Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.11.2017
  • 848 kez okundu

Savaş ATV’de
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bugün saat 12.20’de, ATV Avrupa ekranlarında yayınlanan ve sunuculuğunu Özlem Yıldız’ın üstlendiği ‘İş Dünyası’ adlı programın konuğu olacak. Başkan Savaş’ın, bugün katılacağı programda, Hatay’ı marka kent yapma yolunda gerçekleştirilen kapsamlı faaliyetler ile Hatay’a dair oluşturulan olumsuz algıları pozitife çevirme anlamındaki projelere değineceği belirtiliyor.

MKÜ’ye 2 Arş. Görevlisi ile 2 Uzman alınacak
Başvurular 30 Kasım’a Kadar
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörlüğü’ne 2 Araştırma Görevlisi ile 2 Uzman alımı yapılıyor. MKÜ Rektörlüğü açıklamasına göre, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne biri İşletme, diğeri Ticaret Hukuku alanları için 1’er Araştırma Görevlisi ile Rektörlüğe 2 Uzman alımı yapılacak. MKÜ duyurusunda, koşullara uyanların başvurularını 30 Kasım 2017 tarihine kadar yapabilecekleri kaydedildi.

Erol Bilecik’ten mesaj
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı, Hataylı İşadamı Erol Bilecik,
“Yatırımcılara güven veren, piyasalar açısından anlaşılır net mesajlara ve politikalara ihtiyacımız var” dedi.

CHP İl Başkanı’ndan Teröre Kınama
CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, önceki gün şehit düşen ve dün toprağa verilen Payas’lı hemşerimiz Komando Piyade Uzman Çavuş Bilal Türkmen’in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirirken, terörü bir kez daha lanetledi, kınadı ve şehide Tanrı’dan rahmet diledi.
CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur’un şehidimizle ilgili başsağlığı ve terörü kınayan mesajı şöyle:
“Kuzey Irak’ta bulunan Avaşin-Basyan bölgesinde, bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada hemşerimiz, Payas ilçemize bağlı Karbeyaz Mahallesi’nden Bilal Türkmen şehit düşmüştür. Şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine sabır ve başsağlığı, yaralı olan Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum. Yüreğimizi yakanların yürekleri yansın. Terörü lanetliyorum.”

Kaçırılan Suriyeli 12 yaşındaki kız bulundu
Yaklaşık 2,5 ay önce ilimizde kaçırılan 12 yaşlarındaki Suriyeli kız bulundu. Valilik, kaçırılan kızın Belen’de bulun-duğunu bildirdi. Valiliğin bu konudaki açıklaması şöyle:
“31 Ağustos 2017 günü ilimiz Reyhanlı ilçesinde polise müracaat eden Suriye Uyruklu A.S. isimli şahıs, 2005 doğumlu kızı Z.S.’nin 28 Ağustos 2017 günü saat 18.00 sıralarında evden hiç kimseye haber vermeden ayrıldığı ihbarında bulunmuş, kızının kaçırılmış olabileceğini beyan etmiştir. Olayla ilgili yapılan araştırmada, Suriye uyruklu Z.S.’nin, kiracısı oldukları evin oğlu O.İ. tarafından evlenme vaadiyle kaçırıldığı anlaşılmıştır.
13 Kasım 2017 günü gerçekleştirilen operasyonla, şüpheli, ilimiz nüfusuna kayıtlı O.İ. ilimiz Belen ilçesi Sarımazı Mahallesi’nde bir evde yakalanmış, yanında bulunan ve reşit olmayan Z.S. ise kurtarılmıştır.
Alıkonulan Suriye uyruklu Z.S., pedagog refakatinde ifadesi alındıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir. Gözaltında bulunan şahıs ise 14 Kasım 2017 günü çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konulmuştur.”

DOĞAKA, 5 nitelikli eleman alıyor
Başvurular 28 Kasım’a kadar
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), nitelikli 5 personel alımı yapıyor. Başvurular, 14 Kasım günü başladı, 28 Kasım tarihine kadar sürecek.
DOĞAKA açıklamasında; çalışmak isteyen, dinamik, analitik düşünebilen, takım çalışmasına yatkın, kendine güvenen, iletişime açık, pozitif düşünen, üretken, değişen çalışma koşullarına uyum sağlayabilen, seyahat engeli bulunmayan 1 (bir) İç Denetçi,
3 (üç) Uzman ve 1 (bir) Destek Personel alımı yapılacağı kaydedildi. Başvuruların
28 Kasım tarihine kadar yapılabileceği, sınavın ise 6 ile
8 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirileceği duyuruldu.

8 Cami İçin İmam Hatip
Duyuru yapıldı, başvurular 20 Kasım’a kadar…
Hatay İl Müftülüğü, ilimizde, ilçe merkezlerinin çevresinde bulunan mahallelerde toplam 8 cami için imam hatip arayışını sürdürüyor. Alınan bilgiye göre, aylardır imam hatipsiz olan 8 cami için yeniden kurum içinden imam hatip arayışı başlatıldı. Hatay İl Müftülüğü, ilimiz genelinde 2 ay üst üste ilan edilen, ancak tercih edilmeyip münhal bulunan camiler için naklen olmak üzere yeniden duyuruya çıktı. Duyuruya göre, imam hatip arayışı yapılan camiler şunlar:
Altınözü-Günvuran
Altınözü-Toprakhisar
Hassa-Eğribucak
İskenderun-Bitişik
Reyhanlı-Horlak
Reyhanlı-Beşaslan
Yayladağı-Görentaş
Yayladağı- Güveççi

DOĞAKA’ya 28 Personel alınacak
Güvenlik Görevlisi, Temizlikçi, Sekreter ve Şoför
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 3 grup hizmetin herkese açık ihale usulü ile alımının yapılacağını duyurdu. DOĞAKA duyurusunda, alımı yapılacak hizmetlerle ilgili bilgiler şöyle:
-Silahsız Güvenlik Görevlisi: 6 Kişi
-Temizlik, Büro Görevlisi, Sekreter, Şoför: 20 Kişi
-Binek Araç:2 Adet

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Apaydın Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Tatarlı, Işıklı ve Kale Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nardüzü Mahallesi Cumhuriyet, Yunus Emre, 89 ve 75. Yıl Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Dursunlu ve Sümerler Mahallelerine 0:30-6:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Bekbele Mahallesi Atatürk, Tuna ve Mimar Sinan Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Suçıkağı Mahallesi Suçıkağı Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi Mehmet Akif Ersoy, 53, 66 ve 57 Sokaklara 9:00-14:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kurtlusoğuksu Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.
-Minübüs.1 Adet

Kadın çalışanlara müjde
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, “İşverenlerin, kadın çalışanların çocukları için kreş ücreti yardımı vermeleri halinde, 300 liraya kadar, belli bir sınıra kadar olan kısmının gelir vergisinden istisnasına yönelik bir hazırlığımız bulunuyor” dedi.

ALES Yarın yapılıyor
Kısa adı ALES olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı yarın yapılıyor. ALES, yarın MKÜ’de saat 10.15’te başlayacak ve 150 dakika sürecek.

Geçici Kur’an Öğreticiliği
Mülakatta kazanan ek isimler belli oldu
Hatay il Müftülüğü, Geçici Kur’an öğreticiliği mülakatı ile ilgili sınavın sonuçlarını açıkladı. Müftülük, geçici öğretici mülakat sonuç-larına göre, ek listedeki isimleri şöyle duyurdu:
Yayladağı: Zehra Boz, Murat Çelik, Gülcan Gülistan, Zehra Koçkız, Aygül Sahyanoğlu, Songül Duran, İbrahim Yelkaya, Sümeyye Beben, Sevgi Gökçe, Nazlı Çalışkan.
Kırıkhan: M.Ali Güzel, Merve Yaşar, Orhan İnce, Zeynep Çağlar, H. İsmail Hafız, Hadice Ağca, Derviş Taşpınar, Emine Kahraman, Hadice Gedemen, Bünyamin Mullaoğlu.
Kumlu: Medine Güngör, Fatma Aksoy
Samandağ: Fatma Özer, Yasemin Okşar.

Mevzuat kısıtları kaldırılmalı!
KOBİ’ler, KOSGEB’e çağrı üzerine başvurularda “esneklik” talebinde bulunuyor. Özellikle küçük firmaların proje yazma deneyiminin sınırlı olduğunu hatırlatan sanayiciler, proje iyiyse teknik düzeltilerin yapılması için çalışma imkanı verilmesinin önemi üzerinde duruyor.

Son 1 Yılda Demir Zammı % 56’yı Buldu
Türkiye’de 2.3 milyon kişiye istihdam sağlayan ve 250 sektörü besleyen konut sektörü uyarı sinyalleri veriyor. Demir ve çelik ürünlerine son bir yılda yüzde 56.2, çimentoya yüzde 10 zam gelmesine karşın maliyet artışlarını, aşırı rekabet, yüksek kredi faizi ve ani döviz dalgalanmalarıyla yavaşlayan tüketici talebini etkilememek için yansıtmayan konut geliştiricileri, yıl sonuna kadar demir ve çimentoya bir yüzde 10 daha kur zammı bekliyor.
Olası bir yüzde 10 artış, ton fiyatı son bir yılda yaklaşık 2 bin 500 liraya tırmanın demir fiyatlarının 2 bin 750 liraya çıkması anlamına geliyor.
Öte yandan, konutta yüzde 9.4’e düşen getirinin, yüzde 14’e çıkan mevduat faizinin, hatta yüzde 11.9’a yükselen enflasyonun da altında kalması, yatırımcıları konut yerine banka faizine yönelten bir diğer unsur. Toplam 2 trilyon lirayı aşan ekonomik büyüklüğün 424 milyarlık kısmını tek başına oluşturan inşaat, yine 28.8 milyonluk işgücünde 2 milyon 279 bin kişinin de ekmek kapısı. Bununla birlikte hazır betondan demire, çimentodan aydınlatmaya, mobilyadan inşaat malzemelerine kadar toplam 250 sektörü de ilgilendirmekte.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

Antakya Toplumcu Halk  Gazetesi:
Hatay halkının mübarek Kurban Bayramını kutlar; barış, huzur, sağlık ve esenlikler diler.
Yaralı Leylek Geldi…
Afrin’den gelen ne Şehit, ne yaralı Mehmetçik, ne de hasta Suriyeli! Mehmetçik, arazide bulduğu yaralı leyleği Türkiye’ye getirirken, Hatay Tabiat...
Vali Ata’dan Bayram Mesajı:
Sevgi, Saygı, Hoşgörünün Güçlendiği Bir Bayram Dileğiyle.. Hatay Valisi Erdal Ata, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, ilimizde mevcut saygı, sevgi...
Toplum Gönüllüleri Derneği Hizmeti
50 Yetim Öğrenciye Burs Ali Nurlu’nun başkanı olduğu Hatay Toplum Gönüllüleri Dayanışma Derneği öncülüğünde kentteki 50 yetim öğrenci çocuğa kırtasiye...
Savaş’tan Bayram Mesajı:
İslam ülkelerine, ülkemize, şehrimize sağlık, huzur, barış getirmesi dileğiyle… Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kurban Bayramı mesajında,...
Rektör Kaya’dan Bayram mesajı:
Kimse Bayram Sevinci Dışında Kalmasın… Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan KAYA, Kurban Bayramı mesajında hiç kimsenin bayram sevinci dışında...
İki İyi Çocuk Cuma Günü Sinemalarda
Çekimleri Antakya ağırlıklı Hatay’da gerçekleşen “İki İyi Çocuk” adlı film 24 Ağustos Cuma günü sinemalarda. Çekimleri ilimizde gerçekleşen ve galası...
Hatay Valiliğinden  “ÖGB” uzatımı duyurusu
22 Agustos-5 Eylül Arası.. Hatay Valiliği, ilimizde Suriye sınırına yakın bölgelerde vatandaşların can ve mal güvenliği ile milli güvenliğimiz açısından...
Kısa kısa haberler
Yayladağı’nda Orman Yangını 5 Hektar Kül Oldu Yayladağı ilçesinde çıkan yangında yaklaşık 5 hektar ormanlık alan büyük zarar görürken, yer...
Geleceğin  Ressamları
Hatay BŞB sorumluluğunda HATMEK’te 6-14 yaş arası çocuklar kurs bitimi Resim Sergisi açtı Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler...
Fosseptik  Pis Su Caddeye…
Ne Etik, Ne De İnsanlık Kabul Eder! Harbiye’de, Defne Belediyesi’ne ait olduğu öğrenilen bir araç, fosseptik çukurlardan topladığı suları mahalle...
Yolumuz Antakya’dan Geçti
Posta Yazarlarının kaleminden, ‘Biz’… ‘POSTA’ ile Kentler Zirvesi’nin ilk durağı Silivri olurken, geride kalan günlerin son adresi ise Antakya oldu....
Ankara Başardı!
Peki Ya Antakya? Hamamönü, bir bütün olarak Osmanlı ve Cumhuriyet’in ilk yıllarının mahalle ve yapılar ölçeğinde şehircilik anlayışını, aynı zamanda mimari...
HBB Kurslarında
Başarılı LGS’lilere Ödül HBB Destek Eğitim Merkezi’nde eğitim görerek LGS (Liseye Giriş Sınavı)’nda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Lise ve üniversiteye...
Kimyeci’den Bayram Mesaj:
Bizi Biz Yapan Ortak Değerlerde Buluşma Ümidiyle Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Kurban Bayramı mesajında, bizi biz yapan ortak değerlerde...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ