Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,66 / Satış: 7,69
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.04.2019
  • 1.163 kez okundu

ArtAntakya 26-29 Haziran’da
Antakyalı Organizatör Mehmet Oflazoğlu’nun düzenlediği, sanat ve sanatçıyı buluşturan Antakya Sanat Günleri 26-29 Haziran’da yapılıyor. Galerilerin, müzelerin, sanatçıları ve koleksiyonerlerin katılımıyla gerçekleşen ArtAntakya, sanatı ve sanatçıyı sanatseverlerle buluşturuyor.

İSTE’de 2 Yüksekokul, Fakülte oldu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bünyesindeki 2 yüksekokul fakülteye dönüştürüldü. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre; Sivil Havacılık Yüksekokulu, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne dönüşürken, Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu da Turizm Fakültesi’ne dönüştürüldü.

Antakya-Samandağ yolunda kaza
1 Ölü…
Antakya-Samandağ yolu Özbek mevkiinde meydana gelen kazada 1 kişi öldü. Sürücüsü tespit edilemeyen 34 HN 9713 plakalı otomobilin geldiğini fark edemeyen, araç sürücüsü Erdal Türkmen, aracıyla sola dönmek istedi.
Bu sırada hızla gelen otomobil, Türkmen’in kullandığı araca çarptı. Kazada, otomobil sürücüsü Erdal Türkmen olay yerinde hayatını kaybetti. Kazada yaralanan diğer sürücü ise hastaneye kaldırıldı.

Savaş’tan geçmiş olsun dileği
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, Çarşamba günü yaşanan sel felaketi sonrası kent halkına “geçmiş olsun” dileğinde bulundu.
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın mesajı şöyle:
“Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ilimiz için yapmış olduğu kuvvetli yağış uyarısının ardından yaşanan sel felaketinde, ekiplerimiz gece boyunca teyakkuzda kalarak, yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirme adına çalışmalarını sürdürdü, sel ve su baskınlarına karşı acil müdahalelerde bulundu. Tahribat gören bölgelerde çalışmalarımız devam ediyor. Buradan bir kez daha, selden etkilenen hemşehirilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Erhan Bayırlı ruhuna Hatm-i Şerif
Geçtiğimiz ay içerisinde vefat eden Armutlu Mahallesi sakini Erhan Bayırlı adlı genç ruhuna hafta sonunda Hatm-i Şerif okutulacak. Bayırlı Ailesi, evlatları Erhan Bayırlı ruhuna, 21 Nisan Pazar günü mezarı başında saat 11.00’de Hatm-i Şerif okutulacağını, tüm sevenlerin davetli olduğunu duyurdu.

Baro’da EBYS Dönemi
Hatay Barosu, 22 Nisan’da Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne geçiyor.
Hatay Barosu, önümüzdeki hafta başından itibaren Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne geçiş yapıyor. Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, yeni süreçle ilgili şu bilgiyi verdi:
“Baromuzda, 22.04.2019 tarihi itibariyle Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) dönemi başlıyor. Tüm yazışmalar elektronik ortamda yapılacak, tüm belgeler elektronik olarak imzalanacak, zorunlu haller dışında ıslak imza kullanılmayacak.
Hatay Barosu Başkanlığı adına elektronik olarak imzalanan belgeler, muhataplarınca, belgenin üzerinde yer alan kod numarası ya da kare kod ile baromuz sitesi üzerinden doğrulanabilecek. Baromuza ait SSL sertifikalı, güvenli Belge Doğrulama linki; https://dogrulamahataybarosu.e-klm.com.tr/ şeklindedir. Belge doğrulama linki, baromuz web sitesi üzerinde de yer almaktadır. Avukatlarımızın talepleri nedeniyle düzenlenen Avukatlık Belgeleri, ‘ilgili makama’ başlığı ile düzenlenemeyecek, belgeler verileceği makama hitaben yazılacak ve elektronik imzalanacak, imzalanan belge e posta yolu ile talep eden avukata gönderilecek.
Baromuzda, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanılmaya başlanmıştır. KEP adresi kullanmakta olan Avukatlarımız, Baro ile resmi olarak elektronik ortamda yazışabilecektir. Baromuza ait KEP adresi; [email protected] şeklindedir. Hayırlı olmasını diler, bilgilerinize sunarım.”

Güzelmansur: “İlgili birimlerle görüşüyoruz”
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ilimizde önceki gün yaşanan sel felaketi ile ilgili vatandaşların zararının minimize edilmesi yönünde ilgili birimlerle temas halinde olduklarını bildirdi. Milletvekili Güzelmansur, dün sabah itibariyle şu mesajı yazdı:
“Hatay’da dün aşırı yağışlardan dolayı yaşanan su taşkınları ve sel felaketi ile mağdur olan hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hatay genelinde uygun tedbirlerin alınması ve tekrar yaşanmaması için gerekli birimlerle istişare halindeyim.”

Merhum Çetin Ruhuna Mevlid-i Şerif
Pazartesi Günü
Armutlu Mahallesi sakini, CHP’de uzun yıllar çeşitli kademelerde görev alan Süleyman Çetin’in üç gün önce vefat eden babası Salih Çetin ruhuna 22 Nisan Pazartesi günü Mevlid-i Şerif okutuluyor.
Çetin Ailesi duyurusunda, “Aile Büyüğümüz Salih Çetin’in ruhuna atfen, 22.04.2019 Pazartesi saat 17:00’de, Iğrabe (Akbay Sitesi yanı) ziyaretinde Mevlid-i Şerif okutulacaktır. Tüm sevenler davetlidir” denildi.

5 Devlet Sanatçısı katılıyor
Thm Konseri Bugün
Ali Öztürk şefliğindeki İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesindeki Türk Halk Müziği Korosu Bahar Konseri bugün veriliyor. Bugünkü konser, akşam saat 20.00’de Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Ücretsiz izlenebileceği duyurulan konsere 5 Devlet Sanatçısı da katılıyor.
Bugünkü konsere katılacak Devlet Sanatçıları şunlar:
Solist Hasan Öztürk, Bağlama Can Denizeroğlu, Kabak Keman Murat Vural, Nefesli Yücel Erbasan, Bas Gitar Sezgin Eroğlu, Ritim Bülent Yanık.

Belen İlçe M.Eğ.Md:
Erdal Ayvazoğlu
İlimiz Belen İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atama yapıldı. Belen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, ilçede görev yapmakta olan Öğretmen Erdal Ayvazoğlu atandı. Yeni Müdür görevine başladı.

Yılmaz’dan Berat Kandili Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, bir mesajla, İslam aleminin Berat Kandili’ni kutladı.
Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“İslam alemi olarak, sevgi ve kardeşlik bağlarının pekiştiği, güzelliklerin bir arada yaşandığı Ramazan-ı Şerif’in müjdecisi olan, mübarek Berat Kandili’ni idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm İslam âlemi için fırsat olan Berat Kandili, Allah’ın bütün kullarına rahmet, lütuf ve mağfiret kapılarını aralayarak kullarını bağışladığı, günahlarını affettiği, dualarına karşılık verdiği mübarek gecelerden birisidir. Bu eşsiz gecenin İslam âlemine hayırlar getirmesini, günahlardan beratımıza vesile olmasını diliyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta siz kıymetli hemşehrilerim olmak üzere, tüm İslâm âleminin mübarek Berat Kandili’ni tebrik ediyor, Ramazan-ı Şerife barış, huzur ve güven içinde kavuşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”

Vali Doğan’dan “Hamursuz Bayramı” Mesajı
Vali Rahmi Doğan, Hamursuz Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Vali Doğan’ın mesajı şöyle:
“Yahudilerin, Mısır’da esaretten kurtulmalarını simgeleyen, Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biri olan Pesah vesilesiyle, Musevi vatandaşlarımızı en içten duygularımla tebrik ediyorum. Bizler, din ve kültürlere saygıyı esas alan, farklılıkları zenginlik olarak gören medeni değerlerimiz doğrultusunda, Türk Musevi Cemaatini de toplumumuzun ayrılmaz bir parçası addediyoruz. Hep birlikte, tek yürek olarak kutladığımız her bayramın, ülkemizden dünyaya birer hoşgörü mesajı olarak ulaşmasını temenni ediyor, bu duygu ve düşüncelerle, yüzyıllardır barış içinde birlikte yaşadığımız Musevi vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Musevilerin, Pesah bayramlarını tebrik ediyorum.”

Savaş’tan Hamursuz Bayramı Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hamursuz (Pesah) Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Binlerce yıldır barış, kardeşlik ve birliktelik duyguları içerisinde yaşadığımız şehrimizde tüm inançlara saygıyı ve hoşgörüyü esas alan bir anlayış ile vatandaşlarımızın bayram coşkusunu yaşaması bize büyük mutluluk vermektedir. Geçmişten günümüze kadar ilimizdeki mevcut hoşgörü iklimini pekiştiren bayram günleri, tüm farklılıklarımız ile karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde bir arada kutladığımız özel günlerdir. Sevgi, kardeşlik, barış ve hoşgörü ikliminin gelecek kuşaklara aktarılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Hep birlikte birbirimizin bayramlarını kutladığımız bu birlik, beraberlik ve hoşgörü kültürünün tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyorum. Yüzyıllardır bu topraklarda kardeşçe yaşadığımız Musevi vatandaşlarımızın Hamursuz Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, daha nice birlik, beraberlik ve kardeşlik dolu huzurlu günler diliyorum.”

Savaş’tan Berat Kandili Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Berat Kandili mesajı yayınladı. Savaş’ın mesajı şöyle:
“Berat; zulmetten nura, esaretten hürriyete, günahtan sevaba yöneliş ve ulaşmanın adıdır. Bu kutlu gece, Allah’ın kendisine kul olabilme şerefine ulaşan inananların beratına vesile olacağı bir gecedir. Kardeşliğin, dostluğun, sevginin, barışın ve bağışlanmanın ümit edildiği gecedir. On bir ayın sultanı Ramazan ayının habercisi olan Berat Kandili; Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi olan yüce Allah’a sığınarak günahlarından arındıkları, ilahi lütuf ve bereketlere eriştikleri müstesna gecelerden birisidir. Böylesi mübarek gecelerde toplumsal sorumluluğumuzun da farkına vararak, dayanışma ve yardımlaşma içinde birbirimizi sevmeli, kini ve nefreti sevgiye, bencilliği fedakârlığa dönüştürerek, zayıfların ihtiyaçlarını gidermeyi, muhtaçların dertlerine derman olmayı ve acıları dindirmeyi öğrenmeli ve bu düşüncelerimizi hayata geçirerek bütün güzellikleri paylaşmalıyız. İşte bu manevi atmosferde idrak edeceğimiz, on bir ayın sultanı Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili’nde, gönül huzuru ile kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesini temenni ediyorum. Bu gecenin en güzel şekilde değerlendirilmesi ve insanlığın kurtuluşu için hayırlara vesile olması duygusuyla bu gece idrak edilecek Mübarek Berat Kandili’ni tebrik ediyor, bu anlamlı gecenin hemşehrilerime ve tüm İslam âlemine, hayırlar getirmesini Allah’tan diliyorum.”

Tosyalı: Muhtarlarla birlikte çalışacağız …
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediye meclis salonunda muhtarlar ile bir araya geldi.
Toplantıda konuşma yapan Başkan Tosyalı, şunlara değindi: “Yeni dönemimiz hepimiz için hayırlı olsun. Hepimizin amacı halkımıza ve mahallelerimizde yaşayan vatandaşlara hizmet etmektir. Bundan sonra hep birlikte çalışacağız. Hiçbir mahallemizi ayrım yapmadan adil bir hizmet anlayışı ile hizmetlerimizi gerçekleştireceğiz. Çalışmalarımızı belirlenecek olan plan ve programlar dâhilinde yapacağız. Sık sık bir araya gelip fikir alışverişinde bulunacağız.
Mahallelerin sorunlarını daha kısa sürede çözmek ve muhtarlarla birlikte ilçeye daha iyi hizmet vermek için belediye bünyesindeki muhtarlık müdürlüğü daha aktif görev yapacak. Tüm muhtarlarımız bu müdürlük ile iletişim haline geçip yaşanan sorunlara kısa sürede çözüm bulunacak. Muhtarlarımız tüm istek ve taleplerini muhtarlık müdürlüğüne bildirebilecek.”

Ücretsiz Eğitim
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, aile bireylerinin sorun çözme yeteneklerinin artırılması amacıyla verilen Aile Eğitim Programı kapsamında, 5 yılda 1 milyon 508 bin 40 kişi ücretsiz eğitim aldı.

Gazeteciler yargılanıyor
Sözcü Gazetesi sahibi ve yazarları hakkındaki davaya sunulan savcılık mütalaasında, sanık Burak Akbay yönünden dosyanın ayrılması, diğer 8 sanık hakkında ise 5 yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezası istendi.

Yüzde 28’i çocuk
Türkiye’nin çocuk nüfusu, geçen yılsonu itibarıyla 22 milyon 920 bin 422 olarak belirlendi. Çocuklar, ülke nüfusunun yüzde 28’ini oluşturdu.

2,5 kat arttı
Bazı kamu bankalarının Mart başında konut kredisi faizlerini yüzde 1,28’e düşürmesi, ipotekli konut satışlarını Şubat ayına göre 2,5 kat artırdı.

Kılıçdaroğlu Mesajı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Asıl görevimiz bundan sonra başlıyor. Belediye başkanlarımız seçildikleri beldede bir partinin değil, artık o kentin belediye başkanlarıdır” dedi.

5 bin 458 oldu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, koruyucu ailelerin sayısını artırmak için yürüttüğü çalışmalar sonucunda, koruyucu aile sayısı 5 bin 458’e yükseldi.

Bugün Berat Kandili
Ramazanın müjdecisi kabul edilen Berat Kandili bugün idrak edilecek. Berat, İslam inancına göre, günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor.

Fuat Tosyalı da…
Hatay ekonomisinin önemli firmalarından, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu başkanı Fuat Tosyalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Toplantısı’na iştirak etti.

Bakan hassasiyeti
Kıdem tazminatına
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “(Kıdem tazminatı) En çok önem verdiğimiz husus, tüm tarafların görüşleri ve değerlendirmelerinin sürece dahil edilecek olması” dedi.

Popüler isimler
TÜİK verilerine göre; Yeni doğan bebeklere konulan en popüler erkek isimleri geçen yıl Yusuf, Eymen ve Ömer Asaf, en popüler kız isimleri Zeynep, Elif ve Defne oldu.

8 bin öğrenci
Özel yetenekli öğrencilerin eğitim alacağı BİLSEM sınavlarının ilk aşaması olan grup tarama sürecine yaklaşık 800 bin öğrenci katıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ