Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,05 / Satış: 6,08

Özel Bir Siyasetçi: Bekir Karabacak

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 19.10.2017
  • 1.107 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.
Bazı insanlar toplum içinde unutulmaz kalıcı izler bırakırlar. Bir dönem Antakya Belediye Başkanlığı görevini üstlenmiş renkli siyaset adamı Bekir Karabacak bu özel insanlardan biriydi. Siyasal yaşamı süresince en alt kademeden en üst aşamaya kadar önemli görevler üstlenmiş olan Karabacak, sevenlerini yasa boğdu ve hakkın rahmetine kavuştu. Sağlam bir kişiliği, babacan bir yaşam tarzı olan Bekir Karabacak abimize Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı dileriz. Ruhu şad olsun.

Karabacak’ın siyaset arenasında başkan olarak üstlendiği kritik rol, genç kuşak siyasetçiler açısından örnek teşkil etmektedir. İlk yaptığı icraat, memlekette sağ-sol ayrımına bir son vermek ve millete hizmet konusunda muhalefet ile yakın diyalog sağlayıp uzlaşma kültürünü canlı tutmasıydı.

Bekir Karabacak, Parti ayrımı gözetmeksizin siyasette deneyimli insanların fikrini mutlaka alır, Meclis toplantılarından önce Parti sözcüleriyle istişarede bulunur ve aldığı bilgiler etrafında alacağı kararı revize ederdi.

Memlekette ‘bana oy vermeyene hizmet götürmem’ mantığını silen, çok az oy alsa da belli başlı mahallelere temel hizmetlerin ulaştırılmasında son derece kararlı bir insandı. Zaman zaman bu özelliğinden dolayı Partisi içinde eleştirilir, o ise ‘bana oy veren de oy vermeyen de benim vatandaşımdır, herkese hizmet yapmak zorundayım’ derdi.

Muhtarları çok önemserdi. Her fırsatta muhtarlar ile bir araya gelir, onların ihtiyaçlarını yakından takip eder, ona ulaşan talepleri ivedilikle yerine getirirdi. Siyasette eşine az rastlanır şekilde vefalı bir siyasetçiydi. Onun döneminde unutulan kimse olmazdı. Hiç beklemediğiniz anda telefonunuz çalar ve Başkan Karabacak, hal hatır yanı sıra sizin görüşlerinizi alırdı.

Basın ile de arası çok iyiydi. Her sabah tüm yerel gazeteleri okuyarak güne başlar, gazetelerde yer alan eleştirileri hızla çözüme kavuşturur, haber ya da yazı sahibini arar, önce haber için teşekkür eder ardından da sorunun çözümüyle ilgili bilgi aktarırdı.

Belediye başkanlığı görevini bırakıp iş hayatına devam ettiği süreçte de siyasetten kopmadı. O memleketin Bekir ağabeyi idi. Her zaman görüşlerine başvurulur, onun meyil ettiği Parti ya da aday daima bir adım ileride olurdu. İlginçtir, o sağ kulvarda bir siyasetçi olmasına rağmen sol partileri de yakından tanır, sağcı siyaset dünyası da solcu siyaset dünyası da onun objektif değerlendirmelerine başvurur ve ona fikir danışırdı. Hem sol için hem de sağ için en doğru tespiti yapar, bu alanda memleketin hayrına gördüğü tavrı takınırdı.

Çok iyi bir aile reisi, iyi bir işadamı ve pozitif yaklaşımlarıyla çok iyi bir kent kanaat önderiydi. Böyle değerli bir ağabeyimizi kaybetmiş olmak çok üzücü. Dilerim ki bugünün siyasetçileri onun en çok önem verdiği “vefa” duygusunu kaybetmez ve bir araya gelip bu özel siyasetçimizin anısına anlamlı bir jest yapmayı düşünürler.

Evet, maalesef ve ne üzücü ki, Antakya’mızın koca bir çınarı hakkın rahmetine kavuştu. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın.

İyi çalışmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ