Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 12.04.2019
  • 1.199 kez okundu

Asi Nehri’nde Kadın!
Asi Nehri’ne önceki gece yarısı bir kadın düştü. Polis ekipleri, Çarşamba sabahı 02.00 sıralarında Asi Nehri’nin ilimiz merkezindeki kısmında arama tarama çalışması gerçekleştirdi, ancak bir sonuç elde edilemedi. Kadın cesedinin Asi Nehri’nde henüz bulunamadığı, yüksek olasılıkla, nehrin ilerleyen kısmındaki ağaç ve korkuluklara vurabileceği ya da denize karışarak, süreç içinde sahile vurmasının beklenebileceği tahmin ediliyor.
Polisin, olayın gerçekleşme şekli ile kadının kimliği ile ilgili bilgi sahibi olmaya çalıştığı öğrenildi.

KARAAĞAÇ SALLANDI
Hatay ili Arsuz ilçesine bağlı Karaağaç Mahallesi’nde, gece yarısı 00.02’de, yerin 4,7 km derinliğinde 3.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, can ya da mal kaybına yol açmadı. Ancak bölgede heyecan ve korku oluşturdu. Bu arada, dün sabaha doğru 06:37’de, bu defa 2, 3 büyüklüğünde bir sarsıntı daha kaydedildi.

MKÜ’de “Kaşifler Söyleşisi”
Salı Günü…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde, “Genç Kaşifler ile Söyleşi” yapılıyor. , “Genç Kaşifler ile Söyleşi” adlı etkinliğin, Üniversite Bisiklet Topluluğu tarafından 16 Nisan Salı günü saat 13:00’te Üniversite Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenleneceği duyuruldu.

Altınözü yolunda kaza:
FAR’sız PATPAT ile OTOMOBİL çarpıştı
4’ü Ağır 8 Yaralı…
Antakya-Altınözü yolunda, patpatla otomobilin karıştığı kazada 4’ü ağır 8 kişi yaralandı. Kaza, Altınözü- Antakya çevreyolunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Altınözü yönünden gelmekte olan, farları olmayan patpatı fark edemeyen 31.HB.394 plakalı otomobilin sürücüsü, içerisinde 8 kişinin bulunduğu patpata çarptı. Kazada, patpat içerisinde bulunan ve tamamının Suriyeli olduğu 4’ü çocuk, 2’si kadın, toplamda 8 kişiden 4’ü ağır yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Altınözü Devlet Hastanesi ve Hatay Bölge Hastanesi’ne kaldırıldı. Kaza sonrası otomobil sürücüsünün kayıplara karıştığı, olayın soruşturulduğu öğrenildi.

MKÜ’de İlahiyat Söyleşisi
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde “Fuat Sezgin ve İslam Bilimi” konulu bir panel düzenleniyor. Etkinlik, 16 Nisan Salı günü. MKÜ’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Fuat Sezgin ve İslam Bilimi adlı panel, Üniversitemiz Antakya İlahiyat Topluluğu tarafından 16 Nisan saat 10:00’da Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenecektir” denildi.

Defne’de Tasarruf Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, tasarruf sağlamak amacıyla, birim müdürlerine tahsis edilen makam araçlarını, bulundukları hizmet binalarının park alanlarına teslim etti.Başkan İbrahim Güzel, belediyede görevli müdürlerin kullandığı makam araçlarını toplatarak tasarruf yoluna gideceklerini bildirdi ve araçların sadece mesai saatleri içerisinde, görev amaçlı kullanılacağını bildirdi.

Altan mazbatasını bugün alıyor
Payas Belediye Başkanlığı’na yeniden seçilen Bekir Altan, mazbatasını bugün alıyor.
Altan, yaptığı duyuruda, “12 Nisan Cuma saat 10:00’da, Sokollu Mehmet Paşa Külliyemizden hareketle, 5. dönem mazbatamızı almak üzere Dörtyol Adalet Sarayı’na gideceğiz. Tüm hemşehrilerimiz davetlidir” dedi.

Hatay Büyükşehir Hizmeti Hassa’da:
Arıtma Tesisi Temeli AtıldI
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilimiz Hassa ilçesinde Atıksu Arıtma Tesisi’nin temelini attı. Hassa Girne Mahallesi Ortadüşek mevkii olarak adlandırılan, Belediye Mezbahanesi yanında, dün öğle saatlerinde bir tören düzenlendi ve arıtma tesisi inşaatının temeli atıldı.

Hatay Müftülüğüne atanan personele:
Başvuru 19 Nisan’a Kadar
Hatay İl Müftülüğü, ilimize sözleşmeli olarak Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam Hatip ve Müezzin, Kayyım olarak yerleşenlerin atanmalarına esas teşkil edecek belgelerle birlikte en geç 19 Nisan tarihine kadar başvurmaları gerektiğini duyurdu. Müftülük duyurusunda, “Belirtilen evraklarını, 09.04.2019 tarihinden itibaren, 19.04.2019 tarihi mesai bitimine kadar İl Müftülüğümüze teslim etmeleri gerekmektedir” denildi.

MKÜ’de Belgesel Film
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), önümüzdeki günlerde belgesel bir film gösterime sunuluyor. Yapılan duyuruda şöyle denildi:
“Dardağandan Falafele adlı belgesel film gösterimi, Üniversitemiz Radyo Tele-vizyon ve Sinema Topluluğu tarafından 6 Mayıs saat 14:00’te Atatürk Konferans Salonu Amfi-II’de yapılacak.”

Müracaat başlıyor
Çeyiz hesabı ödemeleri için bankalara müracaatlar 17 Nisan’da başlayacak, ilk ödemeler Mayıs’ta yapılacak.

Emeklilerin bu yazı
İki ikramiyeli olacak
Yaklaşık 12.3 milyon emekli için bu yaz kazançlı geçecek. Emekliler, bu yıl 2 kez bayram ikramiyesi alacak.

Eşel Mobile dönüş
Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve kurda yaşanan hareket nedeniyle, akaryakıtta eşel mobil sistemine geri dönüldü.

Hareketsiz kalmayın
Uzmanlar, haftada 1 saatin altında hareket etmenin kalp rahatsızlığına davetiye çıkardığı konusunda uyarıyor.

Hal Yasası çıksın!
Yeni Ekonomi Programı’nın başarıya ulaşması için Perakende sektörünün kurallarının yeniden düzenlenerek haksız rekabetin kaldırılmasını isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hal Yasası hemen çıkarılmalı” dedi.

KOBİ’lere destek
Kredi Garanti Fonu’nca sağlanacak kefalet desteğiyle, “İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı” kapsamında, KOBİ’lere 3 milyar lira tutarında kredi kullandırılabilecek.

Tarih belli oldu
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri ara sınavları 13-14 Nisan’da yapılacak. Öğrenciler, fotoğraflı sınav giriş belgesinin dökümünü www.anadolu.edu.tr/acikogretim internet adresinin ”Öğrenci girişi” bağlantısından alabilecek.

Vatandaş dolar sattı
Merkez Bankası verilerine göre, vatandaş bazlı döviz mevduatı, altı ay kesintisiz her hafta arttıktan sonra, yerel seçimi takip eden haftada ilk kez düşüş gösterdi.

81 İl’de uyarı
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, çocukları tehdit edecek zararlı internet içeriklerine karşı gerekli önlemlerin alınması için 81 İlin Emniyet Müdürlerine talimat verdi.

Okul yöneticiliği sınavı
Giriş belgeleri açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez yapılacak olan “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı”nın giriş belgeleri yayımlandı.

‘Bahar alerjisi’ sezonu
Uzmanlar, alerjisi olanlar için “bahar nezlesi” sezonunun başladığını belirterek, koruyucu önlemlere dikkati çekti.

Mazbatalara engel
YSK’dan KHK kararı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine karar verdi. Bazı ilçelerde seçimi kazanan adayların, KHK ile meslekten ihraç edilmeleri nedeniyle YSK’ye itirazda bulunulmuştu.

8 saat çalışıp
24 saat dinlenme
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “15 Temmuz’un akabinde, polislerimiz, 12 saat çalışıp 12 saat dinleniyorlardı. Hedefimiz, 8-24. 8 saat çalışıp 24 saat dinlendikleri bir sistem” dedi.

Mavi Balina uyarısı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Mavi Balina ya da Momo gibi çeşitli oyun tabir edilen yazılımlar aslında bir oyun değildir. Bunlar çeşitli kişilerin, kuruluşların gençler ve çocuklar üzerinde uyguladığı bir siber saldırıdır” dedi.

Dizi şikayeti
Sağlık Bakanlığı, “sağlık çalışanlarına şiddeti özendirdiği” gerekçesiyle “Zalim İstanbul” adlı dizi hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) başvuru yaptı.

Esnaf memnun
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamında atılacak adımları olumlu bulduklarını ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi ile haksız rekabet ortadan kalkacaktır’ dedi.

Et satış duyurusu
Et ve Süt Kurumu, firmalara yapılacak çeyrek karkas sığır eti satışında, kilogram fiyatı KDV hariç 28 lira olarak belirlendi.

Şans Topu’nda 3 kişi
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen oyunun bu haftaki çekilişinde, kazandıran numaralar 2, 3, 10, 25, 27 ve artı 4 olarak belirlendi. Şans Topu oyununun 930’uncu hafta çekilişinde 5 artı 1 bilen 3 kişi 217 bin 603’er lira ikramiyenin sahibi oldu.

Cari açık
Cari işlemler hesabı, Şubat’ta 718 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 17 milyar 44 milyon dolar oldu.

Turizme doğu molası
Doğu Anadolu Bölgesi’nde turizme büyük katkı sağlayan ve doğal güzellikler eşliğinde seyahat imkanı sunan Vangölü Ekspresi ile 15 ayda, Ankara’dan Bitlis’in Tatvan ilçesine 42 bin 65 yolcu taşındı.

Şehidin Ailesinden
‘Örnek Davranış’
Zeytin Dalı harekat bölgesinde 31 Mart’ta teröristlerin havan saldırısı sonucu ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede dün şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halis Sayın’ın ailesi, oğullarının organları bağışladı. Şehidin organları, 3 hastaya hayat verecek.

Dönmez: Hukuk işlevsiz hale getirildi
Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sürece yönelik eleştirilerde bulundu.
Av. Dönmez, şunlara değindi: “Seçimden sonra ülkede ortaya çıkan görüntü eğer kimsenin vicdanını sızlatmıyorsa elbette sorun yok. Ama sızlatıyorsa, yaralıyorsa hepimiz hep birden ses vermek zorundayız. Kime yapılırsa yapılsın daha dün gece KHK ile ihraç edilmiş ve seçilmiş adaylarla ilgili YSK’nun aldığı karar, mazbataların geç teslimi, adrese ev baskınları, YSK’nun önceki seçimlerde aldığı kararlara zıt ve 298 sayılı kanuna tamamen aykırı karar ve tutumları, İstanbul Belediye Başkanlığı seçimindeki çiğlikler… Liste devam ediyor… Hukuk işlemiyor ve bel kemiği kırılıyor ülkenin. Eğer hukuk tamamen gereksiz ve herkes her aklına eseni yapacaksa toptan bırakıp gidelim. Her şekilde bu duruma itiraz ediyorum, ifşa ediyorum. Hukuk işlevsiz hale getirilmiştir. Bu ülkeyi bu hale getirmeye kimsenin hakkı yok. Yaptığınız her şey kanunsuzdur, hukuksuzdur.”

Samet Kuşçu Parkı yenilendi …
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri, Ürgenpaşa Mahallesi’nde bulunan Samet Kuşçu parkında yenileme çalışmaları gerçekleştirdi.
Yapılan açıklamaya göre, Ürgenpaşa Mahallesi Samet Kuşçu parkında çocukların güven içerisinde oynaması amacıyla oyun grubunun yenilendiği, çim biçme çalışmalarının gerçekleştirildiği, çöp kovalarının arttırıldığı, kent mobilyaları ve aydınlatma direklerinin bakımının yapıldığı bildirildi.
Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, şehrin 95 mahallesinde bulunan parklarda yenileme, bakım, onarım ve güzelleştirme çalışmalarının devam edeceği bilgisi verildi.

Gül: Sözümüzü tutacağız …
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Belen için verilen sözlerin tutulacağını söyledi.
AK Parti Belen Gençlik Kolları ve Belen Ülkü Ocakları tarafından belediye başkanlığının kazanılması nedeniyle bir gece düzenlendi. Gecede konuşan Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, seçim sürecinde meydanlarda verdikleri sözleri tutacaklarını belirterek, “Beş yıl içerisinde Belenimize hizmet getirip yüzünüzü güldürmek bizim boynumuzun borcudur. Bu saatten sonra Belenimiz huzur içerisinde yaşayacağımız bir kent olacak dedik ve ya Allah Bismillah diyerek ilk meclisimizi gerçekleştirdik. Bugün de buraya gelmeden önce MHP Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimiz, milletvekilimiz ve MHP İl Başkanımızla bir araya gelerek çalışmalarımıza başladık. Bizleri bu özel günde yalnız bırakmadığınız içi bize verdiğiniz destekler için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ