Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.06.2019
  • 1.215 kez okundu

Hatay’da 6 ASM’ye Doktor Ataması: Yarın
İlimizdeki Aile Sağlık Merkezlerindeki doktor açıklarının il içi kura ataması ile gidermeye yönelik uygulama kapsamında, bu hafta 75 ek yerleştirme yapılıyor. Yarınki kura çekimi sonunda, ilimizde çeşitli ilçelerdeki toplam 6 ASM’ye doktor ataması yapılıyor.
Kura çekimi, yarın saat 15.00’te Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleşecek.
Doktor açığı olan ASM’ler şunlar:
Antakya 3 Nolu ASM
Antakya 6 Nolu ASM
Antakya Tanışma ASM
Hassa-Söğüt ASM
Reyhanlı 1 Nolu 75.yıl ASM
Reyhanlı 2 Nolu Ganibahadırlı ASM

MKÜ’de önemli Panel yarın:
Yapay Zeka…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) yarın, ana konusu ‘Yapay Zeka’ olan bir Panel düzenleniyor. Panelist konuşmacı İbrahim Kuşçu’nun sunum yapacağı yarınki etkinlik, saat 14.00’te MKÜ Atatürk Konferans Salonu’nda. Panelin konusu, “Geleceğin zihinleri, Yapay Zeka’nın önemi, sınırları ve uygulamaları” olarak belirlendi.

Karlısu SBL yüzdelik dilimi açıkladı:
% 5,23 ile % 15.64 Arası…
Liselere Giriş Sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, lise adayı öğrencileri bu kez tercih merakı sardı. Öğrenciler, önce özel liselere tercihte bulunacaklar. 12 Temmuz sonrası ise resmi okul ön kayıtları başlıyor. Bu arada ilimiz orta dereceli okullarından Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi, ön kayıt yüzdelik dilimlerini % 5,23 ile % 15.64 şeklinde duyurdu. Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi yönetiminin, bu konuda, öğrenci ve velilerine yönelik duyurusu şöyle:
“Karlısu SBL 2018 en yüksek yüzdelik dilim, %5,23. En düşük yüzdelik dilim, %15,64. 2019 kontenjanı 120 kişi. Kız pansiyonunda boş yer sayısı, 5 kişi. Erkek pansiyonunda boş yer sayısı,14 kişi. Tercih yapacak öğrencilere, eğitimcilere ve velilere duyurulur.”

Defne’de Yaz Kursları
Defne Belediyesi’nce yaz okulu kursları devam ediyor. Bu konudaki duyuru şöyle:
“Defne Gençlik Kültür ve Sanat Evi Sosyal ve Akademik Kursları kapsamında Gitar, Bağlama Tiyatro, Drama, Resim, Satranç, Karikatür, Fen Bilgisi, İngilizce ve Matematik kurslarımıza kayıtlarımız başlamıştır. Ücretsiz kurslarımıza kayıt yaptırmak isteyenler, Defne Gençlik Kültür ve Sanat Evimizde (Harbiye Mahallesi Defne Belediyesi Karşısı) başvuru yapabilirler.”

Teklif TBMM’de
AK Parti’li Milletvekillerinin, Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Kent Konseyi Kongresi Yarın
Hatay Kent Konseyi Genel Kurulu, 28 Haziran Cuma günü yapılıyor.
Kent Konseyi Kongresi, yarın, Spor Kompleksi’nde saat 17.00’de yapılıyor.

Antakya’da yeni Yüzme Havuzu
Antakya’da özel kuruluş eliyle yeni bir yüzme havuzu yapımı tamamlandı. Edinilen bilgiye göre, OSİ adıyla açılan yüzme havuzu ve otel, Yeni Sanayi Sitesi civarında oluşturuldu.
Yüzme havuzunun, sabah 11.00 ile akşam 23.00 arası açık tutulacağı duyuruldu.

Sendika ziyareti
Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Dr. Hakan Kıran ve Hatay Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Nihat Tazeaslan’ı ziyaret etti, gündem ‘işçi hakları’ oldu.

Savaş çiftinden
Kahvaltılı toplantı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, bugün saat 10.00’da UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde, Hatay’da gastronominin gelişimini ve geleceğini konuşmak üzere kahvaltıda basın mensupları ile bir araya gelecek.

İmar Barışı’nı sevdik
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İmar Barışı başvuru süremiz 15 Haziran’da doldu. Bugüne kadar İmar Barışı’na 10 milyon 250 bin vatandaşımız başvurdu” dedi.

Terhis çalışması
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Askeralma Kanunu ardından, gençlerimizin terhis işlemlerinin bir an önce tamamlanması için gerekli çalışmalar yoğun şekilde devam etmekte” dedi.

Sağlık Bakanlığı Genelge yayınladı
Kişisel Sağlık Verileri Paylaşılmadan Korunacak…
Sağlık Bakanlığı’nın, kişisel sağlık verilerinin başkalarıyla paylaşılmaması ve korunması amacı güden uygulama metni, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla yayınlanan genelge şöyle:
“Vatandaşlarımızın kişisel sağlık verilerinin en güvenli şekilde kaydedilmesi, işlenmesi ve korunması için hazırladığımız yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, sağlık hizmeti sunumu için zorunlu olan durumlar dışında, hiç kimsenin sağlık verilerinin paylaşmaya zorlanmayacağını garanti altına aldık. Ayrıca sağlık tesislerini, tahlil ve tetkikler dahil olmak üzere, hastaya ait tüm verilerin mahremiyetini korumak için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlü kıldık.
Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, e– Nabız hesaplarındaki verilere, kullanıcının gizlilik tercihleri çerçevesinde erişim sağlanacak ve kişiler gizlilik tercihleri konusunda daha detaylı bilgilendirilecek. Mahremiyet düzeyi yüksek olan sağlık verilerinin erişimine kısıtlamalar getirilebilecek.
Ebeveynler, çocuklarının sağlık kayıtlarına her hangi bir onaya ihtiyaç duyulmaksızın erişebilecek. Boşanma halinde, velayet hakkı üzerinde bırakılmayan taraf da çocuğun sağlık verilerine ölçülü kısıtlarla erişebilecek.
Bakanlığımızda kullanılan sistemlerde yer alan veriler anonim hale getirilerek; sağlık sisteminde şeffaflığı ve hesap verilebilirliği temin etmek, sağlık hizmeti sunumuna ilişkin politika ve stratejilere yön vermek , sağlık alanında yapılacak bilimsel araştırmalara destek olmak ve sağlığa ilişkin ürün ve hizmetlerin geliştirilmesini sağlamak amaçlarıyla kullanılabilecek.
Vatandaşlarımızın kişisel sağlık verilerini en güvenli şekilde korumak adına her türlü önlemi alacağız; tüm sağlık kuruluşları ile veri alışverişini sber saldırılara karşı güvenli bir sanal ağ olan KamuNET ile sağlayacağız. Yeni yönetmeliğimizin hayırlı olmasını diliyorum.”

Yeni askerlik ‘tamam’
Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

FETÖ Operasyonu
Adana merkezli 17 ilde FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında 37 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Operasyonda gözaltına alınan şüpheliler adli tıp biriminde sağlık kontrolünden geçirildi.

İsmi siz seçin!
Türk Hava Yolları (THY), filosuna kattığı “Boeing 787-9 Dreamliner” tipi uçağının ismini belirlemek için Twitter’daki sosyal medya hesabından yolculara yönelik anket başlattı. Ankette uçak ismi seçenekleri, “Perge, Assos, Göbeklitepe, Zeugma” olarak belirlendi.

Meclis Toplantısı
TBMM Genel Kurulu, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün anlam ve öneminin belirtilmesi amacıyla 15 Temmuz Pazartesi günü toplanacak.

Ön kayıtlar başladı
Özel okullar, dün 17.00’de taban puanlarını ve kayıt esaslarını içeren kılavuzlarını web sitelerinde ilan ederken, 26 Haziran itibarıyla ön kayıtlar başlayacak. Serbest kayıt dönemi ise 10-11-12 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

MEB Paylaşımı
LGS kapsamında öğrenci alacak okulların kontenjanları ile yüzdelik dilimleri açıklandı. MEB, tercihlerde rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayılarını da paylaştı.

İSTE’de yeni bölümler
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, üniversitelerinde yeni 8 bölüm ve 2 programın açılacağını bildirdi.

Terhisin heyecanı
Askerlik süresini 6 aya indiren, askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanunun, yürürlüğe girmesi sonrası kışlalarda vatani görevini tamamlayan askerler tezkere saatini beklemeye başladı.

İdlib’de çatışmalar
Hatay’ın sınır komşusu İdlib’de çatışma ve saldırılar durmuyor. Türkiye ve Rusya’nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018’den beri gerçekleşen saldırılarda 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

OHAL sonrası…
OHAL’in kaldırılmasından bugüne kadar, Bakan onayıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 2049 personelin ihraç edildiği, 176 emekli askerin rütbelerinin ise geri alındığı bildirildi.

Süresi uzatıldı
Kısa çalışma ödeneğinin yeni bir uygunluk tespiti yapılması şartıyla 3 ay uzatılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yüzde 5,4 azaldı
TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde sinema seyircisi sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 5,4 azalarak 64 milyon 772 bin 380 kişi oldu.

ALO 191
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı olarak bilinen ALO 191’in, yılın beş ayında 200 bin çağrıya yanıt verdiğini bildirdi.

Bakanlık ayarı
Sağlık Bakanlığı, kalp hastalığı, obezite, diyabet riskini artırması nedeniyle trans yağ kullanımının tüm gıdalar için 100 gramda 2 gramın altına düşürülmesini istedi.

Üreticiye destek
Irak’ın alımı durdurmasının ardından zor günler geçiren yumurta üreticisine Toprak Mahsulleri Ofisi’nden destek geldi. Üreticilere, 90 gün vadeli, vade farksız mısır satışı yapılacak.

Yargı paketi
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargı reformuna ilişkin, “Yakın zamanda birinci yargı paketi ortak katılımla gündeme gelecektir diye düşünüyorum” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ