Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

101.Yıl…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 19.05.2020
  • 121 kez okundu

Bugün, kurtuluş mücadelesinin temellerinin atılması için Mustafa Kemal ve dava arkadaşlarının Samsun’ a ayak basmalarının 101. yılı. Bu nedenle Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı büyük bir coşku içerisinde karşılıyor ve kutluyoruz.

Her ne kadar Covid-19 salgını nedeniyle resmi kutlamalar yapılamamakta, bu coşkuyu sokaklara taşımak suretiyle tüm ulusça kutlayamamakta isek de, evlerde, gönüllerde, kalplerde bu coşku daha da artmış bir şekilde hissedilmekte ve kutlanmaktadır.

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basması ile birlikte kurtuluş mücadelesinin, özgür olma iradesinin, bir kişinin buyruğu ile hareket etme yerine, toplumun geniş kesimlerinin katılımı ile oluşacak bir irade ile hareket edebilme anlayışının, özgürlüğün, ulus olma kararlılığının tohumları Anadolu’nun her tarafına saçılmış ve kısa sürede yeşererek birer ağaç, birer orman olmak suretiyle yurdun genelini kaplamıştır.

İşte bugün, bundan yüz bir sene evvel başlatılan mücadele sonucu hür ve bağımsız yaşamanın, ulus olmanın, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmenin, özgürce düşünebilmenin ve konuşabilmenin, hâkimiyetin kayıtsız şartsız millette olduğu anlayışının yer etmesi sonucu, ülkemizde Cumhuriyet rejiminin ve özgürlükçü demokrasinin var olabildiğini görmenin huzur ve mutluluğu içerisindeyiz.

19 Mayıs sadece Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün olarak kutlanmamakta, aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma bayramı olarakta kutlanmaktadır.

Bu nedenle bu büyük günde, Atatürk ilke ve devrimlerinin aradan uzunca bir süre geçmiş olmasına rağmen tüm canlılığıyla varlığını ve etkisini sürdürmekte olduğunu görmekteyiz.

Yine bugün, Atatürk’ün gençliğe seslenişini tekrar tekrar okumak ve bir kez daha belleklerimizi tazeliyerek hatırlamaktayız.

Aradan 101 yıl geçti.

Bu süreç içerisinde çeşitli olaylar yaşandı, çeşitli mücadeleler verildi ve bunların sonunda da daima O’nun ilkeleri, görüşleri, düşünceleri egemen oldu, ayakta kaldı.

101 yıl önce 16 Mayıs’ta bandırma vapuru İstanbul’dan hareket ettiğinde, o vapurda bulunan Mustafa Kemal ve dava arkadaşları ülkenin bugünkü duruma geleceğine, ülkede Cumhuriyetin ve demokrasinin egemen olacağına, hakimiyetin kayıtsız ve şartsız ulusta olacağına öylesine inanmışlardı ki; onları bu düşünceden ve bu inançtan hiçbir gücün engellemesi ve durdurması mümkün olamazdı.

Nitekim bu anlayış ve inançtır ki; kurtuluş mücadelesinde yapılan her harekette, attıkları her adımda, söyledikleri her sözde, yapılması istenen her uygulamada başarılı çıkılmasına neden olunmuş, böylece Genç Türkiye Cumhuriyeti uygar dünya devletleri içinde saygın ve etkin yerini alabilmiştir.

Her ne kadar zaman içerisinde, bu ilkelerden, Cumhuriyet, demokrasi, laik devlet ve sosyal hukuk devleti ilkelerinden ödünler verilmesini isteyenler olmuş, hatta seslerini yükseltebilme imkânına kavuşabilmiş iseler de, sonunda her zaman Genç Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının inandıkları doğrular kazanmış ve böylece bugünlere gelinmiştir Bu nedenle bu bayram gününde onları bir kez daha minnetle arıyor ve anıyoruz.

Bugünde o anlayış doğrultusunda, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramımızın 101. yılını kutlamanın gurur, sevinç ve mutluluğu içindeyiz.

Nice 19 Mayıslara…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ