Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 03.06.2019
  • 1.254 kez okundu

Halkla Bayramlaşma Yarın
Hatay Valiliği, resmi protokol ile halkın katılacağı bayramlaşma töreninin yarın yapılacağını duyurdu. Valilik açıklamasında, “Ramazan Bayramı vesilesi ile bayramlaşma programı, bayramın birinci günü (4 Haziran 2019 Salı) Sayın Valimiz Rahmi Doğan ve ilimiz protokolünün yanı sıra birim amirlerinin katılımı ile saat 13.00’te Antakya Atatürk Parkı’nda yapılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Koca katili davasında cinsel istismar iddiası
Belen’de, kocasını öldürdükten sonra cesedini parçalara ayırıp gömdüğü öne sürülen kadın, tutuklu yargılandığı davada, eşini önceki evliliğinden olan kızına cinsel istismarda bulunduğu için öldürdüğünü iddia etti.
Cumhuriyet Mahallesi’nde 24 Ocak’ta eşi Mikail Z’yi (40) öldürüp evinin önüne gömdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Havva Z, İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk defa hakim karşısına çıktı.
Havva Z. ifadesinde, eşini önceki evliliğinden olan 13 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunduğu için öldürdüğünü öne sürdü. Mahkeme heyeti, çocuğun da dinlenmesine karar vererek duruşmanın ertelemesine karar verdi.

Vali Doğan’dan Ramazan Bayramı Mesajı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Doğan’ın mesajı şöyle:
“Manevi iklimiyle gönüllerimize huzur veren, bizleri aynı sofralarda bir araya getirerek kardeşlik duygularımızı pekiştiren ve insanlığa ait bütün güzel hasletlerin yenilenmesine vesile olan mübarek Ramazan-ı Şerif ayını idrak ederek birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendiren bir Ramazan Bayramı’na daha erişmiş bulunmaktayız.
Bayram günleri; manevi duyguların coştuğu, inancı, kültürü ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızın sevgi, saygı ve kardeşlik hisleriyle yaşanan sevinçlere ortak olduğu müstesna günlerdir.
Unutmamalıyız ki; bu güzel bayramı, bugün ülkemizde huzur içerisinde yaşayabilmemizi, mukaddes değerleri uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Bu vesileyle, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle yâd ediyoruz.
Bayram sevincimizi üzüntüye dönüşmemesi vatandaşlarımızın huzurlu ve güvenli bir şekilde yolculuk yapmalarını sağlamak için Valiliğimizce bayram tatili süresince trafik ile ilgili gerekli tedbirler en üst seviyede alınmıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle, Ramazan Bayramı’nın ülkemize ve ilimize, barış huzur ve mutluluk getirmesi dileklerimle tüm Hataylı hemşehrilerimizin, kamu görevlilerinin ve basın mensuplarının Ramazan Bayramını en içten duygularla kutluyor, sevdiklerinizle güzel bir bayram geçirmeniz dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Güzel’den Bayram Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Güzel’in mesajı şöyle:
“İnsanlarımızın birbirine saygıyla baktığı, barışın ve dostluğu perçinleyen bayramlarımızdan biridir, Şeker Bayramı. Adı gibi şeker tadında nice bayramlar geçirmemiz dileğiyle. Ramazan (Şeker) Bay-ramı’nın tüm ülkemize sevgi, kardeşlik, barış, getirmesini diliyor; halkımızın huzur ve barış dolu bir ortamda, sevdikleriyle birlikte sağlıklı, coşkulu ve mutlu bir bayram geçirmesini temenni ediyorum.”

Personel alımı
Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) belirli alanlarda yürütülecek Ar-Ge projeleri kapsamında görevlendirilmek üzere sınırlı süreli araştırmacı istihdam edileceğini duyurdu.

Vali’den “Çevre Mesajı”
Çevreyi Korumada Hepimize Görev Düşüyor
Vali Rahmi Doğan, yaklaşan 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, çevrenin doğal yapısının korunmasında, toplumun her ferdinin sorumluluğu ve görevi olduğunu bildirdi.
Vali Doğan’ın çevre mesajı şöyle:
“Küresel ısınma, kuraklık, susuzluk, çölleşme, biyolojik çeşitliliğin azalması ve bazı canlı türlerinin yok olması gibi ciddi çevre sorunları tüm dünyanın müşterek meselesidir. Biyolojik çeşitliliğin korunduğu, doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla yönetildiği, çevreyle dost, planlı kentleşmenin esas alındığı ve çevre kirliliğinin önlendiği bir gelecek için öncelikle çevre konusundaki hassasiyetin ve bilincin artırılması gerekmektedir.
Tabiat varlıklarımızı ve şehirlerimizin doğal dokusunu korumak, çevreye duyarlılığı artırmak için, sivil toplum örgütleri, basın-yayın organları, eğitim kurumları ve vatandaşlarımızın işbirliği büyük önem taşımaktadır. Bu düşüncelerle, sağlıklı çevrenin ve sağlıklı toplum demek olduğunu bir kez daha hatırlatarak, bütün hemşehrilerimize daha temiz, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir gelecek temennisi ile Dünya Çevre Günü’nü kutlarım.”

Mobil ödeme için
elektronik sistem
Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan düzenlemeyle, mal ve hizmet satışlarında bedellerin tahsilatı ile mali belgelerin elektronik ortamda oluşturulması için Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi kurulacak.

Bisiklete binin
Sağlıklı kalın
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizasyonuyla, sadece Türkiye değil dünyada birçok kentteki benzeri etkinliklere ön ayak olan kadın bisikletliler, gündelik hayatlarında da bisikletli yaşam tarzından ödün vermiyor.

Pasta büyüyor
Türkiye’nin e-ticaretteki büyüklüğü perakende dışı işlemler için 28,4 milyar TL, perakende işlemleri ise 31,5 milyar TL oldu.

Hatay’da zam!
İzmir’de indirim!
Hatay’ın aksine suda indirim yapan İzmir Bü-yükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklama-da, İzmirlilerin bütçesine katkıda bulunmak ve su kaynaklarının tasarruflu kullanılmasını amaçlandığı belirtildi.

Önemli veri
12 Haziran Çarşamba: 17:30/Nakit Bütçe Dengesi/ Mayıs/ Önceki: – 14.3 milyar TL

Trafik Sigortası
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan Bayramı’nda uzun yola çıkacak olan araçlar için mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırılması gerektiğini hatırlattı.

Fiyat farkı büyük
TZOB: “Üretici ve market fiyatları arasındaki fark yüzde 444,36 ile en fazla salatalıkta görüldü. Salatalık 5,4 kat, kuru kayısı 4,6, kabak 4,2, kuru incir 4, süt 3,8, yeşil mercimek 3,7 kat fazlaya tüketiciye satıldı.”

Savcılık açıklaması
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığından, FETÖ/PDY davasında hapis cezasına çarptırılan Türk asıllı ABD vatandaşı Serkan Gölge’nin tahliye-sine ilişkin haber ve yo-rumların gerçeği yansıt-madığı, hükümlünün, denetimli serbestlik kapsamında ilgili kanun uyarınca tahliye edildiği bildirildi.

Kan Stoku tamam
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, iftar ve sahur arasında kan bağışında bulunan gönüllüler sayesinde bu Ramazan’da stok
sorunu yaşanmadığını bildirdi.

Yumurta fiyatları
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Başkanı İbrahim Afyon, “İki haftadır Irak pazarına yumurta ihraç edemiyoruz. Sevk yapamadığımız için yumurtalar iç piyasaya sunuldu. Bu yüzden fiyatlarda düşüş oldu” dedi.

50 bin proje
Kentsel dönüşüme ilişkin eylem planının bayramdan sonra açıklanması planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hedefimiz, aynı anda 50 bin kentsel dönüşüm projesini başlatmak” dedi.

Yeryüzü doktorlarından Afrin’e iftarlık
Yeryüzü Doktorları, Suriye’nin Afrin kentindeki çadır kamplarda kalan ailelere iftarlık kumanya dağıttı.
Yeryüzü Doktorları Cinderes Yardım Sorumlusu Ahmet İpek, ramazanın bitmesine 3 gün kala Cinderes’de AFAD koordinesindeki Derl Ballut ve Muhammediye çadır kamplarındaki ihtiyaç sahibi yaklaşık 5 bin kişiye iftarlık dağıttıklarını belirtti.
Dağıttıkları kumanyada Suriye’ye özgü kepse pilavı, kızarmış tavuk, yoğurt ve ekmek bulunduğunu kaydeden İpek, kamp içerisine kurulan ayakta tedavi merkezinde, Suriyelilere ücretsiz sağlık hizmeti sunmaya devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Kırıkhan’da çalılık yangını
40 dekarlık alan yok oldu …
Kırıkhan ilçesinde çıkan çalılık yangınında 40 dekarlık alan yok oldu. Menderes Mahallesi’ndeki çalılık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Dumanı gören mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, alevlere müdahale etti. Alevler, Kırıkhan Belediyesine ait tüp depolarının yakınlarına kadar geldiği gözlemlenirken yangın depolara sıçramadan ekiplerce söndürüldü.
Yangında, 40 dekarlık alanın yok olduğu belirlendi. Polis yangınla ilgili soruşturma başlatırken, depo önünde bulunan mutfak tüpü yüklü araçlar güvenli bölgeye alındı.

Hatay dahil
22 İl’de TOKİ satış yapıyor
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 22 ildeki 240 iş yeri ile 11 ildeki 69 konutu açık artırma yöntemiyle satışa sundu. TOKİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 20 Haziran Perşembe günü kurumun Ankara Bilkent’teki merkez binasında ve TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda iş yeri ve konut satışa sunulacak. Konutlar için saat 11.00’de, iş yerleri için saat 14.00’te yapılacak açık arttırmaya “www.emlakyonetim.com.tr” internet adresi üzerinden de teklif verilebilecek.

Eylem hazırlığında!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Eylem yapmak üzere, silahlarıyla beraber birçok ilde 18 kişi, bir ilde de silahları ormanda gömülü olan ve büyük bir eylem yapacakken yakaladığımız 2 kişi derdest edildi” dedi.

Bayramdan sonra
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bayramdan sonra kentsel dönüşüme ilişkin eylem planını açıklayacaklarını söyledi.

416 sivil öldü
Suriye İnsan Hakları Ağı, Suriye’de geçen ay, 107’si çocuk ve 62’si kadın olmak üzere toplam 416 sivilin çatışan taraflarca öldürüldüğünü açıkladı.

Ocak-Nisan açığı
TÜİK verilerine göre; Dış ticarette, Ocak-Nisan döneminde 9 milyar 777 milyon dolarla, 2009’dan bu yana görülen en düşük 4 aylık açık verildi.

Dane mısır desteği
Bitkisel üretimin desteklenmesi kapsamında dane mısır fark ödemesi desteğine ilişkin belge teslim tarihi uzatıldı. Destekleme talep formunun teslimine ilişkin tarih 28 Haziran olarak belirlendi. Başvuru için gereken borsa tescil beyannamesi de 12 Temmuz 2019’a kadar verilebilecek.

1 milyon 700 bin
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Devlet Tiyatrolarında seyirci sayısının 1 milyon 700 bini aştığını, 2002’de 23 olan sahne sayısının 68’e yükseldiğini bildirdi.

Öğretmenlere mesaj
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, kadrolu öğretmenlerin iller arası yer değiştirme başvuruları 14-20 Haziran 2019’da alınacak, atama sonuçları da 24 ve 25 Haziran’da açıklanacak. LGS ‘sorunsuz’ Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınava 1 milyon 74 bin 13 öğrencinin başvurduğunu belirterek “Sınavın her iki oturumu da herhangi bir sorun olmadan tamamlanmıştır” dedi.

Bayram’da dikkat
Uzmanlar, bayramda karbonhidrat ve yağdan zengin besinlerin büyük miktarlarda tüketilmesinin birçok sağlık sorununun oluşmasına ve kilo artışına neden olduğunu belirtiyor.

Özel Hastaneler için
Yönetmelik değişikliği
Vakıf üniversite hastaneleri, diğer tüm hastaneler gibi, Sağlık Bakanlığı’nın bölge planlamasına dahil olacak. Özel hastanelerdeki yoğun bakım yatak sayısı, toplam yatak sayısının yüzde 30’unu geçemeyecek.

Yerel’e iyi haber
Büyükşehir belediyeleri, il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşlarının borçlarına karşılık, genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kesinti yapılmayacak.

‘Sevgi’ taşıyorlar
Hatay’ın Antakya ilçesindeki Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulan ”sevgi ekibi”, kırsal mahallelerde yaşayan çocukları okullarında ziyaret ederek yüzlerini güldürüyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ