Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.03.2019
  • 981 kez okundu

AKP Örgütü,
Erdoğan’ı yeniden 
Hatay’a istiyor

Hatay AK Parti teşkilatlarında, Cumhurbaşkanı ve Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimiz Hatay’a yeniden gelmesi yönünde bir istek ve eğilim olduğu belirtiliyor.
AK Parti kulislerinde yankılanan haberlere göre, bu istek Genel Merkez’e de aktarıldı. Sonucu ne olur bilinmez, ancak AK Partililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden Hatay’a gelebileceğini, gelişinin de sürpriz olmayacağını kaydediyor. -Cemil Yıldız-

Serbest Kürsü Yarın
Söz Kadında
Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği, geride kalan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü “kutlamaları kapsamında ‘Söz Kadında Serbest Kürsü’ etkinliği düzenliyor. Kadınlara, “Benim de söylemek istediğim var, diyorsan, muhatap alınacağın etkinliğimizde seni de aramızda görmek isteriz” mesajı verilirken, etkinliğin, 16 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te Antakya Ticaret Borsası salonunda düzenleneceği duyuruldu.

‘Nafaka’ açıklaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Nafaka sürelerinin sınırlandırılmasına ilişkin olarak, “Hedefimiz yeni mağduriyetler yaratmadan bu soruna sağlıklı ve kalıcı bir çözüm bulmak” dedi.

Yıla düşüşle başladı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı Ocak ayı Sanayi Üretim Endeksi verisini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, sanayi üretimi, Ocak ayında geçtiğimiz yılını aynı dönemine göre yüzde 7,3 oranında düşüş gösterdi.

Hemşirelere müjde!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur” dedi.

MKÜ Araştırma Hastanesi’ne personel alımı
3 Yedek Çağrıldı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sözleşmeli personel alımı kapsamında geçtiğimiz günlerde işe alınacaklar listesinde isimleri bulunup da göreve başlamayanların yerine 3 yedek kişiye göreve başlama çağrısı yapıldı. MKÜ duyurusunda, sözleşmeli pozisyona yerleştirilmeye hak kazanan adayların 29 / 03 / 2019 tarihine kadar talep edilen belgelerle birlikte, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’na şahsen başvurmaları gerektiği kaydedildi. Kazanan adayların, süresi içerisinde müracaat etmemesi halinde haklarını kaybetmiş olacaklarına vurgu yapılan duyuruda, isimleri açıklanan 3 yedek; Veysel Topal- 15.yedek, Murat Karagöz-16.yedek ve Ümit Yılmaz-17.yedek oldu.
Çağılan hemşireler ise 14 Mart tarihli işe alım listesine göre davet edildi.

Rektör Kaya’dan “14 Mart Tıp Bayramı” Mesajı
Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, bir mesajla tıp camiasının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Rektör Prof. Dr. Kaya’nın mesajı şöyle:
“Sağlıklı ve mutlu bir toplum, sağlıklı bireylerden oluşur. Sağlıklı bir hayat sürmek, her insanın en doğal hakkıdır. Bugün tıp biliminde gelinen nokta memnuniyet verici boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizin birçok alanında olduğu gibi, sağlık alanında da büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Yapılan başarılı çalışmalar neticesinde, ülkemiz; Ortadoğu, Orta Asya ve Avrupa gibi yakın coğrafyasının sağlık alanındaki cazibe merkezi haline gelmiştir.
Tıp alanında dünyada söz sahibi olan ülkeler arasında bulunmanın ayrıcalığını hissediyoruz. İnsanımızın gelişmiş ülkelerdeki hayat standartları dahilinde kaliteli sağlık hizmetine kavuşturulması ve bunun sürdürülebilir olması için hekimlerimiz ve tüm sağlık personelimize önemli görevler düşmektedir. Üstlendikleri bu büyük sorumluluğun farkında olan hekimlerimiz ve sağlık personelimiz, içinde bulundukları sıkıntılara rağmen, birey ve toplum sağlığını korumak için gece gündüz demeden çalışmaktadır.
Bu vesile ile başta Üniversitemizde görev yapan hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız olmak üzere, tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim.”

Antakya 3.Öğrenci Sempozyumu
21 Mart Perşembe Günü
Antakya 3. Öğrenci Sempozyumu için geri sayım başladı. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği; Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nin 19 Bildiri, Antakya TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 8 Bildiri, Antakya Habib-i Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ise 4 Bildiri ile yer alacağı Sempoz-yum, 21 Mart Perşembe günü saat 9.30’da Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi’nde başlayacak. Üç farklı salonda aynı anda başlayacak Sempozyum’da, 6 oturumda 33 öğrenci bildiri sunacak. Bildiriler, daha sonra kitap olarak yayınlanacak.

Mobil alışverişte hızlı iller:
Denizli, Hatay ve Mersin…
E-ticaret sitesi GittiGidiyor’da mobil alışverişi en çok artıran şehirler Denizli, Hatay ve Mersin oldu. Gittigidiyor’dan yapılan açıklamada, 23 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan e-ticaret sitesinin, 2018’i yüzde 40 büyümeyle kapattığı belirtildi.
Sitenin 2018 yılı verilerinin paylaşıldığı açıklamada şöyle denildi:
“GittiGidiyor’da mobil alışverişi en çok artıran ikinci şehir Denizli oldu. Mobil alışverişin önceki yıla göre en çok arttığı şehirleri arasında Denizli, Hatay ve Mersin yer aldı. Bu şehirleri Manisa takip etti.”

Hibe programı
Uluslararası Çalışma Örgütü ile Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’nce yürütülen “Hayata Fırsat Projesi” kapsamında, “Girişime Destek Programı” düzenlenecek.
İstanbul, Bursa ve Hatay’da 340’ı geçici koruma sağlanan Suriye, 80’i Türk vatandaşı 420 kişiye, girişimcilik eğitimi verilecek.

İşsizliğin çaresi
‘Önce üreteceksin’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin en temel sorunlarından birisinin işsizlik olduğunu belirterek, “İşsizliği önlemenin bilinen tek yolu var, o da üretmek” dedi.

Bahçeşehir Projesi, 17 Mart Pazar günü uygulamada:
Hatay’da 100 Öğrenciye Dijital Oyun, Kodlama…
Bahçeşehir Koleji’nin, TEB Bankası sponsorluğunda ulusal çapta yapılacak ve 1000 öğrenciye ulaşmayı hedefleyen Minik Makerlar İş Başında Sosyal Sorumluluk Projesi’nin ilk durağı ilimiz Hatay olacak.
Bahçeşehir Okulları Hatay Şubesi’nin etkinlikle ilgili açıklamasında, “İlk ev sahipliğini üstlendiğimiz projede, Bahçeşehir Üniversitesi akademisyen-leri tarafından, devlet okullarında eğitim görmekte olan 100 öğrenciye, dijital oyun tasarımı ve robotik tasarımı yoluyla kodlama eğitimi verilecek” bilgisi verildi.
Bahçeşehir Okullarının 100 öğrenciye yönelik bu etkinliğinin 17 Mart Pazar günü okul salonunda gerçekleştirileceği, öncesinde de konuklara kokteyl ikramında bulunulacağı duyuruldu.

1 Milyonu aştı
İŞKUR Genel Müdür Vekili Uzunkaya, “Geçen yıl tüm paydaşlarımızın iş birliğinde 1 milyon 247 bin 188 kişinin istihdamına aracılık edildi” dedi.

Tiyatroseverler
27 Mart’ı bekliyor
Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’nce 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde ücretsiz sahnelenecek 31 farklı oyunla, toplam 12 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Çiftçiye tazminat
Çiftçinin doğal afetlerden korunması amacıyla oluşturulan “Tarım Sigortaları Havuzu”ndan (TARSİM) geçen yıl üreticilere tüm branşlarda 1,1 milyar liralık hasar tazminatı ödemesi gerçekleştirildi.

Bu festival kaçmaz
Sinema severler, İstanbul Film Festivali’ni bekliyor. İKSV tarafından 5-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek.

Suriye iç savaşı
9. yılına girdi
Mart 2011’den bu yana süren iç savaşta, yüz binlerce insan hayatını kaybetti, 5,5 milyondan fazla sivil hayatta kalabilmek için başka ülkelere sığındı.

Kredi borcu azaldı
Özel sektörün Ocak sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 13,8 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu da 210,1 milyar dolara geriledi.

Esnaf destek istiyor
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “KOSGEB tarafından uzun süredir verilen yurt dışı iş gezisi desteği artık TESK iş birliğiyle de gerçekleştiriliyor. Tüm esnafımız bu destekten faydalanmalı” dedi.

Turizm Festivali
‘Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’ 19 Haziran’da başlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivalin jüri başkanlığını ise Yönetmen Serdar Akar yapacak.

Bilgi vermeleri şart!
Cep telefonu operatörlerinin, tarife ücretlerindeki değişiklikleri abonelere SMS ile duyurması gerektiğini açıklayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), açıklamanın, zamdan mâkul bir süre önceden yapılması gerektiğini bildirdi.

Proteinlere dikkat
Vücut şekillendirme, kas kitlesi arttırma ya da kilo verme amaçlı sıkça tercih edilen yüksek proteinli diyetlere dikkat çeken Nefrolog Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, yüksek proteinli diyetler ve yoğun protein tozları kullananlarda böbreklerin olumsuz etkilendiğini söyledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ