Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 17.05.2019
  • 1.181 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:46 03:45
Güneş :05:21 05:20
Akşam :19:42 19:43
Yatsı :21:11 21:12

Müze’de Ney Dinletisi
Antakya Arkeoloji Müzesi’nde bugün ücretsiz Ney dinletisi var. “Müzeler Haftası” kutlamaları kapsamında, bugün öğleden sonra 14.00’te “Kutsal Emanetler Sergisi” açılışı gerçekleştirileceği, ardından da konuklara Ney dinletisinde bulunulacağı duyuruldu.

MKÜ’de 20 Aday
Memur sınavdan geçti
2 Mazeretli, 18’i Tamam…
Hatay MKÜ’de işe giren 20 aday memur sınavdan geçti. 1’i izinli ve 1’i mazeretli olmak üzere, sınava giren 18 kişi de 60 üzeri geçer puan aldı. Sonuçlar önceki gün açıklandı.100 puan alan 3 isim; Uğur Can, Taylan Reyhanlı ile Tamer Gündüz oldu.

Doktorlar uyardı
Günde 12-14 Bardak Su…
Doktorlar, Ramazan ayında oruç tutanlara yönelik olarak, günde 12-14 bardak su içmeleri konusunda uyarıda bulundu. Sağlık İl Müdürlüğü’nün bu konudaki mesajı şöyle:
“Ramazan ayı boyunca yeterli sıvı almayı ihmal etmeyin. Sıvı ve mineral kaybına karşı suyun yanı sıra ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suyu ve maden suyu da içebilirsiniz. Ramazan ayında sıvı ihtiyacını karşılamak için günde ortalama en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içmeye özen gösterelim.”

Sağlık Bakanlığı açıklaması:
Hatay, Tatil Diyalizinde Yok!
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’deki 81 il içinde 50 vilayette, 2019 yılında tatil diyalizi uygulaması yapacağını duyurdu. Bakanlık duyurusunda, toplam 59 İl’de “Tatil Diyalizi Uygulaması” olduğu kaydedilirken, bu iller içerisinde Hatay yer almıyor.

Turunçlu’da doğalgaz isteyenler
Başvuru 20 Mayıs’a Kadar
Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi sakinlerine yönelik doğalgaz almak isteyenlerin, başvurularını 20 Mayıs Pazartesi gününe kadar yapmaları gerektiği duyuruldu. Turunçlu Mahallesi duyurusunda, bu durumdakilerin, tapu ve nüfus kayıtlarıyla birlikte doğalgaz talep formunu doldurmaları gerektiği kaydedildi.

İskenderun Belediyesi Kültür Etkinliği
Liselerarası Şiir Yarışması
İskenderun Belediyesi, liseler arası ödüllü şiir yarışması düzenliyor. Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yarışma amacının, öğrencilerin sosyalleşmesine katkıda bulunmak olduğunu belirtti. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’nın verdiği bilgiye göre, yarışma 25 Mayıs günü, ilçe merkezinde yeni oluşturulan Millet Parkı’nda düzenlenecek. Başkan Fatih Tosyalı, “Yarışmanın konusu, özgün şiir. Yarışma, tek aşamada gerçekleşecektir. Şiir konusu serbesttir. Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, başvurularını okulları aracılığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yapabilecektir” açıklamasında bulundu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Avsuyu, Apaydın ve Bohşin Mahallelerine 8:45-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mahallesi Uğur Mumcu Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Kepirce, Eski Çengen ve Aşağı Kepirce (Mücavir) Sokaklar ile Yukarı Kepirce Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökgöl, Yoncadüzü, Turunçlu, Kızlarçayı, Gökdere, Başlamış, Yeni, Şükrü Paşa, Mustafalı, Mahmutlu, Karamustafalı, İstiklal, İsalı, Hürriyet, Cumhuriyet ve Bahçelievler Mahallelerine 9:30-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Alibeycağllı ve Taşoluk Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Demirkonak Mahallesine 9:30-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi İncirli Mahallesine 10:20-17:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Aktaş Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Açıkgöz, Başkan Yardımcısı oldu
AKP’de, Hatay İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı’na Halil İbrahim Açıkgöz getirildi. Gençlik kollarının yeni yöneticisi Açıkgöz, yapılan istişareler ve değerlendirmeler sonucu Ak Parti Hatay Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcılığı’na, ayrıca Tanıtım ve Medya Birim Başkanlığı’na atandığını hatırlatarak, “Beni bu göreve layık gören, öncelikle Ak Parti Hatay Gençlik Kolları İl Başkanımız Sayın Şaban Kurt beyefen-diye ve teşkilatımıza teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Doğaseverler kampanya yaptı
Yaşasın Kuşlar…
Bir grup doğasever, üç gün önce sosyal medya üzerinden, kuşların yaşaması gerekliliği yönünde mesajlar verdi.
Doğaseverlerin bu konudaki mesajı kısa ve net:
“Nesli tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patkanın avının tamamen yasaklanmasını ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan hiçbir kuş türünün avına izin verilmemesini istiyoruz.”
Doğaseverler, bu durumu gündeme taşımak amacıyla, 15 Mayıs Çarşamba gecesi saat 21.00’de aynı anda twitter hesaplarında “Yaşasın Kuşlar” başlığı altına mesajlar verdi, farkındalık oluşturmaya çalıştı.

Linç Olabilirdi
Kaza yapan, kaçak Suriyeli taşıyan araç, taş-sopalarla kullanılamaz hale getirildi!
İlimiz Altınözü ilçesinde, kaçak göçmen taşıdığı saptanan bir araç, kaza sonrası yöre insanlarınca taş ve sopalarla kullanılamaz hale getirildi. Olay, Altınözü’ne bağlı Toprakhisar Mahallesi’nde yaşandı. Altınözü Toprakhisar Mahallesi’nden geçtiği sırada, kaçak mülteci taşıyan aşırı süratli araç kaza yapınca, köylüler tarafından kullanılamaz hale getirildi. Kaçak mülteci taşıyan aracın şoförü de kaçtı. Araçtan çıkan 17 mülteci, Polis ve Jandarmalar tarafından gözlem altına alındı. Bu kişilerin ülkelerine geri gönderileceği bildirildi.

Defneli ihtiyaç sahiplerine
Kömür Başvuruları 20 Mayıs’a Kadar…
Defne ilçesinde kışlık kömür ihtiyacını karşılamak isteyenlere başvuru süresinin 20 Mayıs tarihine kadar uzatıldığı duyuruldu. Defne Mahalle Muhtarları Başkanı Muhtar Muhsin Demirel, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak kömürden almak isteyenler için Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğü’nde başvuru kabullerinin alınmakta olduğunu bildirdi ve sürecin 20 Mayıs Pazartesi günü sona ereceği bilgisini verdi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’n-ce gerçekleştirilecek olan şehir şebe-keleri ile trafolara yönelik bakım, ona-rım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesine 8:45-15:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Büyükdere Mahallesi Hazar Kent Yapı Koop Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Ötençay Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Üzengili Mah. Merkez Sokağa 10:30-11:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Subaşı Mahallesine 11:00-11:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Balarmudu, Bektaşlı, Dedeçınar ve Saylak Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi KURTULUŞ Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Çamsarı, Karamankaşı ve Güzelce Mahallelerine 9:40-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Karacami Mahallesi Polat, Namık Kemal, Avşar, Yalı, Turgut Reis, Papatya, Hisar ve Gökçe Sokaklarına 9:30-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bahçelievler Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kışlak Mahallesi Şehit Ramazan, Atatürk, Cumhuriyet, Mehmet Akif, Çerçi, Atatürk (Kurtuluş), Aynıvat mevkisi, Kızılgöl mevkisi, Kuyubaşı, Pınar, Yavuz Selim, Yeni Cami, Coşkun, Karanfil, Çuhadar, Aylin Kaya, Sürütme mevkisi, Cumhuriyet (Kurtuluş), Mezarlık, Yetişkin ve İnci Sokaklar ile Arslanyazı Mahallesi Arslanyazı Sokak, Ayışığı Mahallesi Ayışığı Sokak ve Hisarcık Mahallesi Hisarcık Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Kadınlarda Şampiyon
Fenerbahçe Kulübü
Kadınlar Basketbol Süper Ligi play-off finalinin dördüncü maçında, Fenerbahçe, konuk ettiği Çukurova Basketbol’u 80-68 yenerek seride durumu 3-1’e getirdi ve 2018-2019 sezonunu şampiyon tamamladı.

Obez olmuşuz!
Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yusuf Alper Sönmez, “Erişkin nüfusumuzun yüzde 30’u obezite hastası. 57 milyon erişkin nüfusumuzdan 17 milyonu obezite hastası” dedi.

Aromatik Bitkiler
TBMM’de konuşuldu
Tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı.

İhracatçıya destek
Vakıf Katılım, reel sektörün ihtiyaçlarını göz önüne alarak ihracat yapan müşterilerini desteklemek amacıyla, çok uygun kar oranlarına sahip yeni bir destek paketi hazırladı. Hazırlanan paket kapsamında, ihracatçı firmalar, dolar cinsinden %0,32, Euro cinsinden de %0,25′ ten başlayan birbirinden cazip aylık kar oranlarından faydalanabilecek.

Kambiyo önlemi
Kambiyo vergisi, spekülatif amaçla döviz alım-satımı yapılmasını caydırıcı hale getirmek ve vergi gelirlerini artırmak için, daha önceden de uygulanan yüzde 0,1’lik seviyeye yeniden getirildi.

Türkiye merkezli
Berlin International Üniversitesi, Almanya’nın yüksek eğitim kurumu Bilim Konseyi’nden kurumsal akreditasyon alarak bu ülkedeki ilk Türkiye merkezli üniversite oldu.

Kalplerimiz yorgun!
Türk Kardiyoloji Derneği Kalp Yetersizliği Çalışma Grubu üyesi Doç. Dr. Barış Kılıçaslan: “Avrupa ve Amerika’da kalp yetersizliği yaş ortalaması 70’e kadar çıkarken ülkemizde ortalama 62’ye kadar iniyor. Diğer bir deyişle Türkiye’de kalp daha erken yoruluyor.”

Hakkari birinci
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, 2018 yılında genç nüfus oranının en yüksek olduğu il, %25,4 ile Hakkari oldu. Bu ili, %23,5 ile Şırnak ve %22,7 ile Siirt izledi.

Sorgu ekranı açıldı
YSK, 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminde, İstanbul seçmeninin nerede oy kullanacağına ilişkin sorgu ekranını faaliyete geçirdi.

Eximban’ta atama
Adnan Yıldırım’ın Türk Eximbank Genel Müdürlüğü görevinden ayrılması ile boşalan genel müdürlük koltuğuna, Türk Eximbank Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Enis Gültekin vekaleten atandı.

Pamukta fiyat!
Üreticinin mesajı net: “Pamuk destek priminin ya 80 kuruştan 1 liraya yükseltilmesini ya da dönüm başına verilen 500 kilograma kadar olan desteğin 600-700 kilograma çıkarılmasını istiyoruz.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ