Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.05.2019
  • 999 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:56 03:55
Güneş : 05:28 05:27
Akşam : 19:36 19:37
Yatsı : 21:01 21:02

MKÜ’de, Akademisyenlere “kurs açın” çağrısı:
Ulusal Kalkınma İçin…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bünyesindeki akademik kadroya hitaben, eğitimin, yaşamla bağ kurmanın en önemli yolu olduğuna vurgu yapıldıktan sonra, ulusal kalkınma için yetkin olunan konu ve alanlarda eğitim-kursları açılması istendi. Hatay MKÜ Rektörlüğü’nün, “Üniversitemizin Değerli Öğretim Elemanları” başlıklı mesajı şöyle:
“Modern dünyanın en önemli parametrelerinden biri eğitimdir. Eğitimin önemi günden güne artmaktadır. Bununla birlikte, bu önemi fark eden toplumlar, eğiticiler tarafından kaliteli eğitimlerin ne denli önemli olduğunu bilirler. Eğitim, eskiden yaşama hazırlık süreci, meslek edinme süreci olarak algılanmaktaydı. Şimdi ise eğitimin işlevi bundan çok daha ötesidir. Eğitim, yaşamla bağ kurmanın en önemli yoludur. Mutlu ve kaliteli bir yaşam için, hayalleri gerçekleştirmek için, toplumu ilerletme ve ulusal kalkınma için, yetkin olduğunuz konularda kurslar ve seminerlerle hem bu sürece hem de kendi ekonominize destek olun. Kurs vermek isteyen tüm öğretim elemanlarımızı Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimize bekliyoruz.”

2 Sanık Antakyalı
İstenen cezalar: 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 101 yıl hapis!
İstanbul-Beyoğlu’ndaki bir bekar evinde 4 kişinin yanarak can verdiği, 2 kişinin de yaralandığı yangınla ilgili hazırlanan iddianamede, yangını arkadaşlarının malına zarar vermek amacıyla çıkardığını iddia eden şüpheli Özkan Elmas’ın “kasten öldürme” suçundan dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, şüpheliyi ilimiz Hatay’a gönderen amcası Yusuf Elmas’ın ise 101 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi. Olaydan sonra İstanbul’dan Hatay’a kaçan Yusuf Elmas, Hatay Havalimanı’nda yakalanmıştı.

İskenderun’da
uyuşturucu operasyonu
İskenderun KOM Polisi, farklı tarihlerde düzenlediği uyuşturucu operasyonlarında 25 kişiyi gözaltına alındı. İskenderun KOM Polisi, 26 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında 14 farklı operasyon düzenledi. Şüphelilerin adreslerinde ve üstlerinde yapılan aramalarda, 44 gram esrar ve 794 uyuşturucu hap ele geçirildi.
Operasyonlarda, 25 kişi gözaltına alındı.

Kültür restorasyonu başvuruları
2015 yılında uygulamaya giren “Taşınmaz Kültür Varlıklarına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik” kapsamında, Bakanlık bütçesinden, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının korunması, bakım ve onarımı için ayni, nakdi ve teknik yardım sağlandığı belirtildi. Bu konudaki açıklama şöyle:
“2020 yılında proje yardımından yararlanmak isteyen taşınmaz sahiplerinin en geç 21.10.2019 tarihine kadar, uygulama yardımından yararlanmak isteyen taşınmaz sahiplerinin ise en geç 31.12.2019 tarihine kadar, taşınmazın bulunduğu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.”

İstanbul Sevdalıları
23 Haziran’da İstanbul Ulaşımı Desteği…
YSK’nin, İstanbul Büyükşehir seçimlerinin yenilenmesine ilişkin kararı sonrası, sandıkta kazanan Ekrem İmamoğlu’na yanlış yapıldığı görüşünde olanlar seçim için bilenirken, ilimizde bazı İstanbul sevdalıları, İstanbul’da öğrenci ya da ikamet edip İstanbul seçmeni konumundaki kişilerin 23 Haziran seçim günü ulaşım sorununu çözmek istedikleri mesajını verdi.
Defne Belediye Meclis üyesi Kenan Gül, Antakyalı İşadamı Bedrettin Çekmecelioğlu ile engelli seyyar kitap satıcısı Harf Yılmaz, kendileriyle irtibata geçilmesi durumunda, İstanbul seçim günü, bu İl’e seçmen taşıyabileceklerini duyurdu.
Bu mesajlar içinde en anlamlı olanı, kendisi ekonomik zorluklar içinde olan, engelli, Atatürk Parkı’nda seyyar kitap satışı ile geçimini temin eden Harf Yılmaz adlı gencin fedakarlığı oldu.
Harf Yılmaz’ın konuya dair mesajı şöyle:
“İstanbul da oy kullanmak için, Hataylı olan iki öğrencinin gidiş geliş masrafları karşılanacaktır. Konaklama, yeme-içme dahil olmak üzere, tüm masrafları Harf Kitapevi tarafından karşılanacaktır.”
Bedrettin Çekmecelioğlu da verdiği mesajda, kendisiyle irtibatın 0533- 019 12 88 nolu telefonla kurulabileceğini duyurdu.

DGS başvuruları sona eriyor
Kısa adı ÖSYM olan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek 2019-Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) ilişkin internet aracılığıyla yapılacak başvurular, 8 Mayıs Çarşamba gece yarısı 23.59’da sona erdi. ÖSYM’nin twitter hesabından yapılan paylaşımda, 2019 DGS için internet aracılığıyla yapılan bireysel başvuruların 8 Mayıs Çarşamba günü saat 23.59’da sona erdiği ifade edildi.

FTR’de Yemin Töreni
28 Mayıs’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürlüğü, mezunları için bu ayın sonunda mezuniyet töreni düzenliyor. MKÜ’den yapılan duyuruda, “Fizik Tedavi Rehabilitasyon Yüksekokulu mezunlarına yönelik yemin töreni, 28/05/2019 tarihinde saat 15.00’da Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir” denildi.

AÖF’de 3 Ders Uygulaması
Bu yıl son
Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim İktisat ve İşletme Fakülteleri Sınav Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Yapılan değişikliğe göre, bahar döneminden sonra uygulanan “3 Ders Sınav Uygulaması” bu yıl son kez uygulanacak. 3 ders uygulaması yerine, yaz okulu uygulaması getirildi. Yaz okulunda en fazla 5 ders alınabilecek.

Turunçlu halkına doğalgaz duyurusu
Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi Muhtarlığı, semtte ikamet edip doğalgaz abonesi olmak isteyenlerle ilgili başvuru hatırlatmasında bulundu. Turunçlu Mahallesi Muhtarı Mihsin Demirel’in duyurusu şöyle:
“Değerli Turunçlu Mahallesi sakinleri. Doğalgazın acilen gelmesini istiyorsanız, lütfen muhtarlığa her daire için bir tapu fotokopisi, bir kimlik fotokopisi ile müracaat ediniz. Son gün 15 Mayıs. Çoğunluk sağlanmazsa, istek başka yere yönlendirilecektir.
Lütfen duyarlı olalım.05327274244!”

Dünya Atabarı 19 Mayıs’ta
81 İlimizde
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile milli mücadelenin başlangıcının 100’üncü yılı münasebetiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu işbirliğiyle, 19 Mayıs 2019 günü saat 19:19’da, 81 ilimizde ve 19 ülkede eş zamanlı olarak “Dünya Atabarı Oynuyor” adlı proje gerçekleştirilecek. Bu kapsamda ilimizde de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu işbirliğiyle, 19 Mayıs 2019 günü saat 19:19’da Cumhuriyet Meydanı’nda “Dünya Atabarı Oynuyor” etkinliği gerçekleştirileceği duyuruldu.

Bakan’dan Üreticiye
‘Fırsatı kaçırmayın’
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AB Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD) 6’ncı Başvuru Çağrısı ile toplam 60 milyon avro hibeyi üretici ve yatırımcılara sunduklarını belirterek, “Bu fırsatı kaçırmayın” dedi.

İftar Sofraları
Gönül Sofraları
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Sakarya Mahallesi’nde İskenderun Belediyesi ev sahipliğinde İTSO’nun katkıları ile kurulan iftar sofrasında vatandaşlarla birlikte iftar açtı.

İdlib gergin
Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR),
Hatay’a komşu “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”nde 26 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen saldırılarda şu ana kadar 108 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Sürücülere ücretsiz kask
Erzin’de, Trafik Haftası kutlaması kapsamında polis ekipleri tarafından motosiklet sürücülerine ücretsiz kask dağıtıldı.
Atatürk Parkı’nda Trafik Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan Trafik Büro Amiri Komiser Yardımcısı Ahmet Erdal Akbıyık, “Ülkemizde trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı bölücü terör örgütünün döktüğü kandan, depremlerin aldığı candan daha fazladır. Trafik kazalarını tamamen önleyebilmek belki mümkün değildir, ancak bu kazaları sayıları ve sonuçları ile en az seviyeye indirebilmek bizlerin elindedir. Meydana gelen kazaların yüzde 99’u sürücü kusurlarından meydana gelmektedir. İlçemizde 2008-2018 tarihleri arasındaki 10 yıllık sürede ise 539 trafik kazası meydana gelmiş bu kazalarda 2 kişi hayatını kaybetmiş 812 kişi de yaralanmıştır” dedi.
Kaymakamı Ahmet Demirci de birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de ‘Trafikte Öncelik Yayanın Hakkı’ uygulamasına geçildiğini belirterek, “Bununla ilgi kurum amirleri, STK’lar ve mahalle muhtarları ile bir araya geldik. Uygulamaları hep birlikte yaya geçitlerinde yaptık, hem yaya vatandaşlar hem de sürücüler uyarıldı. Mutlaka yaya geçitleri kullanılmalı. Sürücülerde gerek okul önlerinde gerekse yaya geçitlerinde aha dikkatli olmalı gerekiyor” dedi.

HATSU’dan arızalara müdahale …
HATSU, arızalara ve sorunlara hızlı bir şekilde yapılan müdahaleler sayesinde kalıcı çözümler geliştirildiğini duyurdu.
Vatandaşlardan ALO 185 HATSU İhbar ve İstek Hattına gelen şikâyetlerin koordineli bir şekilde gerekli birimlere iletildiğini belirten Genel Müdürlük, her geçen gün müdahale sürecinin hızlandırıldığını ve vatandaş memnuniyeti odaklı hizmetlerin devam ettiğini açıkladı. Hassa ilçe merkezinde bulunan ana içme suyu şebekesinde oluşan arızaya müdahale eden HATSU ekipleri, 350’lik ana şebekede kaçak bulunan bölgeyi tespit ettikten sonra acil tamir kelepçesi takarak sorunu giderdi.
Yaşam kaynağı suyun israf edilmemesi için ve su kaybının önlenmesi amacıyla mücadele verildiğini bildiren İdare, ayrıca eskiyerek deforme olan, paslanan ve toprakla tıkanan hatları yenilemek için çalışmalar gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Sağlık Müdürlüğü’nden oruçlulara yemek önerisi
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü uzmanları, Ramazan ayında oruç tutanlarla ilgili olarak, yemekleri konusunda bazı hatırlatma ve uyarılarda bulundu.
Sağlık Müdürlüğü’nün bu konudaki özet mesajı şöyle:
“İftarda pirinç pilavı, beyaz ekmek, patates kızartması gibi kan şekerini hızlı yükselten besinler yerine, bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna tercih edin. İftarda, sahurda hızlı ve çok fazla miktarda yiyerek midenizi yormayın. İftar yemeğinden sonra kısa yürüyüşler yapmak, sindirime yardımcı olur.”

MKÜ’lü Kadan’ın acılı günü
Annesi öldü
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ömer Faruk Kadan, anne acısı yaşadı. Öğretim görevlisi Kadan’ın annesi vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün öğle namazını müteakip Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah rahmet, Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diler.

86 Milli Sporcu, Beden Eğitimi Öğretmeni olarak alınacak
Milli sporculardan 86 (seksen altı) kontenjana, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B Maddesi kapsamında Sözleşmeli Aday Öğretmen ataması yapılmak üzere başvurular alınmaya başlandı. Başvurular ve atama işlemleri, 7 ile 31 Mayıs tarihleri içerisinde belirtilen açıklamalar doğrultusunda yapılacak. Milli kategoride Beden Eğitimi Öğretmenliği başvurusu için; Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Dünya Üniversitelerarası Spor Oyunları (Universiade), Akdeniz Oyunları ile Dünya Askerî Oyunlarında bireysel veya takım halinde yarışmalarda ilk üç dereceye girmek gerekiyor.
Milli Eğitim Bakanlığı duyurusunda, aranılan kriterler kapsamında ayrıca, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler veya ümitler kategorilerinde Dünya veya Avrupa Şampiyonaları ile Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi’nce yapılan Dünya veya Avrupa Şampiyonalarında ilk üç dereceye girme” yanı sıra yarışmaların takım sporlarında en az on kez ülkemizi temsil ederek Milli Sporcu Belgesi almış olmak gerekiyor.
Milli sporcu kategorisinden Beden Eğitimi Öğretmenliği için başvurular 7 Mayıs Salı günü başladı ve 11 Mayıs tarihine kadar devam edecek. Başvuruların sonuçlandırılması 20 Mayıs 2019 tarihinde yerine getirilirken, sonuçlara itiraz ise 21 Mayıs günü yeniden başvuru şeklinde yapılabilecek. Yeniden başvuru dilekçelerinin kesinleşme tarihi de 24 Mayıs şeklinde belirlenirken, Milli Eğitim onayı, 27-31 Mayıs tarihleri olarak öngörülüyor.
Bu arada 21 Mayıs’ta milli sporcu kategorisinden Sözleşmeli Beden Eğitimi Öğretmenliği için 7-11 Mayıs tarihleri arasında başvuru yapılmamış ise, itiraz yöntemiyle yeniden 21 Mayıs’ta başvuru yapılamıyor.

Milli e-posta
Turkcell’in hizmete sunduğu yerli ve milli e-posta, kamu kurumlarından ilk kez 7 bin kullanıcısı ile İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) hayata geçirildi.

Gluten’i unutun!
Bezmialem Vakıf Üniversitesi Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Başaranoğl: “Çölyak hastalığında bilinen tek tedavi, glutenin ömür boyu diyetten çıkarılması olarak gösteriliyor” dedi.

Davalarda sona doğru
FETÖ’nün darbe girişimine yönelik açılan 289 davadan 254’ü karara bağlandı, 35’inde ise yargılamalar sürüyor.

Son gündü
ÖSYM, 2019-Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) ilişkin internet aracılığıyla yapılacak başvuruların dün sona erdiğini bildirdi.

Milli Sporcular için
Öğretmenlik başvurusu
Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan duyuruda, beden eğitimi alanında öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla milli sporcular içerisinden 86 kontenjana sözleşmeli aday öğretmen yapılmak üzere 7-11 Mayıs’ta başvurular alınacağı bildirildi.

LGS kılavuzu
Milli Eğitim Bakanlığı’nca öğrencilere rehberlik etmek amacıyla LGS kılavuzunda bazı güncellemeler yapıldı. Buna göre, öğrenciler, sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilecekler.

Esnafın talebi:
ÖTV’de indirim
Hurda araç teşvikindeki ÖTV indirim miktarının artırılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Hurda ithalatın azalması ve ekonomimizin kazanması için ÖTV indirim miktarı artırılarak hurda teşvikinde daha cazip maddeler eklenmeli’ dedi.

Çekirdek aileyiz
Türkiye’de ortalama hane halkı büyüklüğü geçen yıl 3,4 kişi oldu. Tek çekirdek aileden oluşan hane halklarının oranı 2014 yılında yüzde 67,4 iken 2018’de yüzde 65,3’e geriledi.

CHP’li Vekillerden
‘Ortak Bildiri’
CHP PM, Milletvekillerinin de katılımı ile olağanüstü toplantısının ardından “Demokrasi ve Özgürlük Bildirgesi” adı verilen bildiri yayınladı ve “Daha büyük bir zafere ulaşacağımıza yürekten inanıyoruz” mesajı verdi.

MEB’den yeni adım
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), okul öncesi eğitimi hiç almamış çocuklar için temmuz ve ağustosta iki aylık yoğunlaştırılmış ücretsiz anaokulu eğitimleri düzenlenecek.

5 yılda 45 bin
TÜBİTAK, 2014-2018 yıllarında, araştırma destek programları kapsamında üniversitelerden gelen 45 bin 68 yeni proje başvurusunun 8 bin 73’ünü kabul etti.

Emeklilik talebi!
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Binlerce esnaf, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemeyi bekliyor” dedi.

10 filmden 5’i yerli
Yılın ilk 4 ayında beyaz perdeye yansıyan filmler arasında ilk 10’u, 5 Türk filmi ve 5 yabancı film paylaştı.

Tansiyona dikkat
İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı, “Tansiyonunuz kontrol altında değilse oruç için ısrarcı olmayın, düzenli ilaç kullanan kalp ve yüksek tansiyon hastalarının, bu dönemde çok daha dikkatli olması gerekmekte” dedi.

CHP’den başvuru
CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, İstanbul’da ilçe belediye başkanlığı seçimleriyle, 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için tam kanunsuzluk gerekçesiyle yarın YSK’ye başvuracaklarını bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ