Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,32 / Satış: 5,34
€ EURO → Alış: 6,05 / Satış: 6,08

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 21.11.2018
  • 549 kez okundu

AKP’de aday açıklaması Cumartesi günü
AK Parti’de, bazı illerde belediye başkan adaylarının hafta sonunda açıklanabileceği duyuruldu. Açıklama, en yüksek makamdan geldi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün TBMM grup toplantısı sonrası açıklamasında, “Cumartesi günü adayların bir kısmı açıklanabilir” dedi.

14 Diş Hekimine Plaket
Hatay Dişhekimleri Odası, meslekte 40 ve 25 yılını tamamlayanlara plaket veriyor. Dişhekimleri Odası Hatay Şubesi’nin Cuma gün-kü balosunda plaket alacak meslek mensupları şunlar:
40.YIL PLAKETİ:
Tevfik Gümüşoğlu, İlyas Mukannasgil, Neriman Paşabeyoğlu.
25.YIL PLAKETİ:
Yusuf Asfuroğlu, Berna Akköprü, L.Cahit Akköprü, L.Selen Tüzün Atay, Tülin Edipoğlu, Adnan Girişken, Mehmet Güzelyurt, Asar Küçük, Hande Mansuroğlu, Burhan Mansuroğlu, Hakan Türker.

AKP’de Hatay’dan 137 başvuru
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve 15 ilçe belediye başkanlığı için AK Parti’den toplam 137 aday adayı başvuruda bulundu ve temayül yoklamasına katıldı. AKP İl Başkanı İbrahim Güler’in açıklamasına göre, Hatay BŞB için 5 kişi, 15 ilçe belediye başkanlığı için toplam 132 aday adayı başvurdu. Yapılan açıklamalara göre, AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Birimi, Hatay’daki teşkilatlarda ve sahada bazı çalışmalar yapıyor. Çalışmaların raporlaştırılarak Genel Merkez’de temayül yoklaması sonuçlarıyla birleştirileceği ve aday tespitlerinde bulunulacağı kaydedildi.

TOSYÖV etkinliği bugün İskenderun’da
TOSYÖV, “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konulu bir konferans düzenliyor. Etkinlik, bugün İskenderun Ticaret Sanayi Odası’nda saat 13.30’da yapılıyor.
TOSYÖV Başkanı Tahsin Rende, bugünkü etkinlikle ilgili şu bilgileri verdi:
“TOSYÖV, KOSGEB, Kredi Garanti Fonu A.Ş. , İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ve DenizBank, Bilkent Cyberpark, LOGO Yazılım ve KOBİ Efor Çözüm Ortaklığında, ‘KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları’ konulu toplantı, 21 Kasım 2018 tarihinde İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilecek. Bölge ekonomisine değer katan KOBİ’ler, ‘KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları’ konulu toplantıda bir araya gelerek, Türkiye ekonomisinin gelecek vizyonuna imza atmaya hazırlanıyor. Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) tarafından düzenlenen toplantıda, bölge KOBİ’lerini ve girişimcileri, destekler ve finans olanakları toplantısında buluşturuyor.
Bugün 13:30 – 17:30 saatleri arasında, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilecek toplantıyla, Türk ekonomisinin can damarı olan KOBİ’lerin, kendilerine sağlanan destekler ve finans olanakları konusunda bilgilendirilmesi hedefleniyor.
‘KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları’ konulu toplantıda, ilgili kuruluşların yönetici ve üyelerini aramızda görmekten kıvanç duyacağız.”

SGK’dan Borçlara Taksit
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim borçlarını düzenli ödemesine rağmen son 1 yılda borçlarını ödeyemeyenlere yeni bir taksitlendirme hakkı sağladı. SGK, 500 bin liraya kadarki borçlara teminat aranmama kararı alırken, zor durumdaki işverenler, prim borcunu 60 aya kadar taksitlendirebilecek. 500 bin TL’ye kadar olan borçlarda teminat aranmazken, 500 bin TL’yi aşan kısım için ise yüzde 25’i oranında teminat alınarak, 60 aya kadar tecil ve taksitlendirme yapılabilecek.
Bu arada işverenlere getirilen kolaylıklar şöyle:
-Prim borçlarına uygulanmış olan gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları basit usulde uygulanacak.
-Prim borçlarının taksitler halinde ödenmesinde yıllık yüzde 22 olan tecil faizi, çok zor durum derecesine bağlı olarak, yüzde 1,1 ila yüzde 16,5 arasında değişen oranlarda uygulanabilecek.
-Borç miktarı 2 milyon TL ve altında ise, satışına izin verilecek malın değeri konusunda kanunda sınır konulmuyor.
-Borç miktarı 2 milyon TL’nin üzerinde ise, satışına izin verilecek malın kanuna göre belirlenen değeri 2 milyon TL’yi aşmamalı.

Eğitim Sen’in başvurusu olumlu sonuç verdi
24 Kasım’da Hatim Zorunlu Değil
Hatay Eğitim Sen’in başvurusu üzerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programında yer alan “Okullarda Hatim Okutulması” uygulamasını gündeminden çıkardı. Eğitim Sen yönetimi, Samandağ Şubesi’ne İlçe Milli Eğitim’den gönderilen yazlı tebliğ sonrası, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmelerde bulunulduğunu ve Samandağ dahil tüm okullarda hatim okutulması maddesinin gündemden çıkartıldığını kaydetti.

MKÜ’de
1 geçici işçiye kadro hakkı
Hatay MKÜ bünyesindeki bir kurumda görevli bir kişi, sürekli işçi kadrosuna başvurusundan olumlu sonuç aldı.
Bu konuda yapılan bilgilendirmede, kamu kurum ve kuruluşlarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta olan ve üniversite sürekli işçi kadrosuna geçiş için başvuru yapan Murat Bulanık’ın, hakkında yapılan ön inceleme ve esas inceleme sonucunda sınava girmeye hak kazandığı duyuruldu.

Antakya Belediyesi ücretsiz İngilizce Kursu
7. ve 8. Sınıf Öğrencilerine…
Antakya Belediyesi, Eğitim ve Okuma Salonu bünyesinde 7. ve 8. sınıf seviyesindeki öğrencilere yönelik ücretsiz İngilizce Kursu’na başladı. Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
“Antakya Belediyesi Eğitim ve Okuma Salonu bünyesinde eğitim gören 7. ve 8. sınıf seviyesindeki öğrencilerimize yönelik ücretsiz İngilizce kursumuzu hayata geçirdik. Öğrencilerimizin eğitim öğretimlerine ücretsiz kurs hizmetlerimiz ile destek sağlamaya önem veriyoruz. Bu kapsamda bir ilki gerçekleştirerek, 7 ve 8 sınıf seviyesinde İngilizce kursunu hayata geçirdik. Yoğun ilgi gören kursumuz hakkında bilgi almak isteyenler, Bağrıyanık Mahallemizde bulunan Eğitim ve Okuma Salonumuza başvurabilirler.”

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor
Kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2019’a kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 715 lira ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla güncellenecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Belen İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Yıldırım Beyazıt, Kayadibi, Yunus ve Çamdede Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi 7 Nolu, Karakuş, Hataylı, Ekici, Dedetoksoy, Cumhuriyet, Şehit Jandarma Er Ercan Edik ve Yavaş Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Ökkeş Süzer, Ahmet Sökmen, Lale, Narlı ve Hayıtlık Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Koca Hüseyin, Hasan Güven, Uğur Mumcu ve Sultan Aziz Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Tutlubahçe Mahallesine 7:00-15:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Güzelyurt Mahallesine 7:00-15:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Karlısu SBL’de Konferans
Konuşmacı: Selim Demirli
Antakyalı Eğitimci-Yazar Selim Demirli, “Öğretmenlik ve Gençlere Rol Model Olmak” konulu sunumda bulunmak üzere yarın Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nin konuğu olacak. Yarınki sunum, öğrenciler ile halka açık tutuldu. Etkinlik, Karlısu SBL’de saat 14.00’te başlıyor. Okul yönetimi, yarınki etkinlikle ilgili şu duyuruyu yaptı:
“24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, Eğitimci Yazar Selim Demirli Hocamız, 22 Kasım Perşembe günü saat 14’te okulumuz öğrencileriyle ‘Öğretmenlik ve Gençlere Rol-Model Olmak’ konulu bir söyleşi gerçekleştirecektir. Söyleşi sonunda, hatıralarının yer aldığı kitabını imzalı olarak öğrencilerimize hediye edecektir. Hocamıza nazik tavırlarından dolayı teşekkür eder, saygılar sunarız.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

11 Ayda 1 Milyon 223 Bin  227 Kişi
Hatay Havalimanı, yolcu taşıma sayısı itibariyle Türkiye’de 15.sırada Hatay Havalimanı’nın yılın ilk 11 aylık yolcu taşıma performansında 1 milyon 223...
Suriye Geçici Hükümet Başbakanı Hatay’da
Vali Doğan’la Görüştü… Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı ve Bakanları ilimizde. Hatay Valisi Rahmi Doğan, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu...
Hatay BŞB-Arsuz Belediyesi işbirliğiyle
Arsuz’da Halk Meyve Bahçeleri… Arsuz ilçesinde, mevsim koşullarının da elvermesiyle “Halk Meyve Bahçeleri” oluşturuluyor. Girişimde öncü kurumlar, Hatay Büyükşehir ile...
“Atatürk’ü  Unutturmak”
Orhan Tüleylioğlu, yeni eserini okuyucuyla buluşturdu Gazetemiz Yazarı Orhan Tüleylioğlu’nun, Ord. Prof. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun yazılarından derleyip yayına hazırladığı “Atatürk’ü...
Konu; Hatay Ormanları
Milletvekili Suzan Şahin, yangına karşı orman yollarının acilen tamamlanmasını isterken, Osmaniye’de ise drone uygulaması ile beraber orman yangınları havadan belirlenip,...
Kısa Kısa Haberler
CHP’de Başkan Adayları açıklaması En Erken 20 Aralık’ta CHP’nin, Hatay’daki diğer ilçelerden göstereceği belediye başkan adaylarıyla ilgili açıklamasını en erken...
Bireysel Başarı Çok Önemli
Herkes üzerine düşen görevi yapmalı “Bireysel başarıların birleşimiyle toplumsal kalkınma mümkün olacak” diyen Sanayi ve Teknoloji Derneği Başkanı Harun Demir,...
Güzelmansur Konuştu!
Yayman ‘cevap’ Verdi… Önceki gün Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li Güzelmansur, Hatay’ın, vergi gelirleri noktasında alamadığı yatırımları gündeme taşırken, Ak...
Mullaoğlu,  “Dağ’ın  Yanındayım”
CHP eski İl Başkanı Servet Mullaoğlu, Reyhanlı Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Dişhekimi Nihat Dağ’ın yanında ve desteğinde olduğunu bildirdi....
Nehir, CHP Adaylarına Başarılar Diledi
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, adaylıkları açıklanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Başkan Adaylarına başarı diledi. Mithat Nehir, 6 Aralık’ta...
MKÜ, Ortadoğu’da Referans Sağlık Kuruluşu!
S.Arabistan’dan Hekimler Geldi, Eğitim Aldı… Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi, Ortadoğu’dan meslek mensubu doktorlara eğitim verirken, referans da...
Eğitimin Sorunları  Masada
Antakya Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen Vatandaşla Buluşma Toplantısı’nda, öğrenci ve veli sorunları direkt olarak İl Müdürü’ne...
Sümbüller İnek Çekiyor!
Asi Nehri’ne son 10 günde 3 inek ve buzağı düştü, telef oldu. Çıkartılan da çıkartılamayan da oldu. Ancak bu da...
Herşey Çevre İçin…
Samandağ’da Belediye-Okullararası işbirliği sonucu olumlu Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün “Geri Dönüşüm” çalışmaları kapsamında okullarla yürütülen işbirliği çalışmasının...
Plaj Futbol Gol Kralı Arsuz’dan
Brıshtel… Türkiye Plaj Futbolu 2018 yılı gol kralı, 19 golle, Arsuz Belediye Spor Oyuncusu Igor Brishtel oldu. Türkiye Futbol Federasyonu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ