Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 30.05.2019
  • 673 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:34 03:33
Güneş :05:13 05:13
Akşam :19:52 19:53
Yatsı :21:25 21:26

YMM Sınavları:
22 Ağustos1 Eylül’de
Yeminli Mali Müşavirlik (YMM) 2’nci dönem sınavları 22 Ağustos-1 Eylül’de gerçekleştirile-cek. Kısa adı TÜRMOB olan Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, ilk kez YMM sınavına katılacaklar için son başvuru tarihi 17 Haziran olarak belirlendi. Tekrar sınava katılacaklar ise başvurularını 17 Haziran-17 Temmuz’da yapabilecek. İlk kez sınava katılacak adaylar, https://ssi.tesmer.org.tr adresi üzerinden ön başvurularını tamamla-dıktan sonra belgenin çıktısını, sınav başvuru dosyasıyla TÜRMOB Başkanlığına göndere-cek. Tekrar sınava katılacak adayların ise söz konusu internet adresinden başvuru yapmaları yeterli olacak.

Gidenler, dönmeyenler!
Bugüne kadar 12 bin 817 Suriyeli, Ramazan Bayramı dolayısıyla ülkelerine giderken, çıkışların devam ettiği öğrenildi. Suriyelilerden 2017’de bayramlarda çıkış yapanların yaklaşık yüzde 15’i, 2018’de ise yüzde 57’si Türkiye’ye dönmemişti.

İsminizi yazdırın
Yolculukta can ve mal güvenliği için ferdi koltuk sigortasının önemine dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Ferdi koltuk sigortasından yararlanmak için otobüs biletlerinin üzerindeki bilgiler kesinlikle unutulmamalı’ dedi.

Nargile de zararlı
Elektronik sigara da
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Nargile ve elektronik sigara asla masum değildir. Bunlarla ciddi olarak mücadele etmek zorundayız” dedi.

Müzisyen Baklacı konser verecek
Antakyalı Müzisyen Hüseyin Baklacı, Hatay Eğitim İş’in önümüzdeki ay düzenleyeceği, üyeleriyle dayanışma eğlencesinde sahne alacak. Yapılan duyuruda, “12 Haziran Çarşamba günü Kervan Restaurant’ta düzenleyeceğimiz yılsonu dayanışma yemeğinde, müzisyen dostumuz Hüseyin Baklacı da aramızda olacak” denildi.

Sağlık Bakanlığı 12.000 Sözleşmeli Alıyor
Sağlık Bakanlığı, 12.000 sağlık personeli alımına çalışıyor. 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alımında en çok kontenjan tahsisi büyükşehirlere yapıldı.
12 bin sözleşmeli sağlık personeli alımına dair süreç devam ediyor. Bakanlık, şuan için gerekli bürokratik izin işlemlerini tamamlamaya çalışıyor. İzin işlemleri tamamlanın-ca, ilana çıkılacak. Diğer taraftan, 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alımında en çok kontenjan tahsisi büyükşehirlere yapıldı.
Örneğin Ankara’ya 2.174, İstanbul’a ise 1.231 personel alınacak.En fazla personel alımı yapılacak diğer iller şu şekilde:
Bursa: 733
Gaziantep: 418
Kayseri: 363
Adana: 349
Konya: 346
Manisa: 333
Şanlıurfa: 277

Md.Yrd. Bolat’ın acılı günü
Babası Vefat Etti
Hatay İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bolat, baba acısı yaşadı. Bolat’ın babası vefat etti. Merhumun cenazesi, dün öğle namazını müteakip Kırıkhan ilçesi Çamsarı Mahallesi aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler.

LGS’ye 2 gün kala:
Din Kültürü’nden muaf olanlara 60 dakika
Bu hafta sonunda, 1 Ha-ziran’da uygulanacak olan LGS Sınav kılavuzuna göre, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olanların birinci oturumundaki toplam sürelerinin 60 dakika olacağı duyuruldu. Bakanlığa, özellikle ek süre verilen engelli adayların muaf olabilecekleri alt testler (Yabancı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testi) varsa, birinci oturum sürelerinin ne kadar olacağıyla ilgili çok sayıda soru yöneltildi. Bakanlık bunun üzerine, öğrencilere rehberlik edecek bilgileri, güncellenen kılavuza ayrıntılı olarak dahil etti. Öte yandan, Milli Eğitim Bakan-lığı’na, sınav salonlarına öğrencilerin su getirip getiremeyecekleriyle ilgili çok fazla soru iletilmesi üzerine, kılavuzun ’10.Sınavın Uygulanması’ bölümüne yeni bir cümle eklendi. Buna göre, öğrenciler sınav salonlarına, bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilecekler.

Samandağ’da ücretsiz sinema filmi
Tası Tarağı Kaybedenler
Gösterim 7 Haziran Cuma günü…
Samandağ’da İlçe Belediyesi girişimi ile önümüzdeki hafta sonunda “Tası Tarağı Kaybedenler” adlı film ücretsiz olarak gösterime sunulacak. Tamamen Hataylı film sanatçıları ve oyuncularının çektiği Arapça dil kullanılan, altyazısında ise Türkçe ibareler bulunan “Tası Tarağı Kaybedenler” filminin yönetmenliğini Süleyman Eskiocak ile Nebih Keremoğlu üstlendi. Tamamı Hatay Arapçası ile çekilen Türkçe altyazılı komedi/ dram/tarihi, ama güncel olayların işlendiği filmin gösterimi 7 Haziran Cuma günü Samandağ Yeni Çarşı’da olacak.
Filmde rol alanlar, “Tescilli ilk Arapça filmlerden olan bu harika filmi kesinlikle kaçırmayın” mesajı veriyor.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Yukarı Kepirce Mahallesine 9:00-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Özbek Mahallesi Merkez Sokağa 10:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Kızılay, Taç, Cumhuriyet, Destan, Mustafa Dağıstanlı, Yaşar Doğu, Çiftlik, İnönü, Demir ve Spor Sokaklarına 13:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Karayılan Mahallesine 10:05-16:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Ceylanlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kuşalanı ve Mızraklı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Denizgören Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Adalar, Başpınar, Sucu ve Kalakamberli Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yol vermedi ve…
Cezası yürümek oldu!
Adana’da trafik uygulaması sırasında yayalara öncelik vermediği gerekçesiyle durdurulan sürücüden, aracından inerek empati kurması için yaya geçidinden yürümesi istendi. Benzer örneklerin çokça yaşandığı Antakya’da da benzer cezalar gündeme gelir mi?

Bayram sonrasına!
Yeni askerlik sistemini kapsayan Askeralma Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda Ramazan Bayramı sonrasında görüşülecek.

185 bin personel
Vatandaşların bayram tatilinde güvenli bir şekilde seyahat edebilmeleri için yaklaşık 185 bin trafik personeli görev yapacak.

Son bilet kimin?
Spor Toto 1. Lig play-off finalinde Hatayspor ile Gazişehir Gaziantep bugün İstanbul’da karşı karşıya gelecek.
3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda saat 21.45’te başlayacak ve beIN Sports Max 1 kanalından canlı yayımlanacak maçı, Hakem Cüneyt Çakır yönetecek. Her iki finalist de daha önce Süper Lig’de mücadele etmedi.

Erzak vermeyin!
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, terör örgütü PKK mensuplarına erzak ve yaşam malzemesi veren köylülerin eylemlerinin, “terörizmin finansmanı” suçunu oluşturduğuna hükmetti.

2. Dönem Sınavları
Yeminli mali müşavirlik (YMM) 2’nci dönem sınavları 22 Ağustos-1 Eylül’de gerçekleştirilecek. İlk kez sınava katılacak adaylar, https://ssi.tesmer.org.tr adresi üzerinden ön başvurularını tamamladıktan sonra belgenin çıktısını, sınav başvuru dosyasıyla TÜRMOB Başkanlığına gönderecek.

Destek Rehberi
Ticaret Bakanlığı tarafından, ihracatçıların bakanlık destekleri hakkında en güncel bilgilere ulaşmaları-nı amaçlayan “Devlet Yardım-ları Rehberi” hazırlandı.

Kanser riski
Üroloji ve Üroonkoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Öbek, sigara kullanan kişilerde mesane kanseri oranının içmeyenlere oranla 4 kat daha fazla olduğu belirtti.

2 kat fazla
Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, geçmişte depresyon geçiren ve tedavi edilmeyen kişilerde, ilerleyen yaşlarda alzaymıra yakalanma oranının 2 kat fazla olduğu ortaya kondu.

182 ülkeden öğrenci
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “182 ülkeden öğrencimiz bulunuyor. Bundan 4 yıl önce 40 binli rakamlarda olan ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı bugün 150 bine ulaştı” dedi.

İdlib çağrısı…
‘Katliam yaşanıyor’
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Bölgede bulunan sivillerin kaçabilecek yerleri kalmadı. Bir taraftan rejimin, diğer taraftan silahlı muhalif grupların arasına sıkışmış bu masum sivillerin uluslararası sistem tarafından korunması gerekiyor” dedi.

Değişiklik yok
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ilişkin bir sistem değişikliğinin şu an gündemlerinde olmadığını söyledi.

Sıcaklara dikkat
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sönmez, “Kalp hastalarının sıcak havada mümkün olduğunca beyaz ve bol giyinmeleri gerekiyor” dedi.

Özel merkez önerisi
Nadir Hastalıkları Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, “Yeni laboratuvar teknikleri gerektiren hastalıkların, özel tedavi gerektiren hastalıkla-rın ihtiyaç göstereceği sayıda merkezleri kurmak gerekir” dedi.

10 bin 562 KKKA
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Engin, Türkiye genelinde şimdiye kadar 10 bin 562 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastası tespit edildiğini bildirdi.

İl Valilere çağrı
Esnafın merkezinden
Ankara, Antalya ve Konya Valilikleri’nin dini bayramların ilk günü ve 1 Ocak tarihlerinde AVM’lere yönelik alınan tatil kararının önümüzdeki Ramazan Bayramı’nda hayata geçirilmesini isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, diğer il Valilerine de uygulama için çağrı yaptı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ