Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,55 / Satış: 5,57
€ EURO → Alış: 6,39 / Satış: 6,41

Girişimcilik mesajları

Girişimcilik mesajları
  • 06.12.2017
  • 659 kez okundu

Vali Ata: Rekabet; nitelikli, cesur ve kararlı insanlarla…
Savaş: Hatay; Ortadoğu ve Asya’nın 3 önemli şehrinden biri olacak…
Konukoğlu: Ticarette işin hilesi dürüstlüktür…

Hatay Valiliği koordinesinde, MKÜ ile İŞKUR’un düzenlediği “Girişimcilik ve Kariyer Günü” etkinliğinde mülki amirlerden yerel yöneticilere, siyasetçilere ve iş dünyasının temsilcilerine, akademisyenlerden öğrencilere kadar toplumun neredeyse her kesiminden katılımcılar yer aldı. Etkinlik, Pazartesi günü MKÜ Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Girişimcilik ve Kariyer Günü programına; Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay BŞB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel ve İl Jandarma Komutan Vekili Albay Haşim Göksel, kurum müdürleri ve akademisyenlerin yanı sıra, işveren temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

-ÖNCELİK, NİTELİKLİ İŞGÜCÜ-
Pazartesi günkü Programda konuşan Vali Erdal Ata, günümüzde, iş alanlarının sadece kamuda değil özel sektörler bazında da genişlediğine dikkat çekerek, “Öğrencilerimizin kariyer planlamalarını ve profesyonel iş hayatına atılırken girişimcilik ruhlarını desteklemeyi amaçladığımız Girişimcilik ve Kariyer Günü etkinliğinin verimli geçmesini ve hayırlara vesile olmasını
diliyorum” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Hepinizin bildiği gibi, ülke olarak yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri istihdam sorunudur. Aslında ülkemiz, işgücü bakımından yeterli insan kaynağına sahiptir. Bizim asıl sıkıntımız, nitelikli iş gücü ve ara eleman ihtiyacımızdır. Bu sorunu çözmeye yönelik birtakım önlemler alınmaya başlanmış, işverenin nitelikli işgücü arayışına çözüm bulma amacıyla, son yıllarda halk eğitim merkezlerinde meslek edindirme kurslarının ve meslek liselerinde, şehirlerdeki sektörlere göre farklı bölümlerin açılması gibi tedbirler alınmıştır. Nitelikli işgücünün istihdam sorunu yaşamayacağı göz önünde bulundurulduğunda, nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla alınan bu tedbirlerin yakın gelecekte sorunun çözümüne büyük katkı sağlayacağını tahmin ediyorum.”

-TEŞVİK VE HİBE-
Son yıllarda ülkemizde gerçekleşen yenliklere de değinen Vali Ata, teşvik ile hibenin istihdama olumlu desteklerde bulunduğunu bildirdi ve şunları söyledi:
“Girişimciliği desteklemek amacıyla, kendi işini kurmak isteyenlere sunulan birçok teşvik ve hibe imkanı da sorunun çözümüne katkı sağlamaktadır. Hızla gelişen dünyada rekabet ortamına uyum sağlamanın tek yolu nitelikli, cesur ve kararlı insanlar yetiştirmektir. Genç bir nüfusa sahip olan ülkemiz bu potansiyeliyle birçok ülkeden avantajlı durumda olmakla birlikte, bu potansiyeli verimli bir planlamayla doğru kullanmak zorundadır. Bu konuda devlete birtakım sorumluluklar düşmekle birlikte, bireysel olarak da bir kariyer planlaması yapmak büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda, gerçekleştirdiğimiz Girişimcilik ve Kariyer Günü programının sizlere rehberlik edeceğine inanıyorum.”

-VALİ’DEN GENÇLERE-
Gençlere de seslenen Vali Ata, sözlerini şu şekilde noktaladı:
“Planlama yaparken; yaşadığınız şehri ve bölgeyi iyi bilmek, buralarda yapılan yatırımlarla gelişecek sektörleri takip etmek ve kariyer planlamasını ona göre yapmak size bir avantaj sağlayacaktır. Söz gelişi, eğer Hatay’da yaşayacak ve iş hayatına atılacaksanız, ilimizde yapılan yatırımlarla yakın gelecekte daha da büyüyecek olan mobilyacılık, sanayi gibi sektörlere yönelik hazırlanmanız, doğru işe doğru eleman arayan iş dünyasına da, size de büyük kolaylık sağlayacaktır.
Üniversite dönemi, kariyer gelişiminin belki de en önemli evresidir. öğrencilerimizin burada aldıkları akademik eğitimin yanında katıldıkları kongre, sempozyum, konferans ve panel gibi bilimsel etkinlikler, onların kariyer gelişimine ciddi katkıda bulunmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğin de kariyer planlama, girişimcilik ve özgeçmiş hazırlama gibi konularda siz öğrencilere ufuk açıcı bilgiler vereceğini düşünüyorum.”
Vali Ata, şöyle devam etti:
“Bölgesel planlama yapılırken, ilimiz genelindeki bütün değerler göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. Türkiye’de üretilen demir çelik üretiminin yaklaşık %50 si İskenderun’da üretiliyor. Gönlümüzden geçen, keşke 6. Teşvik Bölgesi kapsamına alınsa da ilimiz daha fazla yatırım alsa. Ancak kişi başına düşen milli gelir hesaplandığında, Hatay ilimiz 3. Teşvik Bölgesinde yer alıyor.”

-3 ÖNEMLİ ŞEHİRDEN BİRİ-
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da konuşmasında, girişimcilik ve kariyer konusunun bir kurumun, bir bölgenin tek başına çözeceği bir konu olmadığının altını çizdi ve şöyle devam etti:
“Devlet, hükümetler, üniversiteler, yerel yönetimler, bu coğrafyanın imkanları, toplumun gelenek görenekleri, yaşam tarzı ve çevre ülkelerin imkanları bütün bunlar insanların kariyerinde gelecek adına yön verecek önemli bileşenlerdir. Bunların hep birlikte kompakt olarak çalışması, gelecek adına bir vizyon koyması, ilkokuldan itibaren gençlerin eğitimlerinde onlara yol göstermesi, güncel durumun üzerindeki gelecek 50 yılın da planlamasıyla gençlerin kariyerini gelecek adına planlayabiliriz.
Antakya, İskenderun ve Payas’ta bünyemize bağlı Hatmek kurslarımız var. Güncel meslekleri ve güncelin dışında gelecek ile kullanılacak meslekleri hem de klasik el sanatlarını öğretmeye İşkurumuzla, Milli Eğitimimiz ile birlikte yapmaya çalışıyoruz.
Hatay’ın kuruluşu, Hatay’ın anavatana katılışı bir fırsat. Bu fırsatları biz ticaret adına, gelecekte çocuklarımızın edineceği meslek adına kullanabilirsek gerçekten de dış olanakların artısı yüksek bir şehir olmaya devam ederiz. Özellikle sektör konusunda, Gastronomi konusunda, otelcilik konusunda müthiş ilerleme kaydedip özellikle Ortadoğu ve Asya bölgesinde üç tane önemli şehirden bir tanesi olacağız.”

-KARİYER GÜNLERİ ÖNEMLİ-
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise, yükseköğretim sisteminde yeni üniversitelerin hızla kurulması ile Türkiye’de yeni bir rekabet ortamı doğduğunu, bu rekabetle birlikte, öğrencilerin iş dünyasının ihtiyaç ve beklentilerine uygun yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.
Kariyer seçiminin, bireyin istek ve gereksinimleri ile ilgi ve yeteneklerinin buluştuğu en uygun nokta olduğunu belirten Rektör Kaya, kariyer planlamada, üniversiteler ve onların paydaşlarının sıkı bir işbirliği yapması ve bu çerçevede öğrencilere kariyer danışmanlığı hizmetlerinin etkin şekilde sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.
Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Rektör Hasan Kaya, öğrencilerin derslerde aldıkları bilgileri gerçek hayatla birleştirip pratiğe dönüştürme imkanı vermek amacıyla düzenlenen kariyer günlerini en iyi şekilde değerlendirmeleri gerektiğini, bu ortamların öğrencilere iş dünyasını tanıyıp, farkındalık yaratma imkanı sağladığını söyledi.
Rektör Kaya, iş dünyası ile iletişim imkânlarını değerlendirip, mezuniyet sonrası iş arama ağı oluşturmalarını, ilgi ve yeteneklerine uygun meslek seçimi yapabileceklerini de sözlerine ekledi.

-HEDEF 10.000 İSTİHDAM-
Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel ise girişimci gençlerin ayaklarına kadar gelen bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini vurgulayarak, “Kariyer ve Girişimcilik Günü ana temalı etkinliğimizin amacı, ülkemizin nitelikli işgücü ihtiyacı gibi, girişimci ve kariyer planlama ihtiyacına dikkat çekmektir” dedi.
İl Müdürü Ziya Yüksel, kurumun ilimizdeki çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Kurumumuz, bu amaçlar doğrultusunda, 2017 yılı içerisinde 70 iş ve meslek danışmanı ile 9.193 işyeri ziyareti yaparak 15.914 açık iş talebi almış, bu taleplerden 6.336 adedi karşılanmış, karşılanamayan 9.578 adet talebin nitelikli iş gücü ihtiyacından kaynakladığını tespit etmiş bulunmaktayız. Bu bağlamda işgücü piyasasının nitelikli işgücü ihtiyacını karşılayabilmek için 2.619 kişi işbaşı eğitim programına alınarak nitelikli hale getirilmiş ve kalıcı istihdama dönüştürülmesiyle katkı sağlanılmıştır. Aynı zamanda paydaşlarımızla birlikte 552 kişiye girişimcilik eğitimi verilerek iş hayatına katılmalarına yardımcı olunmuştur. İş ve meslek danışmanlarımız kariyer ve iş planlaması yapmak adına 64.127 kişiyle yüz yüze görüşme sağlamıştır. Kurumumuz aracılığıyla 2016 yılında 1.964 işe yerleştirme gerçekleşirken 2017 yılında 6336 kişinin işe yerleşmesi sağlanmıştır.2018 yılında kurum hedefimiz en az 10.000 istihdamdır.”.

-MERDİVENLERİ TEK TEK ÇIKIN-
Girişimcilik ve Kariyer Günleri etkinliğinin onur konuğu olarak katıldığı toplantıda “Merdivenleri teker teker çıkın” uyarısıyla başladığı konuşmasında büyümenin, başarının ve marka olmanın sırrının babasının kendisine sık sık söylediği “Ticarette İşin Hilesi Dürüstlüktür ” sözünü uygulamaktan geçtiğini belirten SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ise başarının bir anda oluşmadığını söyledi. Konukoğlu, gençlerin iş görüşmelerinde yaptığı hatalara da değindi.
Gençlere tavsiyelerde bulunan Konukoğlu, şöyle devam etti:
“İş konusunu görüşürken maaştan başlamayın. Görüşmelerinize temiz elbiselerinizle gidin. İşten ve çalışmaktan korkmayın. Unutmayın ki, başladığınız gün en erken gündür. Kendinize küçük hedefler belirleyin. Sabredin ve merdivenleri yavaş yavaş çıkın. Eğer düşerseniz, bir basamak düşmüş olursunuz. Çok çalışın. Çalışma hayatında sizden yukarıdakine bakarak hırslanın. Sahip olduklarınıza sahip olmayanları görerek mutlu olun, kıymetini bilin. Ancak, hırsınızın da aklınızın önüne geçmesine sakın izin vermeyin.”

-ÇİNÇİN’DEN ELEŞTİRİ-
Konuşmasına, Arap Dili ve Edebiyatı ile Gastronomi bölümlerinin üniversitelere kazandırılmamış olmasının bir eksiklik olduğunu ifade ederek başlayan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ise, istihdam imkânlarının artırılması konusunda görüşlerini paylaştı.
Programın öğleden sonraki ikinci bölümüne, girişimcilik ve kariyer konusunda alanında uzman kişiler tarafından verilen sunumlarla devam edilirken, öğrenciler, merak ettiği konular hakkında alanında yetkili kişilerden detaylı bilgi alma fırsatı buldu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

Yeloğlu, Durgun, Öntürk  Ve Kalkan!
AKP’de Büyükşehir Aday Adayları arasında 4 MEHMET var: AK Parti’de Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı için ismi geçenlerden 4...
Baro’da Görev Dağılımı
Hatay Barosu’nun Pazar günkü Genel Kurulu’nda seçilen kurulları Çarşamba günü mazbatalarını aldı ve ilk toplantıda görev paylaşımında bulundu. Av. Ekrem...
Güzel Başvurdu
Defne Belediye Başkan eski Yardımcısı İbrahim Güzel, Defne Belediye Başkanlığı için Partisi CHP’den başvuruda bulundu. İbrahim Güzel, CHP Defne Belediye...
AKP’de Kadın Kolu  Başkanı istifa etti
AK Parti Defne İlçe Kadın Kolu Başkanı Gülsüm Cüneytoğlu bu görevinden istifa etti. İstifa dilekçesini Genel Merkez’e gönderen Gülsüm Cüneytoğlu,...
“Gerçek muhalefet mizahtır!”
Yazar-çizerlik serüveninde 40 yılı geride bırakan mizah ustası Cihan Demirci: Fransız eğitimci ve filozof Andre Comte-Sponville “Büyük Erdemler Risalesi” adlı...
Asi’de, Teknede Evlenme Teklifi!
Antakyalı bir genç, dün Asi Nehri’nde tekne gezisi sırasında kız arkadaşına evlenme teklifinde bulundu. Alınan bilgiye göre, Antakyalı A.Erişkin adlı...
Kısa Kısa Haberler
CHP’de aday adaylığında son gün CHP’den belediye başkanı ya da meclis üyeliği başvurusunda bulunma süresi bugün doluyor. Genel Merkez açıklamasına...
Ödenek 1,6 Milyar Tl
Hatay’da, devlet yatırımları için 10 ayda 736 milyon TL harcandı, harcama oranı % 45 gibi oldukça düşük bir oranda kaldı,...
Yollarımız bakımsızmış…
Çizgilerimiz ise hiç yokmuş! Yerel idareciler tarafından kent merkezinde sık sık yapılan, ardından sık sık kazılan yolların yeniden düzene girmesini...
Bunlar Tarihi Evler!
Bunlar da tarihi hidrantlar… Yüzlerce tescilli evin trafiğinde hala neyi ‘nasıl’ koruyacağı konusunda karar verememiş bir kentte yaşamak zor… En...
Ekrem Dönmez’in listesi  90 oy farkla kazandı
Hatay Barosu Başkanlığı’na yeniden seçilen Av. Ekrem Dönmez’in listesinin en yakın rakibinden 90 oy daha fazla aldığı öğrenildi. Yeniden Başkan...
Durak; Sutaşı…
Hatay Sevgi ve Şefkate Muhtaç Çocukları Koruma Derneği desteği en ücra çevre okuluna Hatay Sevgi ve Şefkate Muhtaç Çocukları Koruma...
Esnafa “e-ticaret” Semineri
Hafta başında ilimize gelen üst bürokrat bir heyet, Antakya ve Defneli esnaf ile tüccara “e-ticaret” uygulaması hakkında bir seminer verdi....
17 Genç Besiciye  85 Büyükbaş  Hayvan Desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “Genç Çiftçi Hibe” Programı kapsamında, Altınözü ilçesinde hibe desteği hak kazanan 17 genç çiftçiye...
Toz Bulutunun  İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri
İnsan yaşamını idame ettirebilmek için sürekli besin, su ve havaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle; hava kirliliği günümüzde en önemli çevre...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ