Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,11

“Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 01.03.2018
  • 761 kez okundu

Tarih 25 Temmuz 2013-Gazeteler yazıyor; “PYD Lideri Salih Müslim Türkiye’de. PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kürtlerin bir hükümet kuracağı yönündeki iddiaları yanıtladı. Salih Müslim, bölgede geçici bir hükümet kurmak istediklerini belirten Müslim, bu konuda bölgedeki Kürt partilerle anlaştıklarını açıklayarak “Suriye’de sorunlar çözülene kadar sivil bir yönetim kurmak istiyoruz.”dedi. PYD lideri Müslim, havalimanında aprona yanaşan bir araca bindirilerek bilinmeyen bir adrese götürüldü. PYD liderinin 2 gün İstanbul’da kaldıktan sonra Paris’e geçeceği öğrenildi.”

Tarih 5 Ekim 2014-Gazeteler yazıyor; “Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı mücadele eden PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin eşbaşkanı Salih Müslim Türkiye’de. Müslim, Ankara’da doğrudan hükümet yetkilileriyle görüşmüyor. Bazı aracılar en son Kopenhag’da bulunan Salih Müslim’i davet etti. Yetkililerle Müslim arasındaki görüşmeler de aracılar vasıtasıyla gerçekleşiyor. Türk hükümeti PYD’ye Kobani’de yardım etmek istediğini belirtiyor ama önceki şartlarını hatırlatıyor. Çözüm sürecinin başında PYD’yi uyaran Türkiye teması kesmedi. Ankara, Suriye’deki iç savaşın başladığı günden bu yana PYD ile doğrudan devam eden görüşmelerde şu üç şartı her zaman masada tuttu; Esad rejimiyle işbirliğine son verip muhaliflere katılacak. PYD, daha önce Türkiye’nin PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’le birden fazla yaptığı görüşmeye rağmen tutumunu değiştirmedi.”

Tarih 20 Haziran 2015- Gazeteler yazıyor-“PYD lideri Müslim neden Ankara’ya geldi? PYD lideri Salih Müslim, Türkiye’yi rahatsız eden etnik temizlik ve zorla göç iddialarıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye geldi.Basnews ve Mednuçe’de yer alan haberlere göre Suriye’nin kuzeyinde IŞİD ile savaşan PYD’nin lideri Salih Müslim, İstanbul aktarmalı olarak Ankara’ya geçti. Salih Müslim’in bugün ya da yardın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşeceği belirtilirken gündemde etnik temizlik ve göç iddiaları yer alacak.Türkiye’nin güvenlik zirvesinde aldığı kararları da eleştiren Müslim, kararların telaş ve korkuyla alındığını iddia etti. “Türkiye sağduyulu olmalı ve diyalogla sorunları çözme yoluna gitmeli” diyen Müslim, “Türkiye’ye düşman değiliz” ifadeleriyle sözlerini tamamladı. YPG’nin lojistik hattı hem Kobani’ye açılan Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan hem de sınırın farklı bölgelerinde yer alan insani yardım koridorlarından sağlanıyor. Hem IŞİD tehdidi hem de Barzani yönetiminin PKK – PYD yapılanmasına soğuk yaklaşmasından ötürü PYD’nin Türkiye dışında bir lojistik koridoru bulunmuyor.”

7 Temmuz 2015-Yandaş yazar sarayın sesi Abdulkadir Selvi yeni Şafak’ta yazıyor; “PYD konusunda bir tavır değişikliği gözleniyor. Bunu geçen hafta bir grup gazeteci ile bir araya gelen devlet yetkilisinin, ‘PYD, rasyonel bir aktör olabilir’ şeklindeki sözlerinden öğrenmiştik. Devlet yetkilisi, ‘PYD ile uzlaşmak mümkün. IŞİD ile PYD arasında çok büyük fark var. PYD’nin rasyonel ve muhatap alınabilecek bir aktör olduğunu düşünüyoruz. Rasyonel davranırsa uzlaşma mümkün’ demişti. Ankara’nın PYD’den beklentileri 3 başlık halinde sıralanmıştı. 1-Tel Abyad halkı geri dönsün.2-PYD bayrağı insin. 3-Yerel yönetimlerde etnik hiyerarşi oluşturulması. Biz PYD’den rasyonel hareket etmesini istiyoruz ama aynı şey bizim için de geçerli. PYD konusunda gelinen son aşamayı, Ankara’nın da rasyonelleşmesi olarak görmek mümkün. Davutoğlu’nun Dışişleri bakanı olduğu dönemde Salih Müslim Ankara’ya davet edilmişti. Ankara’nın politikalarıyla uyumlu olduğu taktirde Ankara’da temsilcilik açması gündeme gelmişti. En zor döneminde Barzani ve Talabani Ankara’da temsilcilik açmışlardı. Salih Müslim’e ikinci bir kredi daha açıldı. Salih Müslim geçen hafta 24 saatliğine Ankara’daydı. Yurtdışına giderken Erbil ya da Süleymaniye’yi kullanan PYD lideri 20 Haziran Cumartesi günü kendisine özel izinle açılan bir sınır kapısından girip Mardin üzerinden Türkiye’ye geldi. Müslim’in Mardin üzerinden Ankara’ya geldiği yönünde bir kulis bilgisine ulaştım. Doğrulatmak için kendisine ulaşmaya çalıştım. Ama bir türlü görüşemedik. Müslim’in, Ankara’da 1 gece kaldıktan sonra İstanbul üzerinden Avrupa’ya gittiği söyleniyor. 24 saatlik Ankara ziyareti sırasında Müslim’in kiminle ne görüştüğü önemli.”

Tarih 27.02.2018-Gazeteler yazıyor; “Prag’da gözaltına alınan PYD Eski Eş başkanı Salih Müslim’in mahkeme tarafından serbest bırakılmasına Türkiye’den çok sert tepki geldi. Hükümet yetkilileri arka arkaya açıklama yaparak karara tepki gösterdi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ”bu karar uluslararası hukuka aykırıdır bunlarla beraber hareket edenler de teröristtir” dedi.

Efendim…! Bir şey mi dediniz…!

“AKP’nin dış politikadaki içine düştüğü stratejik bataklığa karşı çıkan karşı çıkan vatan hainidir, teröristlerle işbirliği yapıyordur…!”

Yerseniz…!

Olmadı mı alın size bir çıkar yol; “Reis bizi Afrin’e götür…!”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ