Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,92
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 03.04.2019
  • 1.197 kez okundu

Defne Belediye Meclis Üyeleri belli oldu
CHP’den 29, DSP’den 2 üye
31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre, Defne Belediye Meclisi’nin seçilen 31 üyesi belli oldu. Defne Belediye Meclisi’ne; CHP’li 29 üye, DSP’li 2 üye olmak üzere toplam 31 üye girdi. Defne Belediye Meclisi’nin yeni üyeleri şu isimlerden oluştu:
CHP’Lİ ÜYELER:
Ertan Öztürk, Murat Hayzaran, Eren Paşa, Hamit Reyhanioğlu, Filiz Haksöz, Seval Eskiocak, Yağmur Turunç, Ali Yorulmaz, Semir Baklacı, Ahmet Soydinç, Zekeriye Yunus, Mehmet Aslanyürek, Ece Altunay Önal, Nazmi Altınöz, Ali Açıkyol, Kenan Gül, Yılmaz Özbay, Mehmet Çapar, Süleyman Çekmece, Dablan Dablan, Necati Summakoğlu, Bilgen Duman, Kemal Gül, Muti Buru, İsmail Yüksek, Aydın Teker, Mithat Mirioğlu, Ali Mansuroğlu, Ahmet Sezen.
DSP’Lİ ÜYELER:
Ümit Cahit Doğruel, Ahmet Bilgin.
Defne ilçesinde seçim sonuçları şöyle oluştu:
BAŞKANLIK:
CHP: 60.217 oy
DSP: 21.369 oy
MECLİS ÜYELİĞİ:
CHP: 66.585 oy
DSP: 14.227 oy

Antakya Belediye Meclisi yeni üyeleri belli oldu
AKP’DEN 23, CHP’DEN 14 KİŞİ…
Antakya Belediye Başkanlığı seçimini AK Parti Adayı İzzettin Yılmaz kazanırken, Belediye Meclisi’nde çoğunluğu yine AKP’liler oluşturdu. Antakya Belediye Meclisi’ne AKP’den 23 kişi, CHP’den ise 14 kişi seçildi. Meclis, başkan dahil 38 kişiden oluştu.
Antakya Belediye Meclisi’nin yeni üyeleri şunlar:
AKP’Lİ ÜYELER:
Murat Genco, Ramazan Alparslan, Rezzuk Ayoğlu, Adnan Akdaş, Abdullah Sait Onal, Alev Seçmen, Orhan N. Mursaloğlu, Durmuş Hicret Kumru, Zeki Berber, Mehmet Hanifi Tolu, Mehmet Okay, Ömer Gürbüz, Ali Salcan, Mehmet Koçak, Mithat Kıyak, Halil Güllü, Ahmet Bebek, Osman Fırlar, Mehmet Karaca, Şaban Doğru, Bülent Bahadırlı, Niyazi Yıldırım, Metin Dağlı.
CHP’Lİ ÜYELER:
Mehmet Oflazoğlu, M.Fedai Yücedal, Adnan Özkaya,   M. Ömer Dolar, İnayet Çiçek, Onur Keçecioğlu, Sezer Dönmez Kiracı, Murat Doğan, Casim Yıldırım, Mehmet Doğru, Süleyman Doğru, İnayet Kurt, Ahmet Dönmez, Bülent Çıldır.
Antakya Belediye Meclisi seçim sonuçları şöyle:
BAŞKANLIK SEÇİMİ:
AKP: 110.505 oy
CHP: 85.036 oy
MECLİS ÜYELİĞİ:
AKP: 108.045 oy
CHP: 86.920 oy

7 Günde 1088 araca ceza
İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında, trafik ekipleri tarafından
25-31 Mart 2019 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde 8.312 araç kontrol edilirken, bunlardan kusuru tespit edilen 1.088 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı.
Aynı denetimler sırasında; 19 motosiklet trafikten men edildi,
605 okul servis aracı kontrol edildi, 4 okul servis aracına para cezası tatbik edildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için, Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları kapsamında yarın ilimizde enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Akdoğan, Atatürk, Atasoy, Aydın, Cengiz, Tümer, Yılmaz, Karabulut, Hastane, Atatürk ( Bahçelievler), Sönmez, Ziyaret, Özgür, Zambak, Telli Turna, Lale, Hamza ve cemre Sokaklar ile Karlısu Mahallesi, Odabaşı Mahallesi Ceylan Sokak ve Dursunlu Mahallesi 9. Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası
Antakya İlçesi Ekinci ve Güzelburç Mahalleleri ile Kuzeytepe Mahallesi Atatürk (Yeni) Sokak ve Küçükdalyan Mahallesi Çağla Sokak, Büyükdalyan Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi Çekmece, 310., 408., 300., 401., 331., 313., 321., İnönü, 410. ve Nazım Hikmet Sokaklara 9:00-15:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Gümüşgöze Mahallesi Abdi İpekçi, Atatürk, Bahar, Cumhuriyet, Erler, Gül, Güzel, Menderes, Zambak, Ziyaret, Çınar, 1. çıkmaz, Akasya, Atatürk (yeni) Cumhuriyet (yeni) , Defne, Dilek, Güneş, Hürriyet, melek, menekşe, Selvi, Yeşil, Erler (yeni) Kiraz, Yunus Emre, İpek 2. Çıkmaz, Harbiye 4. Çıkmaz ile Harbiye Mahallesi Erler (Yukarı Harbiye ) Yamanlar, Fırat, Meşe ve zambak Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası
Dörtyol İlçesi Sanayi Mahallesi 100.Yıl, Bölükbaşı, Akder ve İpek sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası
Kırıkhan İlçesi Demirkonak Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Arslanyazı Mahallesi Arslanyazı Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Enerjiye Zam İddiaları:
EPDK “zam yok” dedi
Yerel seçimlerin bitmesi ile birlikte ilk zam haberi elektrikten geldi. EPDK’nın konuya ilişkin kararı Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, EÜAŞ’ın dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine yapılan satışları kilovatsaat başına 12.6335 kuruşdan 17.2700 kuruşa arttırıldı. Bu düzenleme sonrası elektriğe yüzde 37 zam geldiği haberleri dolaşırken, kısa adı EPDK olan Enerji piyasası Düzenleme Kurumu, elektrik fiyatlarına zam yapılmadığını bildirdi. Açıklamada şöyle denildi:
“Resmi Gazete’de yayımlanan tarifelerin tüketicilere zam olarak yansıyacağı şeklinde bazı medya organlarında haberler yer almıştır. Bilindiği üzere, elektrik fiyatlarını oluşturan çok sayıda unsur söz konusudur. Bunlardan bazıları dönemsel olarak artış yönünde, diğer bazıları ise azalış yönünde değişebilmektedir. 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik fiyat bileşenlerinde bazı değişmeler olmakla birlikte, vergi fon ve paylar dahil nihai fiyatlarda, yani tüketiciye yansıyan fiyatlarda herhangi bir değişiklik veya zam kesinlikle söz konusu değildir. Daha önce Kurumumuz tarafından yapılan açıklama doğrultusunda tekrar etmek isteriz ki, tüketicinin faturasına yansıyan bir artış, bir zam yoktur.”

Samandağ Belediye Meclis Üyeleri Belli Oldu
31 Mart yerel seçimleri sonuçlarına göre, ilimiz Samandağ İlçe Belediye Meclisi’ne seçilen üyeler belli oldu.
Samandağ’da gerçekleştirilen yerel seçimlerde Belediye Meclis üyeliğine seçilen isimler belli oldu. Samandağ Belediye Meclisi’ne seçilen isimler şunlar:
CHP’li üyeler:
Atiye Sönmez Erdoğdu, Ali Ercan Özen, Yusuf Karaçay, Aydın Duran, Timurlenk Bozoğlan, Esen Dibek, Ali Berrak, Nesim Özgün, Selman Kahlıoğulları, Doğan Güç, Pelin Ray, Adnan Çıkar, Ayhan Boğday, Nedim Yılmaz, Ender Can, Mahmut Rıdvanoğulları, Cem Tamimi, Hasan Yılmaz, İlyas Nasraoğlu, Hikmet Suadiye, Cemil Ergin, Yahya Onur Berber, Kemal Esmer, Volkan Sağaltıcı, Hakan Temizkan, Songül Doğru, Akın Paşa.
DSP’li üyeler:
Sinem Kayıkçı, Taylan Nural, Yüksel Şahutoğlu, Ali Erol.
Samandağ Belediyesi adına Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’ne katılacak olan Meclis üyeleri de şunlar:
Atiye Sönmez Erdoğdu (CHP), Aydın Duran (CHP), Timurlenk Bozoğlan (CHP), Esen Dibek (CHP), Ali Berrak (CHP), Nesim Özgün (CHP).

Vali Doğan’dan Miraç Kandili Mesajı
Vali Rahmi Doğan, dün gece idrak ettiğimiz Miraç Kandili’ni kutladı. Vali Doğan, mesajında, “Başta Hataylı hemşerilerim olmak üzere, tüm İslam Aleminin mübarek Miraç Kandili’ni tebrik ediyor, Miraç’ın, birlik ve beraberliğimize, insanlığın barış, huzur, saadet ve selametine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

7 Günde 91 Kaza: 88 Yaralı
İlimiz genelinde geçtiğimiz hafta içerisinde meydana gelen trafik kazalarında ölüm olayı yaşanmazken, 88 kişi yaralandı. Son bir haftalık süreçte meydana gelen 49’u yaralanmalı, 42’si maddi hasarlı trafik kazaları ile toplam 91 trafik kazası meydana gelirken, bu kazalarda ölüm olmadı, ancak 88 yurttaş yaralandı.

Direksiyon başında 56 Alkollü sürücü…
Trafik ekiplerinin son bir haftalık yol kontrolleri sırasında 56 sürücünün alkollü şekilde direksiyon başında olduğu ortaya çıktı. Yapılan resmi açıklamaya göre, alkollü araç kullandığı tespit edilen 46 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 10 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatıldı.

Savaş’tan Miraç Kandili Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Miraç Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle.
“Dün gece idrak ettiğimiz, Sevgili Peygamberimizin Mescid-i Aksa’dan Cenab-ı Hakk’a yürüyüşünün tecelli ettiği, mukaddes ve hikmet dolu bir gecedir. Bu güzel gece; sevgi, saygı, hoşgörü, paylaşma ve dayanışma gibi ahlaklı değerlerin önümüzü açması için büyük nimettir. Rahmet kapılarının ardına kadar açıldığı bu hayırlı gecede edeceğimiz dualar, huzurumuza ve mutluluğumuza katkı, birlik ve beraberliğimize güç sunsun.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Hataylı hemşehrilerim olmak üzere, tüm İslam âleminin mübarek Miraç Kandili’ni kutlar, aramızdaki sevgi ve kardeşlik duygularının artmasına, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olması temennisiyle saygı ve selamlarımı sunarım.”

Gündem yoğun
Seçimin gündem olmayacağı 4,5 yıllık bir döneme giren Türkiye; vergi reformu, hal ve perakende yasaları gibi önemli ekonomik düzenlemeleri de içeren reform çalışmalarına odaklanacak.

Gümrük bekçileri
Hatay’da tek seferde 1 ton uyuşturucu bulan narkotik dedektör köpeği “Dante” ile mesai arkadaşları “Akrep”, “Rüzgar” ve “Ares”, keskin zekaları ve hassas burunlarıyla uyuşturucu tacirlerinin korkulu rüyası oluyor.

Tuz tüketimi için
Bakanlık tedbiri
Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu arasında imzalanan protokol sayesinde, her yıl besinlerdeki tuz kullanımı yüzde 4, şeker kullanımı ise yüzde 5 azaltılacak.

İhracat masada!
Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin işbirliğinde düzenlenecek “İhracat Yapan Şirketler İçin Kur Riski Yönetimi” konulu panellerin ilki 8 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirilecek.

En fazla ‘Sivribiber’
TZOB verilerine göre; Mart ayında markette en fazla fiyat artışı yüzde 67,73 ile sivri biberde gerçekleşirken, bunu yüzde 15,32 ile pırasa ve yüzde 12,77 ile domates izledi.

Gündem Suriye!
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından organize edilen “Suriye Sürecinde Türkiye-Rusya İlişkileri” paneli, 4 Nisan Perşembe günü Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacak.

Esnafın uyarısı
Yeni döneme dair
Belediye yönetiminden öncelikli beklentilerini de dile getiren, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni dönemde otopark sorununa öncelik verilmeli” dedi.

11-13 Nisanda…
31 Mart Yerel Seçimleri geride kalırken, AK Parti’den Ankara ve İstanbul sonuçlarına gelen itirazların ardından gözler itiraz sürecine çevrildi. Seçimin ardından gündem ise İstanbul ve Ankara’da YSK’nın açıkladığı sonuçlara yapılacak itirazlar üzerinde yoğunlaştı. YSK, 11-13 Nisan’da kararını açıkladıktan sonra belediye başkanları kesinleşecek.

Türkiye liste dışı!
Japonya, 1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe, giren yabancıların oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden Türkiye’yi çıkardı.

Birinciler: Arsuz ve Dörtyol’dan Kural, Çevik ve Kurt
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimiz okulları arasında düzenlediği “Bağımlılık” konulu yarışmada Hatay birincisi olan eser sahiplerini açıkladı. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusunda şöyle denildi:
“Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerini, sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve internet bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını ve Yeşilay Cemiyeti’nin faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla, Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi çerçevesinde 17.12.2018-22.03.2019 tarihleri arasında ‘Bağımlılık’ konulu bir yarışma düzenlenmiştir.” Düzenlenen yarışmada Hatay il birincisi olan öğrenciler şunlar:
GÖRSEL KATEGORİ                         EDEBİ KATEGORİ
(İlkokul) Resim – Berkay KURAL- (İlkokul) Şiir “Bağımlı Olma”- Hatice Sena TULUK-
Arsuz Karaağaç Ali Kemal Ziroğlu İ:O. Yavuz Selim İlkokulu-YAYLADAĞI
(Ortaokul) Resim – Verda ÇEVİK – (Ortaokul) Şiir “Hayata Bağlılık”
Dörtyol Atatürk Ortaokulu -Açelya TÜMKAYA- Madenli Ortaokulu- ARSUZ
(Lise) Resim – İmran KURT – (Lise) Şiir “Yeşeren Ümitler”- Zeynep KONUÇ-
Dörtyol Halil İbrahim Evren A.L Lokman Hekim Mesleki ve Teknik A.L.- ALTINÖZÜ

10 ilde itiraz
AK Parti Osmaniye, Sivas, Rize ve Artvin’de, MHP, Osmaniye, Kırklareli ve Kırşehir’de, CHP Giresun ve Artvin’de, İYİ Parti Kırıkkale ve Manisa’da seçim sonuçlarına itiraz etti

Önemli veri
3 Nisan Çarşamba: 10:00/Çekirdek TÜFE (yıllık)/Mart/Beklenti: + % 18.00/Önceki: + % 18.12

Mart tablosu
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre; Mart ayında markette 18, üreticide 10 üründe fiyat artışı, markette 17, üreticide 10 üründe fiyat düşüşü görüldü. Markette 6, üreticide ise 13 üründe fiyat değişmedi.

Sonunda açıklandı
Anadolu Ajansı (AA), 31 Mart Yerel Seçimleri’ne ilişkin verilerin yüzde 100’ünü açıkladı. Resmi olmayan sonuçlara göre, İstanbul’da CHP’li Ekrem İmamoğlu yüzde 48,78; AK Parti’li Binali Yıldırım ise yüzde 48,52 oy aldı.

İlk sefer 5 Nisan’da
Ticaret Bakanlığının sosyal kooperatifçilik projesi kapsamında Türkiye genelinde illeri gezen eğitim ve tanıtım treni, 5 Nisan’da ilkbahar seferine başlayacak.

Mazbatalar veriliyor
Seçimin sona erdiğini ve geçici sonuçların siyasi partilerle paylaşıldığını belirten, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, itiraz olmayan yerlerde mazbataların verileceğini bildirdi.

FETÖ operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ soruşturması kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 17’si aktif görevde 20 asker için gözaltı kararı çıkardı.

EPDK: ‘Zam yok’
EPDK, “Daha önce kurumumuz tarafından yapılan açıklama doğrultusunda tekrar etmek isteriz ki, tüketicinin faturasına yansıyan bir artış, bir zam yoktur” açıklamasında bulundu.

Diziler ve Turizm
İsrail’de Türk dizileri fırtınası esiyor. Turizm firmaları da İstanbullu Gelin dizinin çekildiği mekanlara turlar düzenlemeye başladı. Firmaların verdikleri reklamlar aracılığıyla duyurmaya çalıştığı turlara İsrailliler yoğun ilgi gösteriyor. Hatta balayı için bu turları tercih edenler bile var.

70 bin açıldı
28 bin kapandı
Yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkar sayısının 1 milyon 772 bin 650 olduğunu kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnaf ve sanatkarlarımıza ait 1 milyon 907 bin 857 iş yeri var. 2019 yılının ilk çeyreğinde 70 bin 888 iş yeri açıldı, 29 bin 214 iş yeri kapandı’ dedi.

Seçim 2023 yılında!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Birileri yine ‘Erdoğan için sonun başlangıcı’ söylemini ısıtmaya çalışıyor. Gerçeklerden uzak senaryolarla kendilerini avutuyorlar. AK Parti oyların 44,3’ünü, Cumhur İttifakı 51,6’sını kazandı. 2023’e kadar seçim yok” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ