Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.07.2019
  • 1.797 kez okundu

Hatay BŞB; 108 Personel alımı yapıyor
Kadrolar Açıklandı
Hatay Büyükşehir Bele-diyesi, değişik branşlarda olmak üzere toplam 108 personel alımı yapıyor. Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülüp oybirliği ile kabul edilen teklife göre, alımı öngörülen personellerle ilgili kadro sayıları şöyle:
1 Adet Genel Sekreter Yardımcısı,
1 Adet Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı,
2 Adet Zabıta Şube Müdürü,
2 Adet İtfaiye Şube Müdürü
5 Adet Şube Müdürü,
5 Adet Zabıta Komiseri,
18 Adet Zabıta Memuru,
4 Adet İtfaiye Amiri,
5 Adet İtfaiye Çavuşu,
25 Adet İtfaiye Eri,
15 Adet V.H.K.İ,
13 Adet Tahsildar,
2 Adet Ekonomist,
1 Adet Grafiker,
2 Adet İstatistikçi,
1 Adet Teknisyen,
2 Adet Sosyal Çalışmacı,
3 Adet Gassal Kadrosu

Benzin, Mazota Zam!
Akaryakıt türlerinden benzin ile mazota dün yeniden zam geldi. Dün sabahtan itibaren pompalarda benzinin litresi15 kuruş, motorinin litre fiyatı ise 11 krş zamlı satıldı.

Sonuçlar açıklandı
TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı’ndaki ilk sonuçlara göre; Aralarında MIT, Stanford, Harvard, Oxford ve Yale gibi dünya sıralamalarının en üstünde bulunan üniversitelerden 98 Türk, 29 yabancı, toplamda 127 bilim insanı araştırmalarını Türkiye’ye taşıyor.

Odabaşı SYD Festival düzenledi
27 Temmuz’da
Semir Köse’nin başkanı olduğu Antakya Odabaşı Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Gelişim Derneği, Festival düzenleme kararı aldı. Odabaşı etkinliği festival, 27 Temmuz Cumartesi günü yapılıyor. Odabaşı Mahallesi Parkı’ndaki festival etkinlikleri içinde çocuk yarışmaları, halk oyunları gösterileri, yerel müzik dinletisi ile tiyatro sahnelemesi bulunuyor.

Prof. Dr. Atan,
bir dönem MKÜ’de Dekanlık yaptı
Geçtiğimiz hafta sonunda vefat eden Prof. Dr. Ahmet Atan’ın, bir dönem Hatay MKÜ’de görev aldığı, ayrıca Dekanlık yaptığı öğrenildi. Hatay MKÜ Rektörlüğü, yayınladığı mesajında, Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 2008-2010 yılları arası Dekan Vekilliği yapan Prof. Dr. Ahmet Atan’ın vefat ettiğini hatırlatarak, “Merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz” denildi.

1200 Güreşçi Hatay’a Geliyor
Hatay’ın anavatana katılışının 80. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’ndeki mersahta düzenlenecek olan şampiyonaya yaklaşık 30 şehirden 1200 sporcu katılacak.
Güreşçiler, er meydanına, 31 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde düzenlenecek dünya şampiyonasında yer almak için çıkacak. 21 Temmuz Pazar günü saat 15.00’te başlayacak olan Türkiye Şampiyonası’na ilginin yüksek olduğu bildirildi.

Kırıkhan’a, TSO binası
Kırıkhan’da Ticaret ve Sanayi Odası yapımı gündemde. Kırıkhan Ticaret Odası Başkanı Numan Bölükbaş, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni hizmet binası inşaatına önümüzdeki hafta başlanacağını bildirdi.

Festival Etkinlikleri
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın anavatana katılışının 80. yıldönümü münasebetiyle her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirdiği etkinlikler için kolları sıvadı. 23 Temmuz Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan program, 21 Temmuz Pazar günü saat 14.00’te HATMEK’te toplu sünnet şöleni ile başlayacak. Hemen ardından saat 15.00’te, HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi mersah alanında Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası Hataylılarla buluşacak.
22 Temmuz Pazartesi günü saat 18.00’de ise, Esentepe Futbol Sahası’nda, Erhan Aksay şöhretler ve kapanış maçı futbolseverlerle buluşacak. Saat 20.00’de Antakya Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilecek olan toplu nikâh töreninin hemen ardından, Hataylılar Daşralılar, Talat Ersoy ve Hamza Özer konserlerinde bir araya gelecek.
Hatay’ın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 23 Temmuz Salı günü saat 9.00’da, Antakya Anıt Alanı’nda çelenk sunma töreni ve ardından Şehitlik ziyareti gerçekleştirilecek. 18.00’de ise Antakya Atatürk Parkı’nda düzenlenecek olan ‘En İyi Künefe Atma Yarışması’nın ardından, 80 metrelik künefe Hataylı vatandaşlara ikram edilecek. Son olarak saat 20.00’de, Antakya Atatürk Parkı’nda; Burçin Kumru ve Sezai Dik Orkestrası ile Ümit Olgun ve Paryalar konserleriyle buluşacak olan Hataylılar, unutulmayacak bir festival yaşayacak.

MKÜ Yüzme Havuzu Kullanım Saatleri
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen kampüsündeki yüzme havuzuyla ilgili kullanım saatleri kamuoyuna duyuruldu.
Yapılan duyuruda, kullanım
saatleri şöyle belirtildi:
Havuz kullanım saatleri:
12.00-16.00:
Halk saati
16.30-18.00: Personel saati
18.00-21.00:
Halk saati

MKÜ- Resim iş’e 40 öğrenci alınacak
Ön kayıtlar 5-9 Ağustos’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’na 40 öğrenci alınacak.
2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında, Fakülte’nin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’na TYT-Ön Kayıt Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile öğrenci alınacağı duyurulurken, alınacak öğrencilere ait kontenjan, taban puan ve türü, ön kayıt tarihi, yetenek sınavı tarihleri ile başvuru için gerekli belgeler duyuruda yer aldı.
Duyuruya göre; Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’ne 40 öğrenci alınacak. Ön kayıt, 5-9 Ağustos’ta, Yetenek Sınavı 20-22 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Duyuruda ayrıca; “Desen Sınavı 20 Ağustos 2019 saat 10:00’da, Engelli Adaylar için Yetenek Sınavı saat 13:00’te, Desen Sınavı sonuçları ilanı 21 Ağustos’ta. Desen Sınavı’ndan 50 ve üzeri puan alan adaylar barajı geçer ve 2. aşama sınavına girebilir” bilgilendirmesine yer verilirken, sınav sonuçlarının 23 Ağustos günü ilan edileceği kaydedildi.
Kazanan adayların kesin kayıtları 26-28 Ağustos’ta yapılırken, yedek kayıt tarihleri de 2-3 Eylül olarak belirlendi.
Ön kayıtla ilgili lise mezunu olan adaylar için, 2019-YKS’den itibaren Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için, adayların TYT puanının en düşük 180 ve üzeri almış olmaları gerekiyor.

Eximbank desteği
İhracatçılar için
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Eximbank’ın 2019 yılı sonu itibarıyla ihracatçılara 48,4 milyar dolar finansman desteği vermesini hedefliyoruz. Bu rakamın da ihracatın yüzde 27’sinin finansmanını sağlayacağını öngörüyoruz” dedi.

Açık hava sineması…
Antakya’da da olur mu?
Şanlıurfa’da yaz aylarında hava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde seyretmesi nedeniyle gündüzleri dışarı çıkmamayı tercih eden vatandaşlar, akşamları parkta düzenlenen “Nostaljik Açık Hava Sinema Günleri” sayesinde stres atıyor.

AVM’lerin mesajı
BMD’nin anketine göre, markaların yüzde 87’si, kiralamada TL’ye geçişten memnuniyet duyarken, yüzde 98’i, AVM’lerde ortak alan giderlerinin şeffaf ve adil olmamasından şikayet ediyor.

FaceApp uyarısı
Uzmanlar, son günlerde yaygınlaşan “FaceApp” uygulamasının, kişisel verilerin gizliliği açısından (kredi kartı hırsızlığı gibi) güvenlik riskleri taşıyabileceği uyarısı yaptı.

Anlık denetim
Milli Eğitim Bakanlığı’nca başlatılan “e-Trafik” modülü ile Türkiye genelindeki tüm sürücü kurslarının direksiyon uygulama sınavları anlık takip edilip, denetleniyor.

Astım nedeni
İsviçre’de Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Cezmi Akdiş başkanlığında yapılan bilimsel araştırmayla, yıkama sonrası çamaşırlarda kalan deterjan artıklarının sağlıklı insanlarda astıma neden olduğu belirlendi.

Kısa vadeli borç
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs 2019 dönemine ilişkin kısa vadeli dış borç istatistikleri açıklandı. Buna göre; Kısa vadeli dış borç stoku, mayısta geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 3,3 artarak 120,4 milyar dolar oldu.

Yanan kısımlar:
Ticarileştirilemez!
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Yanan orman alanlarına aynı yıl içinde ağaçlandırma çalışması yapılarak bölgenin eski haline getirilmesi hedefleniyor. Söz konusu alanların hiçbirinin ticari amaç için kullanılması mümkün değildir” dedi.

MSB’de ‘sıfır atık’
Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi”, Milli Savunma Bakanlığı’nın Atık Yönetim Sistemine entegre edilerek, ülke genelindeki tüm askeri birliklerde de uygulanmaya başlandı.

Kabul edildi
Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Denizciler’in CHP’li Başkanı
Kocaman Vefat Etti
Büyükşehir statüsü öncesinde İskenderun Denizciler beldesinde CHP Belde Başkanlığı görevini yürüten emekli öğretmen Mehmet Kocaman vefat etti. CHP Hatay İl ve İskenderun İlçe Yönetim Kurullarında da görev alan emekli Öğretmen Mehmet Kocaman, Lüleburgaz Kepirtepe Köy Enstitüsü mezunuydu.
ANTAKYA, cenazesi dün Denizciler Mahallesi Çamlık Mezarlığında ikindi namazı sonrası defnedilen merhum Mehmet Kocaman’a Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MKÜ-konservatuvar’a
24 Öğrenci Alınacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Devlet Konservatuarı’na yeni öğretim yılı öncesi 24 öğrenci alınacak. Özel Yetenek Sınavı ile gerçekleşecek alımlarla ilgili yayınlanan kılavuza göre, Türk Müziği Ana Sanat Dalı Programı 2019-2020 Eğitim – Öğretim Yılı için Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alımına ilişkin kontenjanlar şöyle:
Türk Müziği Öğrenci Kontenjanı : 18
Engelli Öğrenci Kontenjanı : 12
Yabancı Uyruklu Öğrenci Kontenjanı : 4
Toplam : 24

Alerji Belirtileri
Doktora başvurulmalı…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, mevsim koşullarından etkilenen bazı kişilerde görülen alerjik durumların doktor kontrolü gerektirdiğini duyurdu. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü duyurusunda, doktor kontrolü gerektiren belirtiler ve öneriler şöyle sıralandı:
“Sık sık hapşırma, deri döküntüsü, gözlerde sulanma, kaşıntı, öksürük, hırıltılı nefes ve nefes darlığı alerji belirtisi olabilir. Kontrol altına alınmayan alerjiler, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tür şikayetleriniz bulunuyorsa mutlaka sağlık kuruluşuna gidin.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ