Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajları

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajları
  • 10.01.2020
  • 183 kez okundu

Vali Doğan’dan 10 Ocak Mesajı:
Bağımsız, İlkeli Basın, Demokrasinin Değişmez Öğesi…
Vali Rahmi Doğan, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajında, demokrasimizin değişmez öğelerinden birinin “özgür, bağımsız ve ilkeli” basın olduğunu bildirdi.
Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın, “Çalışan Gazeteciler Günü” mesajı şöyle:
“Basın mensuplarına sosyal ve ekonomik haklar kazandıran 212 sayılı Basın İş Yasası Kanunu’nun 10 Ocak 1961 yılında kabulünden itibaren, her 10 Ocak günü, ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaktadır.
Demokrasimizin değişmez ögelerinden biri de, bağımsız ve ilkeli basındır. Türk Basını, bu bilinç doğrultusunda, ülkemizin kalkınma ve gelişme süreçlerinde, bilgilendirme yoluyla kamuoyu oluşturma görevini ifa ederek, demokrasimizin değişmez unsurlarından biri olarak hak ettiği yeri almıştır.
Bilgi aktarımındaki değişen durumlar, ‘Sosyal Medya’ gibi bir kavramı hayatlarımızın bir parçası haline dönüştürmüştür. Zaman zaman bu mecra, yanlış ve taraflı algı yaratmak için de kullanılmaktadır. Hal böyleyken; bilgi teknolojilerinin hızla değiştiği ve geliştiği günümüzde kamuoyunu doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirmek her zamankinden daha büyük önem arz etmektedir. Nitekim anlık gelişen durumlar karşısında verilecek doğru toplumsal geri dönüşler, ancak tarafsız ve ilkeli habercilikle mümkündür.
Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Basın, ulusun ortak sesidir’ fikriyle hareket eden, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi hususunda zaman ve mekan fark etmeksizin sorumluluk bilinciyle görevlerini yerine getiren tüm fedakar ve değerli basın çalışanlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.”

Savaş’tan 10 Ocak Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş, Türkiye’deki gazeteciler için önemli bir hak mücadelesinin zaferle sonuçlandığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında şöyle dedi:
“Gazetecilik, sorumluluk gerektiren, onurlu bir meslek. Bu mesleği ilkeli, dürüst ve özverili bir şekilde icra eden gazetecilerimiz, ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine de büyük katkı sağlamaktadır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de, ‘Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın, başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir’ ifadeleriyle, gazetecilik mesleğinin ne denli önemli olduğuna dikkat çekmiştir. Mesleğini, evrensel değerlere uygun ve ilkeli bir şekilde sürdüren gazetecilere minnet borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta ilimizde görev yapan basın mensuplarımız olmak üzere, tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, meslek yaşamlarında başarılar dilerim.”

Yılmaz’dan 10 Ocak Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“İnsanların sağlıklı bilgi alması için yoğun mesai harcayan gazetecilerin gününü kutluyorum. Gazetecilik mesleği, çağımızın en zor mesleklerinden bir tanesidir. İnsanları hızlı ve sağlıklı bilgilerle buluşturmak için her türlü zor koşulun üstesinden gelen gazeteciler, karşılaştıkları her türlü zorluğa rağmen mesleklerini büyük bir özveriyle yerine getirmektedir. Toplumsal bilinci artırarak güçlendirmeyi hedefleyen gazetecilik mesleği, kamuoyu yararına olan her türlü projenin de yanında durmaktadır.
Kamuoyunu, basın meslek ilkeleri çerçevesinde doğru, dürüst ve tarafsız bir şekilde objektif olarak bilgilendiren gazeteciler, yaşamın vazgeçilmez unsurları arasına girmiştir. Bizler, mesai arkadaşı olarak gördüğümüz gazetecilerin her zaman yanındayız. Bu vesileyle, medya sektöründe hizmet veren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Güzel’den Gazeteciler Günü Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Güzel, gazetecilerin, mesleklerini ‘özgür basın’ şemsiyesi altında sürdürdükleri bir ülke umut ettiğini kaydettiği mesajında, şöyle dedi:
“Kamuoyunun haber alma hakkını, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile icra eden güzide basın mensuplarımıza, öncelikle özgür ve hak ettikleri koşullarda bir meslek hayatı diliyorum. Halka doğru haberi yansıtma noktasında, mesleğini onurla ile icra eden, susmayan, susturulamayan, çalışan, çalıştırılmayan, fikirleri sebebi ile sürgünde olan, emek veren, özverili, ilkeli, dürüst, tarafsız tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi, ‘Basın, milletin müşterek sesidir. Başlı başına bir kuvvet, bir okul, bir öncüdür.’ Adalet ölçüsünde, kalemi terazi görevi gören tüm basın mensuplarımıza, korkusuz, endişesiz, layık oldukları koşullarda, özgün ve özgür bir basın hayatı diliyorum.” 

Temizyürek Mesajı:
Basın, Daha Özgür, Daha Müreffeh Olmak İçin…
Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Abdullah Temizyürek, daha özgür, müreffeh bir toplum ve ülke olabilmenin, özgür basından geçtiğini söyledi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizürek’in açıklaması şöyle:
“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961 yılından bu yana 10 Ocak günü düzenlenen, Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür. 1961-1971 yılları arasında ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı’ adıyla kutlanmış ise de, 1971 yılında gerçekleştirilen askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine, bayramın adı ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak değiştirilmiştir.”
Basın ve gazetecilik mesleğinin daha özgür ve daha müreffeh olmasının öneminin büyük olduğunu belirten, HGC Başkanı Abdullah Temizyürek, “Özgür Basın, demokrasinin olmazsa olmaz, önemli unsurlarından biridir. Bu nedenle, demokratik ve konuşan Türkiye’de, basın ve gazetecilik mesleğinin saygın, sorumluluk çerçevesinde, daha özgür ve daha müreffeh olmasının önemi büyüktür. Bizler, Hatay Gazeteciler Cemiyeti olarak, aldığımız görev boyunca, gazetecilik mesleğinin tüm sorunlarını gündemde tutarak yetkililere iletilmesi konusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.
Bir fotoğraf karesi için saatlerce en doğru anı bekleyen, bir satır haberle birçok hayata umut olabileceği gerçeğini unutmadan; basın yayın organları içerisinde muhabirinden sayfa editörüne, yazarlarından matbaasına kadar, çalışan ve kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazeteci meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ