Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.06.2019
  • 1.459 kez okundu

Ova’da Su Kavgası
1 Ölü, 3 Yaralı
Amik Ovası’ndaki su’suzluk, çiftçiler arasında tartışma ve cinayete yol açtı. Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz hafta sonunda Demirköprü ile Kumlu-Reyhanlı yol kavşağı arasındaki bölümde arazi sulaması anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada silah kullanıldı, 1 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı. Edinilen bilgilere göre, arazi anlaşmazlığı “dayı-yeğen” arasında çıktı. Ancak olaya ailenin diğer bireyleri de karıştı. Tartışmada silah kullanılınca da, Hamit Kara adlı çiftçi silahla vuruldu ve yaşamını yitirdi. Olayda 3 kişi de yaralandı. Üzüntüye yol açan aile faciasında olaya karışanlar, Polis ve Jandarma tarafından yakalanıp adli birimlere sevk edildi.

BŞB Meclisinde geri çekilen madde
Nur Derneği Başvurusu…
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz Cuma günkü Haziran dönemi toplantısında, gündemdeki 5.madde bilinmeyen bir nedenle geri çekildi. Geri çekilen madde; Kültür Dairesi Başkanlığı’nın, merkezi Gaziantep’te bulunan Maram Foundation / Nur Derneği’nin Reyhanlı’da gerçekleştirmek istediği oyun merkezi programının hayata geçirilmesi amacıyla, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ortak olarak uygulayacağı proje ile ilgili her türlü sözleşme ve protokol imzalanması için Başkan Lütfü Savaş’a yetki verilmesini içeriyor. Oturumu yöneten Başkan Vekili Adnan Özkaya, eksikler olduğu gerekçesiyle maddeyi gündemden geri çektiklerini açıklarken, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde bulunacak kuruluşun Nur Derneği olduğu, ayrıca geçtiğimiz Şubat ayında da benzeri bir maddenin yine Meclis gündemine geldiği ve kabul edilerek geçtiği biliniyor.

Nazım Hikmet Korosu Konseri Yarın…
Antakya’daki müzik gruplarından Nazım Hikmet Gençlik Korosu yarın bir konser veriyor.
Koro Şefi Cansu Daloğlu ile Orkestra Şefi Nejat Daloğlu’nun üstleneceği Nazım Hikmet Gençlik Korosu Konseri saat 20.00’de sümterler amfi tiyatroda yapılıyor.

7 Günde 23.399 araca kontrol
4693’üne Ceza…
İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 10-16 Haziran tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde 23.399 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 4.693 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı. Trafik kontrolleri sırasında, çeşitli nedenlerden 57 motosiklet trafikten men edildi, 364 okul servis aracı kontrol edildi, hatalı görülen 10 okul servis aracına para cezası tatbik edildi.

‘Belge’ Uyarısı
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, yaz döneminde araç kiralamanın arttığını, mağduriyet yaşanmaması için araç kiralama belgesinin saklanması gerektiğini söyledi.

118 kazada 114 yaralı
İlimiz genelinde son 7 günde toplam 118 trafik kazası yaşandı. 10-16 Haziran tarihleri arasında, 70’i yaralanmalı, 48’i maddi hasarlı olmak üzere toplam 118 trafik kazası meydana geldi. Trafik kazaları neticesinde 114 vatandaş yaralandı.

Enflasyona Endeksli
Konut Kredisi hazır
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın: “Enflasyona endeksli konut kredisiyle, enflas-yonda gelecekte düşüş bekleyen ve alımını erteleyen müşterilerin taleplerini öne çekmek istedik. Başvuruları almaya başlıyoruz.”

MKÜ-Tıp mezunları diploma alıyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi’nde, bu hafta sonunda, mezun olan doktor adayları diploma alıyor. Üniversite Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen mezuniyet töreni, 21 Haziran Cuma günü yapılacak. Mezuniyet etkinliği, 18.30’da, kampüsteki amfi tiyatroda yapılıyor.

TOKİ, Reyhanlı’da
2 konutu uygun fiyatla satıyor
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, ilimiz Reyhanlı ilçesinde yaptırdığı 2 konutu, uygun koşul ve fiyatla satıyor. TOKİ duyurusunda, Hatay Reyhanlı’da 2 adet konutun % 25 peşin ve 120 ay vade imkanıyla, 20 Haziran 2019 tarihinde açık artırma ile satışa sunulacağı bildirildi. Bu arada, TOKİ satışıyla ilgili olarak 0212 608 1500 numaralı telefondan detaylı bilgi alınabileceği de duyuruldu.

İşsizlik rakamları
Türkiye’de işsizlik oranı, Mart’ta, geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artarak yüzde 14,1’e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 334 bin kişilik artışla 4 milyon 544 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Personel alınacak
Marmara Araştırma Merkezi’ne bağlı İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcılığı ile Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü bünyesinde görev yapmak üzere, mühendis ve Ar-Ge personeli alınacak. Son başvuru tarihi 8 Temmuz.

Beklenen oldu
Kamulaştırıldı
Antakya’da, Hatay’ın anavatana katılışı öncesi Meclis olarak kullanılan tarihi bina ile yanındaki tarihi ev, Hatay Valiliğince kamulaştırıldı. Kamulaştırılan tarihi bina ve yanındaki konut, özel işletmelerce kullanılıyordu.

Enflasyona Endeksli
Konut Kredisi hazır
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın: “Enflasyona endeksli konut kredisiyle, enflasyonda gelecekte düşüş bekleyen ve alımını erteleyen müşterilerin taleplerini öne çekmek istedik. Başvuruları almaya başlıyoruz.”

Ocak-Mayıs dönemi
Merkezi yönetim bütçesinde, Mayıs ayında 12,1 milyar lira, Ocak-Mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Ölümler düştü
Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara, “Cumhuriyet’in ilk yıllarında binde 250 olan bebek ölümleri binde 8’lere düştü.” dedi.

116 Alkollü sürücüye işlem
18’i Mahkemeye, 88’inin Ehliyeti Alındı
Hatay’da son bir haftalık denetimler sırasında 116 sürücünün alkollü şekilde araç kullandığı ortaya çıktı. Alkollü araç kullandığı tespit edilen 88 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. Bu arada, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 18 sürücü hakkında gerekli adli işlem başlatıldı.

İhracatçıya katkı
Sanayi sicil belgesi sahibi işletmeler ve ihracatçı birliklerine üye olan ihracatçılar, döviz alımlarında kambiyo vergisi ödemeyecek. Konuya ilişkin Cumhurbaş-kanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

1 soru iptal!
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın matematik testindeki 7. sorunun iptal edilerek değerlendirme dışı bırakıldığı bildirildi.

Vergi Müjdesi
TİM İsmail Gülle: “Sayın Cumhurbaşkanımızın, 85 bin ihracatçımızın beklediği, bankaların döviz satımlarında kambiyo vergisinden muafiyet talebimizi tensip buyurarak verdikleri müjde, tüm ihracatçı ailesini, bizleri çok mutlu etmiştir.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ