Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 31.05.2019
  • 886 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:33 03:33
Güneş :05:13 05:13
Akşam :19:53 19:54
Yatsı :21:26 21:26

Bugün “Kadir Gecesi”
Bugün, İslam Alemi için “Kadir Gecesi” idrak ediliyor. Kutsal bir gün olan Kadir Gecesi’nde, tüm camilerde amacına uygun özel kutlamalar yapılıyor.

Bayramlaşma Salı Günü
Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla, resmi protokol ile halk bayramlaşmasının, bayramın ilk günü olan Salı günü yapılacağı duyuruldu. Valilik’ten edinilen bilgiye göre, Ramazan Bayramı vesilesi ile bayramlaşma programı, Bayramın birinci günü (4 Haziran Salı), Vali Rahmi Doğan ve il protokolü yanı sıra birim amirlerinin katılımı ile saat 13.00’te Antakya Atatürk Parkı’nda yapılacak.

İddia doğru ise çok acı…
5 Yaşındaki Kız Çocuğa Cinsel İstismar!
Çocuk, sulama kanalında baygın halde bulundu…
İlimiz Dörtyol ilçesinde, 5 yaşındaki kız çocuğu R.D.’ye cinsel istismarda bulunulduğu öne sürüldü. Dörtyol’daki tarımsal sulama kanalında, çevredekiler tarafından hareketsiz halde bulunan 5 yaşındaki kız çocuğu doktora götürüldü. Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alınan R.D.’nin darp edildiği ve genital bölgesinde yara izleri nedeniyle cinsel istismar şüphesiyle inceleme başlatıldı.
Olay, Çarşamba günü saat 17.00 sıralarında Altınçağ Mahallesi’nde meydana geldi. Sulama kanalında bir çocuk olduğunu fark eden çevredekiler, çocuğu sudan çıkarıp, sağlık ekiplerine haber verdi. Bilinci kapalı ve nabzı zayıf olan çocuk, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Dörtyol Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede duran kalbi doktorlar tarafından yeniden çalıştırılan çocuğun ilk muayenesinde, genital kısmında yara izlerine rastlandığı öne sürüldü. Cinsel istismara uğradığı tahmin edilen çocuk, Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alındı.
Olayla ilgili çalışma başlatan güvenlik güçleri, küçük çocuğun adının R.D. olduğu belirlerken, baba S.D.’nin de aralarında bulunduğu aile ve yakınları da hastaneye akın etti.

LYS Yarın, Bursluluk
Pazar günü…
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında yapılacak olan, sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav, 1 Haziran 2019 Cumartesi saat 09:30’da yapılıyor.
Bu arada, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ise 2 Haziran Pazar Günü saat 10:00’da yapılacak.

Antakya Belediyesinde 122 işçiye ikramiye ödemesi
Antakya Belediyesi’nde görev yapan 122 işçi personele bayram öncesi ikramiye ödemesi yapıldı.
Edinilen bilgiye göre,122 işçi personele 6772 sayılı kanun kapsamında, 2018 yılına ait 13 yevmiye tutarında 3. dilim hak edişi olan ikramiyelerinin ödenmesi talimatı Başkanlıkça verildi.

Emlak Vergisi ve ÇTV’de Son Gün
Gayrimenkul sahipleri için emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisi 1. taksitinin son ödeme tarihinin 31 Mayıs 2019 olduğu hatırlatıldı. Mükelleflerin, mağdur olmamaları ve cezalı duruma düşmemeleri için vergilerini 31 Mayıs 2019 Cuma günü (bugün) mesai bitimine kadar ödemeleri gerektiği hatırlatıldı.

Yayladağı’nın ilk Avukatı vefat etti
İlimiz Yayladağı ilçesi sakini olup, bölgenin ilk Avukatlarından olan Av.Casim Sönmez vefat etti.
Dün Yayladağı ilçesinde toprağa verilen Av. Casim Sönmez’in, ilçenin eski İl Emniyet Müdürlerinden Atalay Sönmez’in ağabeyi oluyor.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Angus Sorunu Giderilemedi
İskenderunluların kabusu olan ANGUS kokusu sıkıntısı sürüyor. Çözümü aylardır bulunamayınca, ilçe halkı ve çevreci kuruluşlar tepkilerini ortaya koymak üzere imza kampanyası başlattı.
İskenderun ilçesinde, çevreye kötü kokular yayan anguslar için tepkiler devam ederken, Yaşam Platformu üyeleri tarafından bir basın açıklaması yapıldı ve ‘Angus istemiyoruz’ başlığı altında imza kampanyası başlatıldı.

Veteriner hekim adayları 14 Haziran’ı bekliyor
Kep Fırlatacaklar
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi’nde, son sınıf öğrencileri, gelecek ayın ortasında mezuniyetlerini kutluyor. Veteriner hekim adayları, 14 Haziran günü kep fırlatarak diploma alacaklar. MKÜ’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Dekanlığı tarafından 14/06/2019 tarihinde 14.00 – 17.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda Veteriner Fakültesi Mezuniyet Töreni gerçekleştirilecektir” denildi.

Meclis, 10 Haziran’da
Antakya Belediye Meclisi, Haziran dönemi toplantısını, bayramdan sonraki ilk iş günü olan 10 Haziran Pazartesi günü yapıyor. 10 Haziran Pazartesi günü saat 14.00’te Atatürk Caddesi Mahfel Meclis Salonu’nda gerçekleşecek Haziran ayı olağan toplantısı gündeminde şu konular bulunuyor:
1-Antakya İnşaat, Temizlik ve Ticaret Limited Şirke-tinin anonim şirkete dönüştürülmesinin görüşülmesi.
2-Antakya’nın Ovakent Mah. 126 Ada 1 Nolu parseldeki Santral binası tahsisinin kaldırılmasının görüşülmesi.
3-Belediyemiz Özel Mülkiyetinde bulunan işyerleri ile mevcut ve sonradan oluşacak, nakıs ve hisseli parsellerin satışı ve trampası için belediye encümenine yetki verilmesinin görüşülmesi.
4-Mahveli Otoparkı ile nikah kıyma ücret tarifesinin görüşülmesi.
5-2019 mali yılı borçlanma izninin görüşülmesi.
6-İmar Tadil Teklifleri ve raporları.

Savaş’tan Kadir Gecesi Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Kadir Gecesi” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Kardeşlik, birlik ve beraberlik sofralarında buluştuğumuz Ramazan-ı Şerif’in sonuna gelirken, Kadir Gecesi’ne ulaşmanın manevi huzurunu ve Ramazan Bayramı’na kavuşacak olmanın sevincini yaşıyoruz. Kadir Gecesi, dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu, sevginin, saygının ve hoşgörünün hayatımızdaki birleştirici yönünün daha fazla öne çıktığı özel gündür. Tutulan oruçlarla yapılan ibadet ve yardımlarla bir manevi iklimden geçerek idrak ettiğimiz Ramazan ayı, Kadir Gecesi ile zirveye ulaşmakta ve bayram sevinci ile taçlanmaktadır. Ramazan ayının son günlerine yaklaştığımız bu mübarek gecenin, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyaya sevgi, saygı, barış, hoşgörü ve huzur getirmesini diliyorum. Başta hemşehrilerim olmak üzere, ülkemizin ve tüm İslam âleminin, Kadir Gecesi’ni tebrik ediyor ve saygılarımı sunuyorum.”

Parklara Bakım
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri, 1. Etap Toki Konutları arkasında bulunan Şehit Ali Yılmaz Parkı’nda çim biçme çalışması gerçekleştirdi. Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, vatandaşların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda, 1. Etap Toki Konutları arkasında bulunan Şehit Ali Yılmaz Parkı’nda çim biçme çalışması gerçekleştirildiği belirtildi. Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerinin, şehir genelin-deki park ve yeşil alanlarda çim biçme, ağaç budama, park bakım, onarım ve revize çalışmalarını sürdürdüğü de kaydedildi.

YKS Adaylarına:Bina-salon Yerleri Belli Oldu
Önümüzdeki ayın ortasında gerçekleşecek olan Yükseköğretime geçiş sınavına katılacak adayların, sınava gireceği okul bina salon ve numaralar belli oldu. Bu konuda yapılan bilgilendirme şöyle:
“15 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak olan 2019-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 16 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak olan 2019-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2019-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınava girecekleri bina/ salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile saat 09.00’dan itibaren edinebileceklerdir.”
Üniversite adaylarına yönelik duyurunun son bölümünde de “dikkat” başlığı altında şu hatırlatmada bulunuldu:
“2019-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır. 2019-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) için adaylar saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.”

Risk Yok, Yararı Çok…
Küçük yaştaki çocuklara “Florürlü Vernik” uygulaması
İlköğretim okullarında uygulanmakta olan florürlü vernik uygulaması ile dişlerin daha sağlıklı olabildiği kaydedilirken, hiçbir riskin bulunmadığı da hatırlatıldı.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu konudaki bilgilendirici ve uyarıcı açıklaması şöyle:
“Flor iyonu, insan vücudu için yaşamsal değeri olan yedi eser elementten biridir Bu element, kimyasal yapısı gereği insan vücuduna belirli dozda rutin olarak alındığında, kemikler ve gelişmekte olan dişler gibi mineralize dokulara özel bir bağlanma göstermektedir. Dişleri çürüğe karşı koruduğu ve güçlendirdiği bilinen bir element olması nedeniyle, 50 yıldan daha uzun süredir Avrupa, Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerde diş çürüklerinin önlenmesinde ve kontrolünde kullanılmaktadır.
Florür verniği; diş çürüğüne karşı korunmaya, çürüğün gelişimini yavaşlatmaya ve durdurmaya yardımcı, ağızda yavaş ve uzun süreli florür salımı sağlayan bir yöntemdir. Vernikler, reçine benzeri içerikleri ile florürün diş minesinin yüzeyine tutunmasını ve yavaş yavaş salınarak diş ve çevresinde depolanmasını sağlarlar. Florür, diş minesini ağızda oluşan asitlere karşı dirençli hale getirir, ağızda çürük yapıcı özellikteki bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Diş minesinin kristal yapısında meydana gelen bozulmayı önler, yeniden onarılmasını kolaylaştırır.
Yapılan kanıta dayalı araştırmalarda, florürün, diş çürüğünden korunmada ve çürük kontrolünde hem güvenilir hem de çürük sıklığının düşürülmesinde oldukça etkili olduğu ortaya konmuştur. Bilimsel araştırmalara göre, florür verniğinin yılda 2 kez uygulanmasının, diş çürüklerini engellemede başarılı olduğu kesin bir bilgidir. Florürün, çocuklarda büyüme ve gelişimi olumsuz yönde etkilemesi ve lekeli diş minesine sebep olabilmesi için yıllarca yüksek dozda ve sürekli olarak maruz kalınması gerekmektedir.
Sağlık Bakanlığı tarafından, ülkemizde 2014 yılından bu yana Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Programı kapsamında anasınıfı ve ilk öğretim okullarında, velilerden aydınlatılmış onam formu alınarak öğrencilere uygulanmakta olan florürlü vernik uygulamasının, gerek 60 ay ve üzeri çocuklarda yapılması, gerekse az miktarda kullanılan florürlü verniğin, tükürükle temas ettiğinde, diş yüzeyinde kısa sürede sertleşmesinden dolayı yutma riskinin az olması ve yılda sadece iki kez lokal olarak yapılan bu uygulama ile sürekli bir alımın ve dental florozis riskinin söz konusu olmaması nedenleriyle, herhangi bir sağlık riski oluşturmayacağı ve güvenle kullanılabileceği tüm halkımıza belirtir, sağlıklı günler dileriz.”

Yılmaz’dan “kadir Gecesi” Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Kadir Gecesi dolayısıyla tüm İslam Aleminin Kadir Gecesi’ni kutladı. Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğunu belirten Başkan İzzettin Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi’ne ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz. 31 Mayıs Cuma gecesini 1 Haziran Cumartesi’ye bağlayan gece idrak edeceğimiz Kadir Gecesi; Yüce Rabbimizi bizlere tanıtan, insanlığın kararan gönüllerini aydınlatan, nasıl bir hayat yaşayacağımızı ortaya koyan, inanıp yararlı işler yapmamızı öğütleyen kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı; esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açılıp, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutsal bir gecedir.
Bu vesileyle, Yüce Mevlâmız’dan, tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul etmesini, bu gecede yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ediyor, başta siz değerli hemşehrilerim olmak üzere tüm İslam âlemine Kadir Gecesi’nin hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Yılmaz’dan LGS adaylarına başarı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 1 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan LGS (Liselere Giriş Sınavı) sınavına katılacak olan öğrencilere başarı dileğinde bulundu. Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de Liselere Giriş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019 Cumartesi günü yapılacaktır. Çocuklarımız için çok önemli olduğunu bildiğim bu sınavda yavrularımıza üstün başarılar diliyorum. Sevgili öğrencilere mesajım şudur ki… Sınav önemlidir, ama her şey değildir. Önemli olan, yaşamda ne isteğinizi bilmek ve o yolda yürümektir. Kendinizi, bilginize, becerinize güvenerek sizin için en iyisini yapacağınıza eminim. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize, günlük ve gelecek yaşantılarında gereken bilgi ve becerilerin kazandırılması, çağdaş normlara uygun bir yapıya kavuşturulması, belediye olarak bizlerinde en önemli ve öncelikli görevidir. Bu kapsamda sizlerin geleceğe hazırlanmasında üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Her şey gönlünüzce olsun. Rabbim sizlere zihin açıklığı versin. Bu duygu ve düşüncelerle LGS Sınavına girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyor, ailelerimize ve değerli öğretmenlerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Eriklikuyu Şenlikleri
7-9 Haziran’da
Samandağ ilçesine bağlı Eriklikuyu Mahallesi’nde bu yıl Kültür-Spor ve Aba Güreşleri Şenlikleri’nin 19.su yapılıyor. Eriklikuyu Tertip Komitesi adına yapılan açıklamada, şenliklere tüm halkın davetli olduğu duyuruldu.
Eriklikuyu Şenlikleri ile ilgili program ve duyuru mesajları, satır başı halinde şöyle sıralanıyor:
-Mahallelerarası Voleybol Turnuvası’na katılacak takımların takım kaptanlarının veya muhtarlarının kura çekimi için 7 Haziran Cuma Günü saat 11.00’da,
-Satranç Turnuvası ve kurşun atış yarışmalarına katılacak sporcuların, 8 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da,
-Okçuluk yarışmasına katılacak olan sporcuların, Cumartesi günü saat 16.00 da Eriklikuyu Şenlik alanında,
-Halk koşusuna katılacak olan sporcuların, Cumartesi günü saat18.30’da Eriklikuyu Şenlik alanında,
-Masa tenisine katılacak sporcuların ise 8 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da Eriklikuyu İmam Hatip Ortaokul’unda hazır olmaları gerekmektedir. Aba güreşlerine katılacak sporcuların ise 9 Haziran Pazar günü saat 10.00-11.00 arasında şenlik alanında tartı için hazır bulunmaları gerekmektedir.

Giriş belgeleri
ÖSYM, 15-16 Haziran’da yapılacak YKS’ye girecek adayların sınava giriş belgelerini http://ais.osym.gov.tr adresinden açıkladı.

Kadınlarda risk
Novartis ile Türkiye MS Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen MS Hasta Yolculuğu ve Farkındalık Araştırması’nın sonuçlarına göre, merkezi sinir sistemi hastalığı multipl skleroz (MS), Türkiye’de yaklaşık 70 bin kişiyi etkilerken, kadınlarda 2 kat fazla görülüyor.

Samanın emeği
Hatay’ın Kırıkhan ilçesine gelen sezonluk saman işçileri, Ramazan ayında yakıcı güneşin altında ekmek parası için mücadele ediyor. Sıcak havaya rağmen işlerini aksatmadan yapan, aralarında Suriyelilerin de bulunduğu işçiler, günlük 100-150 liraya ekmek mücadelesi veriyor.

Tatilciler dikkat!
Kaspersky Lab Güvenlik Araştırmacısı Andrey Kostin: “İlkbahar sonu ve yaz başı, dolandırıcıların sevdiği bir dönem. Uygun bir fırsat arayanlar ve son dakika rezervasyon yaptırmak isteyenler, bu dönemde dolandırıcıların hedefinde.”

Avukat’ta etek boyu
Tartışma HSYK’da
Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca (HSK), duruşma sırasında avukatın etek boyu nedeniyle tepki gösteren İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Yoylu, tedbiren görevden uzaklaştırıldı.

CHP’de talimat
23 Haziran için…
Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi için İstanbul’da görevlendirilen CHP milletvekillerine 23 Haziran’a kadar kamu misafirhanelerini kullanmama talimatı verildiği bildirildi.

Bilirkişilere ücret
Resmi Gazete’de yayımlanan ücret tarifesine göre, bilirkişilere ağır ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için 440 lira ödeme yapılacak.

PTT Kredisi
PTT AŞ, daha önce sadece kurum çalışanlarına ve emeklilerine sağladığı “Tüketici Kredisi” hizmetini, müşterilerine de sunmaya başladı.

Fatura öder gibi
Güneş enerjisinde hayata geçirilen son yönetmelik değişiklikleriyle işletme sahipleri, ilk 5 yıl, elektrik faturası gibi leasing taksiti ödeyerek çatılarına güneş enerjisi santrali kurabilecek.

4 ayda 15 bin üretici
2019’un ilk 4 ayında 15 bin üreticiye tarımsal danışmanlık hizmeti veren GÜBRETAŞ, Türkiye’nin 29 noktasında oluşturduğu model üretim alanlarıyla da bilinçli tarım sayesinde elde edilebilecek verim artışlarının örneklerini ortaya koyuyor.

Önemli veri
Bugün 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Nisan/Beklenti: – 2.83 milyar dolar/Önceki: – 2.14 milyar dolar

Kaza istatistiği
Ülkemizde, 2018 senesinde 186 bin 532 adet ölümlü-yaralanmalı trafik kazası meydana gelirken, Hatay ilinde ise 2018 yılında 4098 ölümlü-yaralanmalı trafik kazası meydana geldi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ