Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.07.2019
  • 1.069 kez okundu

Esnafın şikayeti
Faizlerin düşmesiyle beraber; vergi, SGK primi gibi kamu alacaklarına uygulanan gecikme faizi ve gecikme zamlarının da düşürülmesi gerektiğini belirten TESK Başkanı bendevi Palandöken, ‘Gecikme zammı oranının düşürülmesi esnaf ve sanatkarların borcunun bir nebze de olsa ödenebilir hale gelmesini sağlayacaktır’ dedi.

Memur Maaşları
Bayram öncesi mi?
Memur maaşları her ayın 15’inde hesaplarda oluyor. Ancak Kurban Bayramı 11-14 Ağustos arasında idrak edilecek.
Bu nedenle memurlar, Kurban Bayramı öncesi maaşların yatırılıp yatırılmayacağını sorgulatıyor.
Maaşların, 8-9 Ağustos tarihlerinde hesaplarda olması bekleniyor.

E-Devlet hizmeti
Tüm sağlık bilgilerini tek bir platformda toplayan ve 12 milyon kullanıcıya ulaşan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde, vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamalar devreye giriyor.

Sınır kalabalığı
Kurban Bayramı nedeniyle ülkelerine gitmek isteyen Suriyelilerin, Hatay’daki Cilvegözü ve Kilis’teki Öncüpınar sınır kapılarından geçişleri devam ediyor. Suriyelilerin ülkelerine gitmek için akın ettiği sınır kapılarında yaşanan geçişlerin on binleri bulması bekleniyor.

Rapor, Haziran’da
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu yılın 3’üncü Enflasyon Raporu’nu, 31 Temmuz’da Ankara’da açıklayacak.

Zorunlu olsun!
Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, yüzmenin anaokulundan itibaren zorunlu ders haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Çözüm: Aşılama
Halk arasında karaciğerin iltihabı olarak bilinen hepatitte, tedavi ve aşı uygulamaları ile 2030 yılında ölümlerin azaltılması hedefleniyor.

Çocuklar başvurabilir
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Medeni kanun gereği, 18 yaşından küçüklerin herhangi bir işlem yapmaları, dilekçe vermeleri velilerin iznine tabidir, ancak Kamu Denetçiliği Kurumu bunun istisnasıdır” dedi.

CHP Hatay Teşkilatı
Afyonkarahisar’da
CHP’li Belediye Başkanlarını bir araya getiren Afyonkarahisar buluşmasına katılan Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, “Çalıştayın başta Partimize, Başkanlarımıza ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Barış Bildirisi’ne
AYM kararı çıktı
Anayasa Mahkemesi (AYM), “barış bildirisi” olarak adlandırılan metne imza atan akademisyenlerin yaptığı bireysel başvuruda hak ihlali kararı verdi.

Yazılı medya
Türkiye’deki gazete ve dergilerin sayısı, 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 2,6 azaldı.
Geçen yıl 5 bin 962 gazete ve dergi yayımlanırken, bu yayınların yüzde 58,7’sini dergiler oluşturdu.

Kadınlar tepkili
Kadın örgütleri, 11. Kalkınma Planı’ndan “toplumsal cinsiyet eşitliği” kavramının ve kapsamının çıkartılmasına tepkili.

İdlib’de kaos
Suriye’de çatışmaların devam ettiği, Hatay’ın sınır noktasındaki Suriye kenti İdlib’de son bir ay içinde, 2018’in tamamındakinden fazla sayıda çocuk hayatını kaybetti. Geçtiğimiz nisan ayının sonunda şiddet olaylarının tekrar başlamasından bu yana İdlib’de, aralarında 90 çocuğun olduğu en az 400 kişi öldü; 440 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Uluslararası çocukları koruma örgütü Save the Children (Çocukları Koruyun) ve onun ortak kuruluşu Hurras Network’ün hazırladığı rapora göre, 24 Haziran’dan beri, son dört haftada ise en az 33 çocuk öldü. 2018’in tamamında bu sayı 31 olmuştu.

Güney sınırına
Fransız bataryası
Rusya’dan satın aldığı S-400’ler nedeniyle Batılı müttefikleri ile ilişkilerinde sancılı bir süreçten geçen Türkiye, güney sınırına Fransız füze bataryası konuşlandıracak. Yer tespiti çalışmaları sürüyor.

Ağustos’ta Hatay’da
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliğinde düzenlenen “Uyum- Biz Bize Sohbetler” etkinliğinin üçüncüsü Kilis’te gerçekleştirildi.

Suriye sınırına
Komando sevkiyatı
Türkiye’deki farklı birliklerden gönderilen komandoları taşıyan zırhlı araçlardan oluşan konvoyların bu defa ki adresi, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi oldu. Hatay üzerinden de ilerleyen konvoyların ana noktası, Suriye sınırı.

Yurtdışı borçlanmasında
Son 5 Gün…
Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olmak isteyenler için 5 gün kaldı. SGK uzmanlarına göre, yurtdışı borçlanmasını indirimli ödemek isteyenlerin, 31.07.2019 Çarşamba gününe kadar SGK’ya müracaat etmeleri gerekiyor.
Bu konudaki açıklama şöyle:
“Aksi takdirde, yurtdışı borçlanmasını %40 zamlı ödemek zorunda kalacaklar. Yurtdışı borçlanması için 31.07.2019 tarihine kadar SGK’ya müracaat ederek, günlük 27,29-TL’den ödeyebilirler. 01.08.2019 tarihi ve sonrasında günlük maliyet 38,38 TL’ye çıkmaktadır. Özellikle Hatay ilimizde yurtdışında çalışan kişi sayısının yüksek olması nedeniyle, yurtdışı borçlanması yaparak emekli olmak isteyen kişiler için %40 civarında zam, ciddi bir maliyet artışına neden olacaktır.”

Kurban ikramiyesi
Hükümet, 12.5 milyon emeklinin Kurban Bayramı ikramiyesini 5-9 Ağustos arasında yatıracak. Bu tarihe kadar emekli olanlar da ikramiye alabilecek.

Son gün 13 Ağustos
Yeni Yönetmelik kapsamında, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişilerin, 13 Ağustos 2019 tarihine kadar ‘yetki belgelerini’ almaları gerekiyor.

YÖK düzenlemesi
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, özel yetenek sınavlarına girecek engelli öğrenciler için engel durumlarına göre sınav ortamları oluşturulmasına yönelik tavsiye kararını üniversitelerle paylaştıklarını bildirdi.

Et alım fiyatı
Et ve Süt Kurumu’nca (ESK) büyükbaş karkas et alım fiyatlarında kilogram başına 2 liralık artışa gidildi. ESK’nin kararında, hem maliyetlerdeki gelişmeleri hem de üreticinin talebini dikkate aldığı bildirildi.

Yargı Reformu
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ekim ayında TBMM’de görüşülecek Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ilk paketinin kapsamının genişletileceğini söyledi.

Loto Devretti
Süper Loto oyununun 614’üncü hafta çekilişinde 6 bilen çıkmayınca, 16 milyon 624 bin 727 lira devretti. Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; 5 bilen 65 kişi 12 bin 938’er lira, 4 bilen 4 bin 613 kişi 198’er lira, 3 bilen 98 bin 900 kişi 15 lira 55’er kuruş ikramiye kazandı. Çekilişte toplam 3 milyon 293 bin 213 lira ikramiye dağıtıldı. Hasılattan, KDV olarak 2 milyon 320 bin 60 lira, şans oyunları vergisi olarak da 1 milyon 297 bin 562 lira kamuya aktarıldı

Emekliye Bayram İkramiyesi
5-9 Ağustos’ta
Emekli ikramiyeleri, 5-9 Ağustos tarihleri arasında, Kurban Bayramı öncesi hesaplarda olacak. Kurban Bayramı için emekli ve hak sahiplerine yaklaşık 12 milyar lira bayram ikramiyesi ödenecek. Ödemelere ilişkin kesin tarih Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak. Bu yıl, yaklaşık 12.5 milyon kişi ikinci bayram ikramiyesi alacak.

Aylık ortalama
Tüketim harcaması
TÜİK verilerine göre, hane halkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan eşdeğer fert başına aylık ortalama tüketim harcaması, 2017 yılında 1 854 TL iken, 2018 yılında 2 181 TL olarak tahmin edildi.

‘Kalkınma’ Desteği
11. Kalkınma Planı’na göre, yenilikçi kooperatifçilik desteklenecek, kooperatif destek sistemi hayata geçirilecek.

Mükellefe SMS ile
Yükümlülük uyarısı
Yeni işe başlama ve işi bırakma gibi süreçler ile yeni mükellef olanlara, vergisel yükümlülükleri ve kayıt dışı istihdamın dezavantajları konusunda, cep telefonu ve e-posta yoluyla bilgilendirme yapılacak.

Konuta ve kiraya
Türkiye genelinde geçen yıl hane halklarının tüketim amaçlı harcamalarının en büyük kısmını yüzde 23,7 ile konut ve kira harcamaları oluşturdu.

Rezerv arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) resmi rezerv varlıkları, Haziran’da, bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 artarak 96,3 milyar dolara ulaştı.

Bayram geliyor
Trafiğe dikkat!
Kurban Bayramı’nın yaz tatiline denk gelmesiyle birlikte yola çıkacak vatandaşların trafikte çok dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Yola çıkmadan önce aracın tüm bakım ve kontrolleri yapılarak trafiğe uygunluğu test edilmeli’ dedi.

Sevkiyat hızlandı
Türkiye’nin küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığı açısından 4’üncü ili olan Ağrı’da, Kurban Bayramı öncesi Batı illerine kurbanlık hayvan sevkiyatı yoğunlaştı.

Adaylara hatırlatma
KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne katılacak adaylar, sabah oturumu için saat 10.00’dan, öğleden sonra oturumu için de saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

‘3D’ Eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı, özel yetenekli öğrencilere hizmet veren BİLSEM öğretmenlerinin, geleceğin mesleği olarak tanımlanan “3D” yazılımları konusunda uluslararası eğitimlere alınmasını sağlayacak projeyi hayata geçiriyor.

Kaç gün tatil?
Kurban Bayramı tatiline sayılı günler kalsa da, tatilin kaç gün olacağı netleşmedi. 10 Ağustos’ta başlayacak bayram tatili,14 Ağustos Çarşamba bitiyor. Perşembe ve cuma günleri ise henüz tatil süresine dahil edilmedi.

Bankalara çağrı
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının hem bankaların fonlama maliyetini hem de mevduat faizlerini düşüreceğini belirterek, “Şimdi sıra bankalarda” dedi.

Gündem, ekonomi!
Kahramanmaraş Temsan Makine Mümessillik A.Ş. Genel Müdürü Cem Erdoğrul ve İTSO Yönetim Kurulu üyeleri, Şampiyon Filtre Yönetimi ile bir araya geldi. Buluşmanın gündemi, bölge ve ekonomi oldu.

Hatayspor formaları hazır
Hatayspor, yeni sezonda giyilecek takım formasını hazırladı. Yeni formalar, Türkiye Futbol Federasyonu’na da bildirildi. Yeni Hatayspor formalarının, önümüzdeki günlerde Hatay Store’da satışına başlanacağı duyuruldu.

SPOR TOTO 1.LİGİ TRANSFER HABERLERİ
-Emrullah Şalk, Adana Demirspor’da!
-Uğur Aslan Kuru, Akhisarspor’da!
-Utku Şen, Adanaspor’da!
-Manisa Büyükşehir Belediyespor, Giresunspor’un 1989 doğumlu gurbetçi orta saha oyuncusu Volkan Okumak’la 2 yıllık sözleşme imzaladı.
-Menemenspor, son olarak İsviçre ekibi St. Gallen’de kiralık olarak oynayan Interli oyuncu Bakayoko’yu İzmir’e davet etti.

Olumsuz etkilenen takımların başında HATAYSPOR var…
Kulüpler, Beınt Sport Hakkını İstiyor!
Hatayspor’un mücadele ettiği Spor Toto 1. Lig’in Kulüpler Birliği Başkan Vekili Ecmel Faik Sarıalioğlu, TFF 1. Lig kulüpleri olarak, BEINT Sports’tan birikmiş gelirlerini talep ettiklerini söyledi. Sarıalioğlu, yaptığı açıklamada, 1. Lig Futbol Kulüpler Birliği olarak yaptıkları toplantıya katılan tüm kulüp başkanlarına teşekkür ettikten sonra, Kulüplerin maddi durumlarının herkesçe bilindiğini kaydetti ve şu mesajı verdi:
“1. Lig Futbol Kulüpler Birliği olarak, toplantımıza iştirak eden tüm kulüp başkanlarımıza ve yöneticilerine teşekkür ederiz. Kulüplerimizin maddi durumları bellidir. BEINT Sports’tan, 2019-2020 sezonu yayın hakları ile ilgili ödeme yükümlülüklerini yerine getirerek, Türkiye Futbol Federasyonu ile arasındaki sözleşmeye uymasını ve birikmiş olan gelirlerimizi talep ediyoruz.”
Bu arada BEINT Sport TV’den alacağını alamayanlar arasında yer alan Hatayspor’un, bu olumsuzluktan en çok etkilenen kulüplerden biri olduğu öğrenildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ