Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,10

Gökkuşağı Sonsuzluğun Habercisi

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 17.02.2018
  • 1.178 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

Bir çok yaratılış hikayesi ya da dini efsanelerde, tanrının insanlık için bahşettiği mucizelerden örnekler verilir. Bu hikayelerden biri olan NUH’un hikayesinin sonu oldukça çarpıcı. Gökkuşağının sırlarını bize anlatan bu hikayede, özellikle bahar aylarında sıklıkla karşımıza çıkan gökkuşağının nasıl sonsuzluk içerdiğini örnekliyor.

NUH’un hikayesini hatırlayalım. Tanrı, yarattığı insanoğluna bir göz attığında, kötülüğün ve yozlaşmışlığın vardığı aşamadan rahatsız olur. İnsanları cezalandırmak isteyen Tanrı, onun sonunu getirmeye karar verir. Büyük ve günlerce sürecek büyük bir tufan / sele karar verir. Bu tufan sonrası her şey sular altında kalacaktır.

Ancak, kötülüğün hakim olduğu insanlık içinde saf ve temiz bir yaşam süren NUH, Tanrı’nın dikkatini çeker. Bu kulunun büyük tufandan kurtulması ve adeta ödüllendirilmesi için, Tanrı, Nuh’a bir işaret gönderir ve yakında çıkacak tufandan zarar görmemesi için büyük bir gemi inşa etmesini ister. Bu geminin içine her canlı türünden biri dişi biri de erkek olmak üzere birer çift almasını, ailesini, eşini ve çocuklarının da gemide onunla olmasını ister.

Nuh, verilen görevi layıkıyla yapar. İnşa ettiği gemi, günlerce büyük tufanda savrulur durur. Nihayetinde gemi, Ağrı Dağı’nın zirvesinde karaya oturur. Nuh, kendisine verilen görev gereği, insanlığın ve canlı hayatın devamı için tüm türleri serbest bırakıp üremelerini sağlar. Böylece Tanrı, insanlığa ve canlı dünyasına yeni bir şans vermiştir. Bu şans sonrasında, canlı hayat, kötülüklerden arınmış olarak yeniden yol alacaktır.

Ancak Tanrı, son bir kez Nuh ile temas kurar ve ona, kötülüklerden arınması koşuluyla bir daha insanoğlunu cezalandırmayacağına ve onun sonunu getirmeyeceğine dair söz verir. İşte Tanrı’nın bu büyük sözünün bir sembolü olarak gökyüzünde gökkuşağı belirir. Gökkuşağı, canlı hayatın sonsuzluğunu sembolize etmektedir.

Gerçekten de böylesi hikayelerle karşılaştığımızda, karşımıza çıkan doğa olaylarının bambaşka anlamlar içerdiğini görüyoruz. Gökkuşağı gördüğünüzde içiniz biraz daha rahat etsin. Onun, yarın da hayatın devam edeceğine dair kocaman ve Tanrısal bir işaret olduğunu hissedin.

Bugün Mehmetçiğimiz, Afrin’de canı uğruna verdiği büyük mücadelede mevsim itibariyle sıklıkla gökkuşağı ile karşılaşacaktır. Mehmetçiğin, huzurlu ve güvenli bir ülke için verdiği büyük mücadele sırasında doğacak her gökkuşağı insanoğlunun sonsuzluğunu anlatacak. Biz biliyoruz ki, şehit düşen birçok gencimizin ruhu sonsuzluk içeren bir gökkuşağından tüm sevenlerine yansıyor.

Her yağmur sonrası gözünüz, gökyüzünde belirecek sonsuz yaşamı arasın. Gökkuşağının renkleri, vatan uğruna canını feda eden gençlerimizin yarını olsun.

İyi çalışmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ