Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.07.2019
  • 875 kez okundu

Hatay’ın 80.yıl Gururu
Hatay’ın Anavatan’a katılışının 80. Yıldönümü, bugün ilimizde törenlerle kutlanıyor. Bugünkü ilk tören, 09.30’da Anıt’a çelenklerin sunumu ile başlayacak. Buradaki törende, Hatay Valiliği ve Garnizon Komutanlığı ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına çelenk sunumu yapılacak, ardından 10.00’da Şehitlik ziyaretinde bulunulacak. Bugünkü Kurtuluş Bayramı ve Festival etkinlikler arasında; saat 18.00’de Büyük Atatürk Parkı’nda Künefe Şöleni ile akşam 20.30’da, yine Atatürk Parkı’ndaki Burçin Kumru, Ümit Olgun ile Paryalar konseri bulunuyor.

Samandağ-Yeşilköy’de deprem
İlimiz Samandağ ilçesi Yeşilköy Mahallesi merkezli ol-mak üzere, önceki gün küçük ölçekte bir deprem meyda-na geldi. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, Pazar akşamı saat 22.10 sıralarında, Samandağ Yeşilköy merkezli, yerin 5 km derinliğinde 3,1 büyüklükte, can ya da mal kaybına yol açmayan bir deprem kaydedildi.

Tapu işlemi yaptırmak isteyenler
Harç yatırırken sıkıntı çekiyor
İlimizde Tapu Müdürlüklerine başvuran satıcı ile alıcılar için öngörülen harç yatırma işleminde, kurum önünde bankamatik olmaması, işlem yaptıranları sıkıntıya sokuyor. Gündüz Caddesi’ndeki tapu dairele-rinde işlem yapanların harç yatırmak için köprübaşı ya da Bankalar Caddesi’ne gitmek zorunda kaldıkları kaydedilerek, bunun hem zaman kaybı hem de yorgunluk olduğu belirtildi, ilgili kurumun girişimi ve izni ile bankalara yakın bölgede bankamatik kurmalarının sağlanması istendi.

80 Metrelik Künefe
Hatay’ın Kurtuluş Bayramı kutlamaları kapsamındaki festival etkinlikleri içinde, 80 Metre boyunda yapılacak olan Künefe Şöleni de yer alıyor. Halka dağıtılacak 80 metre boyundaki künefeye dair gerçekleşecek olan Şölen, bugün saat 18.00’de, Atatürk Parkı’nda yapılıyor.

Mazotta İndirim
Akaryakıt türlerinden motorinde indirim oldu. Motorinin litresi 13 kuruş düşürüldü. İndirimli satışlar bu sabah başlıyor.

LGS Tercihi
29 Temmuz-2 Ağustos
Liselere geçiş sınav sonuçları açıklandı. Dün belli olan liselere geçiş sınavına katılan adaylar, tercihlerini bu ayın sonunda, 29 Temmuz ile 2 Ağustos tarihleri arasında yapabilecekler. Sonuçlar ise 5 Ağustos’ta ilan edilecek.

Diskler boş!
Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre, Eskişehir’de, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin görüntülerin olduğu hard diskin 4 kez silindiği ve kayıp olduğu ortaya çıktı.

Müfredatı hazır
Bu yılki YKS kılavuzuna alınan ve “geleceğin meslekleri” arasında gösterilen “yapay zeka mühendisliği” programının açılacağı Hacettepe Üniversitesinde müfredat hazırlıkları tamamlandı.

Güzel’den 23 Temmuz Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Hatay’ın Anavatan’a kavuşmasının 80.Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Güzel’in mesajı şöyle:
“23 Temmuz 1939 yılında Anavatan’a katılan Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasının yanında, siyasi dehasının da eserlerinden biridir. Yaşamının son günlerinde, gece gündüz bu işe mesai harcayan Atatürk, uluslararası siyasi girişimlerle; kan dökülmeden, savaşsız, silahsız ve ince bir diplomasiyle Hatay’ın Anavatan Türkiye’ye katılmasını sağlamıştır. Hatay halkı, Ata’sına minnettardır. Ülkemizin ve ilimizin barışına, kardeşliğine, cumhuriyetimize ve demokra-simize yönelik tüm tehditlere karşı, halkımızın; etnik, dinsel veya siyasal yapısı ne olursa olsun, birlik ve beraberlik içinde olacağından şüphemiz yoktur. Hatay’ın Anavatan’a katılmasının 80. Yıldönümünde ilimizde ve ülkemizde birlik ve bütünlüğümüzün daim olmasını diliyorum.”

YKS Tercihleri bugün başlıyor
YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, tercihler 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. YKS adayları, bugünden itibaren tercihte bulunabilecekler.

5 kadından biri
Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, “Migrenin kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazladır. Her 5 kadından birinde migren görülürken, erkeklerde bu oran 10’da 1’dir” dedi.

Valilikler devrede
İstanbul Valiliği, 20 Ağustos’a kadar İstanbul’da kaydı olmayan Suriyeli göçmenlerin kayıtlarının bulundukları illere gitmelerini istedi. İstanbul’da, Hatay ve diğer illerden giden çok sayıda sığınmacı bulunuyor.

Yer altı barajı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, başlattıkları eylem planıyla beraber, birçok şehirde toplam 100 yer altı barajı inşa edeceklerini belirtti.

Anlaşma yok!
Kamu işçileri için toplu sözleşmelerde Temmuz ayı sonuna gelinmesine karşın bir anlaşma sağlanamadı. Önümüzdeki hafta da yeni bir teklif olmazsa Ağustos ayında ilk kez iki toplu sözleşme masası birden kurulacak ve hem işçilerle, hem de memurlarla zam pazarlığı yapılacak.

İdlib’de kanlı tablo
Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Hatay’ın sınır komşusu, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne 26 Nisan-12 Temmuz’da düzenlenen saldırılarda bugüne kadar 157’si çocuk, 111’i kadın 606 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Doluluk sağlandı
LGS kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçlarına göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri yüzde 100 dolarken, Anadolu İmam Hatip Liselerinin doluluk oranı yüzde 99,9 oldu.

MEB duyurusu
Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) “www.meb.gov.tr” internet adresinden duyuruldu.

Bakanlık belirleyecek
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, akut inmeli hastalara verilecek sağlık hizmetlerine ilişkin yönergeye göre, bu hastalığa müdahale edecek hekimleri Bakanlığın yetkilendireceğini bildirdi.

İnme nedeni!
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Saime Füsun Domaç, “Özellikle genç yetişkinlerde uykusuzluk hastalığı olanlarda inme riski yaklaşık 8 kat yüksek bulunmuştur. İleri yaşlarda risk daha düşüktür” dedi.

Önemli veri
25 Temmuz Perşembe: 14:00/TCMB 1 Hafta Vadeli Repo Faizi/25 Temmuz/Beklenti: % 22.00/Önceki: % 24.00

Özel Borç Fonları
Londra’dan geliyor
ÜNLÜ&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut L. Ünlü, Londra’daki özel borç fonlarını Türk şirketlerine kredi vermeye ikna etmeye çalıştıklarını belirterek, “Bu anlamda ilk işimizi imzaladık. 2 ay içerisinde sonuçlanacaktır. 150 milyon euroluk bir büyüklük olacak” dedi.

TOBB verileri
Bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı %31,27 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %36,83 kurulan kooperatif sayısı %55,47 oranında azaldı.​

Deriye dikkat
‘Kurban derileri deri sanayimizin yüzde 20’sini karşılıyor’ diyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “bilinçli kesim, serin bir yer olmak kaydıyla saklama koşulları, 2 saat içinde tuzlama yapılması gibi noktalar da kurbanın ve kurban derisinin ziyan olmamasını sağlayacaktır” dedi.

Ek sefer
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Kurban Bayramı dolayısıyla artan yolcu talebinin karşılanması için ilave YHT seferleriyle yolcu kapasitesi 2 bin 500 kişiye çıkarıldı” dedi.

Yapılandırılacak
Hem döviz hem ulusal para borçları hem de ekonomik daralma, şirketlerin borç krizini katmerleştirdi. Meclis’ten yeni geçen Torba Yasa’yla, 2. İstanbul Yaklaşımı’nın getirilmesi ve şirket borçlarının yeniden yapılandırılması hedefleniyor.

Kısa dönem borç
Kısa vadeli dış borç stoku, mayısta geçen yılın sonuna göre yüzde 3.3 artarak 120.4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ