Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 16.05.2018
  • 548 kez okundu

CHP’de Mülakat Dönemi
Liste, Pazar günü PM’de son şeklini alıyor
CHP’de 9 gün önce Milletvekili aday adaylığı başvuruları tamamlanırken, üç gün önce başlayan mülakat işlemleri de sürüyor. CHP’de, ülke genelinde toplam 2319 aday adayı başvururken, Hatay’dan ise 68 kişi başvurdu. CHP’de aday adayı isimleri, 20 Mayıs Pazar günkü Parti Meclisi toplantısında son kez masaya yatırılacak ve son şekli verilerek, 21 Mayıs Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek. Bu arada mülakat işlemleri ve aday adayı başvuruları ise Genel Başkan Yardımcıları Çetin Osman Budak, Muharrem Erkek, Fait Öztrak, Seyit Torun ve Tekin Bingöl tarafından değerlendiriliyor. Her bir aday adayı ile tek tek mülakat yapan Genel Başkan Yardımcıları, adaylara ilişkin hazırladıkları raporları bugün bir araya gelecekleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacak.
CHP’de başvuruda bulunan 2319 aday adayının 1706’sını erkek, 613’ünü ise kadınlar oluşturuyor.

Yaman’dan, hayatını kaybeden
Filistinliler için başsağlığı mesajı:
Tüm insanlığın ortak acısı
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Gazze sınırında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Filistinliler için basağlığı mesajı yayınladı. Başkan Yaman, mesajında şunlara yer verdi:
“Filistin’de yapılan soykırımda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, acıları derinden hissediyor, terörün her türlüsünü esefle kınıyoruz. İnsanların dini inançları yüzünden katledilmediği; barış içinde, özgürce, kardeşçe yaşadıkları bir dünya ümit ediyor, yaşanan bu vahşette hayatını kaybeden onlarca Filistinli kardeşimize Allah’tan rahmet, 2700’i aşkın yaralıya acil şifalar diliyoruz.
Filistin Katliamı, tüm insanlığın ortak acısıdır. Bu zulmün son bulmasını, sevginin, hoşgörünün ve barışın kazanmasını temenni ediyor, terörü lanetliyoruz.”

Yaman: Ramazan ayı barış, huzur ve mutluluk getirsin
Defne Belediye Başkanı Op.Dr. İbrahim Yaman, Ramazan Ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Yaman, mesajında Ramazan’ın tüm insanlığa barış getirmesi temennisinde bulundu, şunlara yer verdi:
“İyiliğin, yardımlaşmanın ve dayanışmanın ayı olan Ramazan Ayının barış, huzur, hoşgörü ve mutluluk getirmesini diliyorum. İnsanların katledilmediği; din, dil, ırk ve mezhep ayrımcılığının sona erdiği bir dünya düzeni temenni ederek; barışın egemen olduğu ve eski bayramların tadını alabildiğimiz bir Ramazan Ayı diliyorum.”

‘Konutların yüzde 50’si…
Araçların yüzde 80’i…
Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emek-lilik Şirketleri Birliği (Türkiye Sigorta Birliği) Başkan Yardımcısı ve Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Türkiye’deki 22 milyon aracın yüzde 80’inin zorunlu trafik sigortasına, 15-16 milyon civarındaki konutların ise yüzde 50’sinin zorunlu deprem sigortasına sahip olduğunu söyledi.

Polis aracına silahı saldırıda 1 tutuklama
İskenderun ilçesinde polis aracına yapılan silahlı saldırıyla ilgili savcının itirazı üzerine ikinci kez gözaltına alınan iki zanlıdan biri tutukladı. Motosiklet hırsızlığı ihbarı üzerine 7 Mayıs’ta Kocatepe Mahallesi’ne giden polis ekibinin aracına pompalı tüfekle ateş açılmasıyla ilgili soruşturmada gözaltına alınan 3 şüphelinin sulh ceza hakimliğince adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasına İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. İtiraz sonrası yapılan değerlendirme sonucu şüpheliler M.T, M.A. ve O.G. hakkında yakalama kararı çıkartıldı.
Gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen iki zanlıdan M.A. tutuklandı, M.T. ise adli kontrol şartıyla üzere serbest bırakıldı. Adresinde bulunamayan O.G’nin serbest bırakılmasının ardından Dörtyol ilçesinde başka bir motosiklet hırsızlığı olayına karıştığı öne sürüldü. Zanlının yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Defne Hastanesi’nden sanatsal-kültürel hizmet
Resim Yarışması
Defne Hastanesi, her yıl düzenlediği geleneksel Resim Yarışması’nı bu yıl da düzenliyor. Katılım için son başvuru tarihi 21 Mayıs olarak belirlendi.
Defne Hastanesi ‘nin bu yıl 10.su düzenlenecek olan geleneksel ödüllü resim yarışmasında son başvuru tarihi 21 Mayıs olduğu belirtilirken, ‘Hayalimdeki Ben’ teması ile gerçekleştirilecek olan resim yarışmasına ilginin yoğun olacağı tahmin ediliyor. Özel Defne Hastanesi yöneticileri, katılan tüm yarışmacılara başarılar dileğinde bulunarak, 35X50 ebadındaki eserlerin arka tarafında soyadı, sınıf ve okul adı yazıldıktan sonra elden veya posta yolu ile Defne Hastanesi’ne gönderilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Resimlerde çalışma stilinin serbest teknik olduğunu ifade eden İşletme Müdür Yardımcısı İbrahim Ünal, Defne Hastanesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerçekleştirdikleri resim yarışmasına şu ana kadar gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini belirtti ve 8 Haziran’da HBB Hatmek Konferans Salonu’nda hazırlayacakları programla ödüllerin sahiplerine teslim edileceğini vurguladı.
İlkokul ve ortaokul olmak üzere iki bölümde yapılacak olan Defne Hastanesi 10.Geleneksel Ödüllü Resim Yarışması’nda; İlkokul bölümü birincisi, 800 TL, ikincisi 550 TL ve üçüncüsü 350 TL, ortaokul bölümü birincisi 850 TL, ikincisi 650 TL ve üçüncüsü 450 TL kazanacak olup, yarışmaya katılan tüm katılımcılara mansiyon ödülü verileceği duyuruldu.

DOĞAKA’dan dolandırıcılık uyarısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), kurum adına dolandırıcılık girişiminde bulunanlara karşı uyardı. DOĞAKA uyarı duyurusunda şöyle denildi:
“Son günlerde bazı kötü niyetli kişilerin veya firmaların; kendilerini kamu görevlisi, danışman, proje danışmanı, müşavir ve iş geliştirme uzmanı gibi unvanlarla tanıtıp, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve diğer kamu kurumlarıyla irtibatta olduklarını iddia ederek, hibe desteklerinin sağlanması konusunda yardımcı olacakları vaadi ile vatandaşlarımızdan ve firmalarımızdan maddi taleplerde bulunduklarına ilişkin duyumlar tarafımıza ulaşmaktadır. Bu gibi girişimlere karşı uyanık olunması gerekmektedir.”

Savaş’tan Ramazan Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ramazan ayı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Rahmet ve marifet ayı olan Ramazan ayı; kırgınlık ve dargınlıkların ortadan kalktığı, manevi değerlerimizin güçlendiği, özümüzde var olan iyilik ve insanlık duygularının hayata geçirildiği önemli aydır. Bu müstesna ay, millet olarak asırlardır değişmeyen birlik ve beraberliğimize güç katmaktadır. Manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı, insanlar arasında kardeşliğin ve yardımseverliğin pekiştiği, rahmet ve bereket kapılarının sonuna kadar açıldığı on bir ayın sultanı Ramazan’ı Şerif’e bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mübarek Ramazan ayı, Müslümanlar için el ele vermek, kaynaşmak ve birlikte olmak için bir vesiledir. Nefsimizle baş başa kaldığımız, yoksul kardeşlerimizin yaralarını sardığımız, zengin-fakir, genç-yaşlı demeden aynı sofraya oturduğumuz, aynı safta namaz kıldığımız 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i her yıl olduğu gibi bu yılda tüm güzellikleriyle yaşamayı temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam âleminin mübarek Ramazan-ı Şerifleri’nin hayırlara vesile olmasını diler, tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin kabul olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim.”

Savaş’tan Kınama Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Filistin’de yaşanan insanlık dramı ve katliam için bir kınama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın İsrail terörünü kınayan mesajı şöyle:
“İsrail güvenlik kuvvetlerinin Gazze’de gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınıyorum. İnsanlığa ve evrensel hukuka sığmayan bu zulüm bir an önce sona erdirilmelidir. Ortadoğu’da barışı sağlamak için atılan adımlar samimi ve kalıcı olmalıdır. Vicdan sahibi olan herkes Filistin’de yaşanan bu katliama ‘Dur!’ demelidir. Bu katliamı gerçekleştirenler ve buna ayna tutanlar er ya da geç insanlığın karşısında hesap vereceklerdir. Mübarek Ramazan ayı öncesi bu acıyı yaşayan Filistin halkının her zaman yanında olacağız. İsrail’in haksız saldırıları sonucu hayatını kaybeden 50’den fazla kardeşime Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.”

Bu kart ‘Esnaf Kart’
“PTT Esnaf Kart hayata geçirildi” diyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kodnfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız, PTTBank’tan özel faiz oranlarıyla kredi alabilecek. Esnafımıza; Pttcell özel tarifelerinden, önemli indirimlerle PTTsigorta güvencesinden ve PTT Kargo indirimlerinden faydalanacak” derdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Arıtma Başka Yere
Hatay Büyükşehir Belediyesinden Defneli’leri sevindiren karar Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi yerleşim alanında ÇED Raporu hazırlıkları yapılan Arıtma...
Atatürk Caddesi  Çift Yön…
Hatay Büyükşehir Yönetiminden yerinde olumlu bir karar Hatay Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 5 yıldır motorlu taşıtlar için uygulamakta olduğu Antakya Atatürk...
Gazeteci Akın Bodur’un kitabı toplatıldı
İskenderun’da yayınlanmakta olan Ses Gazetesi Muhabiri, Yazar Akın Bodur’un yazdığı “4 idam, 1 tanık” adlı kitabı toplatıldı. Edinilen bilgiye göre,...
Hasan Ozansoy Antakya’da
Hatayspor formasını 1970-71 sezonunda giyen ve Bordo-Beyazlı ekibe kazandırdığı gollerle şampiyonluğunda büyük rol oynayan efsane isimlerden Hasan Ozansoy Hatay’da. Eski...
CHP Hatay İl Yönetimi’nin Önceliği
Olağanüstü Kurultay… CHP Hatay İl Başkanı ile Yönetim Kurulu’nca, 24 Haziran sürecindeki eksiklerin ve yanlışların aile ortamındaki Olağanüstü Kurultay ile...
İdlib’de ‘operasyon’ hazırlığı!
Hatay’a Göç Dalgası! Hatay’a komşu İdlib bölgesinde son dönemde artık daha fazla tartışılan olası bir ‘askeri operasyon’ için ‘sonuçlar’ ve...
Daha modern şehir içi toplu taşıma için: Anlaştılar…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Modern Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirmek üzere Defne Çekmece ile Antakya- Karlısu ve Maşuklu Taşıma Kooperatifleri ile anlaştı....
Çocuk Hakları Çalıştayı
Hatay Barosu ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliğiyle Antakya’da düzenlenen 2 günlük sunuma hukukçu dünyasının genç isimleri ile diğer uzman...
Kısa kısa haberler
YSK; 175 Seçim Müdürü alıyor Hatay’a 4 Kişi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) taşra teşkilatına ‘Memur Sınav, Atama, Yer Değiştirme ve...
Samandağ Belediyesi Hizmeti
Hedef Büyük İlk Etapta 800 Çocuğa Yüzme Öğretilecek Samandağ Belediyesi’nin geçmiş yıllarda da yerine getirdiği, çocuk ve gençlere küçük yaşlardan...
Doktorlar Israr Ediyor:
Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılsın… Hatay Tabip Odası (HTO) üyesi doktorlar, dün Antakya Devlet Hastanesi acil önündeki basın açıklamasında, Sağlıkta Şiddet...
Uzay Gözlem Evi Olan  Okul
Sınav Okulları Koleji… Açılışı Çarşamba günü Vali, Milletvekili, Büyükşehir Belediye Başkanı, Kaymakam, İl Milli Eğitim İl Müdürü yanı sıra kalabalık...
96 Bilardo Ustası
95’i Erkek, 1’i Kadın… Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay’ın anavatana katılması yıldönümü etkinlileri kapsamında düzenlenen Bilardo Şampiyonası başladı. Turnuva, Cuma...
Hatay AKP’li 5 Milletvekili ziyareti
Gençlik Spor Bakanı’na AK Parti’nin Hatay Milletvekilleri toplu halde Bakan ziyaretleri gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu, Hüseyin...
O Topraklar Bizim  ve Öyle Kalacak
Muharip Gazilerden “Kıbrıs Barış Harekatı” Mesajı: Antakya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ramiz Bakır, yayınladığı 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı mesajında,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ