Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,82
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,62

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 05.02.2018
  • 464 kez okundu

Cuma günkü Reyhanlı’ya saldırı sonrası Valilik resmi açıklaması:
2 Şehit, 16 Yaralı…
Geçtiğimiz Cuma günü Reyhanlı ilçesine yönelik Suriye tarafından PKK-KCK-PYD-YPG terör örgütü militanlarınca ilimize yöneltilen roket atışları sonucu iki kişi şehit olurken, 2’si ağır 16 kişi de yaralandı. Hatay Valiliği, saldırı günü Cuma akşam saatlerinde şu resmi açıklamayı yaptı:
“2 Şubat 2018 Cuma günü, Afrin bölgesinden PYD/PKK/KCK/YPG tarafından Reyhanlı ilçemize saat 11.00 sıralarında 3 adet, saat 13.50 sıralarında 3 adet olmak üzere toplam 6 adet askeri mühimmat atılmış olup, askeri mühimmatın 3’ü ilimiz Reyhanlı İlçe merkezine, 3’ü ise ilçe dışında boş araziye düşerek infilak etmiştir. İlçe merkezine düşen 3 adet askeri mühimmatın infilak etmesi sonucu; 2 vatandaşımız kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, 2’si ağır yaralı olmak üzere 16 vatandaşımız ise yaralı olarak ilimizdeki çeşitli hastanelere sevk edilerek tedavi altına alınmıştır.”

Savaş’tan, Sinirli ve Şanverdi İçin Başsağlığı Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriye’nin Afrin bölgesindeki terör örgütü mevzilerinden ateşlenen roketlerin Hatay’ın Reyhanlı ilçesine düşmesi sonucu yaşamını yitiren Rıfat Sinirli ve Ahmet Şanverdi için baş sağlığı mesajı yayımladı.
Suriye’nin Afrin bölgesinden teröristler tarafından atılan roketlerin Reyhanlı’da Fidanlık Mahallesi’nde düşmesi sonucunda yaşamını yitiren Rıfat Sinirli ve Ahmet Şanverdi için baş sağlığı dileyen Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgede yürütmüş olduğu Zeytin Dalı Harekâtı, terör örgütleri Afrin tarafından temizleninceye kadar devam edecektir. Gözünü kan bürümüş terör örgütlerinin hain saldırısı sonucu hemşehrimizin yaşamını yitirdiğini ve bölgede yaralıların da olduğunu üzüntü içerisinde öğrendim. Menfur saldırıyı gerçekleştirenleri ve terör faaliyetleriyle insan canına kasteden karanlık zihniyetleri şiddetle kınıyorum. Hain saldırıda yaşamını yitiren hemşehrimize Allah’tan rahmet, Ailesine ve tüm Türk Halkına sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”

Eğitim Bir Sen yeni bina satın aldı
Eğitim Bir Sen Hatay 1Nolu Şubesi, mülkiyeti sendikaya ait olan yeni bir hizmet binasına kavuştu ve taşındı.
Yeni hizmet binası, Akasya Mahallesi Primemall karşısında yer alıyor.

ESNAFIN FUAR ŞİKAYETİ
Hatay esnafı, ilimizde oluşturulan, kimi zaman ‘fuar’ kimi zaman “pazar” adı altındaki, gıda maddesi başta olmak üzere satışlara yönelik uygulamada sınırlama, hatta yasaklama getirilmesini istiyor. Hatay esnafı adına konuşan Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz, esnafın bu konudaki isteğine olumlu cevabın sadece Payas ile Reyhanlı Belediyelerinden geldiğini hatırlattı ve Büyükşehir (HBB) ile birlikte diğer 13 belediyenin bu uygulamayı örek almasını istedi. Birlik Başkanı Kadir Teksöz’ün bu konudaki açıklamaları şöyle:
“HBB ve Antakya Belediyesi, bunlara izin vererek, tozun toprağın içinde peynir, tereyağı gibi ürünler satılıyor. Bizim peynirimiz, tereyağımız daha güzel ve Türkiye’nin her yerine gidiyor. Hiçbir belediye böyle bir konu için esnafı karşısına almasın. Reyhanlı ve Payas Belediyeleri bu konuda dik durarak ilçelerinde bunların yapılmasına izin vermiyor. Sosyete pazarı ve kermeste hiçbir vergi ödenmeden satış yapılıyor, bundan dolayı esnafımız çok mağdur oluyor.”
Tabela vergilerine de değinen Başkan Teksöz, “Tabela vergi ücretlerinin istişare edilerek ortak bir noktaya varılması lazım. Bu vergilerle çok büyük rakamlar ortaya çıkıyor ve esnafımız bunları ödemede zorluk çekiyor. Sonrasında ise esnafımızın banka hesaplarına bloke konuluyor, belediye ve esnaf icralık oluyor” dedi.
HESOB Başkanı Teksöz, işyeri açma ruhsatının kanunen bir sınırı olduğunu belirterek, “ İşyeri açma ruhsatı ücreti için kanunlar bir metre kareye 1 lira diyor. Ancak belediyeler, metrekareye 5 TL alırken, hizmet bedeli adı altında 5 TL daha ücret alıyor. 5 lira neyin karşılığında, neyin bedeli olarak alınıyor? Bu durum yasal değil! İşyeri ruhsat açma bedeli 1+1 olsun” önerisinde bulundu.

Hatay’da Zarar Gören Esnafa, Köylüye Kredi Borç Ertelemesi
Hükümet, Hatay ve Kilis’te terör olayları nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarlar ile çiftçilerin kredi borçlarını bir yıl erteleme kararı aldı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Hatay ve Kilis ile ilçelerinde, 20 Ocak-30 Nisan tarihlerinde terör olayları nedeniyle işleri veya işletmeleri zarar gören esnaf ve sanatkarların Halk Bankası tarafından kullandırılan düşük faizli kredilerden doğan borçlarında bir yıl ertelemeye gidilecek.
-NE GEREKİYOR?-
Esnaf ve sanatkarların, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne bağlı bölge birliklerine ortak olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan bankadan kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçları için, terör olayları nedeniyle işlerinin veya işletmesinin zarar gördüğüne dair ilgili kamu idaresinden alınan resmi yazıyla birlikte bankaya yazılı müracaat etmeleri gerekiyor.
Başvuru yapanların, bir yıl içinde doğacak veya bankaya müracaat tarihi itibarıyla vadesinden itibaren 90 günlük bekleme süresi içinde olan borçları, taksit vadesinde ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle taksit vadesinden itibaren bir yıl süreyle faizsiz olarak ertelenecek. Buna bağlı olarak kredi itfa tablosu doğrultusunda kalan tüm taksitler de birer yıl ötelenecek. Esnaf ve sanatkarlar da iki ay içerisinde bankaya yazılı olarak müracaat edebilecek. Hatay ve Kilis ile ilçelerinde faaliyet gösteren ve 20 Ocak-30 Nisan tarihlerinde, terör olayları nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar gören, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer sistemlerine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin de Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne (TKK) olan kredi borçları da 1 yıl süreyle ertelenecek. Söz konusu kararlar, 20 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Savaş’tan Şehide saygı, teröre kınama…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Afrin Zeytin Dalı Operasyonu ardından terör örgütünün ilimize yönelik saldırılarını kınarken, geçtiğimiz hafta içinde yine terör örgütlerinin saldırısı ile Şehit olan Reyhanlılı hemşerimiz Ahmet Yıldırım’a Tanrı’dan rahmet, Ailesine sabır diledi, terörü lanetledi.
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın terörü kınayan mesajı şöyle:
“Suriye’den Reyhanlı ilçemize, PKK/PYD terör örgütü tarafından atılan roket sonucu Şehit olan hemşehrimiz Ahmet Şanverdi’ye Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Suriye tarafından PKK/PYD unsurlarınca atılan roket sonucu şehit olan hemşehrimiz Rıfat Sinirli’ye Allah’tan rahmet, yaralı hemşehrilerimize de acil şifalar diliyorum. Başımız sağ olsun.”

Yaman’dan öğretmen ve öğrencilere 2.yarıyıl mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, 2017/2018 eğitim-öğretim yılı 2. döneminin başlaması sebebiyle tüm öğretmen ve öğrencilere başarı mesajı yayınladı.
Yaman’ın mesajı şöyle:
“Ara karne heyecanını sömestr tatili ile taçlandıran öğrencilerimize 2017/2018 eğitim-öğretim yılının 2.döneminde üstün başarı diliyorum.
Geleceğin aydın nesillerini yetiştiren değerli öğretmenlerimiz ve yarınımız çocuklarımız, geleceğimizin en değerli teminatıdır.
Başarıya giden yolun ikinci yarısına gelen sevgili öğrencilerimize her şeyden önce azim ve sabır dileyerek, gelecekteki mesleklerinin temelini oluşturacak okul hayatlarında dönemi verimli ve başarılı bir şekilde tamamlamalarını temenni ediyorum.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

Asi’ye temiz su…
Artık koku yok, renk berrak! Narlıca’daki atık su arıtma tesisinden dün itibariyle Asi Nehri’ne arıtılmış ‘TEMİZ SU’ akıtılmaya başlandı. İlk...
CHP’li Vekil Şahin’e göre;
“İskenderun Felç” Limandan kaçarak şehre giren ANGUS’lar TBMM’nin gündeminde… CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun Limak Port Limanı’na gemilerle gelen...
İş Kazası: 1 ölü…
Elektrik ustası, elektrik direğinde akıma kapıldı, öldü Kırıkhan’da elektrik direği üzerinde çalışma yapan bir elektrik ustası akıma kapıldı ve öldü....
Gala bugün
Çekimleri Antakya ağırlıklı olarak Hatay’da gerçekleşen ”İki İyi Çocuk” adlı film 24 Ağustos’ta sinemalarda, Gala ise bugün Antakya’da. Çekimleri ilimizde...
Pac’da son viraj
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, vatandaşların ve araç trafiğinin rahatlaması için İskenderun ilçesindeki PAC Meydanı’nda hayata geçirdiği Battı-Çıktı Projesi’ndeki asfaltlama çalışmaları tamamlanmak...
Tokdemir toprağa verildi
Salı günü Ankara’da vefat eden TBMM 19.dönem Milletvekili Nurettin Tokdemir’in cenazesi dün toprağa verildi. Tansu Çiller’in başbakanlığı öneminde TBMM Milli...
Hatay Büyükşehir Hizmeti:
Karaağaç, Nardüzü’ye Altyapı Hatay Büyükşehir Belediyesi, Arsuz ilçesine bağlı Nardüzü ile Karaağaç Mahallelerinde altyapı çalışmaları başlatma kararı aldı. Karar, önceki...
Payas’ta Halk Toplantısı
Geçen yılki toplantıdaki 25 isteğin 9’u çözüldü,12’siyle ilgili işlem sürüyor, 4 isteğe ise RED! Payas’ta “Muhtarlar ve Halka Buluşma” toplantısı...
Trafikte Kazaları Önleme Toplantısı
Antakya’da önceki gün, bayram öncesi ve sonrasında trafik kazalarını önleme ya da en aza düşürmeye yönelik olarak ilgili tarafların katlımıyla...
Eliaçık’tan  Kılıçdaroğlu’na  ilginç öneri:
Yeniden, Yeni Kapı… Bir dönem Hatay İl Kültür Turizm Müdürlüğü de yapan, Gaziantep İl Kültür Müdürlüğü’nden emekli, siyasetle yakından ilgili...
Karaağaçspor’a  5000 Tl Başarı Ödülü
Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (ASKF) tarafından Karaağaç Spor’a 5000 TL Başarı Ödülü verildi. İlimiz Arsuz ilçesinden birçok profesyonel takıma...
Kısa kısa haberler
Hatay’da 7 Adliye görevlisinin tayini çıktı İlimiz genelindeki adliyelerde toplam 7 personelin görev yerinde değişiklik yaşandı. Adalet Bakanlığı’nın dün ilan...
Spor Yapmak Önemli
Ama doğru beslenme daha önemli… ‘Vücut geliştirme yapanlar ne tür destek ilaçlar kullanır’ sorusu sık sık gündeme gelir. Hatta dönem...
Birinde Hala Susuyoruz!
Diğerini İse Görmüyoruz! Sık sık gündeme, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘talep edildiği’ ve kent turizmine katılması yönünde ‘proje geliştirildiği’ yönünde...
UKOME’de 19 Madde “Kabul”,  1 Madde “Red”
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Komisyonu aylık Kurul toplantısında gündemdeki 19 madde kabul edilirken, 1 madde reddedildi, 4...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ