Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 30.03.2019
  • 1.111 kez okundu

Defne’de en çok seçmen:
Çekmece ve Harbiye’de…
İlimizin seçmen sayısı bakımından, Antakya ve İskenderun’dan sonra 3.sırada olan Defne’de en fazla seçmen sayısı, 19.715 seçmenle Çekmece’de yer alırken, bu mahalleyi 19.005 seçmenle Harbiye izliyor.
Defne’de en çok seçmeni olan mahallelerden bazıları şunlar:
Çekmece: 19.715 seçmen
Harbiye: 19.005 seçmen
Sümerler: 8565 seçmen
Armutlu: 6053 seçmen
Dursunlu: 5898 seçmen
Turunçlu: 4714 seçmen
Subaşı: 3453 seçmen

Adana-Hatay
KOM Polisi Ortak Operasyonu:
34 Kg. Esrar, 8 Sanık Elde…
Adana ve Hatay Polisinin ortak yaptığı operasyonda, karısına torbacılık yaptırdığı öne sürülen kocayla birlikte 7 kişi tutuklandı.
Hatay ve Adana KOM Polisi, 1’i kadın 6 kişilik grubun uyuşturucu sattığı ihbarını aldı. Polis, ilimiz Dörtyol ilçesinde, zanlıların kamyon ile 31.5 kilo esrar getirdiğini belirledi. Adana Polisi, hemen Hatay Polisi ile irtibata geçip kamyonu takibe aldı. Yapılan takip sonucunda, Polis, Dörtyol ilçesinde operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda, kamyonda 31.5 kilo esrarı ele geçirdi. Polis, aynı operasyon kapsamında, bu şahıslarla bağlantılı olduğu değerlendirilen şahıslara yönelik yaptığı operasyonda, zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 2 kilo 287 gram esrar ve iki ruhsatsız tabanca ele geçirdi. Olaylarla ilgili 8 kişi tutuklandı.

Meteoroloji’den
yağış uyarısı
Şiddeti Artarak Devam Edecek
Meteoroloji, ilimiz ve çevresinde hüküm süren yağışın şiddetini arttırarak, yarın akşama kadara süreceği bilgisini verdi. Meteoroloji’nin ilimizle ilgili hava durumu tahmini şöyle:
“Bölgemizde halen devam eden sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların Hatay, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde Pazar günü (yarın) akşam saatlerine kadar kuvvetli, yer yer çok kuvvetli (40-80 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve yağış anında yer yer kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

İş Sağlığı
Sempozyumu
MKÜ’de 12 Nisan’da
Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu, Hatay MKÜ ev sahipliğinde önümüzdeki ay yapılıyor. “Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu sempozyumun, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İş Sağlığı ve Güvenliği Topluluğu tarafından 12 Nisan 2019 tarihinde 08.30 -17.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirileceği duyuruldu.

CHP Final Mitingi
Bugün Samandağ’da
CHP’nin yarınki seçim öncesi final mitingi bugün Samandağ’da yapılıyor. Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın da katılacağı öğrenilen Samandağ CHP mitingi saat 17.00’de yapılıyor.

MKÜ’de 23 Nisan
Çocuk Kutlaması
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MkÜ),
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması yapılıyor.
Üniversite Kreş ve Gündüz Bakımevi tarafından,
22 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 14.00’da Atatürk Konferans Salonu’nda,
“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlaması” gerçekleştirileceği duyuruldu.

Okuryazarlık sitesi
Türkiye Bankalar Birliği, finansal okuryazarlık düzeyinin artırılması amacıyla yeni internet sitesi açtı. Siteye “finansalokuryazar.tbb.org.tr” veya “foy.tbb.org.tr” adreslerinden erişim sağlanabiliyor.

Uzmanlar uyardı:
Göğüs ağrısı önemli
Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Öztekin Oto, göğüs ağrısının ciddiye alınması gerektiğini belirterek, “‘Midem ağrıyor, soda içerim geçer’ demeyin. Göğüs ağrısı olduğu zaman hemen hastaneye başvurulması lazım.” dedi.

Sonuçlar açıklandı
Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı’nın sonuçları açıklandı.
Sınav sonuçlarına itirazlar, 1-5 Nisan’da, YÖKDİL Sınavı Kılavuzu’nda belirtilen usulde yapılabilecek.

YSK’dan seçmenlere
Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın! Oyunu kullanan seçmenlerin, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısını imzalaması gerekiyor.

Tır şoförlerine
Vize kolaylığı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Vize probleminin halledilmesi konusunda, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile çalışıyoruz. Bir noktadan başladık, resmi pasaport ve tır şoförlerine yönelik vize kolaylığı konusunda bir belgeyi Sayın Putin imzaladı” dedi.

Yeni çiftlere tarama
Sağlık Bakanlığı’nca, SMA gibi genetik geçişli hastalıkların belirlenmesine olanak veren yerli bir kit geliştirilerek, evlilik öncesi çiftlere tarama yapılacak.

CHP Lideri’nden
‘Soğukkanlı olun’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimi değerlendirirken, “O geceyi hepimiz soğukkanlılıkla geçirmek zorundayız. Sandıklara gidilecek, sandıklar kontrol edilecek ve herkes sandıklara bakacak” dedi.

Okul
kantinleri açık
YSK, oy kullanılacak okullarda, toplanmaya müsait masa ve sandalye düzeneğinden faydalanmamak şartıyla, oy verme günü okullardaki kantinlerin açık bulundurulmasına karar verdi.

Süre uzatıldı
Gelir İdaresi Başkanlığı’nca (GİB), 1 Nisan 2019’dan itibaren verilmesi gereken bazı vergi beyannamelerinin verilme sürelerinin son gününün, ödeme süresinin sonuna kadar uzatılması kararlaştırıldı.

MKÜ’de Kara’nın
acılı günü
Annesi Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) görev yapan Öğretim Görevlisi Mehmet Kara, anne acısı yaşadı. Mustafa Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Kara’nın Annesi vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı diler.

Unutmayın…
Oy verme gününde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini yanınızda bulundurmayı unutmayın.

7’si serbest
Hatay’da sahte evrak düzenleyerek göçmen kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 14 şüpheliden 7’si, adli kontrol şartıyla diğerleri ise savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

30 bin öğrenci
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında 3 bin 112 öğretim elemanımız, ‘dijital çağda yükseköğretimde öğrenme ve öğretme’, 30 bin 2 öğrenci de ‘dijital okuryazarlık’ dersini alıyor” dedi.

Eğitime destek
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, geçen yıl 1 milyon 338 bin 672 öğrenci taşımalı eğitim imkanından yararlandırılırken, bu alana aktarılan toplam kaynak 2 milyar 341 milyon 732 bin liraya ulaştı.

Obezite riski
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Akranlarına göre aşırı kilolu, az hareket eden, sürekli abur cubur yiyen çocuklar, obeziteye giden yolun başındadır” dedi.

Açık azaldı
TÜİK’e göre, dış ticaret açığı Şubat’ta yüzde 63,1 azalarak, 2 milyar 134 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 86,4 oldu.

Süre uzatımı
Tarıma dayalı yatırım projelerinin tamamlanması için verilen süre, 31 Mayıs 2019’dan 30 Kasım 2019’a uzatıldı.

Ocak-Şubat dönemi
Türkiye’nin ihracatı, Ocak-Şubat döneminde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,7 artarak 26 milyar 783 milyon dolara çıkarken, ithalatı yüzde 22,4 düşüşle 31 milyar 398 milyon dolara geriledi.

Eğitime
seçim tatili
MEB’e bağlı tüm eğitim kurumları, 31 Mart seçimlerinden sonra okulların hazır hale getirilmesi amacıyla 1 Nisan 2019 Pazartesi günü tatil edildi.

Ücretsiz hizmet
Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden 2019 yılsonuna kadar ücretsiz yararlanabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Esnaf şikayetçi
Bankaların yüksek pos cihazı komisyon oranlarını düşürmesi gerektiğine dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnafın kazancı birçok kalemle zaten azalıyorken, bankalar pos cihazında yüksek oranlı komisyonlarla bu azalmaya katkı sağlıyor’ dedi.

Tarihi zirve
Merkez Bankası verilerine göre; Yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 22 Mart ile biten haftada yaklaşık 3.5 milyar dolar artışla 179.3 milyar dolara yükselerek tarihi zirvede.

MEB’den engellilere
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden eğitim alan engelli bireylerden kuruma gidemeyecek durumda olanların, evlerinde eğitim alabilmelerini sağlayacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ