Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.04.2019
  • 1.008 kez okundu

Hataylı işçi, KKTC’de iş kazası kurbanı
İlimiz Samandağ ilçesi Aknehir Mahallesi sakini bir genç, çalışmakta olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefkoşa şehrinde iş kazasına kurban gitti. 43 yaşlarındaki Gazi Hizmetçi adlı gencin, çalışmakta olduğu işyerinde merdivenle üs kata çıkmak istediği sırada yere düştüğü ve beyin kanaması sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Düşme olayının, 2,6 m yükseklikte olmakla birlikte, düşüş sonrası hastaneye kaldırılan gencin, tüm uğraşlara rağmen kurtarılamadığı ve öldüğü bildirildi.

Dolu ve Sağanak
Hatay’da dün yaşanan yağmur hayatı olumsuz etkilerken; Antakya, Defne ile Samandağ’da sağanak ve dolu etkili oldu. Antakya’da, yağış dolayısıyla bazı cadde ve sokakları su bastı, sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Sağanak dolayısıyla, Defne’nin Döver Mahallesi’ndeki taziye salonunun istinat duvarı yıkıldı. Çöken duvarın altındaki otomobilde maddi hasar oluştu. Samandağ’da da tarım alanları ve meyve bahçeleri ise su altında kaldı.

Candan Erçetin Konseri Ertelendi
Özel bir kuruluş girişimi ile ilimizde konser vermesi beklenen sanatçı Candan Erçetin’in, bugünkü Antakya Konseri ileri tarihe ertelendi.
Organizasyon yetkilisi Mehmet Ali Eraslan, ilimiz ve çevresindeki sağanak yağışlar dolayısıyla, bugün ilçelimizde düzenlenmesi öngörülen konserin 26 Nisan Cuma gününe ertelendiğini, bu konser için alınan biletlerin 26 Nisan için geçerli olduğunu duyurdu.

Sonuçlar açıklandı
CHP Hatay vekillerinin de yakından izlediği birleştirme tutanaklarına göre; CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldırım 4 milyon 156 bin 36 oy aldı.

Önemli veri
22 Nisan Pazartesi: 10:00/Tüketici Güveni/Nisan/Önceki: 59.4

Nisan yağmurları Dolu şeklinde yağdı
Dün Hatay merkezde kuvvetli (21-50 kg/m2), Samandağ ve Yayladağı ilçelerinde yerel olarak çok kuvvetli (50-80 kg/m2), sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yaşanan yağışlar, yer yer doluya dönüştü, günlük yaşamı da trafiği de zorlaştırdı.

Eryılmaz’a Tebrik
İnşaat Mühendisleri Odası Samandağ Temsilciliği üyeleri, Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’ı makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

İstanbul ve Mazbata
Maltepe İlçe Seçim Kurulu görevlilerince oy sayımının ardından hazırlanan birleştirme tutanaklarının İl Seçim Kurulu’na sunulmasının ardından, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandığı kesinleşti.

Süre uzadı
Hatay’ın mahalli pazarlarında hala yüksek fiyatlardan vatandaşla buluşmaya devam eden patatesin ithalatına tanımlanan kota 31 Mayıs’a kadar uzatıldı.

Gençlik Konsey’inden
Tosyalı’ya ‘Plaket’
Türkiye’nin 55 ilinde etkin olarak faaliyet gösteren Türkiye Gençlik Konseyi Genel Başkanı Kasım Bağdu ile Hatay İl Teşkilatı, İskenderun Belediye Başkanı M.Fatih Tosyalı’yı ziyarette bulunup, hayırlı olsun plaketi taktim etti.

İradeye sahip çıkmak
‘Bizlerin borcudur’
1 Nisan’dan bugüne İstanbul’da sandık nöbeti tutan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “İstanbul halkı çok önemli bir karar verdi. Onların iradesine sahip çıkmak bizlerin borcudur” dedi.

İstihdam oranımız
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) “İş Gücü Piyasası Araştırması” sonuçları, 2019 yılında “istihdamla ilgili yatırım yapacağım” düşüncesinde olanların oranının yüzde 18,8 olduğunu ortaya koydu.

Cankurtaran Kursu
Reyhanlı’da…
Antakyalı milli sutopu antrenörü, yüzücü, cankurtaran Murat Şaydak, “Cankurtaran Kursu” açıyor. Şaydak, kursunu bu kez Reyhanlı ilçesinde açıyor. Verilen bilgiye göre, cankurtaran kursu, Reyhanlı ilçesinde 21-22-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Katılım şartları arasında; Yüzmeyi iyi bilmek, en az ilkokul mezunu ve 18 yaşın üzeri olmak yer alıyor.
Cankurtaran kursuna katılmak isteyenlerin,
“0532 763 8192”nolu telefon aracılığı ile iletişimde bulunabilecekleri bildirildi.

Eczane Teknisyenleri Günü
26 Nisan…
Eczane Teknisyenleri, 26 Nisan gününü kendileri için özel gün olarak kutluyor.
Hatay Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Süleyman Kayabaşı ve yöneticiler, dün Eczacı Odası’nı ziyaretle, yaklaşan 26 Nisan Eczacı Teknisyenleri Günü kutlamaları öncesinde görüş alışverişinde bulundu. Ziyaret kapsamında, Oda Başkanı Sedat İlkin Aközcan ile Süleyman Kayabaşı, bir süre görüştü. Eczacı Teknisyenleri, bu toplantı ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“26.04.2019 tarihinde kutlanacak olan Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü hakkında, 28.Bölge Hatay Eczacılar Odası Yönetim Kurulu’yla, Hatay Eczane Teknisyenleri Yönetim Kurulu olarak dün bir araya geldik,
Kutlama ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.”

Mayıs Celbi Asker Adayları
Sevk 25-26 Nisan’da
Antakya Askerlik Şubesi, Mayıs celbinde silah altına alınacak adayların sevklerinin 25-26 Nisan tarihlerinde olacağını bildirdi. Askerlik Şubesi duyurusunda, 1999 doğumlulardan Mayıs birinci celbinde askere alınacakların, e-devlet üzerinden 9-25 Nisan, askerlik şubesine başvurmak suretiyle ise 25-26 Nisan tarihlerine sevk evraklarını alarak silah altına alınacaklarını bildirdi.
Bu arada Mayıs dönemi ikinci celptekiler için ise evrak alma ve sevk süreçleri, 1-12 Haziran ile 12-13 Haziran tarihleri arası olduğu duyuruldu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimize sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Altınözü İlçesi Mayadalı, Kıyıgören, Ziyaret, Boynuyoğun ve Yarseli Mahallelerine 14:30-15:30 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Yenişehir, Akamber, Akdarı, Tokaçlı, Yunushanı ve Yenihisar, Çetenli, Yolağzı ve Erbaşı Mahallelerine 12:00-14:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Narlıca Mahallesi İstiklal Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Narlıca Mahallesi Atatürk Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraykent, Ekinci, Saraycık ve Kuzeytepe Mahallelerine 10:30-18:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi, Bedir, Alkan ve Şehit Osman Temur Sokaklarına 9:00-16:30 saatleri arası
Kumlu İlçesi Gökçeoğlu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çamaltı, Kurtuluş, Tutlubahçe, Yoncakaya, Karaköse, Aşağıpulluyazı, Güzelyurt, Leylekli, Olgunlar ve Yalaz Mahallelerine 11:00-12:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

MKÜ’de Film Gösterimi Bugün
Arif 2016…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) bugün “Arif 2016″ adlı film gösterimi var. MKÜ’den yapılan duyuruda şöyle denildi: “Arif 2016″ adlı filmin gösterimi, Üniversitemiz Fotoğraf Topluluğu tarafından 18 Nisan Perşembe günü saat 18:30’da Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacaktır.”

Konutu sırtladılar
Yabancıların, yılın ilk çeyreğinde satın aldığı 9 bin 618 adet konut, yabancıya satışta tarihin en iyi birinci çeyrek rakamı olarak kayıtlara geçti. Yabancılara konut satışında en fazla artışın yaşandığı il, İstanbul oldu.

Gazeteciler de kutladı
İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysel Cıncık ve Yönetim Kurulu üyeleri, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

MEB’den önlem
Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) çocuk ve gençlerin, “Mavi Balina”, “Momo” gibi internet tuzakları ile kötü niyetli kişi ve yazılımlara karşı bilinçlendirilmesi için Eğitim Bilişim Ağı çatısı altında portal oluşturuldu.

Samandağ’da hortum paniği
Samandağ ilçesinde denizde çıkan hortum paniğe neden oldu.
Dün sabah saatlerinde ilçeye bağlı Çevlik Sahili’nde denizde hortum çıktı. Kapısuyu Mahallesi sakinleri tarafından cep telefonu ile görüntülenen hortum bir süre sonra kendiliğinden kayboldu.
Hortum, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybına neden olmadı.

AKP ve MHP’den
AK Parti, Maltepe’de ilçe birleştirme tutanaklarının usulüne uygun düzenlenmediği gerekçesiyle YSK’ya iptal başvurusunda bulundu. Öte yandan MHP, hem Maltepe hem de İstanbul’daki seçimlerin iptali için İl Seçim Kurulu’na başvurdu.

MKÜ’de Konser 24 Nisan’da
“Kampüse Ses Ver”
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Müzik ve Bilim Topluluğu tarafından 24 Nisan Çarşamba günü konser veriliyor.
Yapılan duyuruda, konserin, 24 Nisan g ünü 12:00-13:00 saatleri arasında, Üniversite Çarşı Kompleksi alanında “Kampüse Ses Ver” adıyla düzenleneceği belirtildi.

İhracatçıya kredi
İhracatçılara rekabet avantajı sağlayacak 1 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayacaklarını kaydeden TİM Başkanı Gülle, faiz oranının döviz bazında yıllık 2.25 olacağını söyledi.

Ülke borcumuz!
Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stoku, Şubat sonu itibarıyla 2018 sonuna göre yüzde 1.6 artışla 118.2 milyar dolar oldu.

Turizm Zirvesi
Türkiye’nin önde gelen markalarını, seyahat ve etkinlik sektörünün önemli isimlerini bir araya getiren “Corporate Stars 2019” Antalya’da başladı. Zirve, 18 Nisan’da sona erecek.

Narkotik Operasyon
Narkotik Suçlar kapsamında, 22/03/2019 – 12/04/2019 tarihleri arasında İskenderun’da 14 olay meydana gelirken, 31 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Söz konusu olaylar kapsamında, 3.693 gr. esrar maddesi, 101 adet captagon hap, 1 gr. metamfetamin maddesi ele geçirildi.

Ses için Su tüketin
Profesyonel Ses Derneği Başkanı Prof. Dr. Haldun Oğuz, ses hijyeninin önemine işaret ederek, “Ses sağlığınız için günde 2 litre su için” dedi.

İnsani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine 30 tır insani yardım gönderildi. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin, İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Finansal okuryazarız!
Türkiye Finansal Okuryazarlık Araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’de minimum finansal bilgiye sahip olan bireylerin oranı 5 puan artarak, yüzde 75’e yükseldi.

Destek bu yıl da
Tarım Bakanlığı tarafından; 2018’de iç sularda ve denizlerde avcılık yapan 10 metreden küçük balıkçı teknesi sahiplerine destek kapsamında, 10 bin 297 balıkçıya 8 milyon 200 bin lira destekleme ödemesi gerçekleştirilirken, uygulamanın bu yıl da devam edeceği bildirildi.

16 Mahalleye su
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Hatay İçmesuyu ve Arıtma Tesisi ile Hatay merkez ve Samandağ ilçelerine bağlı 16 mahalleye yılda 35,32 milyon metreküp arıtılmış içme ve kullanma suyu temin edileceğini bildirdi.

Yasa güncellenmeli
Perakende yasasının güncellenme aşamasının vakit kaybetmeden sonuçlanması gerektiğini belirten Palandöken, ‘Yıllar içerisinde zincir market sayılarının katlanarak artması esnaf ve sanatkârımızın nasıl zor bir tablo ile karşı karşıya geldiğini gösteriyor.

61 bin 265 kitap
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçen yıla ilişkin uluslararası standart kitap numarası (ISBN) istatistikleri açıklandı. Buna göre, yayımlanan materyallerin sayısı 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 11,3 artarak 67 bin 135’i bulurken, kitap sayısı ise 61 bin 265 olarak kayıtlara geçti.

Uzmanından uyarı
Çocuk İmmünoloji, Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, “Fazla sayıda alerjisi olan çocuklarda aşı tedavisi düşünülüyorsa, moleküler alerji testi yapılmalıdır” dedi.

Destek Hizmetleri
Milli Eğitim Bakanlığı’nca; doğal afet, terör, göç, cinsel istismar gibi travmatik ve zorlu olaylar karşısında verilen psikososyal destek hizmetlerinin programları yenilendi.

Enflasyon beklentisi
Veri açıklanacak…
19 Nisan Cuma: 14:30/Gelecek 12 Ayda Beklenen Enflasyon/Nisan/Önceki: % 15.24

Mart’ta azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, konut satışları, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında azalarak 105 bin 46 oldu.

Tarımda yeni sayfa
Tarımda Milli Birlik Projesi’nin ayrıntıları belli oldu. Proje ile türkiye’nin tarımsal yapısı kökten değişecek. “Yalın Sistem” adlı yapılanma ile Tarım Bakanlğı’nın taşra teşkilatı ile TarımKredi Kooperatifleri birleştirilerek Milli Birlik Kooperatifi oluşturulacak. Yarısının özel sektöre ait olacağı Semerat Holding kurulacak ve KİT’ler holdingin iştiraki olacak.

Hac ve Umre için
Sağlık Bakanlığınca, hac ve umre ziyaretleri öncesinde enfeksiyon rehberi yayımlandı. “Hac ve Umre İbadeti Sırasında Enfeksiyon Bulaşının Önlenmesi” başlıklı rehbere ve “Hac ve Umre’de Enfeksiyon Kontrol Önlemleri” el broşürüne, “https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/hacveumre” adresinden ulaşılabilecek.

Başvurular sona erdi
Liselere Geçiş Sınavı (LGS) başvuruları 17 Nisan itibariyle sona erdi. 1 Haziran’da yapılacak sınav için giriş belgeleri ise 22 Mayıs’ta açıklanacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ