Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

1 milyona yakın insan!

1 milyona yakın insan!
  • 05.02.2020
  • 117 kez okundu

Sınırımıza yürüyorlar!

1 milyona yakın insanın şu anda Türkiye sınırına doğru yürüdüğünü dile getiren Erdoğan, “Çoluk, çocuk, yaşlı hep birlikte, alabildikleri, kurtarabildikleri yatak, yorgan ne varsa onlarla beraber sınırlara geliyor” dedi.

Suriye Ordusu’nun ateşi nedeniyle şehit düşen askerler ve Hatay ağırlıklı sınıra yönelik askeri sevkiyat haberleri arasında tansiyonu yükselen bölge noktasında konuşan son isim, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesi nedeniyle Ukrayna’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.
Erdoğan, ciddi sayıdaki bir kalabalığın sınıra doğu ilerlediğini bir kez daha tekrar ederken, hazırlığın, Suriye sınırı içindeki alanda olacağını bir kez daha tekrarladı. Yaşanan durumun, altından kalkılamaz bir duruma geldiğini açık açık ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
“İdlib konusundaki gelişmeler, tabii her geçen gün, ne yazık ki artık altından kalkılamaz bir duruma geldi. Çok sabrettik. Öyle ki, rejimin, maalesef Rusya’nın da görmezliğiyle yapmış olduğu varil bombalarıyla, vesaire saldırılar neticesinde; İdlib ki, 3-4 milyon insanın yaşadığı bir yer ve bu insanlar, bizim sınırlarımıza doğru yürüdüler…”
Son gelen rakamlara göre, 1 milyona yakın insanın şu anda Türkiye sınırına doğru yürüdüğünü dile getiren Erdoğan, “Çoluk, çocuk, yaşlı, hep birlikte, alabildikleri ve kurtarabildikleri yatak, yorgan ne varsa onlarla beraber sınırlara geliyor. Zaten bizde şu anda 4 milyona yakın Suriyeli var” diye konuştu.
Suriyelilerin, Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunduğunu anımsatan Erdoğan, şunları dile getirdi:
“Biz bunları ülkemizde misafir ediyoruz. Bunları, konteyner kentlerde ve çadır kentlerde bugüne kadar misafir ettik. Artık yavaş yavaş, zaten kendileri bir yerlere yerleşmeye başladılar. Onları artık konteyner kentlerden de çıkartarak evlere yerleştirme yoluna da gitmiş bulunuyoruz. Tabii şimdi bu gelecek olan 1 milyon insanı biz bu arada nerelere yerleştireceğiz?
Bir taraftan da, tabii bu mülteci-ler ülkemize geliyor. Artık bunları tabi kabullenmekte zorlanıyoruz. Onun için karşı tedbirler alma durumunda kaldık ve şimdi bunları kendi yerlerinde, Suriye’de nasıl iskan ederiz, bunun çalışmasını yapıyoruz.”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ