Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.06.2019
  • 1.447 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:33 03:32
Güneş :05:13 05:12
Akşam :19:54 19:54
Yatsı :21:26 21:27

Halk, okul bahçelerinin çocuklara spor alanı olarak açılmasını istiyor
Eğitim-öğretim yılının sona ermesine iki hafta kala, velilerin, eğitim kurumlarının yöneticilerinden bir isteği var. Veliler, uygun olan okul bahçelerinin, spor yapmak isteyen çocuklara ve gençlere açık tutulmasını istiyor. Bir okurumuz, bu konudaki isteğini şöyle paylaştı:
“Çarpık yapılaşmadan dolayı çocuklarımızın oyun alanları kısıtlı, ama Sümerler Mahallesi’nde bulunan okul bahçeleri, çocuklarımızın, hatta bizlerin de spor yapacağı yerler. Maalesef bu yerlerin bazıları; Necmi Asfuroğlu Lisesi, Sümerler İlköğretim, Doğuş Okullarının neden kapısının tutulduğunu anlamış değilim. Bu okul bahçeleri halka açılsın çocuklarımız spor yapsın.”

Çiftçiye pamuk desteği Ödemeler Başladı
Bugün, Yarın, Pazartesi sürecek…
Tarım ve Orman Bakanlığı, pamuk üreticisine destek ödemelerini başlattı. Önceden verilen söz doğrultusunda, Ziraat Bankası’ndan üreticilere ödemeler dün başlatıldı. Yapılan açıklamada, “Daha önce duyurusunu yaptığımız 2,4 Milyar TL kütlü pamuk desteği ödemeleri 31.05.2019 Cuma günü başladı. Prim ödemelerini, çiftçilerimiz, Ziraat Bankası şubelerinden Cuma, Cumartesi ve Pazartesi günleri alabilecek. Hayırlı olsun” denildi.

“Sigara Dumanı” diye geçmeyin
5300’den Fazla Kimyasal Madde Var, 70’i Kanser Yapıcı!
31 Mayıs, “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlanıyor. Yani tiryakiler bile, bu 31 Mayıs’ta (dün), güne saygı ifadesi olarak sigara içmedi ya da içmemeliydi! Neden mi? Uzmanların yaptığı araştırmaya göre, sigara dumanında 5300’den fazla kimyasal madde mevcut. Bu maddelerden 70’den fazlası kanser yapıcı etkiye sahip. Her yıl 1,8 milyon kişi akciğer kanseri tanısı alıyor ve 1.6 milyon kişi hayatını kaybediyor.

Antakya Belediyesi eğlencesi bugün
Antakya Belediyesi organizasyonunda, bu akşam Ürgen Parkı’nda Ramazan eğlencesi yapılıyor. Belediyeden yapılan duyuruda şöyle denildi:
“15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda, 1 Haziran Cumartesi akşamı teravih namazından sonra düzenlenecek olan Ramazan etkinliklerine tüm halkımız davetlidir.”
Bugün saat 09.30’dan sonra başlayacağı öğrenilen Ramazan eğlencesi programında; Mehteran konseri, semazen gösterisi, Aşık-Maşuk gösterisi, halkoyunları ve sıra gecesi bulunuyor.

Sınır birliklerine komando sevkiyatı
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere komando takviyesi yapıldı.
Türkiye’deki farklı bölgelerden Hatay’a yaklaşık 50 zırhlı araçla sevk edilen komando birlikleri, Kırıkhan ilçesinden geçerek sınıra doğru hareket etti.
Komandoların sınır birliklerine takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

İdlib’e insani yardımlar devam ediyor …
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine 26 tır ile insani yardım malzemesi gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 26 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

MEB Genelgesi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün sadece bir gün değil 24 Kasım’ı içine alan hafta boyunca, 81 il ve yurt dışı temsilciliklerde kutlanması için illere genelge gönderdi.

THY uyarısı
THY, İstanbul seçimlerinin yapılacağı 23 Haziran tarihli biletlerle ilgili 31 Mayıs’a kadar işlem yapılması gerektiği uyarısında bulundu.

Borsa ‘açık’
Borsa İstanbul Pay Piyasası, Ramazan Bayramı arifesi olan 3 Haziran Pazartesi günü saat 12.40’a kadar açık olacak.

Otelciler memnun
Türkiye Otelciler Birliği’nce (TÜROB), Türkiye’nin Nisan 2019 otel dolulukları yüzde 4,5 artarak yüzde 76 olduğu bildirildi.

213 bin 541 araç
Türkiye’de Ocak-Nisan döneminde 213 bin 541 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 70 bin 535 aracın kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 143 bin 6 arttı.

Aktif büyüklük
BDDK verilerine göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü Nisan ayında 4 trilyon 286 milyar 940 milyon lira oldu.

Gizemli keşif
Hatay’ın Yayladağ ilçesindeki Beyaz Kumsal mevkisinden 20 metre derine yapılan dalışla, günümüzde faal olmayan volkanik Kel Dağı’nın içine girilerek, yeni bir su altı mağarası keşfedildi.

9 film vizyona girdi
Yerli filmler gözde
Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta 5’i yerli 9 film vizyona girdi. Dram türündeki “Güvercin Hırsızları”, tek uğraşı güvercin yetiştirmek ve başkalarının güvercinlerini çalmak olan bir gencin, sekiz yaşındaki bir çocukla tanıştıktan sonra farklı yöne evrilen hayatını anlatıyor.

İdlib’deki güçler
Çatışma noktasında
Şam Yönetimi’ne bağlı askeri güçler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde ateşkes gözlem misyonu için kurduğu noktanın yakınlarına topçu saldırısı düzenledi. Gözlem noktasında herhangi bir hasar meydana gelmedi.

Önemli veri
3 Haziran Pazartesi saat 10:00/TÜFE (aylık)/Mayıs/Beklenti:
+ % 1.30/Önceki: + % 1.69 – saat 10:00/TÜFE (yıllık)/Mayıs/Beklenti: +
% 19.14/Önceki: + % 19.50 – saat 10:00/ÜFE (aylık)/Mayıs/Önceki: + % 2.98 – 10:00/ÜFE (yıllık)/Mayıs/Önceki: + % 30.12 – saat 10:00/Çekirdek TÜFE (yıllık)/Mayıs/Beklenti: + % 16.50/Önceki: + % 16.30

Emel Mazmanoğlu Ruhuna Kur’an Hatmi
Yarın…
Antakyalı Gazeteci Nihat Mazmanoğlu, Dr. Nevzat Mazmanoğlu ile Necati ve Necmi Mazmanoğlu kardeşlerin annesi Emel Mazmanoğlu ruhuna yarın mezarı başında Kur’an hatmi okutulacak. Mazmanoğlu Ailesi, hafta başında son yolculuğuna uğurlanan anneleri için yarın şehir mezarlığındaki mezar başında saat 09.00’da Kur’an Hatmi okutulacağını belirterek, tüm sevenlerin davetli olduğunu duyurdu.

İHD’den Çevre ve Ekoloji Etkinliği
Bugün Ve Yarın Hanyolu’nda
İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi Çevre ve Ekoloji Komisyonu, insan hakları mücadelesi yanı sıra çevre ve ekoloji alanında da üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmek üzere hafta sonuna bir etkinliğe imza atıyor.
İnsan Hakları Derneği Antakya Şubesi’nden, etkinlikle ilgili şu bilgi verildi:
“İnsan Hakları alanındaki mücadelemizi, içinde bulunduğumuz bütün alanlarda sürdürmeye devam ediyoruz, bundan sonra da yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte, hükümetlerin uyguladığı kapitalist kalkınmacı politikalar ve sermayenin doğaya ve yaşam alanlarına saldırısı sonucunda, dünyanın geleceğinin tehdit altında olduğunun bilinciyle, çevre ve ekoloji mücadelesinin daha geniş ve etkili bir biçimde yürütülmesini haykırıyoruz. Bu kapsamda, Ekoloji ve Çevre Komisyonu olarak Hanyolu Köyü’nde ektiğimiz nohutların hasat vakti geldi. 1.Ekoloji ve Çevre etkinliğimizin kapsamında, ‘Nohut Yemeye’, tüm dost ve arkadaşlarımızı bekliyoruz.”
İHD açıklamasında, etkinliğin, 1 Haziran Cumartesi günü saat 14.30’da başlayacağı ve üç gün süreceği kaydedilirken, etkinliğin; Pazar günü 11.00-20.00 saatleri arasında, Pazartesi günü ise 11.00-18.00 saatleri arasında uygulanacağı duyuruldu.

Dış Ticaret
Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayı verilerine göre, ülkemizde ihracat %4,6 arttı, ithalat %15,1 azaldı. Hatay’da ise 2019 yılı Nisan ayında ihracat 256,2 milyon dolar olurken, ithalat ise 273,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Büyüme rakamları
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,6 küçüldü.

Bayram uyarısı
Uzmanlar, 9 günlük bayram ve ardından yaz tatiline çıkacak sürücüleri araç bakımlarını yaptırmaları ve trafik kurallarına uymaları konusunda uyardı.

LGS bugün
Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav bugün düzenlenecek. İki bölüm halinde uygulanacak sınavın birinci oturumu saat 09.30, ikinci oturumu ise saat 11.30’da başlayacak.

Denetim şart!
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesince yapılan çalışma, sosyal medya kullanıcılarının yüzde 75,7’sinin YouTube’un denetlenmesini istediğini ortaya koydu.

Turizm sezonu
Türkiye, yılın ilk 4 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,22 artışla 8 milyon 735 bin 268 yabancı ziyaretçi ağırladı.

Yüzde 4,6 arttı
Türkiye’nin ihracatı Nisan’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 artarak 14 milyar 480 milyon dolara çıktı, ithalatı yüzde 15,1 azalışla 17 milyar 462 milyon dolara geriledi.

Rezerv arttı
TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre, 24 Mayıs’ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 1 milyar 344 milyon dolar artışla 73 milyar 92 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bakan’dan tespit…
Yargı Reformu için
Adalet Bakanı Gül, Yargı Reformu Stratejisine ilişkin olarak, “İfadesinden, düşüncesinden, eleştirisinden dolayı hiç kimsenin hapis cezası ya da mahkûmiyet almadığı bir sistemi hep beraber inşa edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Nereye yerleşecek?
Hatay da listede mi?
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemleri tedariğini ertelemeyi değerlendirdiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

e-ticaret düzenlemesi
Elektronik ticaret kapsamında kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro’yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyetini sonlandıran düzenleme dün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Dört saniyede bir
Dünyada her yıl 8 milyondan fazla kişinin tütün tüketimi nedeniyle hayatını kaybettiği, tütünün, her dört saniyede bir kişiyi öldürdüğü bildirildi.

İşten çıkarmaları
Protesto yürüyüşü
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, “CHP ve HDP’li belediyelerin üyelerimizi işten çıkarmalarını protesto etmek için Bolu’dan Ankara’ya yürüyeceğiz” dedi.

Diyanetten medyaya
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, “Evliliğin sağlıklı örneklerle teşvik edilerek ekranlarda yer alması son derece önemli” dedi.

Komando sevkiyatı
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Hatay-Suriye sınırındaki askeri birliklere komando takviyesi yapıldı.

Ocak-Nisan Açığı
Dış ticarette Ocak-Nisan döneminde 9 milyar 777 milyon dolarla 2009’dan bu yana görülen en düşük 4 aylık açık verildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ