Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 31.12.2018
  • 1.257 kez okundu

İntihar mı?
Hassa’da, Abdussamet Kelce adlı 60 yaşlarında bir kişi, kucağında silahla ölü bulundu. Olayın, cinayet ya da intihar olabileceği, otopsi raporlarının sonucu ortaya çıkartacağı bildirildi. Edinilen bilgilere göre, evinin avlusunda ölü bulunan Abdussamet Kelce adlı yaşlının intihar etmiş olabileceği gibi, oğlu tarafından vurularak hayatını kaybetmiş olabileceği de olasılık olarak değerlendiriliyor. Ardıçlı Mahallesi’ndeki olayın sır perdesini otopsi raporu çözecek.

İSTE “Hidrojenli Araç” Tanıtımı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) tarafından üretilen İSTEC-H2 adlı HİDROJENLİ OTOMOBİL’in tanıtımı yapıldı. Tanıtım etkinliği, geçtiğimiz hafta sonunda İskenderun Palladium’da gerçekleştirildi. İlçe protokolü ve sanayicilerin de katıldığı lansman, halka da açık tutuldu ve saat 14.00’te başlayıp gece yarısı 22.00’ye kadar sürdü.

MKÜ’ye Akademisyen alınacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) birimlerine, Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi alınacak.
MKÜ duyurusu ‘Genel Şartlar’ bölümünde, adayların; 657 Sayılı Kanun’un 48. Maddesi’nin şartlarını taşıyor olmaları, ALES’ten en az 70, Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi Yabancı Dil Sınavı’ndan en az 50 puan veya eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmaları gerektiği kaydedildi.
MKÜ’ye akademisyen alımı için son başvuru 15 Ocak 2019 tarihi gösterilirken, sınavın, 30 Ocak 2019’da yapılacağı ve sonucun da 7 Şubat’ta ilan edileceği duyuruldu.

Adliye Sınavını Kazananlar Açıklandı
Antakya, İskenderun ve Kırıkhan Ceza infaz Kurumları için alım sınavında kazananlar belli oldu, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı internet sitesinde kazanan isimler açıklandı.
Hatay Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu’nca; Hatay, İskenderun ve Kırıkhan Ceza İnfaz Kurumlarında istihdam edilmek üzere geçtiğimiz 2 ay öncesinde Hatay Adliyesi’nde gerçekleştirilen Sözleşmeli İnfaz ve Koruma Memuru (Erkek), Sözleşmeli İnfaz ve Koruma Memuru (Kadın), Sözleşmeli Şoför Destek Personeli, Sözleşmeli Sağlık Memuru, Sözleşmeli Elektrik Teknisyeni, Sözleşmeli Makine Teknisyeni ve Sözleşmeli Kaloriferci Sınavlarının sözlü sınav sonuçlarına ilişkin nihai başarı listeleri, Hatay Adliyesi internet bağlantılarında belirtildi. Hatay Adalet Komisyonu duyurusunda, nihai başarı listesinde başarılı asil olan adayların, istenilen belgeleri, ilan tarihinden itibaren 15 gün içerisinde komisyona şahsen ibraz etmesi veya en yakın adalet komisyonları aracılığı ile APS yolu ile komisyona göndermesi gerektiği hatırlatıldı.

Müftülük, lise mezunu hizmetli alacak
Hatay İl Müftülüğü, kurumu bünyesinden, asgari lise mezunu olmak kaydıyla yardımcı hizmetli ve bekçi alımı yapıyor.
Müftülük duyurusunda, halen kurum bünyesinde çalışıyor olmak ve asil memur olmak kaydıyla, kurum bünyesinde değişik ilçelerde, büyük bölümü Kur’an kurslarında görevlendirilmek üzere veri hazırlama personeli, bekçi ve yardımcı hizmetli alımı yapılacağı kaydedildi. Müftülük, bunun için 8 Ocak tarihinde sınav yapılacağını ve başvuruların da 7 Ocak tarihine kadar süreceğini bildirdi.

MKÜ’de öğrenci hareketliliği başvuruları
25 Şubat-8 Mart arası…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), 2019-2020 dönemi öğrenci hareketliliği başvuruları kapsamında, 2018-2019 staj ve 2019-2020 öğrenim hareketliliği başvuru ve sınav tarihleri program takvimi şöyle belirlendi:
Başvuru:
25 Şubat-8 Mart 2019
Sınav tarihi: 16 Mart (Yazılı) ve 17 Mart (Sözlü)

TV’de dizi severlere kötü haber
3 Hafta Dizi Yok…
TV kanallarında dizi izleyenlere, 2019’un ilk 3 haftasında kötü haber var. Her yılın ilk haftası, reklam sözleşmeleri sebebiyle bir hafta ara verilirken, bu yıl beklenmedik bir gelişme ile STAR, Kanal D, ATV, SHOW, FOX ve TV8’den sürpriz bir karar geldi. Diziler 3 hafta yok. Ekranlarda severek izlenen fenomen dizilerin 3 hafta olmayışı izleyicileri de şaşırttı. TRT hariç tüm kanallar, Ocak ayının ortasına kadar yeni bölüm yayınlamayacak.

MKÜ’de personel hareketliliği başvuruları
1 Nisan-31 Mayıs
Hatay Mustafa kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) 2019-2020 dönemi personel hareketliliği başvuruları süreci ilkbaharda başlıyor.
2019-2020 dönemi personel hareketliliği başvuruları,
1 Nisan – 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında şahsen yapılabilecek. Eğitim alma hareketliliğinden yararlanmak isteyen personel için 4 Haziran 2019 tarihinde yazılı Yabancı Dil Sınavı uygulanacağı kaydedilirken, Erasmus+ Ders verme ve Eğitim Alma Hareketliliği’ne yönelik birime ayrıca Yabancı Dil Kursu düzenlenecek olup, söz konusu dil kursunun 4 Şubat 2019 – 30 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu.

Sıkıntılar Yaşanıyor!
Otogar-Şehir merkezi dolmuş seferleri konulmalı…
Şehirlerarası yolcu otobüs firmalarının otogar ile kent merkezi arası servis araçlarını hizmetten çekmeleri sonrası yolcuların büyük sıkıntı yaşadığı belirtildi.
Özellikle gece belirli saatten sonra il dışından gelen bayan yolcuların otogarda otobüs-dolmuş bulamadığı ve büyük sıkıntı yaşadığı belirtildi. Otogar ile kent merkezi arası, gece belirli saatlerden sonra aralıklarla sabaha kadara dolmuş konulabileceği kaydedilerek, Büyükşehir Belediyesi’nden soruna el atması isteniyor.

Hatay Milli Eğitim’den EKPSS Mesajı:
Hatay’ı İstemeyenlere 7 Ocak’a Kadar…
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, EKPSS olarak bilinen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına göre ilimizde görev yapmaya hak kazandığı halde ilimizde görev yapmak istemeyen adayların başvurularının en geç 7 Ocak 2019 tarihine kadar yapılması gerektiğini bildirdi.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, dağıtım yapılmak üzere tüm İlçeler emrine ataması yapılan adaylara hitaben gerçekleştirdiği tebliğinde, “Hatay İlinde çalışmak istemeyen adayların 7 Ocak 2018 tarihine kadar aşağıdaki örnek dilekçeyi doldurarak ekpss sonuç belgesi ve kimlik fotokopisi ile birlikte Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü [email protected] ve [email protected] adresine mail yoluyla veya 0326 227 69 69 nolu fax’a belirtilen belgelerle birlikte gönderilmesi gerekmektedir” denildi.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusunda, ilimizde görev yapmak istemeyenlerle ilgili şu tebliğ yayınlandı:
“İlimizde göreve başlayacak adayların 25/01/2018 tarihine kadar belirtilen belgeler ile birlikte Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü Personel Atama Şubesi’ne müracaat etmesi gerekmektedir. “

Suriye sınırına obüs
Suriye sınırındaki birliklere takviye amacıyla bir süre önce Hatay’a getirilen obüsleri taşıyan askeri araçlar, Gaziantep’in İslahiye ilçesine ulaştı.

Muhtaç ailelere
Kömür Yardımı
Bakanlar Kurulunun “muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına” ilişkin kararına göre, il ve ilçelerde dağıtılacak kömür miktarı, Hazine ve Maliye Bakanlığınca ortaya çıkan aile sayıları, bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları, kömürün ısıl değerleri ve ailelerin ısınma ihtiyaçları gibi kriterler dikkate alınarak belirlenecek.

Emniyet, Yılbaşı
Mesaisi yapacak
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “Bütün Emniyet Müdürlerimiz, yılbaşında, vatandaşlarımızın huzuru için tedbirleri hem en üst düzeyde alacaklar hem de denetimlerini yapacaklar” dedi.

İhracatçıya iyi haber
Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den ithal edilen domateste kotanın 100 bin tona çıkarılmasına yönelik karar tasarısı hazırladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’den ithal edilen domateste kotanın 50 binden 100 bin tona çıkarılmasına yönelik karar tasarısının hazırlandığı bildirildi. Rusya, Kasım 2015’te Türkiye’den domates ithalatını durdurmasının ardından geçen yıl kasım ayında toplam 50 bin ton kotayla domates ithalatına başlamıştı.

İSTE’li Profesör:
‘Ayağa kaldırır’
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ergül Yaşar, Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa gemileriyle sismik araştırmalara devam edildiğini, derin denizde Fatih gemisiyle başlatılan petrol ve doğal gaz arama çalışmalarının ise Doğu Akdeniz’de sürdüğüne işaret etti, “’Doğu Akdeniz’deki doğal gaz Türkiye’yi ayağa kaldıracak’ dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ