Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 17.03.2018
  • 571 kez okundu

ASP’ye Hatay’da 7 kişi alınacak
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ülke genelinde bazı iller için toplam 155 personel alımı yapıyor. Alınacak 155 personelin 7’si Hatay’da görev yapacak.
Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerinin Desteklenmesi Projesi için Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından istihdam edilip, ekli SHM’lerde proje süresince çalıştırılmak üzere belirtilen kriterlere uygun Psikolog, Vaka Danışmanı, Öğretmen, Çocuk Eğiticisi, Tercüman ve Hizmet Aracısı alımı yapılacağı kaydedildi.
Hatay Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görevlendirilmek üzere alınacak 7 personelin branş dağlımı şöyle:
1 Danışman, 1 Tercüman, 2 Hizmet aracısı, 1 Psikolog, 1 Çocuk Eğiticisi, 1 Öğretmen.
Başvuruların 19 Mart Pazartesi gününe kadar yapılabileceği duyuruldu.

Hatay 2’nci Gastronomi Etkinliği Pazartesi Günü
Favori Yemekler: Kabak Borani İle Firik Pilavı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB) ve Hatay Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği işbirliğiyle 19 Mart Pazartesi günü Antakya’da “Hatay 2’nci Gastronomi Etkinliği” düzenleniyor.
Hatay’ın damak çatlatan lezzetlerinin tanınmasına ve tüketiminin artmasına katkı sağlamak amacıyla geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen yöresel yemek yarışmasının yoğun talep ve ilgi ile takip edilmesinin ardından harekete geçen BŞB Başkanı Lütfü Savaş, bu kez Hatay’ın ünlü restoran şeflerini marifetlerini sergilemeleri amacıyla bir araya getirecek. 19 Mart Pazartesi günü Antakya Atatürk Caddesi’nde gerçekleştirilecek olan etkinlikte, ünlü şefler, Hatay’ın damak çatlatan lezzetlerinden kabak borani ve firik pilavı yapımında marifetlerini sergileyecek.

Leman Sam Antakya Konseri Bugün…
Ünlü Sanatçı Leman Sam, türkülerini bugün Antakyalılar için seslendirecek. ALİKEV Müzik Topluluğu ile birlikte sahne alacak olan Leman Sam’ın bugün Meclis Kültür Merkezi’ndeki konseri saat 20.00’de başlıyor. Konser, ALİKEV koordinesinde ücretsiz olarak yapılıyor.

Edebiyatçılar Derneği etkinliği Çarşamba günü
Dünya Şiir Günü…
Edebiyatçılar Derneği Hatay İl Temsilciliği, 21 Mart Dünya Şiir Günü kutlaması yapıyor. Nebil Nafile’nin başkanı olduğu Edebiyatçılar Derneği’nin organize ettiği etkinlik, 21 Mart Çarşamba günü Antakya’daki Eczacı Odası’nda yapılıyor.
Dernek Başkanı Nebil Nafile, yayınladığı mesajında, “Hatay Eczacı Odası’nda gerçekleştirilecek 21 Mart Dünya Şiir Günü şiir ve türkü şölenimize tüm dostlarımızı en az bir arkadaşınız ile bekliyoruz” dedi.

Yayladağı’nda Aksoy Ailesinin acılı günü
Anneleri Vefat Etti
Yayladağlılar önceki dönem Dernek Başkanı Hüseyin Aksoy’un eşi, Heykeltraş Hasan, Emrah ve Taner Aksoy kardeş-lerin annesi vefat etti. Vefat eden Anne Aksoy’un İstanbul’dan gelecek olan cenazesi bugün ikindi na-mazına müteakip Yayla-dağı ilçesi aile mezarlığın-da toprağa verilecek.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Çanakkale Şehitleri Günü
ANMA TÖRENİ YARIN
“Çanakkale Şehitlerini Anma” günü yarın gerçekleşiyor. Yarın Antakya Şehitliği’nde saat 10.00’dan itibaren törenlerin başlatılacağı duyuruldu. Yarınki şehitlerimizi anma etkinlikleri kapsamında saat 11.00’de de Antakya Kültür Merkezi’nde bir anma programı düzenlendi.

ATSO Seçimi 7 Nisan’da
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri Nisan ayının ilk haftasında yapılıyor. ATSO Yönetimi, Oda seçimlerinin 7 Nisan Cumartesi günü yapılacağını duyurdu. ATSO’da, 22 meslek grubu için yarış yapılacak.

“Habib-i Neccar ve Antakya” konulu Şiir Yarışması birincisi Karaman’dan:
ÖDÜLLER 11 MAYIS’TA…
Hatay Habibi Neccar Kültür Derneği’nin düzenlediği “Habib-i Neccar ve Antakya” konulu şiir yarışmasında birincilik ödülü Karaman’a gitti. Karamanlı Şair İbrahim Şaşma, yarışmaya katılan eserler içinde birinciliği kazandı.
Hatay Habib-i Neccar Kültür Derneği tarafından ülke genelinde düzenlenen “Habib-i Neccar ve Antakya” konulu şiir yarışmasına katılım gösteren, çoğu usta kalemlerden oluşan şairlerin eserleri jüri kanalıyla iyice derlendi ve değerlendirildi. Dernek Başkanı Derviş Kezat, yaptığı açıklamada, bir haftadan bu yana şiirleri büyük bir titizlikle ve sabırla değerlendiren Tayyip Atmaca, Talat Ülker ve Hatay Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Ali Parlak olmak üzere 7 jüri üyesine teşekkür etti.
Şiir yarışmasında dereceye giren ilk 3 eser ile mansiyon ödülü kazanan yarışmacılar ile illeri şöyle sıralanıyor:
1-Ey Şehir Anlat Bana – İbrahim Şaşma (Karaman )
2-Bir Şehrin Kapıları – Celalettin Kurt (K. Maraş)
3-Taşların Gözyaşı Neccar – Mustafa Doğan (Mersin)
Mansiyon Ödülleri:
Antakya’dan Kıyama Koşan Adam – Hüseyin Uzel (Hatay)
Bir Adam – Mukadder Bilgili ( Hatay)
Habib-i Neccar Menkibesi – Erdal Erçin ( Afyon)
Jüri Özel Ödülü: Aşık Feymani ( Osmaniye)

DOĞAKA faksı arızalı!
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) telefonu ve faksı çalışmıyor. Kurum, yayınladığı duyuruda, “Ajansımızın bulunduğu adreste Türk Telekom altyapı çalışmalarından kaynaklı olarak, (326) 225 14 52 nolu faksımız geçici süreliğine hizmet vereme-mektedir. Lütfen fakslarınızı info@dogaka.gov.tr mail adresine e-posta yolu ile gönderiniz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” mesajı verdi.

Ferit Deviren’in acılı günü
Kızkardeşi Vefat Etti
Hatayspor Kulübü’ne uzun yıllar Müdür olarak hizmet veren, halen amatör bir spor kulübünün başkanlığı yapan Ferit Deviren, kardeş acısı yaşadı. Ferit Deviren’in kız kardeşi Özlem Deviren vefat etti. Merhumenin cenazesi dün Cuma Namazı sonrası Antakya’ya bağlı Madenboyu Ma-hallesi aile mezarlığında toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MHP Kurultayı Pazar günü
MHP’nin 18 Mart Pazar günü Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek 12. Olağan Kurultayı’nın hazırlıklarında son aşamaya gelindi. “Milli Duruş, Şühedaya Vefa Millete Beka” temasıyla düzenlenecek olan kurultayda, salona Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaz hakim olacak.

Taksi plakası satışında Vergi kaldırılmadı
Bazı bazın organlarında yer alan haberlerde taksi plakalarının satışında artık vergi ödenmeyeceği bilgisinin yer aldığını belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Böyle bir uygulama yok. Taksici esnafı, plakası için satış bedeli üzerinden yüzde 3 harç ödeyecek” dedi.

Tarımsal kredilerde Esaslar belirlendi
Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğince (TKK) düşük faizli tarımsal yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları belirlendi. Buna göre; Büyükbaşlarda sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği, yaygın hayvansal üretim, su ürünleri sektörü, yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımlarında 100 bin liraya kadar, yem bitkisi üretiminde ise 2.5 milyon liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi kullandırılacak.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugün kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Mayadalı, Ziyaret, Kıyıgören, Boynuyoğun ve Yarseli Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Apaydın ve Bohşin Mahallelerine 9:45-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaderesi Mahallesi Dostlar, Çağan, Akgün, Başak Sitesi ve Pamir Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören, Toygarlı, Çınarlı, Hüseyinli, Çökek ve Orhanlı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası
Kırıkhan İlçesi Adalar, Torun, Sucuköy, Özkızılkaya, Muratpaşa, Kamberlikaya, Gölbaşı, Çiloğlanhüyüğü ve Baldıran Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Gülova Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bayır Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kışlak Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Dolu Zarar Verdi
Erik tanesi büyüklüğünde dolu, ERİK’e zarar verdi!
Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece yarısından başlamak üzere sabaha kadar aralıklı süren sağanak yağışlar ve kimi yerde gözlenen dolu yağışı tarım alanlarında zarara yol açtı. Özellikle erik büyüklüğündeki dolunun yine Erik ağaçlarına zarar verdiği, yeni filizlenen çiçeklerin büyük bölümünü döktüğü belirtilirken, mevsim bitkileri ile meyvelerinin zarar gördüğü bildirildi.

Türkiye’de 81 İl’in yerli-yabancı haritası çıkarıldı
% 57’si Memleketinde Yaşıyor
Hatay, yerli halkı en çok olan iller arasında üst sıralarda…
Türkiye’de memleketlerinde oturanların oranı yüzde 57,22 olarak belirlenirken, memleketinde en çok yaşamayı tercih edenler ise yüzde 93,33 ile Şanlıurfalılar oldu.
Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, Türkiye’de, memleketlerinde yaşayanların oranlarını ve medya başlıklarını inceledi. PRNet’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve medya yansımalarından derlediği verilere göre, Türkiye’de memleketlerinde oturanların oranı yüzde 57,22 olarak belirlenirken, en çok memleketinde yaşamayı tercih edenler yüzde 93,33 ile Şanlıurfalılar oldu. Genel tabloya bakıldığında ise, Türkiye’de her 100 kişiden 58’inin memleketinde yaşadığı görüldü.
Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya araştırmasına göre, nüfus konusuyla alakalı geçtiğimiz yıl 104 bin 657 haber çıkışı tespit edilirken, nüfus başlığı altında yeni kimliklerle ilgili haberler dikkat çekti. Memleketlisi en yüksek ilin başında gelen Şanlıurfa’yı yüzde 92,56 ile Adıyaman, yüzde 91,74 ile Kahramanmaraş, yüzde 91,64 ile Ağrı takip etti. Yüzde 80 ile yüzde 90 arasında kalan bazı şehirler ise Diyarbakır, Bingöl, Yozgat, Çorum, Sinop, Ardahan, Van ve Çankırı olarak belirlendi. Buna karşın memleketlisi en az olan şehir yüzde 14,29 ile İstanbul oldu. İstanbul’un ardından yüzde 29, 01 ile Kocaeli, yüzde 29,63 ile Ankara, yüzde 33,43 ile Yalova, yüzde 38,71 ile Tekirdağ, yüzde 39,86 ile İzmir geldi.
Bu arada, ilimizde yerli nüfus oranı yabancı nüfusa göre çok daha yüksek düzeyde. Tahminlere göre, Hatay’da yaşayanların % 70’inden fazlası Hataylı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

Ramazana Az Kala Hatay Meyan Şerbeti
Prof. Dr. Nazan Savaş, bir elinde mikrofon ve diğer elinde kazma ile Amik Ovası’nda, Meyan Şerbeti hammaddesi olan “Meyan Kökü”nün...
Türk Doktorlar Afrin’de
Hatay’dan her gün bir grup doktor, Afrin’e giderek oradaki yurttaşlara sağlık hizmeti götürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Zeytin Dalı Operasyonu...
Yazışma ne oldu?
Antalya TSO ve Antalya TB ile Antakya TSO Başkanlarının, özel havayolu şirketlerine yönelik “Hatay-Antalya” uçak seferleri başlatılmasına yönelik başvurusunun üzerinden...
‘Proje’ Tamam da…
Anket Sözü Ne Oldu? Antakya Atatürk Parkı içinde yapılması planlanan ‘Kültür Merkezi’ projesine ‘belirlenen yer’ konusunda karşı çıkan ve bunun...
Danıştay Başsavcısı Hatay’da
Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz, beraberinde bir yüksek yargı mensubu bir heyetle birlikte Hatay’a geldi. Vali Ata, dün sabah saat 09.45’te...
Ağaçları kesilen kentin…
Ağaç avlulu camileri… Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından, Antakya’nın Ulus Meydanı’nda bulunan iki büyük ağacın kesilmesi sonrasında beklenen açıklama...
Sümerler Ortaokulu’nda sıra dışı bir uygulama:
İsterse çalmasın zilimiz, yine de dersimize gireriz! Hatay ili Defne ilçesi Sümerler Ortaokulu öğrencileri, “İsterse çalmasın zilimiz, yine de dersimize...
Savaş’a İnegöl İkramı:
Köfte değil, simit! Geçtiğimiz Pazar günü Bursa’da oynanan İnegölspor-Hatayspor maçını izlemek üzere, Cumartesi günkü yoğun ve yorucu programının ardından Pazar...
FB’liler Okulu İşbirliği
Vilayetler HBAO ile SÜMERLER O.O. ile Defne ilçesi sınırlarında, Sümerler’de oluşturulan ve açılışı iki ay önce gerçekleşen Hatay İşitme Engelli...
“Yasak Elma” dizisi yeni bölüm çekimleri
Antakya’da… FOX-TV ekranlarında haftanın Pazartesi günleri yayınlanan “Yasak Elma” dizisinin yeni bölüm çekimleri ilimizde yapılıyor. Bir ajans kuruluşu, yaptığı duyuruda,...
Kısa kısa haberler
Yayladağı sınırında kaçakçı ateşi Bir Askerimiz Şehit… İlimiz Yayladağı ilçesi Suriye sınırındaki Aşağıpulluyazı Hudut Karakolu’nda kaçakçılara yapılan müdahale sırasında henüz...
ATB’ye tebrik ziyaretleri
Antakya Ticaret Borsası (ATB) yeni Yönetimi ile Meclis Başkanı ve üyelerine tebrik ziyaretleri sürüyor. ATB’de Yönetim Kurulu Başkanı Ali Celal...
Pusula Akademisi Öğrencileri Baro Konuğu
Hukuka Göz Kırpanlar… Antakya’daki özel eğitim kurumlarından Pusula Akademi Lisesi öğrencisi bir grup hafta içinde Antakya Adliyesi’ne gitti ve Hatay...
Defneli gençlerin çevre duyarlılığı
Defneli Gençler, vatandaşların önemli uğrak yerlerinden Hidro Atatürk Park ile Döver Seyir Terasında çevre temizliği temizlik konusunda farkındalık yarattı. Defne...
Altınözü kırsalında 20 işsiz bayana
Gıda Yapımı Kursu Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) katkıları ve Altınözü Kaymakamlığı Proje Ofisi koordinatörlüğünde, İlçe Gıda, Tarım ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ