Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.02.2019
  • 1.106 kez okundu

Sağlık Müdürlüğü’nde Aday Memur Sınavı sonucu belli oldu
94 Kişi Başarılı, 18 Kişi Başarısız
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nde 23 Ocak 2019 tarihinde yapılan Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınavı sonucu açıklandı. Sınav sonuçları, kurum internet sitesinde ilan edildi. İl Sağlık Müdürlüğü duyurusuna göre, 94 aday başarılı olurken, 18 kişi ise başarısız oldu.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün, bu konuda oluşturulan Komisyon adına, Başkan Yamluha Coşkun ve üyelerin imzasını taşıyan sonuç raporunda özetle şöyle denildi:
“Eğitim sınavları, 23 Ocak 20l9 tarihinde Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmiştir. Kurumumuz ve bağlı birimlerinde görev yapan toplamda l34 aday memurun sistem üzerinde kaydı yapılmıştır. Ayrıca, ekli listedeki aday memurlardan, toplamda sisteme giriş yapıp yeterli katılım sağlayan 94 kişinin sınava girip başarılı
olduğu, l8 kişinin sisteme giriş yapıp yeterli katılım sağladığı, ancak sınava girmediği, 22 kişinin ise sisteme giriş yapıp yeterli katılım sağlamadığı görülmüştür. Bu nedenle, söz konusu aday memur hazırlayıcı eğitim sınavında 18 kişinin sınavları geçersiz sayılmış, 94 de kişi sınavda başarılı olmuştur.”

9.Ulusal Öğrenci Kongresi
24-26 Nisan’da Hatay’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MkÜ), 9. Ulusal Özel Eğitim Öğrenci Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor
9. Ulusal Özel Eğitim Öğrenci Kongresi’nin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Özel Eğitim Topluluğu tarafından, 24-25-26 Nisan 2019 tarihlerinde 08:00-23:00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda düzenleneceği duyuruldu.

Şenses’in acılı günü
Annesi Vefat Etti
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü eğitim uzmanlarından Zeynelabidin Şenses, anne acısı yaşadı. Zeynelabidin Şenses’in annesi vefat etti. Merhumenin cenazesi, Çarşamba günü Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İntihar sonrası,
güzel, uyarıcı sözler! Özümüze Dönmeli…
Geçtiğimiz hafta sonunda, Samandağ ilçesi Koyunoğlu Mahallesi’nde, 38 yaşlarındaki Metin Açıkyol adlı genç geçirdiği ekonomik bunalımın etkisiyle intihar etti. İki çocuk babası olduğu öğrenilen Metin Açıkyol adlı kişinin canına kıyması, çevresini ve sevenlerini üzdü, düşündürdü de.
Samandağlı olup, hayatına kıyan genci tanıyan bir kanaat önderi konumundaki vatandaşın bu vahim olay sonrası uyarıcı sözleri dikkate değer. İşte o sözler:
“Samandağ’da genç bir kardeşimiz maddi sıkıntıları yüzünden maalesef intihar etti. Allah’ım rahmet etsin, mekanını cennet eylesin. Git gide yalnızlaştığımız bu dünyada, kimse kimseden haberdar olamıyor artık. Özümüze dönmemiz, akrabalık ve komşuluk ilişkilerini, bağlarını yeniden ihya etmemiz gerekmektedir.
Komşusu açken tok yatanlardan olmamalıyız! Ne desek boş. Ateş, düştüğü yeri yakıyor maalesef. Umarım, eski akrabalık ve komşuluk ilişkilerine dönebiliriz, ki bu vakalar yaşanmasın bir daha, İnşallah!”

400 İcra Müdür Yardımcısı alınacak
Adalet Bakanlığı, kendi bünyesinden 400 İcra Müdür Yardımcısı alımı yapıyor. Bakanlık duyurusunda şöyle denildi:
“Bakanlığımızca, İcra Katipleri arasından yapılacak yazılı ve sözlü sınavlar ile 400 İcra Müdür Yardımcısı naklen alınacaktır. Yazılı sınav, 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü Ankara’da yapılacaktır. Sınav, saat 10:00’da başlayacak ve 110 dakika sürecektir. Başvuranların İcra Müdür Yardımcısı olarak atanabilmeleri için; İcra Müdür ve Yardımcıları ile İcra Katiplerinin Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği’nin 3. Maddesi’nin ikinci fıkrasında belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir. Ayrıca; İcra katibi kadrosunda, 4 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla fiilen en az bir yıl çalışmış olmak, (Aylıksız izinde geçirilen süreler fiili hizmet süresine dahil edilmeyecektir. İlgilinin en geç 4 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla asaletinin tasdik edilmiş olması gerekmektedir. 4 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla asalet tasdiki onaylanmadığı anlaşılan adaylar yazılı sınavı kazanmış olsa dahi sözlü sınava alınmayacaklardır.) Hukuk Fakültesi, Adalet Meslek Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okullarının Adalet Bölümü veya Adalet Meslek Eğitimi ön lisans programı veya en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından da mezun olmak gerekiyor. İcra Müdür Yardımcılığı için adaylar, başvurularını 4-8 Mart 2019 tarihleri arasında yapabilecekler.”

Cepte taksitler uzadı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, “3 bin 500 TL’nin üzeri cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 12 aylık taksit imkanı, Nisan sonuna kadar sürecek” dedi.

Sendikalar “kıdem” dedi
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: “Kıdem tazminatının bu şeklinden memnunuz. Alamayanlarla ilgili bir düzenleme yapın, katkı sağlayalım. Nokta kadar geriye giderseniz, buna müsaade etmeyiz. Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir.”

11 Vekil var…
İcraat yok!
Katıldığı HRT Akdeniz TV’de siyaset değerlendirmesi yapan, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Şuan Hatay’ın 11 tane Milletvekili var ve birinde icraat yok! Yaptıkları tek şey, fotoğraf çekilmek ve konuşmak, ama ortada icraat yok” dedi.

Akaryakıtta
self servis
Aytemiz, ülke genelindeki 30 istasyonda, “kendin doldur kendin kazan” sloganıyla self servis satış dönemini başlattı. Genel Müdür Ahmet Eke, “Yakıtını kendisi doldurana litre başına benzin 15, motorin 20 kuruş daha ucuza satılacak” dedi.

Dış ticaret açığı
Geçen yıl dış ticaret açığı yüzde 28,4 azalarak 55 milyar dolar seviyesine geriledi. İhracatta yüzde 7 artış, ithalatta ise yüzde 4,6 düşüş kaydedildi.

23. EMITT Fuarı
Dünya’nın en büyük 4 turizm fuarı arasında yer alan ve bu sene Hatay’ın da katılım sağladığı EMITT-Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 23. kez kapılarını açtı. Fuar, 4 gün sürecek.

Tüketici Derneği önerdi:
“KDV oranı düşürülsün”
Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, marketlerdeki denetimlerin yanı sıra, sebze ve meyvenin perakende satışında ve nakliyesindeki KDV oranlarının 3 aylığına yüzde 1’e düşürülmesini talep etti.

Meslek liselerinden katkı
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerindeki döner sermaye işletmeleri, 2018’de yapılan üretim ile 250 milyon lira gelir elde etti.

Niğde’de çaldıkları parayı Arsuz’da toprağa gömdüler
Niğde’de, 1 milyon 482 bin liralık soygunun şüphelileri yakalandı. Para, Arsuz’da kümes yanında toprağa gömülü halde bulundu.
Niğde’de 1 milyon 482 bin lirayı çalan H. Ş., M. Ç., E. Ş., T.Ş., A.Ş., İ.Ş., E.Ş. ve M.Ö. isimli şüphelilerin, parayı, Arsuz ilçesinde tavuk kümesinin yanına gömdüğü ortaya çıktı. Şüphelilerin gösterdiği yeri kazan polisler, paranın 1 milyon 336 bin TL’sini poşetler halinde toprağa gömülü şekilde buldu.

Sağlık Uyarıları
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, kurum internet sitesinden türlü türlü sağlık uyarıları paylaşarak, vatandaşların hastalıklara karşı korunmaları için rehberlik ediyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün, her birbirinden farklı 3 ayrı uyarı mesajı şöyle:
-Hepatit B, siroz ve kanser gibi, karaciğerde geri dönüşü olmayan komplikasyonlara neden olabilir. Hepatit B’den korunmanın en etkili yolu aşıdır. Ülkemizde Hepatit B aşısı, yeni doğan bebeklere ve yetişkinlere uygulanmaktadır.
-Deride kaşıntı-kızarıklık, burun akıntısı, gözlerde yanma-sulanma, kuru öksürük, nefes darlığı gibi şikâyetleriniz bulunuyorsa, herhangi bir etkene alerjiniz olabilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız, mutlaka hekime başvurun.
-İlacın; şeker, tatlı, çikolata olduğunu söyleyerek çocuğunuzu kandırmayın. İçtiğinin, ilaç olduğunu ve kendi başına asla almaması gerektiğini söyleyin.

Transfere Milyar Dolar
2018 yılında, futbol kulüplerinin ne kadar transfer harcaması yaptığı belli olurken, toplamda harcanan paranın, bir önceki yıla oranla yüzde 10,3 artarak 7,03 milyar dolara ulaştığı görüldü.
Ajans Press, futbol kulüplerinin transfer için yaptığı harcamayı konu alan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in, FIFA Uluslararası Transfer Eşleştirme Sistemi raporundan ve medyaya yansıyan haberlerden derlediği bilgilere göre, 2018 yılında transfer harcamalarının 7,03 milyar dolara ulaştığı görüldü. Transfer harcamalarının, 2017 yılına oranla yüzde 10,3 arttığı dikkat çekerken, geçen yıl transfer edilen toplam oyuncu sayısı ise 16 bin 533 olarak kayıtlara geçti. Transfer harcamalarındaki dağılım incelendiğinde, harcanan 7,03 milyar doların yüzde 78,2’sini Avrupa kulüplerinin yaptığı transferler oluşturdu. Geçtiğimiz yıl, 31 kulübün, transfer için 50 milyon dolar ve üzerinden para harcaması dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı.
2018 yılında “transfer” başlığı altında 200 binin üzerinde haber çıkışı tespit edilirken, Ocak ayı transfer dönemi 22 bin 717 haberle konuşuldu. 2019 yılı Ocak ayı transfer dönemi ise son günlerde sıcak gelişmelere sahne olurken, Galatasaray’ın kadrosuna kattığı Mbaye Diagna, son günlere damgasını vuran isim oldu. Senegalli golcü, transferinin ardından, yazılı basın ve internette en çok konuşulan ve aranan isim olurken, hakkında 2 bin 258 haber yansıması tespit edildi.

Denizli Maçı Biletleri Satışta
Hatayspor’un, hafta sonunda oynayacağı Deniz-lispor maçı biletleri satışa çıkarıldı. Kulüp’ten, dün bu konuda şu duyuru yapıldı:
“3 Şubat Pazar günü saat 13:30’da Antakya Atatürk Stadyumu’nda oynayacağımız Denizlispor maçının biletleri, dün saat 11:00 itibariyle satışa çıkarılmıştır. Stadyum passolig gişelerinden ve passo.com.tr adresinden temin edebilirsiniz.”
Bilet Fiyatları:
VİP B-C: 30 TL
VİP A-D: 15 TL
MARATON C: 10 TL
MARATIN A-B-D-E: 5 TL
MİSAFİR: 10 TL

Rusya’ya ihracat arttı
Hatay’ın ihracatında da önemli bir Pazar olan Rusya Federasyonu’na yapılan domates ihracatı, geçen yıl önceki yıla göre yaklaşık 14 kat artarak 30 milyon 634 bin dolara çıktı.

İsraf artıyor
Ticaret Bakanlığı’nca açıklanan Türkiye İsraf Araştırması’na göre, bireylerin yüzde 37’sinin satın alıp hiç giymediği ayakkabı ve kıyafetleri bulunurken, yüzde 36,8’i gardırobunu modadaki değişimlere göre düzenliyor.

355 bin uyuşmazlığın
% 70’inin çözümü…
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Uygulamanın ilk bir yılında yaklaşık 355 bin uyuşmazlığın yüzde 70’i arabulucular önünde çözüme kavuşmuştur, sadece yüzde 30’luk bir kısım mahkemelerin önüne taşınmıştır” dedi.

Hatay’da 10.428 trafo var
Toroslar EDAŞ, Hatay’da bakım, onarım ve yatırımın başarıyla yapıldığını duyurdu.
Toroslar EDAŞ, Hatay’da kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik dağıtımı kapsamında, 2018 yılının son çeyreğinde bakım ve onarım çalışmaları ile yatırımlarına devam ettiğini duyurdu. Elektrik dağıtımını dijitalleşme odaklı projeler ve yatırımlar ile gerçekleştiren Toroslar EDAŞ, Hatay’da yılın son çeyreğinde de müşteri ve çözüm odaklı yaklaşımı sayesinde başarılı çalışmalara imza attığı iddiasında. Toroslar EDAŞ, Hatay’da hizmet verdiği 10.428 trafo ve 17.619 kilometre hat uzunluğunda, sürdürülebilir ve kesintisiz enerji sağlanabilmesi amacıyla bakım, yenileme ve yatırım çalışmalarını sürdürdü.
Toroslar EDAŞ’ın, ilimizdeki çalışmalarını anlatan raporu şöyle:
“Daha aydınlık bir Hatay için İskenderun, Kırıkhan, Hassa, Dörtyol, Erzin, Payas, Belen, Kumlu, Arsuz, Reyhanlı, Altınözü, Antakya, Defne, Samandağ ve Yayladağı’nda 12008 aydınlatma armatürünün bakımını gerçekleştiren Toroslar EDAŞ ekipleri, kentte 196 kilometrelik hattı da elden geçirdi. Adı geçen ilçelerde 208 elektrik panosunun yanı sıra, 122 trafo ve 97 dağıtım merkezinin de bakımı yapıldı.
Toroslar EDAŞ, sektörün pazar dinamiklerine odaklanarak, faaliyetlerini insan, çözüm ve inovasyon odağında sürdürmeye devam ediyor. Hatay’da hizmet verdiği 754 binden fazla müşterisine daha iyi hizmet vermek amacıyla toplam 138 Km’lik yeni kablo döşeyen Toroslar EDAŞ ekipleri, kentte 2611 yeni aydınlatma armatürünün montajını da gerçekleştirdi. Ayrıca yeni 120 elektrik panosu ve 57 trafo merkezi montajı da tamamlandı.
Söz konusu bakım, onarım ve yatırım rakamları ile Toroslar EDAŞ, 2018 yılının son çeyreğinde koymuş olduğu hedefleri başarıyla gerçekleştirdi. Müşteri odaklı yaklaşımla 7/24 hizmet sunan Toroslar EDAŞ, www.toroslaredas.com.tr, Toroslar 186 Mobil Uygulaması ve 186 numaralı Müşteri Hattı’ndan tüm müşterilerinin soru ve sorunlarını dinleyerek çözüm bulmaya devam ediyor. Toroslar EDAŞ’ın Hatay’daki bakım ve yatırım çalışmaları hız kesmeden sürecek.”

Türkiye’nin
ihracatı
TÜİK’e göre İhracat, 2018’de 2017’ye göre yüzde 7 artarak 168 milyar 23 milyon dolar, ithalat yüzde 4,6 azalarak 223 milyar 39 milyon dolar oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ