Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 12.01.2018
  • 1.060 kez okundu

Acı Bir Kayıp
Tahir Boz Vefat Etti
Defne ilçesi Çekmece Mahallesi sakini olup Antakya’da yıllardan beri dershane sektöründe öncü isimlerden olan Fizik Öğretmeni Tahir Boz vefat etti. Olgunluk döneminde yakalandığı hastalıkla uzun süredir boğuşan Tahir Boz önceki gün sabah vefat etti ve öğleden sonra Çekmece mezarlığında toprağa verildi. Vefat eden kentin tanınmış sevilen simalarından eğitim emekçisi Tahir Boz, Antakya’nın tanınış Patoloji Uzmanı Dr. Ahmet Boz ile Diş Dr. Mithat Boz, Mehmet Boz ve Nizam Boz kardeşlerin ağabeyi idi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Kayuka Ailesi Yaslı; Jaklin Kayuka Vefat Etti
Hatay Has Otomotiv Mercedes Benz Genel Müdürü Yorgaki Kayuka, Anne acısı yaşadı. Kayuka’nın Annesi Jaklin Kayuka vefat etti. Merhumenin cenazesi bugün Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’nden saat 14.00’te kaldırılacak ve taziye işlemleri de Cumartesi günü 15.00-19.00 Pazar günü de 11.001-13.00 saatleri arasında Ortodoks Kilisesi’nde kabul edileceği duyuruldu.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, Ailesine başsağlığı diler.

Antakya’da 37 Eğitimci zehirlendi
Hastane Acili Doldu Taştı
Antakya’da bir resmi okulda çıkartılan yemeği yiyen 37 eğitimci öğretmen ya da öğrenci zehirlendi. 23 öğrenci, 10 öğretmen ile 4 görevlinin zehirlendiği olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Bu arada zehirlenen öğretmen ile öğrenciler bir anda hastane acil servisine başvurunca, servis doldu taştı.
Yemeğin özel bir firma tarafından imal edildiği, alınan numunelerin ise analize gönderildiği öğrenildi.

DOĞAKA 3 araç alıyor
Teklifler 18 Ocak’a Kadar
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 5449 sayılı Kalkınma Ajansları Mal Hizmet ve Yapım İşi Satın Alma ve İhale Usul ve Esaslarının 10 uncu maddesi hükümleri doğrultusunda 1 adet makam (binek), 1 adet hizmet (binek), 1 adet minibüs taşıt alım ihalesi gerçekleştirileceğini duyurdu.
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı hizmetlerinde kullanılmak üzere 2 adet binek 1 adet minibüs araç satın alınması işlemindeki yöntemin, “Ekonomik açıdan en avantajlı teklif, teklif edilen fiyatların en düşük olanıdır” şeklinde değerlendirileceği kaydedildi. Buna göre teklifler, 18.01.2018 saat 10:00’a kadar alınacak ve kurum, söz konusu ihalenin sonucunu açıklayacak.

Yılmaz’dan Kutlama
Bağımsız Sağlık Sen (BASK) Genel Merkez Yöneticisi ve aynı zamanda Hatay İl Temsilciliği Onursal Başkanı Metin Yılmaz, Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Gazeteci arkadaşlarımız her daim halkın gözü kulağı olmuştur. Olayları net bir şekilde ve tarafsızca aktararak doğruların açığa çıkmasında, vatandaşın muhakeme yapmasına sebep olmuşlardır. Başta ilimizde olmak üzere, bu zorlu ve fedakarlık isteyen bu görevi ifa ederken hep yalnız bırakıldılar. Maddi imkansızlar içinde bu mesleğin onurunu hep yükseltiler. Bu anlamda tüm Hatay’ın yöneticileri, işadamları ve sivil toplum örgütleri üzerine düşen görevi yapmalı, destek çıkmalıyız. Ülkemizin içinde bulunduğu bu hassas dönemlerde her türlü zor şartlar altında büyük bir meşakkatle görevlerini ifa eden, başta medeniyetlerin şehri Hatay’ımızın güzide basın mensubu arkadaşlarımız olmak üzere tüm basın camiasının ve gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.”

Babüroğlu Adana’ya Geliyor
Emekli Tuğgeneral hemşerimiz Naim Babüroğlu hafta sonunda Adana’ya geliyor. Gazetemiz Köşe Yazarı Naim Babüroğlu, Cumartesi ile Pazar günü Adana’da gerçekleşecek olan Kitap Fuarı’na katılacak. Strateji Uzmanı Naim Babüroğlu, yarın ve Pazar günü Adana TÜYAP Kitap Fuarı 706 nolu stantta kitaplarını imzalayacak, okurlarıyla sohbetlerde bulunacak.
Babüroğlu, iki günlük Fuar öncesi şu mesajı yayınladı:
“Adana-Çukurova Kitap Fuarı, 13-14 Ocak 2018, saat 13.00-17.00 arası. Değerli Adanalı okurlarla buluşmak dileğiyle.”

Ahmet Güçlü Vefat Etti
Antakya’nın tanınmış Güçlü Ailesinin büyüğü Mehmet Labit Güçlü’den sonra yine Güçlü Ailesinden Ahmet Güçlü de hakkın rahmetine kavuştu. Dün vefat eden Ahmet Güçlü’nün cenazesi bugün Cuma Namazı ardından Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verilecek.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan, rahmet kederli Ailesine başsağlığı diler.

Antakya’da Kitap Fuarı
Bugün Açılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin (HBB) ev sahipliğinde ‘Hatay Ünlem Kitap Fuarı’ düzenleniyor. Fuar, bu sabah 09.30’da HATMEK’te açılıyor. HBB yetkilileri, bugünden itibaren ders ve kültür kitaplarının özel fiyatlarla satışa sunulacağı Kitap Fuarı’nın 5 gün süreyle saat 9.30 ile 21.00 saatleri arasında ziyarete açık olacağını ve tüm kitapseverlerin davetli olduğunu belirtti.

CHP’de devir teslim günü
CHP Hatay İl Başkanlığı’nda, eski yönetim, görevi yeni yönetime devrediyor. Parti il binasındaki devir teslim töreni bugün saat 14.00’te. Bugün saat 14.00’te mazbata devir teslim töreni gerçekleştirilecek, ardından bazı dernekler ile MHP ve BBP Hatay İl Başkanları ile HESOB Başkanı ve Yönetiminin tebrik ziyaretleri olacak.

Hatay için Bakanlar Kurulu kararı:
Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü…
Bakanlar Kurulu, belki de ilk kez Hatay için önemli bir karara imza attı. Başbakan Binali Yıldırım ile Bakanlar Kurulu üyelerinin imzasını taşıyan son kararda, Hatay’da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü oluşturulması yer alıyor. Kararla, ilimiz kültür varlıklarının korunması amacına yönelik girişim ve çalışmalar için Adana yolu geride kaldı.

MKÜ’de TIP’çılar için İngilizce Çeviri Kursu
1 Mart’ta Başlıyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), tıp ve sağlık alanları için İngilizce çeviri kurs açılıyor.
Kurs 1 Mart 2018’de başlayacak.
MKÜ’den bu konuda yapılan duyuru şöyle:
“Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü bünyesinde tıp ve sağlık alanları için İngilizce çeviri ve konuşma kursu düzenlenecektir. Yrd. Doç. Dr. Semire Uzun Göçmen’in eğitmen olarak faaliyet göstereceği kurs 01/03/2018 tarihinde başlayacaktır. 3 ay sürecek kurs her Salı ve Perşembe günleri 17:00-19:00 saatleri arasında uygun görülen derslikte yapılacaktır. Katılmak isteyen adayların birimimizin Rektörlük binası zemin katında bulunan ofisine nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte başvurmaları gerekmektedir.”
MKÜ duyurusunun son kısmında da katılımcılar için ücret miktarları belirtiliyor. Buna göre, öğrencilerden 100 TL, asistanlardan 200 TL, öğretim elemanlarından ise 300 TL ücret alınması öngörülüyor.

Hafta sonu A.Ü. Sınavları var, öğrenciler dikkat:
Nüfus Cüzdanı Dışındakiler Geçersiz
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin güz dönem sonu sınavına girecek öğrencilerin nüfus cüzdanı dışındaki kimliklerinin ibrasının geçersiz olacağı bildirildi.
Hafta sonunda, Cumartesi ile Pazar günleri yurdun her tarafında olduğu gibi ilimizde de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim sınavları yapılıyor. Sınavlara bir gün kala AÜ Rektörlüğü’nden şu açıklama yapıldı:
“13-14 Ocak’ta gerçekleştirilecek sınava girecekler, fotoğraflı sınavı giriş belgesinin dışında, fotoğraflı, soğuk damgalı ve T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı/Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartı, süresi geçerli pasaport, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait mavi kart, yurt dışında yapılan sınavlarda T.C. vatandaşları hariç başka bir ülkenin vatandaşları için o ülkeye ait nüfus cüzdanı niteliğindeki resmi belgeyi yanlarında bulundurmalıdır. Sınava giriş amacıyla bu belgeler kullanılabilir. Bunların dışındaki öğrenci kimlik kartı, sürücü ehliyeti, baro kartı, mesleki kimlik kartları ve askeri kimlik belgesi geçerli değildir. Sınava giriş için gerekli bu iki belgeden biri bile eksik olsa öğrenci sınava alınmaz.”

Toysal’ın acılı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Antakya Belediyesi Meclis üyesi, Halil İbrahim Toysal, baba acısı yaşadı. Toysal’ın ‘in babası Hamit Toysal vefat etti. Merhum baba Hamit Toysal’ın cenazesi dün ikindi namazı ardından Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MKÜ’de Mantar Yetiştiriciliği Kursu
3 ŞUBAT’TA BAŞLAYACAK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) “İstiridye Mantarı Yetiştirme Kursu” açılıyor.
MKÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılacak olan İstiridye Mantarı Yetiştirme Kursu’nun 3 Şubat tarihinde başlayacağı belirtildi. Yapılan duyuruda, “Doç. Doç. Dr. Tamer Sermenli’nin eğitmen olarak faaliyet göstereceği kurs 03/02/2018 tarihinde başlayacaktır. 3 hafta sürecek olan kurs, her Cumartesi 8:30-12:55 saatleri arasında uygun görülen derslikte yapılacaktır. Katılmak isteyen adayların, birimimizin Rektörlük binası zemin katında bulunan ofisine Nüfus Cüzdanı fotokopisi ile birlikte başvurmaları gerekmektedir” denildi.
Kursa katılım ücreti olarak, adaylardan, öğrenciler için 150 TL ve diğer başvurucular için 200 TL talep edileceği belirtildi.

Yaman’dan “Res-El Seni” mesajı:
Kültür Zenginliklerimizle Bir Bütünüz
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Ras-El Seni Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Yaman’ın mesajı şöyle:
“Farklı kültür, gelenek ve inançlar zinciriyle birbirimizi tamamladığımız bu coğrafya da, geleneksel olarak kutladığımız Ras-el Seni Bayramımızın bize tattırdığı manevi güzellikleri yaşamanın coşkusu içindeyiz.
Yüzyıllardır süregelen ve 14 Ocak’ta Alevi camiasının yeni yılı olarak kutlanan Ras-el Seni Bayramı; geleneklere, kültürlere olan saygının ve sevginin adeta bir yansımasıdır. Özel yemeklerin yapılıp yendiği, bir araya gelip bayramlaşıp eğlenildiği, küslerin barıştığı böylesine barış birlik beraberlik kokan bu değerli günleri günümüzde hala kutluyor olmak gurur verici.
Kültür zenginliklerimizle ve inanç özgürlüklerimizle bir bütün olarak yaşadığımız kentimizin, tüm halkımızın Ras-el Seni Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Samandağ’da bugün:
Res-El Seni Kutlaması
Samandağ Belediyesi koordinesinde bugün “Res-el seni” kutlaması yapılıyor. Etkinlikte, Arap Alevilerin geleneksel “Res-el seni” coşkusu paylaşılarak, halkın bayramı kutlanacak. Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi ortak organizasyonuyla düzenlenecek olan Geleneksel “Res-el seni” etkinliği, Tolga Antakya ve Dilek Bostancı’nın sunumuyla bu akşam saat 19.00’da Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu’nda Samandağ halkıyla buluşacak. Programda, 17 yerel sanatçı birbirinden değerli Arapça eserler seslendirecek.
Bugün Samandağlıların karşısına çıkacak olan yerel sanatçılar şunlar:
Nihat Yatkın, Haşim Elataş, Yıldıray Şahutoğlu, Güven Kayıkçı, Fikret Bolat, Filip Cibar, Edip Can, Ali Berrak, Cüneyt Lebelebici, Ceylan Bayır, Çetin Leblebici, Nevzat Bolat, Semir Ray, Ayhan Bağdat, Yılmaz Suadiye, Semir Yalçın, Süleyman Şefikoğulları.
Etkinlikte, geleneksel yöresel ikramların sunulmasıyla bayram tadında bir kutlama yapılacağı kaydedildi.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in bugünkü kutlama öncesi mesajı şöyle:
“Res el seni, Rumi –(şemsi) takvime göre kutlanır. O gün insanlar birbirini ziyaret ederek, bu özel günü doyasıya yaşarlar. Bugün festival tadında kutlayacağımız bu etkinliğimizde zengin bir program halkımızı bekliyor. Etkinliğimizde, gelenek ve göreneklerimize uygun yapacağımız ikramlar, sunumlar, Arapça seslendirilecek eserler yer alacak.
Samandağ halkı ile daha güzel yarınlara yürümek için, bayramlarımızı doyasıya yaşamak, yaşatmak için huzur, kardeşlik, barışın tesisi ve gelecek kuşakların daha iyi bir dünyada yaşaması için üzerimize düşen sorumluluğu yapmaya, halkımıza en iyisini sunmaya devam edeceğiz. Halkımın Res-el seni ve Kıddes Bayramını kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Arıtma Başka Yere
Hatay Büyükşehir Belediyesinden Defneli’leri sevindiren karar Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi yerleşim alanında ÇED Raporu hazırlıkları yapılan Arıtma...
Atatürk Caddesi  Çift Yön…
Hatay Büyükşehir Yönetiminden yerinde olumlu bir karar Hatay Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 5 yıldır motorlu taşıtlar için uygulamakta olduğu Antakya Atatürk...
Gazeteci Akın Bodur’un kitabı toplatıldı
İskenderun’da yayınlanmakta olan Ses Gazetesi Muhabiri, Yazar Akın Bodur’un yazdığı “4 idam, 1 tanık” adlı kitabı toplatıldı. Edinilen bilgiye göre,...
Hasan Ozansoy Antakya’da
Hatayspor formasını 1970-71 sezonunda giyen ve Bordo-Beyazlı ekibe kazandırdığı gollerle şampiyonluğunda büyük rol oynayan efsane isimlerden Hasan Ozansoy Hatay’da. Eski...
CHP Hatay İl Yönetimi’nin Önceliği
Olağanüstü Kurultay… CHP Hatay İl Başkanı ile Yönetim Kurulu’nca, 24 Haziran sürecindeki eksiklerin ve yanlışların aile ortamındaki Olağanüstü Kurultay ile...
İdlib’de ‘operasyon’ hazırlığı!
Hatay’a Göç Dalgası! Hatay’a komşu İdlib bölgesinde son dönemde artık daha fazla tartışılan olası bir ‘askeri operasyon’ için ‘sonuçlar’ ve...
Daha modern şehir içi toplu taşıma için: Anlaştılar…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Modern Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirmek üzere Defne Çekmece ile Antakya- Karlısu ve Maşuklu Taşıma Kooperatifleri ile anlaştı....
Çocuk Hakları Çalıştayı
Hatay Barosu ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliğiyle Antakya’da düzenlenen 2 günlük sunuma hukukçu dünyasının genç isimleri ile diğer uzman...
Kısa kısa haberler
YSK; 175 Seçim Müdürü alıyor Hatay’a 4 Kişi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) taşra teşkilatına ‘Memur Sınav, Atama, Yer Değiştirme ve...
Samandağ Belediyesi Hizmeti
Hedef Büyük İlk Etapta 800 Çocuğa Yüzme Öğretilecek Samandağ Belediyesi’nin geçmiş yıllarda da yerine getirdiği, çocuk ve gençlere küçük yaşlardan...
Doktorlar Israr Ediyor:
Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılsın… Hatay Tabip Odası (HTO) üyesi doktorlar, dün Antakya Devlet Hastanesi acil önündeki basın açıklamasında, Sağlıkta Şiddet...
Uzay Gözlem Evi Olan  Okul
Sınav Okulları Koleji… Açılışı Çarşamba günü Vali, Milletvekili, Büyükşehir Belediye Başkanı, Kaymakam, İl Milli Eğitim İl Müdürü yanı sıra kalabalık...
96 Bilardo Ustası
95’i Erkek, 1’i Kadın… Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay’ın anavatana katılması yıldönümü etkinlileri kapsamında düzenlenen Bilardo Şampiyonası başladı. Turnuva, Cuma...
Hatay AKP’li 5 Milletvekili ziyareti
Gençlik Spor Bakanı’na AK Parti’nin Hatay Milletvekilleri toplu halde Bakan ziyaretleri gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu, Hüseyin...
O Topraklar Bizim  ve Öyle Kalacak
Muharip Gazilerden “Kıbrıs Barış Harekatı” Mesajı: Antakya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ramiz Bakır, yayınladığı 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı mesajında,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ