Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,75

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.06.2019
  • 934 kez okundu

Tosyalı açıklama yaptı:
Cezayir Yatırımlarımız Sürüyor
Tosyalı Holding, Cezayir’deki şirketi Tosyalı Algerie aleyhine bazı sosyal medya hesaplarında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.
Tosyalı Holding adına kaleme alınan açıklama şöyle:
“Demir-çelik alanında dünyanın en önemli tesislerinden birini Cezayir’de hayata geçiren grubumuz, bir Türk şirketi olarak, ülkemizin bayrağını dünyanın dört bir yanında gururla dalgalandırmayı sürdürmektedir.
Sadece grubumuz için değil, aynı zamanda ülkemiz ekonomisi için de büyük bir kıvanç kaynağı olan Tosyalı Algerie, bir Türk şirketi tarafından yurt dışında hayata geçirilen en büyük yatırımların başında gelmektedir. Önemle belirtmek isteriz ki… Toplam dört faz olarak planlanan ve ilk üç fazı tamamlanarak dördüncü faz yatırımına başlanan Tosyalı Algerie’de tüm süreçler, belirlenen takvim doğrultusunda sorunsuz bir şekilde ilerlemektedir.
Söz konusu sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan haberler tamamen asılsız niteliktedir. Tüm bu iddiaların gerçek hedefi, çelik sektörünün küresel oyuncularından biri olan Grubumuzun ülke ekonomisine yaptığı yatırım, üretim ve istihdam katkısını engellemeye yöneliktir.
Cezayir’in en büyük işverenlerinden biri olan Tosyalı Algerie, tüm karalama ve kara propaganda çalışmalarına rağmen bölgedeki yatırımını hız kesmeden sürdürecek; bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bölgenin kalkınması için taşın altına elini koymaya devam edecektir.
Grubumuz, Türk ve Cezayir makamları ile sağlıklı iletişimini dün olduğu gibi bugün de yakın ve kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir. Cezayir’de 10 yıl önce heyecanla başladığımız yatırım ve üretim sürecimiz aynı coşkuyla devam etmektedir.”

Asi’de balık ölümleri nedeni:
Oksijen Azlığı
Antakya ve Defne ilçelerinden geçen hafta Asi Nehri’nde yaşanan balık ölümlerine, sudaki oksijen yetersizliğinin neden olduğu öğrenildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, numuneler alıp yaptırdıkları analiz sonrasında, Asi Nehri’nin bazı bölümlerinde oluşturulan bentler yüzünden suda oksijen yetersizliği olduğunu ve bunun da balık-larda ölüme neden olduğu-nun ortaya çıktığını bildirdi.

Mazot, Çay, Şekere Zam!
Temel gıda ürünleri Çay, Şeker ve akaryakıtta mazota zam geldi. Dün sabahtan itibaren geçerli olmak üzere, ÇAY-KUR tarafından çaya % 15, Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından şekere % 16 zam yapılırken, akaryakıt türlerinden mazota da litrede 23 kuruş artış geldi. Bir iddiaya göre de, hafta içinde benzin ile diğer akaryakıt türlerine de zam gelmesi söz konusu.

Yaz Okulu 1 Temmuz’da:
Başvuru Bugün Başlıyor
Antakya Belediyesi Yaz Okulları, 1 Temmuz’da faaliyete geçiyor. Bu arada yaz okulu başvuruları da bugün başlıyor. Başvurular, 28 Haziran Cuma akşamına kadar devam edecek. Antakya Belediyesi duyurusu şöyle:
“Antakya Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü bünyesinde gençlerimize yönelik yaz spor kursları açılıyor. Basketbol, futbol ve yüzme branşlarında açılacak kurslara 8-14 yaş aralığında gençlerimiz katılabilecekler. Kayıt dönemi itibari ile yoğun talep alan kurslarımızda kontenjanlarımız sınırlıdır.”

MEB açıklaması
LGS kapsamında öğrenci alacak okulların kontenjanları ile yüzdelik dilimleri açıklandı. MEB, tercihlerde rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayılarını da paylaştı.

THY’den çocuklara
Türk Hava Yolları, çocuk yolcular için yeni seyahat kiti hazırladı. “Bulut” ve “Kangal” olmak üzere iki farklı konseptte hazırladığı kitlerde göz bandı, kulaklık, çorap ve diş seti yer alıyor.

Astsubaylık başvuru sonuçları:
Ön Kayıtlar Bugün Başlıyor
Milli Savunma Bakanlığı, TSK Dış Kaynaktan Astsubay Adayı alımı kapsamında ön kayıtların bugün başlayacağını bildirdi. Ön kayıt işlemlerinin, 26-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleşeceğine dikkat çekilen duyuruda, “Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dış kaynaktan Muvazzaf Astsubay alımı seçim aşamaları tamamlanmıştır. Seçim aşamaları sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda başarılı olan tüm adaylar, başarı sıralamasına tabi tutularak sıralanmıştır. Başarı sıralaması, her bir adayın kayıt hakkı kazandığı anlamına gelmemekte, kontenjana girerek kayıt hakkı kazanan adaylara, ‘…Sınıfında başarı sıranız-6 kayıt hakkı kazandınız’ şeklinde ifade yazılarak, ilk grup olarak kayıt hakkı verilmiştir. Kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları, 26-28 Haziran tarihlerinde 08:30-16:30 saatleri arasında, yapılacak olup, kayıt hakkı kazanan adaylardan, 28 Haziran (dahil) tarihi saat 16.30’a kadar kayıt işlemi yaptırmayan adayların adaylıkları sonlandırılacak” denildi.

Sözleşmeli Öğretmen
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen alımına ilişkin tercih ve atama takvimi açıklandı. 20 bin sözleşmeli öğretmenin eğitim kurumu tercihleri 30 Temmuz-5 Ağustos’ta alınacak. Öğretmenlerin atama sonuçları 9 Ağustos’ta açıklanacak.

Kirlilik yok…
Oksijen de yok…
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinden geçen Asi Nehri’nde yaşanan balık ölümlerine, sudaki oksijen yetersizliğinin neden olduğu öğrenildi.

Dönüyorlar…
Ramazan Bayramı’nı geçirmek üzere ülkelerine giden Suriyelilerin Türkiye’ye dönüşleri sürüyor. Suriye’nin İdlib ve kırsalındaki yerleşim yerlerinden Cilvegözü Sınır Kapısı’na gelen Suriyeli aileler, işlemlerinin ardından Türkiye’ye giriş yapıyor.

Sporda şiddet
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, spor alanında bazı düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını bildirdi.

Engelsiz kentler
Türkiye ve AB’nin finanse ettiği “Türkiye’de Yolcu Taşınabilirliği Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi” kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın katılımıyla çalıştay düzenlenecek.

Başarı hikâyesi
Kilis Mehmet Uluğ Can Ortaokulu’nda eğitim gören Suriyeli Muhammet Halil, 1 Haziran’da yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan aldı.

23 kuruş zam
Motorinin litre fiyatına 23 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına 22 kuruş olarak yansıdı, kalan 1 kuruşluk artış ise vergiden karşılanacak.

Satışı durmalı!
Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı İlker Ayaz “Doktor kontrolünden sonra reçete ile satışı zorunlu olan kontak lenslerin online satışının durdurulması gerekiyor” dedi.

Hatay dahil 10 İl’de
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki yapılanmasına yönelik soruşturmada 9’u muvazzaf 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan şüphelilerden 9’unun muvazzaf, 1’inin ihraç edilmiş ve 3’ünün de emekli asker olduğu öğrenildi.

Başvurular başladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üniversitelileri iş hayatına hazırlamak için başlatılan Sosyal Çalışma Programlarına (SÇP) başvurunun dün başladığını bildirdi.

Sırada Hatay da var
Rock parçalarının senfonik yorumunu yapan Senforock Orkestrası’nın açık hava konserlerinin devam edeceğini belirten Şef Musa Göçmen; Mersin, Hatay, Denizli, İzmir, İstanbul, Marmaris ve Antalya’daki rockseverlerle bir araya geleceklerini kaydetti.

İŞKUR’dan program
Öğrencilere ilk kez sigortalı olma kapısı açacak İŞKUR Sosyal Çalışma Programı başvuruları başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlı-ğı’nın belirlediği alanlarda çalışacak gençlerin eline üç ayda 2 bin 500 lira geçecek.

Sıfır ÖTV devam etsin
Beyaz eşya satıcıları, 2018 Kasım ayında başlayan ve 30 Haziran’da sona erecek olan sıfır ÖTV uygula-masının uzatılmasını istiyor.

İndirime dikkat…
Bazı internet sitelerinin özel günleri bahane ederek indirim stratejisiyle müşteri çektiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Vatandaşlarımız bu tür indirim aldatmacalarına itibar etmemeli’ dedi.

Çay da zamlandı
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), artan yaş çay ürün, işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya zam yapma kararı aldı. ÇAYKUR Yönetim Kurulu kararı ile kuru çaya yüzde 15 zam yapıldı.

Konumlandırma neresi?
Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, “Türkiye S-400’le-rin alımı konusunda sağlam ve tavizsiz bir duruş sergili-or. S-400’lerin ilk teslimatları kısa bir süre içerisinde başlayacak” derken, sistemin hangi kente konuşlandırıla-cağı merak konusu. Hatay listede mi?

Kabinede revizyon
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine revizyonu ile ilgili olarak, “Böyle bir şey yapılması gerekiyorsa biz yaparız. Siparişle bu işler olmaz” dedi.

Metruk Binalar
Meclis gündeminde
AK Parti, metruk binaların gerekirse yıkılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yetki verilmesi gibi düzenlemeleri içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Özel güvenlikler
Müstakil yasa istiyor
Türk-İş’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları ve çalışma koşullarını belirleyecek müstakil bir yasa talep ettiklerini bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ