Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 11.04.2019
  • 901 kez okundu

CHP’li Özgün’den “Atatürk” ismi kaldırılmasına eleştiri
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, geçtiğimiz günlerde hizmete giren İstanbul Havalimanı adında Atatürk ibaresinin bulunmamasını eleştirdi. Önceki gün İstanbul’a giden CHP İl Başkanı Özgün’ün eleştirel cümlesi şöyle:
“Atatürk, yeni havalimanından adı kaldırıldığında unutulacak bir değer değil. Yok sayma çabanız, O’nun kıymetini, taklitleri ise aslını ve asilliğini hatırlatıyor.”

Altınözü’nde Arazide Ölü Bebek
Altınözü ilçesinde boş arazide yeni doğmuş bir bebek cesedi bulundu. Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Sarıbük Mahallesi’nde boş bir arazide, beze sarılı şekilde bırakılmış bebek cesedini gören vatandaşlar durumu Jandarma’ya bildirdi. Olay yerine gelen Jandarma, bebek cesedini devlet hastanesi morguna teslim etti. Cumhuriyet Başsavcılığı olayı soruşturuyor.

Fuar Açıldı
İnşaatçılar Derneği ev sahipliğinde, Büyükşehir Belediyesi ve bazı kurumların desteğiyle oluşturulan 3. Yapı İnşaat Fuarı dün başladı. Dün öğleden sonraki açılışa Vali Rahmi Doğan, Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel ile diğer STK temsilcileri katıldı. Açılış kurdelesi kesildikten sonra, ziyaretçiler, fuar alanını gezdi. Bu yıl 3.sü düzenlenen Fuar, Pazar akşamına kadar açık kalacak.

Benzin ve motorine zam
Motorinin litre fiyatına 12 kuruş, benzinin litresine ise 20 kuruş zam geldi. Söz konusu artış, pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren motorinde 6 kuruş, benzinde ise 13 kuruş olarak yansıdı. Motorinde 6 kuruş, benzinde ise 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak. Yeni düzenleme ile beraber, 6,37 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,43 lira oldu. Motorinin litresi 6,35 liradan 6,43 liraya yükselirken, benzin fiyatlarında ise yaşanan 20 kuruşluk artışın 13 kuruşu pompaya yansıtıldı. Kalan 7 kuruşluk artış ise vergiden karşılanacak. Zamla beraber, ortalama 6,97 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,10 lira oldu.

Başvuru zamanı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nca, “Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı 2 (IPARD) 5. Başvuru Çağrısı”na ilişkin yeni proje başvuruları başladı.

1 Mayıs çağrısı
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “1 Mayıs’ı, İstanbul’da Taksim Meydanı’nda kutlamak üzere İstanbul Valiliği ile bir görüşme yaparak, bu süreci yürütmek istiyoruz” dedi.

Güzel’den Polis’e Kutlama
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, bir mesajla, Türk Polis Teşkilatı’nın 174. kuruluş yıldönümünü kutladı. Başkan Güzel, mesajında, “Güvenliğimiz için özveri ile çalışan Türk Polis Teşkilatımızın 174. kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Bu vesileyle, teşkilatın her kademesinde hizmet vermiş, ülkemizin dört bir yanında görev alarak bizleri koruyan ve Şehit polislerimizi rahmetle anarken, görevleri başındaki teşkilat mensuplarının çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

AÖ’de Sınav Ücretleri
Açık Öğretim Fakültesi tarafından sınav ücretlerine dair yapılan açıklamada, Açık Öğretim sınavlarının, ülkemizin diğer kurumlarının yaptığı sınavlar gibi tek oturumda yapılan sınavlar olmadığı ifade edildi. Açıklamada, diğer kurumların sınavlarında çoğunlukla bir set soru kullanılırken, Anadolu Üniversitesi’nin her bir sınavında, yüz binden fazla sorudan oluşan, 500’den fazla sayıda türde kitapçık bulunduğu hatırlatıldı.
Dolayısıyla bu sınavların çok sayıda görevli ile sürdürüldüğü, oturum başına düşen sınav gözetmen ücretinin (90 TL) düşük olarak değerlendirildiği, ancak 2 oturum ve bazen 4 oturum olarak verilen sınav ücretlerinin bütün olarak bakıldığında düşük olarak değerlendirilemeyeceği ifade edildi.

Çocuk Genetik Sempozyumu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Çocuk Genetik Hastalıkları Sempozyumu gerçekleştirildi.
Sempozyumun açılışında konuşan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Öğrenci yetiştirilmesi yanı sıra diğer kurumlar ile işbirliği içinde olmanın ve bugün gibi bilimsel toplantılara öncülük etmenin, üniversitelerin başlıca görevleri arasında olduğunu hatırlattı.

Samandağ Belediyesi, makam araçlarını satıyor!
Tasarrufa Geçilecek
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, kurum bünyesindeki makam araçlarının satılacağını, tasarruf başlatılacağını, kendisinin de zorunlu olmadıkça makam aracını kullanmayacağını söyledi. Başkan Refik Eryılmaz, dün başkanlık ettiği meclis toplantısında, “Çok sıkı bir tasarruf politikası izleyeceğiz, makam araçlarını satacağız” açıklaması yaptı. Refik Eryılmaz ayrıca, bağımsız denetçilere görev vermek suretiyle, geçmiş yönetimin icraatlarında hukuksuzluk tespit etmesi durumunda gereğini yapacağını kaydederken, geçmiş dönem yönetiminin bütün işlemlerinin inceleneceğini bildirdi.
Başkan Refik Eryılmaz ayrıca, belediyede hali hazırda çalışan toplam 335 personelin olduğunu ve bunların aylık brüt maaşlarının 1.514.326,00 TL olduğunun altını çizerek, Samandağ Belediyesi’ne merkezi yönetimden gelen payın kesintilerden sonra kalan kısmının, ancak işçi maaşlarını karşılayabilecek tutarda olduğunu sözlerine ekledi.

TED Organizasyonu Cumartesi Günü
Liseliler Forumu…
TED Hatay Koleji Ulusal Gençlik Forumu, yurdumuzun dört bir yanından gelecek lise öğrencilerinin belli komisyonlar içinde bir araya gelerek güncel konuları tartışıp bir sonuca varmalarını ve vardıkları sonucu sunmalarını sağlayacak ulusal bir foruma ev sahipliği yapıyor. Cumartesi günü ilimizde, TED Hatay Koleji ev sahipliğinde gerçekleştirile-cek olan organizasyonda tartışacakları konuların, Türkiye’nin ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sorunları olacağı kaydedildi.
TED Hatay Koleji Ulusal Forumu açılış programı, okul salonunda, 13 Nisan 2019 Cumartesi günü saat 09.00’da yapılacak.

İstihdam Eğitim
Sertifikası Töreni
Anemon Otel’de bugün gerçekleştirilecek törenle, istidamla ilgili önceden yapılan eğitime katılanlara sertifikaları dağıtılıyor. Yapılan bilgilendirmede, “Bugün saat 11.00’de Anemon Otel’de; ILO, IOM ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ile Hatay’da 600 kişiye Anemon Hotel’de gerçekleştirilen Kamu İstihdam Hizmetleri ve Temel Yaşam Becerileri Eğitimi’nin 3.Grup Sertifika Dağıtım Töreni yapılacak olup, bu törene Hatay İl Müdürü Ziya YükseL ve İLO Temsilcisi Nuran Torun Atiz katılacak, sertifikaları dağıtacak” denildi.

Belen ve İskenderun’da Sis
İlimizin büyük bölümünde dün güneşli bir hava yaşanırken, sabah ve akşam saatlerinde ise Belen ile İskenderun’da sis hakim oldu. Salı ve dün öğleden sonra etkisini arttıran yoğun sis ise hayatı olumsuz etkiledi. Belen ve İskenderun’da sis nedeniyle görüş mesafesinin zaman zaman 50 metreye kadar düştüğü yerlerde trafikte zor anlar yaşanırken, sürücüler, farlarını açarak yollarına devam edebildi.

BŞB’den “haşere bilgilendirmesi”
Hatay Büyükşehir Belediyesi haşere ile mücadele ekibi adına, yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili sunum gerçekleştirilecek. Bugün saat 10.30’da HATMEK Toplantı Salonu’nda Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından “Haşere vektör mücadelesinde yapılanlar ve bu alanda gelecekte yapılması planlanan çalışmalar” konulu eğitim ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirileceği kaydedilerek, dileyenlerin etkinliğe katılabileceği duyuruldu.

Kalp sağlığı için, ceviz tüketin
Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam, kalp-damar hastalıklarını tetikliyor. Tereyağı, iç yağı, margarin, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş gıdalar, şeker içeren unlu mamüller, beyaz ekmek ve daha birçok yiyecekten sakınılması gerektiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanları, cevizin kalp-damar sağlığı üzerindeki önemine dikkat çekiyor. Kalp-damar sağlığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, her yıl 8-14 Nisan, “Kalp Sağlığı Haftası” olarak kutlanıyor.
Beslenme ve Diyet Uzmanlarının ceviz ile ilgili mesajları ana başlık halinde şöyle:
-Ceviz, kolesterol seviyesini düşürüyor
-Düzensiz kalp atışını engelliyor
-Doğal melatonin kaynağı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimiz-de sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sıra-sında kesinti uyguluyor. Yarın ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Cengiz, Çağlar ve Ak Sokaklara 10:45-18:45 saatleri arası,
Antakya İlçesi Aydınbahçe, Gözlüce, Yeşiltepe ve Karaköse Mah. 9:00-12:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Fatih, Konarlı, 106, 108, 129, 114 ve 115 Sokaklara 9:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Uğur Mumcu, Uğur Mumcu(Konarlı), Uğur Mumcu (Övündük), Yunus Emre, 114 ve 118 Sokaklara 9:00-11:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaderesi Mahallesi Güleryüz, Başak Sitesi, Pamir, Akgün, Dostlar ve Çağan Sokaklara 7:00-9:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Gümüşgöze ve Çardaklı Mahallelerine 9:00-13:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye ve Bostancık Mah. 9:00-15:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Büyükdere Mahallesine 7:00-9:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Değirmenbaşı Mahallesine 0:30-6:30 saatleri arasında SCADA altyapı çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Seçim kaybeden kamu görevlileri…
1 Ay İçinde Göreve Dönebilecekler!
Yüksek mahkeme üyeleri, hakimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar ile Subay ve Astsubaylar hariç olmak üzere, milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday ve aday adayı olan devlet memurları ve diğer kamu görevlileri, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde, YSK’nın sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla eski görevlerine veya kazanılmış hak aylık derecelerindeki başka bir göreve dönebilecekler. Bu hükme göre, aday olan memurların geri dönüşü için süre başlamakla birlikte, kesin sonuçların, Resmi Gazete ilanından sonra başlayacağı kaydedildi.
Bu arada isteyen memurlar geri dönüş için bugünden başvurabileceği gibi, isteyen memurlar ise kesin sonuçlar için 1 aylık süreyi bekleyebilecek.

Daha da artacak!
Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur, Türkiye’de 150 bin civarında Parkinson hastası olduğunu ve artan yaşlı nüfusa bağlı olarak önümüzdeki yıllarda Parkinson hastalığında artış yaşanacağını öngördüklerini belirtti.

Büyük final zamanı
Gençleri profesyonel sahnede ağırlayan ve hayallerini gerçekleştiren 22. Liselerarası Müzik Yarışması’nın büyük finali, 27 Nisan’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Taban puan netleşti
Milli Eğitim Bakanlığı’nca 20 bin Sözleşmeli Öğretmen alımı için sözlü sınava çağrılan adaylara ait taban puanlar duyuruldu. Taban puanlarına, “http://personel.meb.gov.tr/” internet adresinden ulaşılabilecek.

Hatay dahil 12 İl
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün askeri mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında; Mardin, Ankara, Konya, Ağrı, Tokat, Manisa, Elazığ, İstanbul, Karaman, Denizli, Bilecik ve Hatay’da eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda teğmen, astsubay ve uzman çavuş rütbelerinde 8 muvazzaf ile 6’sı eski asker 14 şüpheli gözaltına alındı.

Sınır yükseltildi!
Kaçakçılıktan mahkum olanların kamuoyuna ilan edilmesi uygulamasında, kaçak malların gümrüklenmiş değerinin 500 bin liradan az olmaması şartı aranacak.

‘Elektronik Küpe’
Türk teknoloji şirketi Ortem’in “İnternetin İnekleri” Projesi kapsamında geliştirdiği “elektronik küpe”, Türkiye’de bulunan 20 milyona yakın büyükbaş hayvanı salgın ve hırsızlıktan koruyacak.

Kıdem Tazminatı
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamında “Yapısal Dönüşüm Adımları” paketini açıkladı. Paket içerisinde, Kıdem Tazminatı Reformu da yer alıyor.

MEB’den kayıt dönemi
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin akademik başarılarının yanında; “bilim”, “sanat”, “kültür”, “spor” ve “toplum hizmeti” gibi başlıklarda yaptıkları her türlü sosyal etkinliği, e-okul sistemindeki yeni modülde kayıt altına almaya başladı.

300 bin kişiyi
işe yerleştirdik
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: “Ocak ayından bugüne yaklaşık 300 bin kişiyi İŞKUR aracılığıyla özel sektörde işe yerleştirdik. Bu sayının ne mutlu ki 3’te biri kadınlarımız, yine 3’te biri de gençlerimiz.”

11 yaşında 111 kilo
Hatay’da, 11 yaşında olmasına rağmen 111 kilo ağırlığa ulaşan Medine Serin, “Sürekli yemek yiyorum. Kendime engel olamıyorum. Bana yardım edilmesini bekliyorum” derken, fazla kilolarından kurtulmak için yardım elinin uzatılmasını bekliyor.

Önemli veriler
15 Nisan Pazartesi: 10:00/İşsizlik Oranı/Ocak/Önceki: % 13.5 * 11:00/Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi/Mart/Önceki:
– 16.8 milyar TL

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ