Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 14.05.2019
  • 728 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:50 03:49
Güneş :05:24 05:23
Akşam :19:40 19:41
Yatsı :21:07 21:08

Aşçı Yardımcılığı Kursu
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile beraber, aşçı yardımcılığı kursu açılıyor. Kursiyerler, devam edecekleri süre içinde; lezzetli yemek yapımı, iş imkanı sağlanması ve yöresel tatların gelecek kuşaklara taşınması gibi önemli çalışmaların içinde olacaklar. Kurs için başvurular, stadyum yanındaki HATMEK’e yapılabiliyor.

Savaş’tan ‘Hemşire Haftası’ Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hemşireler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Sağlık, insanların vazgeçilmez temel ihtiyaçlarından biridir. Hemşirelerimiz tüm hastaların, bir tıbbi kuruluşa başvurmala-rından ayrılmalarına kadar olan bütün süreçlerde birebir yanlarında olan kutsal bir mesleğe sahip kimselerdir. Hastalarımızın ihtiyaçlarının karşılanması hususunda canla başla çalışan hemşirelerimiz büyük bir fedakârlık örneği göstermektedir. Hastaların iyileşmesi ve toplum sağlığının korunması için görevini özveriyle yerine getiren sağlık emekçisi hemşirelerimizin bu özel gününü kutlar, meslek yaşamlarında başarılar dilerim.”

7 günde 100 kaza
1 ölü, 79 Yaralı
Hatay ilimizde son bir haftalık dönemde toplam 100 trafik kazası meyda-na geldi. 41’i maddi hasarlı, 59’i yaralamalı olmak üzere toplam 100 trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybederken, 79 kişi de yaralandı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları dolaysıyla, yarın ilimizde bazı bölgelerde enerji kesintisi uygulanıyor. Yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Karaali Mahallesi 9., İnönü, 12.,Karaali ve 11. Sokaklara 13:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Odabaşı Mahallesine 9:15-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Cengiz, Tümer ve Karanfil Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Kepirce, Eski Çengen ve Aşağı Kepirce (Mücavir) Sokaklar ile Yukarı Kepirce Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Büyükdalyan Mahallesi 1. Küme Evler, 2. Küme Evler ile Alazi Mahallesi Atatürk Caddesi.6, Atatürk Caddesi.9, Cumhuriyet, Atatürk Caddesi.8, Atatürk, Atatürk Caddesi.10, Atatürk Caddesi.2 ile Anayazı Mahallesi, Derince Mahallesi Sağlık Sokak ile Dikmece Mahallesi Atatürk Sokak ile Üçgedik Mahallesi Şehit Ali yaşar Sıkar, Okul, Dağ, Camii Mahallesi, Su deposu, Mezarlık, Akkaya Sokaklara 9:00-15:00 saatleri arası
Defne İlçesi Aknehir Mahallesi-ne 10:00-11:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi, Taşpınar, İsmail Sade, Kıratlı, İlter, Metin Uzun, Dağlılar, Durgun, Beyler, Mevlana, Ahmet Yesevi, Cami, Bilgin, Güven, Filikçiler, Tekin, Kısalar, Cocoğlu, Ahmet Sade, Sade, Daner ve Atatürk Sokaklarına 9:00-14:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Cemal Gürsel ve General Şükrü Kanadlı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları dolayısıyla bugün ilimizde bazı bölgelerde enerji kesintisi uygulanıyor. Bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Gökçegöz Mahallesine 8:30-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ovakent Mahallesi Fatih, Gazi, Türkmen, Yavuz, Özbek, Ünal, 24.,34., 30., ve Atatürk Sokaklara 14:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi İdil ve Profesör Doktor İskender Sayek Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi ile Gümüşgöze Mahallesi Bahar Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Cumhuriyet Mahallesi, Keloğlan, Torun, Şanlı, Yaman, Söğüt, Belgin, Atay, Yunus Emre, Yel, Turna, Sondurak ve Kömür Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kuşalanı Mahallesi 104. Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kuşalanı Mahallesi Cumhuriyet Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Sungur, Sürütme ve Olgunlar Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

7 Günde 3788 Araca ceza
İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında, trafik ekipleri tarafından 6-12 Mayıs tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde, 3788 araca kusurlu durumları itibariyle ceza tatbik edildi.
İlimizin 15 ilçesinde son 7 günde yapılan yol denetimlerinde 19.268 araç kontrol edildi.
Kusuru tespit edilen 3.788 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı.

40 Alkollü Sürücü
Trafik kontrollerinde, alkollü şekilde direksiyon başına geçen 40 sürücü tespit edildi. Yapılan yol kontrolleri sırasında, son bir haftalık süreçte alkollü araç kullandığı tespit edilen 32 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 8 sürücü hakkında gerekli adli işlemler de başlatıldı.

63 motosiklete men
İlimizde, trafikte gerekli kriterleri taşımayan 63 motosiklet trafikten men edildi. Yapılan kontrollerde, 63 motosiklet trafikten men edilirken, 285 okul servis aracı da kontrol edildi ve bunlardan 6’sına para cezası tatbik edildi.

Başkan İftar’da
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve eşi Saadet Yılmaz, Hatay Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde Başkan Hamit Ölçer ev sahipliğinde Şehit aileleriyle iftar sofrasında buluştu.

İdlib sınırı ısınıyor
İdlib mutabakatı gereği ağır silahlardan arındırılmış bölgede ilerleyen Şam Yönetimi’ne bağlı güçleri, İdlib ilinin idari sınırlarına yalnızca bir kilometre mesafede bulunuyor.

Cari açık
Türkiye’nin yıllıklandırılmış cari açığı, Mart’ta 12,8 milyar dolarla, Aralık 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Köyleri terk etmeyin
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, “Çiftçilik ve tarımsal üretim birkaç yıl sonra daha fazla kar getirecek. Çiftçilik kazançlı ve önemli hale gelecek” dedi.

Bayram İkramiyesi
Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere ödenen bayram ikramiyesinin 27-31 Mayıs haftasının ilk yarısında ödenmesi bekleniyor.

‘Kendin üret’ çağrısı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, işletmeler ya da vatandaşların lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebileceğini belirtti.

FETÖ Operasyonu
FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanması içerisinde bulundukları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı çıkartılan 64 eski polisten 46’sı yakalandı.

Destek Paketi
İmalat ve ihracat için
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İmalat ve ihracat sektörünü destekleyecek bir paket açıklayacağız. Uzun vadeli, Türk lirası bazlı, düşük maliyetli bir paketi mayıs, haziran gibi açıklayacağız” dedi.

Fazıl Say’ı beklerken
Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, İzmir’de, “Zorlu Performans Sanatları Merkezi Caz Festivali”nde müzikseverlerle buluştu. Say, 19 Mayıs’ta Defne ilçesinde vereceği konser nedeniyle, Hatay’daki sevenleri tarafından beklenen bir isim.

DSP aday göstermiyor
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, “DSP Parti Meclisi, yeni bir aday göstermemeyi kararlaştırmıştır. 23 Haziran seçimlerinde sonucu İstanbul seçmeninin kararı belirleyecektir” dedi.

Artık ‘şekersiz’
İçeriğindeki süt ile oldukça hafif bir tatlı olan güllaç, Güllüoğlu tarafından, şeker hastaları ve diyet yapanlar için şekersiz olarak da üretilerek tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Talasemi haritamız
Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Buket Erer Del Castello, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 400 bin taşıyıcı ve 4 bin 500 talasemi hastası olduğunu ifade etti.

Sektörün talebi
LPG’li araçlar için
LPG’li araçlara kapalı otopark yasağı kalksın, MTV indirimi yapılsın, köprülerden ve otoyollardan ücretsiz geçiş sağlansın… Sektör, bu taleplerin gerçekleşmesi durumunda daha çevreci ve ekonomik olan LPG’li araç kullanımının yüzde 50 artacağı görüşünde.

Hasta sayısı düştü
Özel hastaneler, yılın ilk 4 ayında yaşanan hasta sayısındaki düşüşe çözüm arıyor. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat, “Özel hastanelere gelen hasta sayısı yüzde 25-30 arasında düştü” dedi.

Önemli veri
10:00/Sanayi Üretimi (aylık)/Mart/Beklenti: + % 0.9/Önceki: + % 1.3 – 10:00/Sanayi Üretimi (yıllık)/Mart/Beklenti: – % 4.4/Önceki: % 5.1

Bakan uyarısı:
Son gün 28 Mayıs
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ölçü aletinin muayenesini yaptırmayan esnafa bir defaya mahsus sağlanan muafiyetin 28 Mayıs’ta sona ereceğini belirterek, esnafa “mağdur olmayın” uyarısında bulundu.

Cari açık
Türkiye’nin cari işlemler hesabı Mart’ta 589 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 12 milyar 829 milyon dolar oldu.

Vatandaş sevdi
Ticaret Bakanlığının, marketlerde satılan sebze ve meyvelerin künye bilgile-riyle tarladan sofraya yolcuğunu gösteren mobil uygulaması kısa sürede 200 bin kullanıcıya ulaştı. Sorgulama işlemi, tüketiciler tarafından “www.hal.gov.tr” web adresi üzerinden ya da “444 0 425” numaralı HKS Çağrı Merkezi aracılığıyla yapılabiliyor.

Reyhanlı Saldırısı
MİT operasyonu ile Suriye’den getirilen Reyhanlı saldırısının planlayıcılarından Yusuf Nazik, 53 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ