Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,36 / Satış: 6,38
€ EURO → Alış: 7,43 / Satış: 7,46

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 16.05.2018
  • 617 kez okundu

CHP’de Mülakat Dönemi
Liste, Pazar günü PM’de son şeklini alıyor
CHP’de 9 gün önce Milletvekili aday adaylığı başvuruları tamamlanırken, üç gün önce başlayan mülakat işlemleri de sürüyor. CHP’de, ülke genelinde toplam 2319 aday adayı başvururken, Hatay’dan ise 68 kişi başvurdu. CHP’de aday adayı isimleri, 20 Mayıs Pazar günkü Parti Meclisi toplantısında son kez masaya yatırılacak ve son şekli verilerek, 21 Mayıs Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek. Bu arada mülakat işlemleri ve aday adayı başvuruları ise Genel Başkan Yardımcıları Çetin Osman Budak, Muharrem Erkek, Fait Öztrak, Seyit Torun ve Tekin Bingöl tarafından değerlendiriliyor. Her bir aday adayı ile tek tek mülakat yapan Genel Başkan Yardımcıları, adaylara ilişkin hazırladıkları raporları bugün bir araya gelecekleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacak.
CHP’de başvuruda bulunan 2319 aday adayının 1706’sını erkek, 613’ünü ise kadınlar oluşturuyor.

Yaman’dan, hayatını kaybeden
Filistinliler için başsağlığı mesajı:
Tüm insanlığın ortak acısı
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Gazze sınırında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Filistinliler için basağlığı mesajı yayınladı. Başkan Yaman, mesajında şunlara yer verdi:
“Filistin’de yapılan soykırımda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, acıları derinden hissediyor, terörün her türlüsünü esefle kınıyoruz. İnsanların dini inançları yüzünden katledilmediği; barış içinde, özgürce, kardeşçe yaşadıkları bir dünya ümit ediyor, yaşanan bu vahşette hayatını kaybeden onlarca Filistinli kardeşimize Allah’tan rahmet, 2700’i aşkın yaralıya acil şifalar diliyoruz.
Filistin Katliamı, tüm insanlığın ortak acısıdır. Bu zulmün son bulmasını, sevginin, hoşgörünün ve barışın kazanmasını temenni ediyor, terörü lanetliyoruz.”

Yaman: Ramazan ayı barış, huzur ve mutluluk getirsin
Defne Belediye Başkanı Op.Dr. İbrahim Yaman, Ramazan Ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Yaman, mesajında Ramazan’ın tüm insanlığa barış getirmesi temennisinde bulundu, şunlara yer verdi:
“İyiliğin, yardımlaşmanın ve dayanışmanın ayı olan Ramazan Ayının barış, huzur, hoşgörü ve mutluluk getirmesini diliyorum. İnsanların katledilmediği; din, dil, ırk ve mezhep ayrımcılığının sona erdiği bir dünya düzeni temenni ederek; barışın egemen olduğu ve eski bayramların tadını alabildiğimiz bir Ramazan Ayı diliyorum.”

‘Konutların yüzde 50’si…
Araçların yüzde 80’i…
Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emek-lilik Şirketleri Birliği (Türkiye Sigorta Birliği) Başkan Yardımcısı ve Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Türkiye’deki 22 milyon aracın yüzde 80’inin zorunlu trafik sigortasına, 15-16 milyon civarındaki konutların ise yüzde 50’sinin zorunlu deprem sigortasına sahip olduğunu söyledi.

Polis aracına silahı saldırıda 1 tutuklama
İskenderun ilçesinde polis aracına yapılan silahlı saldırıyla ilgili savcının itirazı üzerine ikinci kez gözaltına alınan iki zanlıdan biri tutukladı. Motosiklet hırsızlığı ihbarı üzerine 7 Mayıs’ta Kocatepe Mahallesi’ne giden polis ekibinin aracına pompalı tüfekle ateş açılmasıyla ilgili soruşturmada gözaltına alınan 3 şüphelinin sulh ceza hakimliğince adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasına İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. İtiraz sonrası yapılan değerlendirme sonucu şüpheliler M.T, M.A. ve O.G. hakkında yakalama kararı çıkartıldı.
Gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen iki zanlıdan M.A. tutuklandı, M.T. ise adli kontrol şartıyla üzere serbest bırakıldı. Adresinde bulunamayan O.G’nin serbest bırakılmasının ardından Dörtyol ilçesinde başka bir motosiklet hırsızlığı olayına karıştığı öne sürüldü. Zanlının yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Defne Hastanesi’nden sanatsal-kültürel hizmet
Resim Yarışması
Defne Hastanesi, her yıl düzenlediği geleneksel Resim Yarışması’nı bu yıl da düzenliyor. Katılım için son başvuru tarihi 21 Mayıs olarak belirlendi.
Defne Hastanesi ‘nin bu yıl 10.su düzenlenecek olan geleneksel ödüllü resim yarışmasında son başvuru tarihi 21 Mayıs olduğu belirtilirken, ‘Hayalimdeki Ben’ teması ile gerçekleştirilecek olan resim yarışmasına ilginin yoğun olacağı tahmin ediliyor. Özel Defne Hastanesi yöneticileri, katılan tüm yarışmacılara başarılar dileğinde bulunarak, 35X50 ebadındaki eserlerin arka tarafında soyadı, sınıf ve okul adı yazıldıktan sonra elden veya posta yolu ile Defne Hastanesi’ne gönderilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Resimlerde çalışma stilinin serbest teknik olduğunu ifade eden İşletme Müdür Yardımcısı İbrahim Ünal, Defne Hastanesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerçekleştirdikleri resim yarışmasına şu ana kadar gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini belirtti ve 8 Haziran’da HBB Hatmek Konferans Salonu’nda hazırlayacakları programla ödüllerin sahiplerine teslim edileceğini vurguladı.
İlkokul ve ortaokul olmak üzere iki bölümde yapılacak olan Defne Hastanesi 10.Geleneksel Ödüllü Resim Yarışması’nda; İlkokul bölümü birincisi, 800 TL, ikincisi 550 TL ve üçüncüsü 350 TL, ortaokul bölümü birincisi 850 TL, ikincisi 650 TL ve üçüncüsü 450 TL kazanacak olup, yarışmaya katılan tüm katılımcılara mansiyon ödülü verileceği duyuruldu.

DOĞAKA’dan dolandırıcılık uyarısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), kurum adına dolandırıcılık girişiminde bulunanlara karşı uyardı. DOĞAKA uyarı duyurusunda şöyle denildi:
“Son günlerde bazı kötü niyetli kişilerin veya firmaların; kendilerini kamu görevlisi, danışman, proje danışmanı, müşavir ve iş geliştirme uzmanı gibi unvanlarla tanıtıp, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve diğer kamu kurumlarıyla irtibatta olduklarını iddia ederek, hibe desteklerinin sağlanması konusunda yardımcı olacakları vaadi ile vatandaşlarımızdan ve firmalarımızdan maddi taleplerde bulunduklarına ilişkin duyumlar tarafımıza ulaşmaktadır. Bu gibi girişimlere karşı uyanık olunması gerekmektedir.”

Savaş’tan Ramazan Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ramazan ayı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Rahmet ve marifet ayı olan Ramazan ayı; kırgınlık ve dargınlıkların ortadan kalktığı, manevi değerlerimizin güçlendiği, özümüzde var olan iyilik ve insanlık duygularının hayata geçirildiği önemli aydır. Bu müstesna ay, millet olarak asırlardır değişmeyen birlik ve beraberliğimize güç katmaktadır. Manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı, insanlar arasında kardeşliğin ve yardımseverliğin pekiştiği, rahmet ve bereket kapılarının sonuna kadar açıldığı on bir ayın sultanı Ramazan’ı Şerif’e bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mübarek Ramazan ayı, Müslümanlar için el ele vermek, kaynaşmak ve birlikte olmak için bir vesiledir. Nefsimizle baş başa kaldığımız, yoksul kardeşlerimizin yaralarını sardığımız, zengin-fakir, genç-yaşlı demeden aynı sofraya oturduğumuz, aynı safta namaz kıldığımız 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i her yıl olduğu gibi bu yılda tüm güzellikleriyle yaşamayı temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam âleminin mübarek Ramazan-ı Şerifleri’nin hayırlara vesile olmasını diler, tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin kabul olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim.”

Savaş’tan Kınama Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Filistin’de yaşanan insanlık dramı ve katliam için bir kınama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın İsrail terörünü kınayan mesajı şöyle:
“İsrail güvenlik kuvvetlerinin Gazze’de gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınıyorum. İnsanlığa ve evrensel hukuka sığmayan bu zulüm bir an önce sona erdirilmelidir. Ortadoğu’da barışı sağlamak için atılan adımlar samimi ve kalıcı olmalıdır. Vicdan sahibi olan herkes Filistin’de yaşanan bu katliama ‘Dur!’ demelidir. Bu katliamı gerçekleştirenler ve buna ayna tutanlar er ya da geç insanlığın karşısında hesap vereceklerdir. Mübarek Ramazan ayı öncesi bu acıyı yaşayan Filistin halkının her zaman yanında olacağız. İsrail’in haksız saldırıları sonucu hayatını kaybeden 50’den fazla kardeşime Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.”

Bu kart ‘Esnaf Kart’
“PTT Esnaf Kart hayata geçirildi” diyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kodnfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız, PTTBank’tan özel faiz oranlarıyla kredi alabilecek. Esnafımıza; Pttcell özel tarifelerinden, önemli indirimlerle PTTsigorta güvencesinden ve PTT Kargo indirimlerinden faydalanacak” derdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

İki Farklı Asi…
Asi Nehri’nin şehir merkezinde tutulan su dolayısıyla eski çirkinlik ve koku mazi olurken, Şükrü Güçlü Köprüsü’nden itibaren Sümerler- Aşağı Okçular...
Güzelmansur Vietnam’da
Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, asli mesleğiyle ilgili ticari bir gezi amacıyla Vietnam’a gitti. Güzelmansur, sosyal medya hesabı üzerinden ziyaretiyle...
Hatay’da  60.634  Suriyeli  öğrenci
İlimizde gayri resmi olarak sayıları 400 bin civarında olduğu tahmin edilen Suriyeli misafirlerin ilk, orta ve lisede öğrenim görmekte olan...
Antakyalı Kaymakam
Kangal’da göreve başladı Antakyalı Kaymakam Cuma Emeç, atandığı Sivas ili Kangal İlçe Kaymakamlığı görevine başladı. 1984 yılı Antakya doğumlu olan...
Karma Eğitime Karşı Çıkmak,  Bilime Karşı Çıkmaktır…
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün’e göre; CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, yeni süreçte karma eğitimin kaldırılması şeklindeki girişim...
Hatay Valiliği’nden “ÖGB” Uzatma Duyurusu
Bugünden 3 Ekim’e Kadar Hatay Valiliği, ilimizin Suriye ile olan sınır bölgelerinde bazı yerlerde yeniden 15 günlük “Özel Güvenlik Bölgesi”...
Kısa kısa haberler
MKÜ-Besyo’da 45 Boş Kontenjan Yedekler Çağrıldı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda yetenek sınavı sonuçlarına göre kazananlarla...
Hatay geride…
Türkiye’de derslik başına düşen öğrenci ortalaması 26 iken, Hatay’da 30 kişi. İlimiz Hatay’da ilk, orta ile liselerde toplam 400 bin...
Markasız, İnorganik İthal Yiyecek  ve Gıdalar Riskli…
KMO, Kırtasiye, okul araç-gereçlerine dikkat çekti Kimya Mühendisleri Odası 46.Dönem Yönetimi adına kalem alınan açıklamada, okulların açılmasıyla birlikte, velilerin çocuklarına...
İttifak Var mı, Yok mu?
Hatay’ı ‘kim’ Kazanır? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde Partisinin il ve belediye başkanlarına, “Potansiyel belediye...
Bizim Gastronomi asfalt üstünde!
Antep’inki Uluslararası UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay’da geleneksel tatlara yönelik tanıtımın ulusal ve uluslararası anlamda...
MKÜ’de Hekim Adayları önlüklerini giydi
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya: “Bu ülke için çok sıkı çalışmalıyız. Vefa borcumuzu ancak böyle öderiz.” Hatay Mustafa Kemal...
Vali Ata ziyareti İSTE’ye
Vali Erdal Ata, İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’yi Rektörlük makamında ziyaret etti. Dün sabah saat 10.00’da...
Boynuyoğun Çadırkenti…
8500 Suriyeli misafir, 320’si yetim 2250 çocuk okula gidiyor. Halı dokuma, kuaför, gelinlik, resim, mozaik, gitar, bağlama kursları veriliyor. Oluşturulan seralada...
Altınözü Eğitim Rehberi
89 Okulda: 770 Öğretmen ve 18.446 Öğrenci Altınözü ilçesinde 89 okulda 770 Öğretmen öncülüğünde 18.446 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu kaydedildi....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ