Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 16.05.2019
  • 915 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:48 03:46
Güneş :05:22 05:21
Akşam :19:42 19:42
Yatsı :21:09 21:11

Okullara Ara Tatil
Yaz tatili 11 aya düşecek, yıl içinde Nisan ve Kasım’da 1’er hafta tatil verilecek.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda yaz tatilinin 13 haftadan 11 haftaya düşürüleceğini, buna karşılık öğrencilere, Nisan ve Kasım aylarında 1’er hafta izin verileceğini bildirdi.
Bakan Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının, Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını kaydederken, “18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek” dedi.

Yurtdışı CEP’te kayıt süresi uzadı
2 Yıldan 3 Yıla…
Yurtdışından yolcu beraberinde getirilip kayıt ettirilebilen cep telefonları için süre, misyon görevlileri hariç 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Gümrük Kanunu’nun bazı maddelerinde değişikliğe göre, Türkiye Gümrük Bölgesi’ndeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen ve bedeli gönderi başına 150 Euro üzerine olmayan kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına ise muafiyet tanındı.

İşsizlik Rekoru % 14,7
Bir yılda işsiz sayısı 1 milyon 376 bin kişi arttı
Türkiye’de resmi kayıtlı 4 milyon 730 bin işsiz var. Resmi olmayan gerçek işsiz sayısının ise 7-8 milyon dolayında olduğu tahmin ediliyor.
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı ise 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile %14,7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 4,4 puanlık artış ile %16,9 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,1 puanlık artış ile %26,1 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 4,1 puanlık artış ile %15,0 olarak gerçekleşti.

KPSS’de A ve ÖAB başvuruları sona erdi
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı başvuru işlemleri dün gece yarısı sona erdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) Twitter’dan dün yapılan duyuruda, sınava internet aracılığıyla bireysel başvuruların, saat 23.59’da sona ereceği hatırlatıldı. Buna göre;
-2019-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri Sınavları 14 Temmuz’da, KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. oturumu (kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri) ile KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. oturumu (hukuk, iktisat, maliye) 20 Temmuz’da,
-KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. oturumu (işletme, muhasebe, istatistik) 21 Temmuz’da, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise 28 Temmuz’da yapılacak.

Ayakkabıcılar Sitesi İhalesi
23 Mayıs’ta
Antakya’da ayakkabıcı imalatçısının yıllardı beklediği Ayakkabılar Sitesi ihalesi, önümüzdeki hafta yapılıyor.
Antakya Ayakkabıcılar Sitesi yapım ihalesinin
23 Mayıs’ta gerçekleştirileceği duyuruldu.

Türkyılmaz’ın acılı günü
Annesi vefat etti
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Yeter Türkyılmaz’ın annesi ve Hanifi Okay’ın kayınvalidesi vefat etti. Merhumenin cenazesi, Salı günü Yayladağı Mezarlık Kompleksi’nde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Hatay SMMMO’ya 7 yeni üye
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na 7 yeni meslek mensubu katıldı. Oda Başkanı Tahsin Kırık’dan ruhsatnamelerini alan mesleğin yeni isimleri şunlar:
Orhan Tamer, Abdulvahit Marufoğlu, Ahmet Selçuk, Ali Ciddi, Elif Okay, Tutku Yüksel ve Tuncer Çakır
Oda Başkanı Tahsin Kırık, yeni meslek mensupları için, “Arkadaşlarımıza ruhsatlarını takdim ettik. Meslekte başarılarının devamını ve hayırlı bol kazançlar dileriz” dedi.

İstanbul seçimleri için:
Seçmen listeleri askıya çıkmayacak
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, yenilenecek İstanbul seçimleri için sandık seçmen listelerinin askıya çıkartılmayacağını söyledi. YSK Başkanı Sadi Güven’in verdiği bilgi şöyle:
“Seçmen listelerinde herhangi bir güncelleme olmayacak. 23 Haziran seçimi, 31 Mart seçiminin tekrarıdır, seçmen sayılarında herhangi bir değişiklik olmayacak. Sadece sandık kurulları değişecek. Aynı listelerle seçime gidilecek. Seçmen listeleri değişmeyecek. Gerekçeli karar üzerinde arkadaşlarımız çalışıyor.”

Diş Hekimleri Mezuniyeti
17 Haziran’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Diş Hekimliği Fakültesi mezunları için diploma töreni gelecek ayın ortasında yapılıyor.
MKÜ duyurusunda, “Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı tarafından 17/06/2019 tarihinde 08.00 – 17.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda Mezuniyet Töreni gerçekleştirilecektir” denildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesine 8:45-15:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Büyükdere Mahallesi Hazar Kent Yapı Koop Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Ötençay Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Üzengili Mahallesi Merkez Sokağa 10:30-11:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Subaşı Mahallesine 11:00-11:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Balarmudu, Bektaşlı, Dedeçınar ve Saylak Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi KURTULUŞ Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Çamsarı, Karamankaşı ve Güzelce Mahallelerine 9:40-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Karacami Mahallesi Polat, Namık Kemal, Avşar, Yalı, Turgut Reis, Papatya, Hisar ve Gökçe Sokaklarına 9:30-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bahçelievler Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kışlak Mahallesi Şehit Ramazan, Atatürk, Cumhuriyet, Mehmet Akif, Çerçi, Atatürk (Kurtuluş), Aynıvat mevkisi, Kızılgöl mevkisi, Kuyubaşı, Pınar, Yavuz Selim, Yeni Cami, Coşkun, Karanfil, Çuhadar, Aylin Kaya, Sürütme mevkisi, Cumhuriyet (Kurtuluş), Mezarlık, Yetişkin ve İnci Sokaklar ile Arslanyazı Mahallesi Arslanyazı Sokak, Ayışığı Mahallesi Ayışığı Sokak ve Hisarcık Mahallesi Hisarcık Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Seçim hazırlığı
İstanbul seçiminin 23 Haziran’da yenilenecek olması nedeniyle İstanbulluların büyük bir bölümünün tatil tarihlerini değiştirme yönünde karar verdikleri, turizm sektörünün de tatilcilerin taleplerini olumlu karşıladığı bildirildi.

OHAL Tablosu
Bakan onayıyla; Kara Kuvvetleri Komutanlığından 879, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 242 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından 432 personel ihraç edildi. Böylelikle OHAL’in kaldırılmasının ardından TSK’den bugüne kadar ihraç edilen toplam personel sayısı 1553 oldu.

İşsizler ordusu
Türkiye’de işsizlik oranı, Şubat’ta, geçen yılın aynı ayına göre 4,1 puan artarak yüzde 14,7’ye yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı, 1 milyon 376 bin kişilik artışla 4 milyon 730 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

YSK açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yeniden yapılmasına ilişkin, “Seçmen listelerinde herhangi bir güncelleme yapılmayacak” dedi.

İthal eşyaya
Vergi ayarı
Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, kıymeti bin 500 avroyu geçmemek şartıyla posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyalar ile yolcu beraberinde getirilen ve belirlenen limiti aşan eşyaların değeri üzerinden vergi alınacak.

Son gün dündü
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı’na internet aracılığıyla yapılacak bireysel başvurular dün saat 23.59’da sona erdi.

Sevk edildi
HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli’nin de aralarında bulunduğu 21 Milletvekiline ait dokunul-mazlık dosyaları TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Bilgiler yayında
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2018-2019 öğretim yılı bahar dönemi dönem sonu sınav giriş bilgileri açıklandı.

Yeni tatil düzeni
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıkladı. Söz konusu dönemde öğretmenler görevlerine devam edecek ve seminer faaliyetlerine katılacaklar. Değişiklik sonucu öğretmenlerin yaz tatili sürelerinde değişiklik olmayacak.

Kırıkhan’da hasat
Türkiye’de önemli havuç üretim merkezlerinden Hatay’da, firmaların talebi üzerine ekilen siyah havuçta üreticiler hasat heyecanı yaşıyor. Tamamı gelen talep üzerine ekilen ürünün geçen yıl 8 bin dekar olan ekim alanı bu yıl 18 bin dekara çıktı.

Yayınlara kısıtlama
Facebook, Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen katliam sonrası canlı yayınlarda toplum kurallarını ihlal eden hesapları geçici süreyle yasaklayacağını duyurdu.

Hatay’ın rakibinde
Hedef: 1 Milyon!
Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden olan Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’ni yılın ilk dört ayında ziyaret eden turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 113 bine ulaştı.

2 yeni ara tatil
Milli Eğitim Bakanlığı, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının, Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıkladı.

Toprak analizi şart
Ürün pahalılığının önüne geçmek ve tarımsal verimliliği artırmak için bilinçli tarım politikalarının önemine dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Maliyetleri düşürmek, verimi artırmak ve tarımdaki başarıyı üst seviyelere çıkarmak için tarım alanlarında mutlaka toprak analizi yapılmalı’ dedi.

Üretici ‘destek’ dedi
“Maliyetlerimiz fevkalade yüksek. Maliyetlerimizi aşağı çekmemiz lazım. Üreticimizi daha fazla desteklememiz lazım” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın mesajı net: “Biz üretemezsek Türkiye aç kalır!”

Yeni bir birim
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle, millete ve devlete hizmeti geçmiş, bilgi ve birikim sahibi kişilerin bu kazanımlarından istifade edilebilmesi amacıyla “Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu” oluşturuldu.

MKÜ’de “İş Sağlığı” Eğitimi
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), 50’den az çalışanı olan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında İşveren ve İşveren Vekili Eğitimi düzenleneceği duyuruldu. Açıklamada, kayıt alınma işlemine başlandığı da kaydedildi.
MKÜ duyurusu şöyle:
“14/02/2019 tarihi itibari ile T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi arasında, işyerlerinde işveren veya işveren vekili tarafından yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Eğitim Protokolü, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Kaya ve T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yrd. Ayşe Ergezen tarafından imzalanmıştır. Eğitim sonrasında Üniversitemiz tarafından Bakanlıkça onaylı belge verilecektir. Katılım şartlarını sağlayan işyeri sahiplerinin,
detaylı bilgi için 0 (326) 2455930 nolu numaradan Eğitim Sorumlusu Öğr. Gör. Seher Mısırlıoğlu’nu araması rica olunur.”

İsmet Ergönül Vefat Etti
Antakya’nın en eski inşaat mühendislerinden İsmet Ergönül vefat etti. Genç işadamı Cem Ergönül’ün babası olan İsmet Ergönül, Pazartesi günü vefat etti ve cenazesi, dün öğle namazına müteakip Mezarlık Kompleksinden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Akşam yürüyüşleri için
Atatürk Stadyumu…
Akşam iftar sonrası yürüyüş yapmak isteyenler için yeni adres, Antakya Atatürk Stad-yumu. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Ramazan ayı boyunca her gün 21.00’den sonra stat kapılarının yürüyüşçülere açılacağını duyurdu. Stadyumda yürüyüş saatleri, 21.00-23.00 arası olarak duyuruldu.

Erkek memurlarda
kravat zorunluğu son
Başbakanlık Genelgesi uyarınca, 15 Mayıs ile 15 Eylül tarihleri arasında, makam odalarına giriş ve çıkışlar da dahil olmak üzere, ceket giyme ve kravat takma zorunluluğu kaldırıldı. Uygulama ile beraber, 15 Mayıs’tan itibaren, erkek personel, makama girişte de kravat takmayabilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ