Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.12.2018
  • 1.263 kez okundu

TFF, Atatürk’e hakaret eden futbol hakeminin lisansını iptal etti
Türkiye Futbol federasyonu (TFF), TV ve sosyal medya üzerinden Ulu Önder Atatürk hakkında hakaret içeren açıklamalar yapan ve yazılar yazan Hatay Bölgesi Futbol Hakemi Oğuzhan Yalçın’ın lisansını iptal etti. İslami Çerçeve adlı TV programında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini ve Cumhuriyet rejimini aşağılayan Hatay İl Hakemi Oğuzhan Yalçın hakkında açılan soruşturma ise tamamlandı.
TFF Merkez Disiplin Kurulu’nun önceki gün verdiği bu konudaki kararı şöyle:
“TFF Hukuk Müşavirliği’nin, AFDK’nın 03.12.2018 tarih ve E.2018-2019/562 – K.2018-2019/760 sayılı karar ile İl Hakemi Oğuzhan Yalçın’a verilen cezanın artırılması yönündeki itirazı incelendi. Yapılan müzakere neticesinde;
– TFF Hukuk Müşavirliği’nin itirazının kabulüne,
– Hatay İl Hakemi Oğuzhan Yalçın’ın sosyal medya üzerinden yayınlanan video ile milli, ahlaki ve sportif kültüre aykırı yazı, yorum ve paylaşımlarda bulunması nedeniyle AFDK tarafından verilen 3 ay hak mahrumiyeti cezasının; MHK Talimatı’nın 38/a,b maddesi, FTD’nin 25. ve 46/1. maddeleri uyarınca takdiren 1 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına ve lisansının iptal edilmesine karar verilerek AFDK kararının düzeltilmesine, oybirliği ile karar verildi.”

CHP’de Aday Açıklaması
4 Ocak’ta
CHP’de, aralarında ilimiz ilçelerinin de bulunduğu, ertelenen belediye başkan adayı açıklamasının 4 Ocak 2019 tarihine bırakıldığı belirtiliyor. CHP kulis bilgilerine göre, 4 Ocak’ta gerçekleştirilecek Parti Meclisi (PM) toplantısında, yerel seçimlerde yarışacak adayların büyük oranda belirlenerek, kampanya dönemine yönelik hazırlıkların hızlandırılması amaçlanıyor. Daha önce toplam 530 adayı açıklayan CHP, bugüne kadar 11 büyükşehir ve 24 il belediye adayını belirlemiş oldu. CHP’nin, 9 büyükşehir ve 27 il yanı sıra diğer ilçelerin adayını daha açıklaması gerekiyor.

AKP-MHP, 30 Büyükşehirde
tek adayla seçime giriyor!
MHP, Hatay’da aday göstermeyecek…
AK Parti ve MHP’nin yerel seçimlerde yapacağı işbirliği çalışmalarında sona gelindi. 30 büyükşehirde tek adayla seçime girmesi kesinleşen Cumhur İttifakı’nın kalan 51 ilin hangilerinde ortak aday çıkaracakları ise kısa süre içerisinde belli olacak. MHP, bu kapsamda, 27 büyükşehirde AK Parti’yi destekleyecek, AK Parti de 3 büyükşehirde MHP’ye destek verecek.
Cumhur İttifakı
apsamında, ilimiz Hatay’da AK Parti Büyükşehir Adayı olarak İbrahim Güler açıklanmıştı. İttifak anlaşmasına göre, MHP’nin Hatay’da büyükşehir için aday göstermesi beklenmiyor. Olağanüstü bir gelişme olmaması durumunda, MHP’nin, Cumhur İttifakı Adayı İbrahim Güler’i desteklemesi bekleniyor.

Baro 75 Yaşında
Hatay Barosu, kuruluşunun 75.yıldönümünü kutluyor. Baro üyesi Avukatlar, dün İskenderun’da balo düzenlerken, bugünkü balo adresi ise Antakya Anemon Oteli olacak. Hatay Barosu organizasyonu 75.yıl kuruluş balosu bu akşam kutlanırken, 25 Aralık Salı günü de Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile saygı duruşunda bulunulacak.

Sömestr Tatili:
18 Ocak-1 Şubat
İlk, orta ve liselerde birinci yarıyıl eğitim öğretim programı 18 Ocak 2019 tarihinde sona eriyor.
Birinci yarıyıl, 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak 2019-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.
14 Haziranda kapanacak olan okullarda 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

31 Aralık günü tatil yok!
Kamu çalışanlarını ilgilendiren son açıklamaya göre, 31 Aralık Pazartesi günü, yani yılbaşı günü kamu çalışanlarına tatil yok. Resmi kurumlar, 31 Aralık Pazartesi günü normal mesai yapacak. Aynı akşam, vatandaşlar yılbaşı gecesini kutlayacak.
1 Ocak Salı günü ise resmi tatil. Hükümet, 31 Aralık’ta idari izin vermezse, 31 Aralıkta 1 günlük izin kullananlar, 28 Aralık Cuma günü akşamından itibaren 4 günlük tatil planı yapabilecekler.

Okul harçlıklarını Yemen’e bağışladılar
Hassa ilçesinde Türk ve Suriyeli öğrenciler, okul harçlıklarını Yemen’e bağışladı. Hassa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yaklaşık iki hafta önce ilçe genelindeki 61 okula Yemen için yardım kampanyası başlatıldığı duyuruldu. Bu kapsamda öğrencilere açlıkla mücadele eden Yemen’in geldiği son durumu anlatan ilgili slaytlar izletildi.
Aralarında Suriyelilerin de bulunduğu öğrenciler, ailelerinin kendilerine verdikleri okul harçlıklarını Yemen’e gönderilmesi için bağışta bulundu.
İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Sait Bayraktar, duyarlı davranışlarından dolayı öğrencilere teşekkür etti.

Meleklerin rakibi Galatasaray
Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin 10. haftasında Galatasaray’ı konuk edecek. Geride kalan 9 haftada 8 galibiyet elde ederek ligde 2. sırada yer alan mavi-beyazlılar, kendi saha ve seyircisi önünde galip gelmek istiyor. Yarın saat 16.30’da başlayacak olan zevkli mücadele Antakya Spor Salonu’nda oynanacak.

Milli Piyango’dan 9 Ekim çekilişi açıklaması:
Tesadüfi Olay
Milli Piyango İdaresi, 9 Ekim 2018 tarihli çekilişle ilgili ortaya atılan iddialar üzerine açıklamada bulundu.
Milli piyango idaresi açıklaması şöyle:
“İdaremiz tarafından düzenlenen şans oyunlarına ait çekilişler halkımıza ve medyaya açık olarak, çekiliş heyeti tarafından ve noter gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Çekilişlerin tamamı, www.millipiyango.gov.tr adresinden canlı olarak yayınlanmaktadır.
İdaremizce düzenlenen tüm çekilişlerden önce, Çekiliş Heyeti ve Noter huzurunda teknik personel tarafından çekiliş kürelerinin kontrol ve testleri yapılmaktadır. Çekiliş küreleri ile ilgilenen teknik personel çekiliş esnasında küreler ile ilgili herhangi bir sorun veya arıza olduğunda anında müdahale edilebilmesi amacıyla arkada hazır bulunmaktadır.
Bahse konu 9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango çekilişinde de kürelerin kontrolü ve testleri yapılarak canlı yayın çekilişine geçilmiştir. Çekiliş esnasında top düşürme sepetini açan bobin arızasından kaynaklanan bir sorun nedeniyle, butona basılmadan, ikinci amorti küresinden düşen numaralı top Çekiliş Heyeti ve Noter tarafından iptal edilmiş, küre içerisine tekrar atılarak çekilişe devam edilmiştir. Aynı numaralı topun tekrar düşmesi tamamen tesadüfen gerçekleşmiş ve çekilişimiz sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır.”

Güçlü Bir Hafıza İçin
8 Beyin Dostu Besin
Akciğer kanserinden korunmak için sigara içmememiz gerektiğini hepimiz biliriz. Alkolü fazla tüketirsek karaciğerimiz sıkıntıya girer. Az su içmek ise böbrek sağlığımızı tehlikeye atar. Peki ya tüm vücudumuzu ve organlarımızı yöneten, ayrıca zihnin temeli olan beynimizi korumak ve işlevlerini geliştirmek için ne yememiz gerektiğini biliyor muyuz?
Stres, hava kirliliği, kötü beslenme gibi etmenlerden beynimiz olumsuz etkilenebiliyor, hafızamız zayıflayabiliyor ya da bir işe odaklanmamız güçleşebiliyor. Acıbadem Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, güçlü bir beyin ve hafıza için antioksidanlardan, vitamin ve minerallerden zengin, sağlıklı yağlar içeren dengeli bir beslenmenin önemine dikkat çekiyor. İçerdikleri besin öğelerinden dolayı onları birer beyin dostu yapan 8 besini ise şu şekilde sıralıyor.
Zerdeçal, Yağlı Tohumlar-Kuruyemişler, Yeşil Yapraklı Sebzeler, Yaban Mersini, Kakao, Yağlı Balıklar, Yumurta Sarısı, Kemik Suyu.

PTT’den Müşterilerine
Yeni Yıl Hediyesi
Posta Ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (ptt), Yılbaşı Öncesinde Sevdiklerine Güzel Bir Hediye Veya Tebrik Kartı Göndermek İsteyenleri Unutmadı. Ptt’nin Yeni Kampanyası, Hem Kargo Gönderiminde İndirimi Hem De Ücretsiz Tebrik Kartı Dağıtımını Kapsıyor. Buna Göre, 24-31 Aralık 2018 Tarihleri Arasındaki 6 İş Gününde Bireysel Müşteriler Tarafından Postaya Verilecek Yurt İçi Aps Kurye, Posta Kargosu Ve Kargo Gönderilerine Yüzde 30 Oranında İndirim Uygulanacak. Herhangi Bir İndirimden Faydalanan Gönderiler Ayrıca Bu İndirimden Yararlanamayacak.
Ptt, Yılbaşına Özel Kampanyası Çerçevesinde Rengarenk Tebrik Kartları Da Hazırladı. Ülkemizde Tebrik Kartı Gönderme Alışkanlığının Yaygınlaşmasına Ve Yeni Yılla İlgili Birbirinden Güzel Dileklerin Dört Bir Tarafa Ulaşmasına Katkıda Bulunma Amacıyla Tasarlanan Tebrik Kartları, Tüm Ptt İşyerlerinden Ücretsiz Edinilebilecek.

Topal, Tarım Arazilerini Sordu…
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Genel Kurulu’nda Hatay’daki hazine arazilerini gündeme getirerek, ilimizde hazine arazisi sorununun devam ettiğini bildirdi. “Hatay halkı mağdur edildi” diyen Serkan Topal, şunları ifade etti:
“Hatay’da hazine arazisi sorunu hala devam ediyor. Bakın, Türkiye’de on beş, yirmi yıldır hazine arazisi üzerinde kurulu ev sahipleri sadece Hatay’da haklarını alamıyor, tapularını alamıyor. Çünkü Hatay bunun dışındadır. Bu kapsamın dışındadır. Bu, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Buradan Ak Parti Hatay Milletvekillerine de sesleniyorum… Sizler bu konuda öncü olun ve gelin Hatay’daki hazine arazilerini birlikte çözelim. Çünkü Hatay halkı bu sorunun çözülmesini istiyor. Hatay halkı mağdur. Bir an önce bunu çözelim.”

Muhtar Mazmanoğlu ruhuna mevlit
Yarın 11.00’de
Geçtiğimiz ay vefat eden Antakya Kışlasaray Mahallesi Muhtarı merhum Nezih Mazmanoğlu’nun vefatının 40. günü münasebetiyle, 23 Aralık Pazar günü (yarın) saat 11.00’da Antakya mezarlığındaki kabri başında ruhuna atfen Kur’an-ı Kerim okutulacak.
Mazmanoğlu Ailesi, yarınki dini etkinliğe tüm eş, dost akraba ve sevenlerin davetli olduğunu duyurdu.

Oy verme saatleri: 08.00-17.00
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde oy verme işleminin 08.00 ile 17.000 saatleri arasında yapılacağını duyurdu. YSK, bazı doğu illerinde ise oy verme işleminin bir saat önce gerçekleştirileceğini bildirdi.
Karara göre, 31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Günüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme işlemi 07.00’de başlayıp 16.00’da son bulacak, diğer illerde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oy verme işlemi gerçekleştirilecek.

TÜİK’in asgari ücret önerisi:
1841 TL-1978 TL ve 2213 TL
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını yaptı. Toplantıda, TÜİK, bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaştı. TÜİK, asgari ücreti “ağır” statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, “orta” statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, “hafif” statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak önerdi.
Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin son toplantısının önümüzdeki hafta içinde yapılması ve kararı çıkması bekleniyor.

Hatay’da Sis…
İlimizde, Perşembe akşamından itibaren gece saatlerinde etkili olan Sis, neredeyse öğle saatlerine kadar sürücülere zor anlar yaşattı. Polisler, birçok noktada önlem alırken; Antakya-Samandağ, Antakya-Kırıkhan ile Belen arası karayolunda görüş mesafesi 20 metrenin altına kadar düştü. Sürücüler, sis lambaları ve dörtlülerini yakarak trafikte yol alabildi.

ATB’de
Tören Bugün
Antakya Ticaret Borsası (ATB) ev sahipliğinde ve Antakya Rotary Kulübü işbirliğinde gerçekleşen “Tülin Erduran’ın Doğru ve Güzel Türkçe için Diksiyon Eğitimi Seminerleri” sona erdi. Katılımcılara sertifikaları bugün dağıtılıyor. ATB’deki tören saat 10.00’da.

Elektrik faturasında
yeni dönem başlıyor
EPDK, elektrikte yıllık 2 bin kilovatsaat olan serbest tüketici limitinin 2019 yılı için bin 600 kilovatsaate düşürüldüğü bildirildi. Buna göre, aylık faturası 67 lira ve üzerinde olanlar, elektrik tedarikçilerini seçebilecekler.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ