Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

1353 Yaşında Ama… Ne turistik, ne ekonomik!

1353 Yaşında Ama… Ne turistik, ne ekonomik!
  • 22.10.2020
  • 314 kez okundu

Antalya Ticaret Borsası’nın sosyal sorumluluk projesi kapsamında Zeytinpark’ta toprakla buluşturulan 1200 yıllık bir zeytin ağacının meyveleri, açık arttırma usulüyle kilogramı 5 bin liradan satışa sunulurken, Payas külliyesindeki 1353 yaşındaki zeytin ağacının meyveleri her sene ‘hediye’ niyetine dağıtılıyor!

“Kimse, ‘yaşlandım, artık ihtiyarladım, bizden iş geçti’ deyip tembelliğine kılıf bulmasın. İşte Hatay, Payas’ta bir zeytin ağacı. Hala zeytin vermeye, yemyeşil açmaya, kuşlara yuva olmaya, mis gibi kokmaya devam ediyor.”
Bu ifadeler, Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi içinde yer alan ve Osmanlı geçmişini fısıldayan hikayenin de önemli bir parçası konumundaki, 1353 yaşındaki zeytin ağacına dair. Gelen ziyaretçilerden geriye kalan kelimeler keyif verse de, benzer örnekleri ile karşılaştırıldığında biriktirdiği sorular genelde cevapsız kalıyor.
-ÖRNEKLER-
Konuya ilişkin son örnek, Mersin’den. Mersin’in Mut ilçesi Haydar Mahallesi’nde bulunan ve 1300 yıllık geçmişiyle tarihe meydan okuyan tescilli anıt zeytinin hasadı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Hasat edilen ürünlerin bir kısmının açık artırma ile satılacağı, bir kısmının ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye edileceği ifade edildi.
Bu alandaki ilk örnek ise Antalya Ticaret Borsası’nın sosyal sorumluluk projesi kapsamında Zeytinpark’ta toprakla buluşturulan 1200 yıllık bir zeytin ağacı olmuştu. 1200 yaşındaki zeytin ağacının meyveleri, 2019 senesinde, açık artırma usulüyle ve kilogramı 5 bin liradan satışa sunulmuştu.
-ÖZETLE!-
Bu konuda merak edilen, Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin içinde yer alan anıt ağaçtan elde edilen meyvelerin neden ‘gastronomi’ kimliği ile birleştirilmediği ve üretilecek zeytinyağının özel bir şişeleme yolu ile satılmadığı!
Bir turizmcinin söyledikleri bu konuda oldukça net.
“Kolay yolu bulmuşuz! Marka yönetmek iş demek, emek demek, organizasyon demek. Gastronomi yönetimimiz de buna benziyor. Bu kimliği aldığından beri, bu kent uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yaptı mı? Cevap sizde kalsın! Zeytinin yol haritasında da aynı durum var. Benzer örnekleri izliyoruz. Elinizde 1300 yaşından daha yaşlı bir zeytin ağacı var ve emin olun bu bile bu ağaçtan elde edilecek bir ürünü dayanılmaz çekici yapmaya yeter. Üzerinde, ‘1350 yaşında bir zeytin ağacından elde edilmiştir’ yazan bir zeytinyağı şişesini hatıra niyetine bile saklarsınız. Tabi hikayesini de paylaşmayı unutmadan… Dedik ya, yaparlarsa!” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ