Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.04.2019
  • 1.005 kez okundu

F-16 Gösterisi Hatay Semalarında
21 Nisan’da…
Türkiye’yi, yurtiçinde ve yurtdışında Ay-Yıldız ile gururla temsil eden F16 Gösteri Takımı SOLOTÜRK, 21 Nisan’da İskenderun’da gösteri yapıyor. F-16’lar, ilimiz İskenderun semalarında nefesleri kesen bir gösteri yapacak.

Hatay’da seçime katılma oranı % 84
Geride kalan 31 Mart seçimlerinde, ilimizde sandığa gidenlerin oranı % 84’lerde seyretti. Verilere göre, 154,825 kişi sandığa gitmezken, 24.881 seçmenin oyu da iptal oldu, dolayısıyla sandığa yansımadı. Bu durumda 1 milyon 68 bin 544 seçmen sayılı ilimiz Hatay’da kullanılan oy 913.719 oldu.

İsmail Saymaz Hatay’a Geliyor
Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz, Hatay Barosu’nun davetlisi olarak bu gece ya da yarın Hatay’a geliyor. İsmail Saymaz’ın yarın Meclis Kültür Merkezi’nde, “Kimsesizler Cumhuriyeti” adlı bir sunumda bulunacağı, halka açık etkinliğin saat 13.00’te başlayacağı duyuruldu.

Hatay İMO ev sahipliğindeki etkinlik bugün Antakya’da
Deprem Çalıştayı…
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası ev sahipliğinde, bugün ilimizde “Deprem Çalıştayı” düzenleniyor. İMO Hatay Şubesi’ndeki çalıştay saat 10.00’da başlıyor. Programda, Şube Başkanı Selim Harbiyeli’nin açış konuşması sonrasında, İSTE Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Bikçe “Deprem ve Yapı Stoku”, Mimarlar Odası Hatay Şube Başkanı Mustafa Özçelik “İmar Barışı ve Kentsel Dönüşüm”, İMO Genel Sekreteri Şükrü Erdem “Yapı Denetim Sisteminin İşleyişi”, İMO eski Genel Başkanı Hüseyin Kaya “Nasıl Bir Yapı Denetim”, İMO Genel Sekreter Yardımcısı Delik Bekiroğlu “Yapı Üretim Süreci ve Denetiminde Çalışanların Görev ve Sorumlulukları” konularında sunumda bulunacaklar.

CHP’de Defne farkı
BŞB Seçiminde 20.024 oy fazla…
CHP, Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde en yüksek oyu Defne ilçesinde alırken, bu ilçedeki Büyükşehir seçiminde, ilçe belediye seçimine göre 20.024 oy daha fazla aldı. CHP’nin Defne ilçesi oyları şöyle:
CHP-Defne-BŞB Başkanlığı seçimi: 80.441 oy – % 90,93
CHP-Defne-İlçe Belediye seçimi: 60.217 oy – % 68.54

Kpss 14 ve 20 Temmuz’da
Bu yılki Kamu Personeli Seçme Sınavları Temmuz ayında yapılıyor. KPSS- A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı 14 Temmuz’da yapılırken, başvurular ise 3-15 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Bu arada, KPSS B Grubu sınavları 20-21 Temmuz’da yapılırken, başvurular 3-15 Mayıs tarihlerinde olacak.

Baro Müzik Grubu Konseri
Yarın…
Hatay Barosu Müzik Topluluğu, yarın konser veriyor. Antakyalı müzisyen Mahmut Bulgurcu’nun şefliğini üstlendiği Hatay Barosu Müzik Topluluğu’nun konseri, yarın saat 19.30’da Antakya Kültür Merkezi’nde, 5 Nisan Avukatlar Günü kutlamaları kapsamında yapılıyor. Baro Yönetimi, yarınki konsere müzikseverlerin davetli olduğunu duyurdu.

Çingeneler Zamanı Müzikali Antakya’da
23 Nisan’da
“Çingeneler Zamanı Müzikali”, bu ayın ortasın-da ilimizde gösterimde. Emir Kusturica’nın “TIME OF THE GYPSIES” filmin-den uyarlanan “Çingeneler Zamanı Müzikali”, 23 Nisan Salı günü Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de seyirciyle buluşuyor.

İP’in Dörtyol itirazı RED
İYİ Parti (İP) İl Başkanı Ali Seçer ve İYİ Parti Dörtyol Belediye Başkan Adayı Metehan Duduoğlu’nun İl Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz başvurusu reddedildi.
İYİ Parti’liler, önceki gün de Dörtyol İlçe Seçim Kurulu’na başvurmuş, yine red cevabı almışlardı.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ve yenileme çalışmaları kapsamında kentte bazı bölgelere kesinti uygulayacak. Bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Narlıca Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Maşuklu Mahallesi Onur, Deniz, Kadife, Çamlık, Egemenlik, İnönü, Nergiz, Menekşe ve Huzur Sokaklara 15:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Odabaşı Mahallesi Çağla, Fevzi Çakmak, Uğur Mumcu, Defne, Kubilay, Mustafa Kemal, 29.,33.,31.,24.,60/3.,2.Su Kemeri, Lahit, 24/1. ve 107. Sokaklara 9:00-14:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Odabaşı Mah. Kavaslı, Papatya, Kubi-lay, Mustafa Kemal, 32.,33., Elmas, 100. Yıl, Kehribar, Lahit ve Kayuka Sokaklara 9:00-14:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Ak ve Cengiz Sokaklara 9:15-17:15 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mah. Uğur Mumcu, Sahil, Uğur Mumcu (Konarlı), Hacı Bektaş-ı Veli, Konarlı, 77, Yelken, 79/1, 47, 10 Nisan, 80, 81, 82, 268, 45, 98, 100, 107, 91, 99, 35, 69 ve 72 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi ile Çekmece Mahallesi 112.,115.,103.,104.,105., Uğur Mumcu, Samandağ, 107.,109 ve 111. Sokaklara 9:00-12:00 saatleri arası,
Hatay’ın Defne İlçesi Subaşı Mahallesi Onur, İnönü, Çınar, Aşık Veysel ve Mercan Sokaklar, Turunçlu Mahallesi Işık, Köroğlu, Muammer Aksoy, Renk, İnönü, Aydın, Cumhuriyet, 2. Çıkmaz ve Güneş Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Değirmenyolu ve Samankaya Mahallelerine 9:15-16:15 saatleri arası,
Erzin İlçesi Karamustafalı Mahallesi, Kadir Karakurum, Soyerler ve Atatürk Sokaklarına 11:00-16:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi, Sultan Aziz, Uğur Mumcu, Hasan Güven, Namık Kemal, Sultan Mahmut, Turunç, Koca Hüseyin ve Muhtar Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Hamzalı, Lale, Süllüler, Ökkeş Süzer, Ok ve Hürriyet Küme Evleri Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Mehmetbeyli, Akyayla, Davutpaşa ve Bükülmez Mahallelerine 11:00-15:00 saatleri arası
Reyhanlı İlçesi Yeşilova Mahallesine 11:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Değirmenkarşı ve Bağlar Mahallelerine 11:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Aydınbahçe Mahallesi Aydınbahçe Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Fiyat düşüşe geçti
Tüketici fiyatları bazında Mart ayında yüzde 43,81 ile en yüksek fiyat artışının görüldüğü çarliston biberin kilogramı 15 liradan 8 liraya indi.

Adaylara saat uyarısı
ÖSYM tarafından, 7 Nisan Pazar yapılacak Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı adaylarına, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına girişe izin verilmeyeceği hatırlatıldı.

Oranımız yüksek!
Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven, “Dünyada yüzde 41 oranında ölüm oranı var ama bu Türkiye’de yüzde 42 oranında” dedi.

‘İstihdam Garantili’
Sağlık Federasyonu tarafından tıbbi cihaz ve ilaç üretiminde istihdama katkı sağlamak amacıyla ücretsiz “Tıbbi Cihaz ve İlaç Üretim Uygulamaları Eğitim Programı” başlatılacak. Eğitimi takvimi ve detaylı bilgi, “www.saglikfederasyonu.org” adresinde.

Doktor uyarısı
Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği öğretim görevlisi Doç. Dr. Mehmet Talay Köylü, “Glokom genç yaşlarda hatta bebeklik döneminde bile görülebilir. Bu nedenle her göz muayenesinde göz tansiyonları ölçtürülmelidir” dedi.

TUS tercihleri
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) 1. dönem tercihleri 12 Nisan’a kadar alınacak.

Başvuru başladı
Yükseköğretim Kurulu’nca uygulanmaya başlanan ve doktora tez aşamasındaki araştırma görevlilerine yurt dışında burslu eğitim imkanı sağlayan YÖK-YUDAB başvuruları 31 Mayıs’a kadar yapılabilecek.

379 bin aday
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Pazar günü 81 il merkezinde uygulanacak Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na (2019-MSÜ), 379 bin 796 adayın gireceğini bildirdi.

Direksiyon dersine
Düzenleme geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ehliyeti bulunan, ancak sürüş yeteneklerini geliştirmek isteyen vatandaşların başvurduğu özel direksiyon derslerini yasal dayanağa kavuşturacak düzenlemeyi hayata geçirecek.

Esnafın şikâyeti
Banka ödemeleri
Bankaların 20 farklı kalemde aldığı işlem ücretlerinin vatandaşa ve esnafa yük olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Bu ücretlere standart getirilmeli’ dedi.

Yaşam süresi uzadı
Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde ortalama yaşam süresinin 2000’li yıllarda 5,5 yıl uzadığını açıkladı.

YSK açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven, İstanbul’un bazı ilçelerindeki geçersiz sayılan oyların yeniden sayımına ilişkin sorusuna, “Süreç devam ediyor. İtirazlar bazında tek tek açıklama yapmayacağım” cevabını verdi.

Jandarma paylaşımı
Jandarma Genel Komutanlığı’nca, uyuşturucuyla mücadele çalışmaları kapsamında hazırlanan ‘Uyuşturucuya geçit vermeyeceğiz’ klibi, sosyal medya hesaplarından
paylaşıldı.

Egzamaya ve Sedefe
Aksu Vital Ar-Ge Merkezi Kimya Yüksek Mühendisi Nigar Yıldırım, Ardıç katranı bazlı ürünlerin egzama ve sedef hastalığı olan kişilere iyi geldiğini belirterek, “Ardıç katranı saç derisindeki egzamayı ve sedef hastalığını tedavi eder” bilgisini verdi.

80.Yıl Toplantısı
Hatay’ın anavatana katılışının 80’inci yılı olması nedeniyle, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı’nca, “Anavatana Katılışının 80.Yılında Hatay” konulu sempozyum düzenlendi.

Doğa iyi geliyor
“Frontiers in Psychology” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bilim insanları, haftada en az 3 gün 20 dakika doğada zaman geçirmenin stres seviyesini düşürdüğünü tespit etti.

Amanoslar rengârenk
Havaların ısınmasıyla, çoğu bölgede doğal yetişen; şiir, efsane ve türkülere konu olan gelincik çiçeği, yoğun görüldüğü Hatay’daki Amanos Dağları eteklerinde adeta görsel bir şölen sunuyor.

Programa ilgi
Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na 36 ülkeden 242 başvuru geldi. En fazla lider araştırmacı çeken ilk 3 üniversite; ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi olarak sıralandı.

Emniyet tablosu!
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, 15 Temmuz darbe girişiminden bu güne kadar kamuda FETÖ mensubu 240 bin kişi hakkında adli işlem yapıldığını, bunlardan 85 bininin tutuklandığını, hala cezaevlerinde FETÖ mensubu 30 bin 600 civarında tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu söyledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ