Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 11.07.2018
  • 540 kez okundu

Valilik koordinesinde:
15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ve Şehitleri Programı
Hatay Valiliği, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Programı düzenliyor. Etkinlikler Cuma günü başlıyor.
Etkinlikler kapsamında; 15 Temmuz Kadın Kahramanları Konferansı, Antakya Şehitliği (Şehitlik Ziyareti), Habib-i Neccar Camisinde Mevlid-i Şerif Programı, Anıt Alanı’nda halkla toplanma ve Milli Birlik Yürüyüşü (Köprübaşından DSİ Parkı), tüm camilerden selalar okunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sinevizyon konuşması yer alıyor.

Baro Başkanı uygulamayı eleştirdi
İdari Yargı İçin Herhangi Fakülte Mezuniyeti Yanlış…
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, yeni sistemde, yeni düzenleme ile idari yargıç olabilmek için herhangi bir fakülte mezunu olmanın yeterli olmasının doğru olmadığını bildirdi. Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in bu konudaki eleştiri mesajı şöyle:
“İdari Yargı Hakimliği için herhangi bir fakülte mezunu olmak artık yeterli. Rektör olmak için de profesör olmak gerekmiyor. Bir zamanlar Adalet Bakanlığı şoför alırken hukuk mezunlarının tercih edileceğini yazmıştı. Bir garabetten diğerine ne kadar yol varsa, işte oradayız.”

Erzin’de kaza
1 Ölü…
Erzin ilçe merkezinde gece iki otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucunda
1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.
Kaza, dün sabaha doğru Erzin- Değirmenler Caddesi’nde yaşandı. Erhan Aksay’ın kullandığı otomobil, Ömer Ali Altuğ’un kullandığı otomobil ile çarpıştı. Kazada, 31.YG.165 plakalı otomobilin sürücüsü 24 yaşındaki Erhan Aksay olay yerinde can verirken, karşı otomobilin sürücüsü Ömer Ali Altuğ da yaralı halde hastaneye kaldırıldı.

Hatay’da 7 günde 132 kaza
2 Ölü, 130 Yaralı…
İlimiz genelinde 2-8 Temmuz tarihleri arasındaki trafik kazalarında ölümlerde ve yaralanmalarda artış dikkati çekiyor. Resmi bilgilere göre, ilimizde son bir haftalık dönemde toplam 132 trafik kazası yaşandı, bu kazalarda 2 kişi öldü,130 kişi de yaralandı. Trafik kazalarının 85’i yaralamalı, geriye kalan 47’si ise yaralamalı şekilde oluştu.

Arsuz Briç Turnuvası
5 Ağustos’ta
Antakya Briç Kulübü’nün geleneksel hale getirdiği, Hatay’ın Kurtuluşu Bayramı etkinlikleri kapsamındaki Arsuz Briç Turnuvası bu yıl da 5 Ağustos’ta düzenliyor. Briç Kulübü açıklamasında, “5 Ağustos Pazar günü Hatay’ın Kurtuluşu Turnuvası’nın 2.sini Arsuz’da düzenliyoruz. Katılımlarınızı ve desteklerinizi bekliyoruz” denildi.

Güzelmansur, TBMM iletişim telefonlarını duyurdu
Hatay Milletvekillerinden Mehmet Güzelmansur, yemin edip TBMM’deki odasına yerleştikten sonraki ilk açıklamasında iletişim kurulabilecek telefonlarını verdi. Mehmet Güzelmansur, seçmenlere şu mesajı verdi:
“Kapımız da, telefonlarımız da 7/24 tüm yurttaşlarımıza açık. Meclis’teki sesiniz olabilmemiz, sorunlarınıza çözüm bulabilmemiz için bana ulaşabileceğiniz bilgiler:
Adres: TBMM Oda F218
Telefon: 0312 420 56 32-33
Faks: 0312 420 21 24”

Türkiye Aba Güreşi Hatay’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın anavatana katılışının 79. yıldönümü kutlamaları münasebetiyle düzenlenen Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 22 Temmuz Pazar günü saat 15.00’te Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi Mersah Alanı’nda gerçekleştirilecek olan ve Türkiye’nin dört bir yanından ata sporu aba güreşine gönül veren sporseverlerin bir araya geleceği Şampiyona’ya tüm Hatay halkının davetli olduğunu belirtti.

Yayladağı HEM’in oranı % 25
5104 Kişi Kurs Gördü…
İlimiz Yayladağı ilçesi Halk Eğitim Merkezi, geride kalan eğitim öğretim yılında 5104 kişinin değişik mesleki kurslara katıldığını bildirdi. Yayladağı Halk Eğitim Merkezi duyurusunda şöyle denildi:
“2017-2018 Eğitim-Öğretim yılındaki sene sonu tablomuz; Türkiye ortalaması % 5.2 iken, ilçemizde nüfusun % 25’ine ulaştık. Toplamda 238 kursta 5104 kursiyerimize hizmet verdik. Bu başarı hepimizin. Yayladağı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü… Geleceğinize bizimle yön verin.”

MKÜ’de Bilkay’ın acılı günü
Annesi Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda görev yapan Ayşegül Bilkay, Anne acısı yaşadı. Ayşe Bilkay’ın annesi vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Meclis’te son durum
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri için düzenlenen 24 Haziran seçimlerinin ardından açıklanan yeni kabinede dört milletvekilinin yer almasıyla AK Parti’nin sandalye sayısı 290’a indi.

Esnafa çağrı:
31 Temmuz’dan önce
Birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olmak isteyen çok sayıda esnaf ve sanatkar olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederas-yonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnaf ve sanatkarın prim borcunu ödeyip emekli olabilmesi için kredi imkanı sunan işbirliği protokolü SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalandı. Borcunu yapılandırmak isteyenler için başvuru süresi 31 Temmuzda sona eriyor. Emekli olmak isteyen esnafımız bu tarihten önce Sosyal Güvenlik İl / Merkez Müdürlüklerine başvurusunu yapsın’ diye konuştu.

Vatandaş borçlu!
Bankalararası Kart Merkezi, Bankalararası Risk Merkezi, BDDK ve Bankalar Birliği verileri, vatandaşın durumunu gözler önüne serdi. Kredi kartlarıyla borçlanan kişi sayısı 32 milyona, takipteki borcun tamamı ise 72.5 milyar TL’ye yükseldi.

Radarlar İşbaşında
Hatay’da 7 günde 3581 araca ceza
İlimizde, trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 2-8 Temmuz tarihleri arasında yapılan denetim ve kontroller yanı sıra, sabit konuşlanan radarlar kanalıyla kurallara uyumsuzluğu görülen araç sahipleri cezalandırıldı.
Trafik ekiplerinin verdiği bilgilere göre, ilimiz genelinde 2-9 Temmuz tarihleri arasında 17.332 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 3.581 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı, 106 motosiklet trafikten men edildi. Ayrıca 15 okul servis aracı kontrol edilir-ken, hatası görülen 1 servise de para cezası uygulandı.

52 Alkollü Sürücüye Direksiyon Yasağı
Hatay’da, geçtiğimize hafta içerisinde alkollü şekilde direksiyon başına geçtiği saptanan 52 sürücünün ehliyetlerine el konuldu.
Resmi bilgilere göre, ilimizde trafik akışının sağlanması kapsamındaki yol kontrolleri sırasında alkollü araç kullandığı tespit edilen 52 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu.
Bu kişilere yüksek para cezası tatbik edildi ve ehliyetlerine 6’şar ay süreyle el konuldu.
Bu arada, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 11 sürücü hakkında da adli işlem uygulandı.

Eğitimi Terk Etme Oranında Birinciyiz
Türkiye, 18 ila 24 yaş arasındaki insanlar arasında lise eğitimini tamamlamadan eğitimi terk eden en yüksek ülke olurken, eğitimden erken ayrılma oranının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri oranına göre çok yüksek olduğu anlaşıldı.
Avrupa İstatistik Ofisi 2016 Raporu’ndan ve medya yansımalarından derlenen bilgilere göre, Türkiye, lise eğitimini tamamlamadan eğitim hayatını terk etmiş olanların oranının en yüksek olduğu ülke olarak belirlendi. Böylelikle, Türkiye’de,18 ila 24 yaş grubundaki gençlerin yüzde 34,3’ü eğitimini tamamlamadan sonlandırırken, eğitimden erken ayrılma oranıyla da Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerinin çok üstünde olduğu anlaşıldı. Listenin birinci sırasında yer alan Türkiye’nin en yakınında yer alan ülke ise yüzde 19,8 ile İzlanda oldu. Malta ise yüzde 19,6 oran ile onları üçüncü sıradan takip etti. Buna karşın, eğitimi terk etme oranın en düşük olduğu ülke yüzde 2,8 ile Hırvatistan olurken, İsviçre ve Litvanya 4,8 oranıyla listenin ikinci sırasında yer aldı. Liseyi bitirmeden eğitimden ayrılma oranında AB ortalaması ise 10,6 olarak tespit edildi.
-Kadınlar Daha Fazla-
Gerçekleştirilen medya incelemesinde, eğitim hayatıyla ilgili olarak 2018 yılında 659 bin 102 haber yansımasının olduğu belirlendi. Medyaya yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, eğitimin en çok sistem tartışmalarıyla konuşulduğu görüldü. Raporda, Türkiye’nin coğrafi bölgeler arasındaki eğitimi terk etme oranları da yer alırken, lise mezuniyeti olmadan eğitimini bırakmış öğrencilerin en yüksek olduğu yerin yüzde 51,6 ile Güneydoğu olarak belirlendi. Güneydoğu Anadolu’yu yüzde 46,6 ile Doğu Anadolu takip etti. Eğitimini terk edenlerin en düşük olduğu coğrafi bölge ise Doğu Karadeniz olarak kayıtlara geçti. Eğitimi bırakma oranları cinsiyet bakımından incelendiğinde de, 18 ile 24 yaş arasındaki erkeklerin lise mezuniyeti öncesi eğitimi terk etme oranının yüzde 32,3 olduğu görüldü. Kadınlarda ise bu oranın yüzde 35,8 oranla erkeklerden daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Antakya Birinci Oldu
Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’nde (2017-2018) Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışması bölge birincisi oldu.
Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacı ile 2017-2018 eğitim öğretim yılında 6.sı düzenlenen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” kapsamında, 4841 başvuru içinde, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışması bölge birincisi seçildi.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko ile İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, çalışmada emeği geçen tüm personeli tebrik etti. Bakanlık’tan bu konuda verilen bilgiye göre, Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’nde (2017-2018) kategori bazında bölgesel ödüle layık görülen çalışmalar “Çalışma Bölge Ödülü” almaya hak kazandı. Bunlar içerisinde yer alan ilimiz Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kurumsal olarak “Bir Şehir Bir Nehir” konusunda bölge birinciliğini kazandı.

Hatay’da Nüfus Müdürlüklerine
20 Personel Alınacak
Hatay ilimizdeki il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin ihtiyacı olan personel alımı yapılıyor. İçişleri Bakanlığı, Bakanlık bünyesinde, ülke genelinde 1117 sözleşmeli personel alınacağını, bunların 20 tanesinin Hatay’daki İl Müdürlüğü ile İlçe Müdürlüklerinde görevlendirileceğini duyurdu.
Bakanlıkça; Valilik, Kaymakamlık, İl ve İlçe Nüfus birimlerinde istihdam edilmek üzere, 20’si Hatay ilimizde olmak üzere toplam 1117 adet sözleşmeli “Büro Personeli” pozisyonlarına personel alımı yapılacak. Adaylar; Bakanlığın www.icisleri.gov.tr adresli internet sitesinde yer alan 2018 yılı 4/B Sözleşmeli Büro Personeli Lisans Giriş (Sözlü) Sınavı İş Talep Formu’na ya da 2018 yılı 4/B Sözleşmeli Büro Personeli Ön Lisans Giriş (Sözlü) Sınavı İş Talep Formu’na, KPSS (B) Grubu puan türünden kendisine uygun olanı seçerek, 16-20 Temmuz 2018 tarihleri arasında ilgili sınav duyurusu bölümünde yayımlanacak olan başvuru linki aracılığıyla e-Devlet şifresi ile erişip elektronik ortamda müracaat edecek. Müracaatların, başvurular elektronik ortamda alınacağından, posta yolu ile veya bizzat müracaatların kabul edilmeyeceği duyuruldu.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü enerji kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Saraykent Mahallesi Şükrü Balcı Sokağa 8:30-14:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Bülent Harbiyeci, Müsellim Gülmen, Fatih ve Menderes Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesine 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Konacık Mahallesi Karaçay Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı Mahallesi Merkez Sokağa 9:00-15:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Başlamış Mahallesi Başlamış Sokağa 9:30-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Karayılan Mahallesi 117, 118, 119, Şehit Yusuf Akın ve Utku Acun Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Mustafa Kemal Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Davutpaşa, Mehmetbeyli, Akyayla ve Bükülmez Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mağaracık Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesi Park Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Zeytin Dalı Komutanı Org. Temel Hatay’da
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bir süre önce başarı ile icra ettiği Zeytin Dalı Harekatı’nı yöneten 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail...
Civelek sürprizi
İskenderun Belediyesi’ne yeniden aday adayı İskenderun’da bir dönem belediye başkanlığı yapan Dr. Yusuf Civelek, yeniden bu göreve talip oldu. Yusuf...
Türkiye 1.si Suriyeli kız:
İmam Hatipliyim… Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün dün Valiliğe ziyarette bulunan çocuk heyetindeki 3 Suriyeliden biri, çiçeği Vali Rahmi Doğan’a...
MHP’den Reyhanlı Sürprizi
Bahadırlı aday adayı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Reyhanlı’da güçlü bir isimle belediye başkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. Edinilen bilgilere göre, bir dönem...
Kimyeci Aday Adayı…
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belediye başkanlığına yeniden talip olduğunu açıkladı. İsmail Kimyeci, geçtiğimiz hafta sonunda temayül yoklamasına da katıldı....
Kavak TÜGİK Yönetiminde
HAGİAD Başkanı Yusuf Kavak, kısa adı TÜGİK olan Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu Yönetimi’ne yeniden seçildi. Bursa’da geçtiğimiz hafta sonunda...
Gazeteci sordu, Suriyeli kız çocuğu söyledi:
Türkiye’den, Hatay’dan Memnunuz… Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın dün sabah makamında kabul ettiği heyet içindeki Suriyeli çocuklar, ilimizde ve Türkiye’de bulunmaktan,...
Samandağlı, zeka küpü genç
5 Yıllık Okulu 2 Yılda Bitirdi KPSS Türkiye 1.si Oldu Samandağlı Uğur Can adlı genç, 5 yıllık üniversite eğitimini 2...
Üzümdalı Mezbahanesi…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın ilk ruhsatlı modern mezbahanesini oluşturdu ve açılışını gerçekleştirdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, kentte ilk ruhsatlı modern-canlı hayvan...
Kısa Kısa Haberler
AKP’de aday açıklaması Cumartesi günü AK Parti’de, bazı illerde belediye başkan adaylarının hafta sonunda açıklanabileceği duyuruldu. Açıklama, en yüksek makamdan...
Komisyonculuk Biterse
Küçük Üretici de Biter Hatay’ın Belen ilçesi Şenbük Mahallesi’nde projelendirilen Hatay Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hal Kompleksi Projesi, birçok...
Sümbüller güzel de…
Sinekler rahatsız edici! Asi Nehri’nin kirden arınmış sakin sularını kapatan çok sayıda su sümbülünün belli noktalarda yarattığı kalabalığı izleyenlerin şikayet noktası...
Akdeniz’de kavşak düzenlemesi
Uygun Olmadığı İddiası Defne ilçesi Akdeniz Mahallesi sakini bir okurumuz, Akdeniz Mahallesi’ndeki hastaneye giden yol kavşağında, Turunçlu Caddesi’nden gelen bölümün...
Güzelmansur,  Mahallesinin Çocuklarıyla…
“20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlamaları kapsamında, ilimiz CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, doğup büyüdüğü Antakya-Serinyol Mahallesi’ndeki bir okula giderek...
Kağıt Kebabı İspanya’da
Mirioğlu Kasabı, kağıt kebabıyla dünyanın öbür ucunda sükse yaptı… Bir zamanlar Antakya, şimdi ise Defne ve Antakya ilçesinde kağıt kebabın...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ