Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 12.08.2017
  • 551 kez okundu

Arsuz’da bir asker denizde boğuldu
Arsuz-A.Kepirce sahilinde bir asker cesedi bulundu. Olay inceleniyor.
Cesedin otopsiye gönderildiği ve kesin ölüm nedeninin bulunmasına çalışıldığı öğrenildi.
Bu arada denizden çıkartılan cesedin, çarşı iznine çıkan 25 yaşlarındaki M.K. adlı askere ait olduğu belirlendi.

MKÜ’de yeni kazanan öğrencilere:
Kayıtlar Başladı
Salı günü açıklanan LYS sonuçlarına göre, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) okumaya hak kazanan öğrenciler için kesin kayıtlar “e-devlet ve şahsen başvuru” olmak üzere iki şekilde yapılırken, e-devlet yoluyla kayıtlar dünden itibaren yapılmaya başlandı.
MKÜ’den yapılan açıklamaya göre, (e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinden dünden itibaren kayıt yaptırılabilirken, şahsen başvurular ise 14 Ağustos Pazartesi günü başlayacak) e-devlet ile kesin kayıtlar 11-16 Ağustos, şahsen başvuru şeklinde ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek.
Öte yandan MKÜ’de okumaya hak kazanan tüm öğrencilere yeni öğrenci numarası verildi. Öğrenciler, MKÜ internet sitesi üzerinden sistemi tıklamak suretiyle numaralarını öğrenebilecekler. Bu arada, e-devlet yöntemi ile kesin kayıt yapılamayan okullar da var.
E-devlet yöntemiyle kesin kayıt yaptırılamayan, dolayısıyla ancak şahsen 14 Ağustos Pazartesi gününden itibaren kayıt yaptırılabilecek olan okullar şunlar:
-Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi
-Diş Hekimliği Fakültesi
-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
-Hatay Sağlık Yüksekokulu
-Acil Yardım ve Afet Yönetimi
-Hemşirelik
-Antakya Meslek Yüksekokulu
-Özel Güvenlik ve Koruma
-Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
-Anestezi
-İlk ve Acil Yardım
-Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
-Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
-Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
14 Ağustos Pazartesi gününden itibaren başlayacak şahsen kayıtta istenen belgeler şunlar::
1) ÖSYM Sonuç Belgesi
2) Kimlik Fotokopisi
3) Lise Diploması
4) Öğrenci Bilgi Formu
5) sağlık Raporu

Sahildeki turistik işletmeler bir araya geldi, Hatay Büyükşehir de destekledi…
Festival Başlıyor
Samandağ sahilindeki turizm işletmecileri bir araya geldi ve “Turizm Festivali” düzeleme kararı aldı. Karar, yarınki doğa yürüyüşü ile başlıyor. Yarın sabah doğa yürüyüşü ile başlayacak bir haftalık festival turizmi kapsamında, 19 Ağustos günü ‘ÇELİK’ ve ‘İLYAS YALÇINTAŞ’ konserleri var.
Hafta boyunca da plaj voleybolu, sualtı dalışı, bisiklet yarışlar, plaj futbolu, yelken sörfü ile doğa yürüyüşü etkinlikleri düzenleniyor.
Organizasyonun ev sahibi olan Samandağ turizm işletmecileri, bu organizasyonun bir ilk olacağını ve geleneksel hale getirileceğini söyledi. Bu arada Grup Melez’in de bir konser vereceği duyuruldu.

Ahmet Selçuk İlkan Konseri
Bugün Antakya’da
Türkiye’nin en ünlü bestecilerinden, Şair Ahmet Selçuk İlkan, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile bugün Antakyalı ve Defnelilerle buluşacak. Hatay Büyükşehir Belediyesi davetlisi olan, şiir ve sanat dünyasının ünlü ismi Ahmet Selçuk İlkan, bugün Hataylı sevenleriyle buluşacak. Antakya Atatürk Parkı Nikah Salonu arkasında bugün saat 20.00’de başlayacak konserin herkese açık olduğu duyuruldu.

İskenderun’da soygun girişimi
POMPALI SALDIRI ETKİSİZ KALDI
İskenderun’da dün sabah para taşıyan zırhlı araca pompalı tüfekle saldırı yapıldı. Başarısızlıkla sonuçlanan olayda ölen olmadı, iki güvenlik görevlisi hafif şekilde yaralandı.
Parayı çalamayan saldırganlar ise kaçtı.
Polis, zanlıları belirlemeye ve yakalamaya çalışıyor.

Md.Yrd. Meşe’nin acılı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
Antakya Karaali İlkokulu Müdür Yardımcısı Ali Meşe, Anne acısı yaşadı. Anne Meşe’nin cenazesi dün Cuma Namazı sonrası saat 13.00’te Büyükdalyan Mahallesi’nden kaldırıldı.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

Esnaf; ‘tatil uzamasın…’
Esnaf ve sanatkarlar olarak yaklaşan Kurban bayramı tatilinin uzamasının şehirleri boşalttığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Hem ekonomi bakımından hem de yaşanan trafik kazaların azalması için, tatil süresinin uzatılmaması olumlu bir karar olacaktır’ dedi.

Adliyelerde görevde yükselme
Başvurular 15 Ağustos’a kadar, Sınav 7 Ekim’de…
Adalet Bakanlığı, bünyesindeki kurumlarda görevde yükselme sınavına başvuruların 9 Ağustos 2017 tarihî itibariyle başladığını ve 15/08/2017 günü mesai bitimine kadar devam edeceğini bildirdi. Bakanlık duyurusunda, belirtilen kadrolar için başvuruların, Eğitim Dairesi Başkanlığı’na bizzat veya Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığıyla yapılacağı, ancak 15/08/2017 tarihinden sonraki müracaatların dikkate alınmayacağı kaydedildi ve takvim şöyle açıklandı:
9-18 Ağustos: Başvuru
15-27 Ağustos: Sınav başvurularının değerlendirilmesi
28 Ağustos: Sınava girmeye hak kazananların ilan edilmesi
7 Ekim: Sınav (Cumartesi günü) saat 14.00’da

İnternet alışverişinde yeni dönem başlıyor
Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’nun (BDDK) Şubat 2017’de aldığı bir karar doğrultusunda, kredi kartları, kullanıcısı tarafından onay verilmemesi durumunda, 17 Ağustos’tan itibaren internet alışverişine kapatılacak.

Mahalli idarelerden vergi kesintisi azaltıldı
“Büyükşehir belediyeleri, il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşlarının borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan yapılacak kesintilere ilişkin esaslarda değişiklik yapılmasına dair esaslar”, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer aldı. Buna göre, mahalli idarelerin ve bağlı kuruluşların borçlarına karşılık vergi gelirleri tahsilatı üzerinden ayrılacak paylardan yapılacak kesinti oranı yüzde 40’tan yüzde 35’e düşürüldü.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Gülderen, Oğlakören ve Dikmece Mahallelerine 8:30-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mah. 6:00-8:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Derekuyu Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesi Kaştanlı Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesi Değirmendere Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Halilbey ve Şenbük Mahallelerine 1:30-5:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kışlalar Mah.10:00-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Bahçelievler Mah. 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kapılı Mahallesi 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 504 Sokağa 14:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Anayazı Mahallesi Atatürk Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Alazi Mahallesi Atatürk Cad. 1.Sokağa 9:45-17:45 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yeni Mahallesi Recep Tayip Erdoğan Sokağa 9:00-12:00 saatleri arası
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi 1. Sokağa 14:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesine 10:30-16:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Kumlu İlçesi Fevzi Çakmak Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi Ahi Evran, Mustafa Emeksiz, Demirci Hüseyin İşler, Eğitim ve Cuma Sakar Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesine 9:30-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 8:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesi Ateşler Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Örencik Yolu 1 ve 22 nolu ile Keçeli Yolu Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / /

Hatay Büyükşehir Belediyesi gündemi:
Akıllı Şehir Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilimize “Akıllı Şehir” statüsü kazandırma adına girişimlerde bulunuyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 13...
Genel İş…
Belediye taşeron işçileri için; kadro istiyor… Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, Hükümet yetkililerinin taşeron uygulaması ile ilgili...
Davul zurnalı, bandolu, çiçekli karşılama:
Meleklere ayakta alkış Sporculara haşhaşlı irmik tatlısı ikram edildi Avrupa’da ve Türkiye’de büyük başarılara imza atan Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın...
İHA ile ebru…
400 minik anaokulu öğrencisi eseri 100 m2’lik Ebru, Guinness’te… Ebru, insansız hava aracı ile havadan da görüntülendi… Defne ilçesi Vilayetler...
TED’de film gösterimi
6-12 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 5. Antakya Uluslararası Film Festivali kapsamında, TED Hatay Koleji Mehmet Özat Kültür Salonu’nda öğrencilere ‘İki...
Bakanlığın Desteği Tam!
Ancak Proje’de eksiklikler var… Mevcut Hal Projesi’nde bazı eksiklikler olduğunu Bakan Tüfenkci’nin kendisine ilettiğini söyleyen Mustafa Bal, eksikliklerin giderilmesi adına...
Üç  Koldan…
Samandağ’da Belediye Fen İşleri Ekipleri, aynı anda 3 mahallede yol-alan çalışması yapıyor. Samandağ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Çarşamba...
Kısa kısa haberler
Müftülük: “Erken Yaşta Evliliğe Karşıyız” Hatay İl Müftülüğü, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun bir okulda eğitimle ilgili konuşmasının çarpıtıldığını savundu. Müftülük...
İSTE Konferansında Mesaj:
Düşünmek Yetmez, Yapmak İSTE! İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) “TechTalks – Teknoloji Sohbetleri” serisinin bu haftaki konuğu, “Girişimcilik”...
CHP Defne Yönetimi görev bölümü yaptı
Hedef, rekorları egale etmek Geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşen CHP Defne İlçe Kongresi ardından Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımı belirlendi....
Kargo ile uyuşturucu  kaçakçılığına önlem
Hatay’da uyuşturucu ile mücadele kurulu bazı kararlar aldı… Hatay’da uyuşturucu kullanımının önüne geçilmesi amacıyla yılın belirli dönemlerinde toplanan Valilik bünyesindeki...
Genel Müdür Antakya’da
Antalya-Kemer Oteller Zinciri Sahipleri ile Genel Müdürü Antakya’da: Hatay, müstesna güzellikte bir şehir Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Antalya’da turizm...
İlçe Yönetimi görev bölümü yaptı
CHP’de geçtiğimiz hafta gerçekleşen Samandağ İlçe Kongresi sonunda Turgay Abacı başkanlığında oluşan yeni Yönetim Kurulu görev dağılımını da belirledi. CHP...
Eczacı teknisyenleri desteği
Lösemili Hastaya 5000 Tl Antakya Eczane Teknisyenleri Derneği yönetici ve üyeleri, kendi aralarında topladıkları 5000 TL’yi lösemi hastası bir bebeğin...
Samandağ’da doğa ve çevre dostu çalışmalar:
Eski lastikler toplanıp yeniden kazanılıyor Samandağ Belediyesi, doğa ve çevre dostu çalışmalar yaparken, özelikle eski lastiklerin yeniden dönüşümü sayesinde hem...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ