Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Sağlıkta Yine Şiddet!

Sağlıkta Yine Şiddet!
  • 26.04.2019
  • 1.805 kez okundu

Doktora Saldırı…

Hatay Devlet Hastanesi’nde, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hidayet Yazar saldırıya uğradı. Gece nöbetçi olduğu hastanede, yatmakta olan hastayı muayene edip kanamalı bir başka hastaya müdahaleye giden Dr. Hidayet Yazar, koridorda hasta yakınlarının saldırısına uğradı ve parmağı kırıldı. Dr. Yazar’ın 10 gün rapor aldığı öğrenildi. Saldırıyla uğrayan doktorun şikayetçi olması üzerine, saldırganın yakalanıp adliyeye çıkartıldığı ve ardından da serbest bırakıldığı bildirildi.
Hatay Tabip Odası ile Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği dün ortak bir açıklama yaparak, saldırıyı kınadı ve Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkartılması gereğine yeniden işaret etti.
Ortak açıklamayı okuyan Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Haksöz, 17 Nisan’da Sağlıkta şiddet Yasası’nın mutlaka çıkartılması gereğine dikkat çektiklerini hatırlatarak, aradan 3 gün geçmeden Antakya’da bir meslektaşlarının fiili saldırıya uğradığını bildirdi ve şöyle devam etti:
“Ne acıdır ki, bu menfur olayın failleri kısa sürede salıverildiler. Daha önce defalarca belirttiğimiz gibi, sağlık sektöründeki aksaklıkların sorumlusu, hekimler ve sağlık çalışanları değildir. Kaldı ki, ortada bir anlaşmazlık varsa bile, bunun çözümü asla ve asla şiddet uygulamak olmamalıdır.
Toplumun, hoşuna gitmeyen her olayda şiddete başvurduğunu ne yazık ki sıklıkla gözlemliyoruz. Toplumda gerginliğin azaltılması, söylemlerden barış ve hoşgörü dilinin kullanılması, şiddeti anlatabilecek uygulamalardır.
Bunun yanı sıra, yazılı ve görsel basında hekimler ve sağlık çalışanlarını rencide eden, küçük düşürücü ve şiddet e özendiren yayınlara da son verilmelidir. TTB’nin önerdiği Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası bir an önce Meclis’te görüşülüp yasalaşmalıdır.
Gece hastalara sağlık vermek için hastanede canla başla çalışan meslektaşımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırganların biran önce hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz. Hatay Tabip Odası olarak, olayın takipçisi olacağımızı deklere ediyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ