizin kutsal günlerini bilmemiz, sormamız, birlikte paylaşmamız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ