Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

10. Yıl ve 2. Mikro Kredi Çeki

10. Yıl ve 2. Mikro Kredi Çeki
  • 01.04.2019
  • 585 kez okundu

Kadın Girişimciler İçin

Tevfik Öz: “Ramazan Öz Mikro Kredi Şubesi’nden kredi kullanan kişilerin; ticaret, üretim, tarım ve hayvancılık işleri ile uğraştıkları görülmektedir. Bu uygulamada amaç, insanlara balık vermek değil, balık tutmayı öğretmek”

Amacı, dar gelirli kadınların, sürdürülebilir gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına ve onların aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olmak olan Türkiye Mikro Kredi Finans Programı, destek çalışmalarına Hatay’da devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında, Türkiye Mikro Kredi Finans Programı İskenderun Şubesi’nin etkinliği, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (İTSO) gerçekleştirilirken, kadın girişimcilere de Mikro Kredi çekleri teslim edildi.
-BÜYÜK İŞLER-
Gerçekleşen törende bir konuşma yapan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, “Ramazan Öz İskenderun Mikro Kredi Şubesi’nin 10. Yılında, 2. Mikro Kredi dağıtım töreninde bulunuyoruz. Bundan yaklaşık iki ay önce de, burada, kadın girişimcilerimize kredilerini dağıtmıştık. Siz hanımefendiler, İskenderun’un yüz akısınız. İskenderun, girişimciliğiyle anılıyor. İş hayatıyla, ticaretiyle ön plana çıkan bir şehrimde, sizler de bu girişimciliği daha da ileri götürerek; ailenize, mahallenize, ilçenize, ilinize katkı sağlıyorsunuz. Çok küçük sermayelerle çok büyük işler başarıyorsunuz. Bu sermayelerle katma değer ve istihdama büyük destek oluyorsunuz. Böylece kendi işinizi yapıyorsunuz. Sizleri tebrik ediyorum” dedi.
-BİNLERCE KİŞİ-
İskenderun’daki Mikro Kredi faaliyetleri ile ilgili bilgi veren Ramazan Öz İskenderun Mikro Kredi Şubesi Başkanı Tevfik Öz ise şunları söyledi:
“Ramazan Öz Mikro Finans Şubesi, Türkiye Mikro Kredi Finans Şubesi’nin 4.sü olarak 2009 tarihinde İskenderun’da açıldı. Öz Ailesi olarak, sağlanan finansmanla binlerce kişiye mikro kredi veremeye devam etmekteyiz. Bu kredi sayısını, 3 binlerden 16 binlere çıkarmayı hedeflemek-teyiz.Ramazan Öz Mikro Kredi Şubesi’nden kredi kullanan kişilerin; ticaret, üretim, tarım ve hayvancılık işleri ile uğraştıkları görülmektedir. Bu uygulamada amaç, insanlara balık vermek değil, balık tutmayı öğretmek. Kredi kullanan ve kendi işlerinin patronu olan bayan girişimcilerimize, bundan sonraki işlerinde de başarılar ve bol kazançlar diliyorum. Bugün buraya gelerek bizleri yalnız bırakmayan; eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ya katılımlarından dolayı teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bugün burada sizlere destek olmak amacıyla buradayız” dedi.
-SADAKA-İ CÂRİYE-
Törene katılmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere İskenderun’a gelen Bayındırlık İskan eski Bakanı Faruk Nafiz Özak ise şu değerlendirmeyi yaptı:
“Bugünkü tabloda, gördüğüm kadarıyla mutluluk var. Kadınlarımız gülüyor. Bir insanın işi olması, evine ekmek götürebilmesi, aile bütçesine katkıda bulunması çok güzel bir olay. Bu olay gerçekten büyük bir sadakayı Cariyedir. Mikro Kredi verilmesine öncülük eden Rahmetli Ramazan Öz amcamıza Allah’tan rahmet diliyorum ve bu süreci devam ettiren çocuklarına da bu kutlu hizmet yolunda başarılar diliyorum. Bayan girişimcilerimizin, küçük rakamlarla büyük işler yaptıklarını ve başardıklarını görüyoruz. Bu da, bayanlarımızın ne kadar maharetli olduğunu göstermektedir. Bugün burada mikro kredi alacak bayanlarımız da, bu kredilerle ekonomiye ve istihdama önemli katkı sağlayacaklarına yürekten inanıyorum ve hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
-BAŞARI DİLEĞİ-
Mikro Kredi’nin, herhangi bir gelire sahip olmayan kadınların, yeni iş kurarak gelir sağlayıcı faaliyetler yürütmesine imkân sağlayan, kefalet ve teminat olmaksızın verilen bir sermaye olduğunu vurgulayan Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel de konuşmasında, “Küçük çaplı olarak verilen, geri ödemeli olan bu kredinin, ev hanımlarının ticari hayata kazandırılması noktasında, çok önemli. Verilen bu finansal destekle; dar gelirli kadınlarımızın ev ekonomisine katkı sağlaması ve iş hayatına dâhil olarak gelir elde etmesinin sosyal ve ekonomik hayatımıza önemli katkılar sağladığını görmekteyiz. Bu vesile ile tüm bayan girişimcilerimizi tebrik ediyorum” dedi.
Törende, Ramazan Öz İskenderun Mikro Kredi Şubesi’nden kredi kullanan Hanife Öncel, Şermin Orhan ve diğer kadınlar, başarı hikayelerini, törene katılan protokol ve davetliler önünde anlatma fırsatı da buldular. Tören sonunda ise girişimci kadınlara mikro kredi çekleri dağıtıldı.
Törene; Eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ak Parti Hatay milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Tosyalı Holding yönetim kurulu başkanı Fuat Tosyalı, Ak Parti İskenderun Belediye Başkan Adayı Fatih Tosyalı, Ramazan Öz İskenderun Mikro Kredi Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Tevfik Öz, Bilal Öz başta olmak üzere Öz Ailesi ve yakınları ile iş dünyası ve siyasi parti temsilcileri katıldı. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ