Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.08.2019
  • 703 kez okundu

Reyhanlı’da görevli Uz.Onb. kazada öldü
Reyhanlı ilçesinde görevli Uzman Onbaşı Süleyman Sırakaya, yeni görev yeri Şanlıurfa’ya gittiği sırada, kontrolünden çıkan otomobilinin takla atması sonucu hayatını kaybetti. Gaziantep-Şanlıurfa yolundaki kazada, 06.LHN.95 plakalı araçtaki Ali Çamsarı adlı kişi ağır yaralandı. Kazada ağır yaralanan Ali Çamsarı’nın tedavisi sürerken, hayati tehlikesinin bulunduğu ifade edildi. Ölen Uzm. Onb. Sırakaya’nın cenazesi ise Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından memleketi Ankara’ya gönderilmek üzere ailesine teslim edildi.

Hakim Tatlı, Başkan Vekili…
Hatay Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı’na, halen 3.Asliye Hukuk Hakimi Alpaslan Tatlı vekalet ediyor. Hatay Adalet Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten asıl Başkan, Hatay Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Turan Oral’ın ise adli tatil dolayısıyla izinde olduğu öğrenildi.

Doğalgaz’a % 15 Zam!
BOTAŞ, doğalgaza % 15 zam yaptı. BOTAŞ açıklamasında, doğalgaz satış fiyatlarında, konutta yüzde 14,97 ve sanayide yüzde 13,73 oranında zam yapıldığı duyuruldu. Yeni fiyatlar, 1 Ağustos 2019 tarihi (dün) itibariyle devreye girdi.

Ağ yırtığı ile 5 ton balık
Denize karıştı…
Arsuz’daki bir balık üretim çiftliğindeki ağlarda oluşan yırtık nedeniyle, yaklaşık 5 ton balık denize karıştı.
İlçedeki bir balık üretim tesisinin kullandığı ağlarda yıpranma kaynaklı bir yırtık oluştu. Gittikçe açılan ağlardan yaklaşık 5 ton levrek İskenderun Körfezi’ne karıştı. Durumdan yararlanmak isteyenler, olta ve ağlarıyla balık tutmaya çalıştı.

Suudi’de 85 Hataylı TIR Şoförü yardım bekliyor
Gümrük Girişleri Olmadı
Ortadoğu’ya mal götüren Hataylı 85 tır şoförü, geçiş izni alamadıkları Suudi Arabistan gümrüğündeki engelin kaldırılması için Türk Dışişleri yetkilerinden yardım bekliyor.
12 gündür Suudi Arabistan gümrüğünde bekleyen tır şoförleri, Hükümetten yardım istiyor.
Suudi Arabistan gümrüğünde gizli bir ambargonun olduğunu, Mısır, Ürdün ve diğer ülke şoförlerine beklemeksizin geçiş izni verildiğini, Türk şoförlerine ise sıra bile verilmediğini belirten şoförler, beklemenin, kendilerine ve taşıdıkları ürüne zarar verdiğini, ilaç ve gıda temini konusunda zor durumda kaldıklarını söylediler.
Gümrükte bekletilen Türk TIR şoförlerinin büyük bölümünün Hataylı olduğunu da belirten şoförler, Suudi görevlilerin hiçbir açıklamada bulunmadıklarını da ifade ediyor.
Mahsur kalan şoförlerin çoğunun Reyhanlı, Samandağ, Altınözü ve Antakya ilçelerinden oldukları öğrenildi.

Faizler düşürüldü
Ziraat Bankası, dünden geçerli olmak üzere konut, tüketici ve kurumsal kredi faiz oranlarını düşürdü. VakıfBank da bugünden itibaren geçerli olmak üzere, tüketici ve konut kredisi faiz oranlarını düşürdü.

Kayıp: 433 sivil
Suriye İnsan Hakları Ağı, geçen ay; 119’u çocuk, 64’ü kadın, toplam 433 sivilin çatışan gruplarca öldürüldüğünü açıkladı.

4’ü yerli yapım
Yılın ilk 7 ayında sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği ilk 10 filmden dördü yerli yapım oldu.
Bu filmler; Organize İşler ‘Sazan Sarmalı’, Can Dostlar, Bizim İçin Şampiyon ve Çiçero oldu.

CHP’den kanun teklifi
Belediye Başkanları için
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yerel yöneticilerin birinci derece yakınlarının belediye, iştirak ve şirketlerde görevlendirilememesi konusunda kanun teklifi hazırladıklarını ve Meclis Başkanlığına sunacaklarını bildirdi.

250 Bin Polis alımı
Polis Meslek Yüksekokullarına (PMYO) 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi için 250’si kadın olmak üzere 2 bin 500 öğrenci alınacak. Adaylar, ön başvurularını, 5-19 Ağustos tarihleri arasında “http://www.pa.edu.tr” adresinden e-devlet şifresi ile kullanarak yapabilecek.

Kedi, yakalandı!
İskenderun’da, boynun-daki cam kavanozu çıkartmaya çalışan mahalleliyi 10 gündür peşinden koşturan kedi, şehir dışından çağrılan ve daha önce bakımını üstlendiği kadın tarafından yakalandı.

Doğalgaza zam!
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) doğal gaz fiyatlarına yüzde 13,73 ila yüzde 14,97 oranında zam yapıldığı bildirildi.

Ağaçlandırma
Gelir Getirici Tür Ağaçlandırma Projesi kapsamında Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde çalışmalar yürüten İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Amanos Dağları’na 70 bin fıstık çamı dikilecek” bilgisini verdi.

Mobilya sektörü
Masaya yatırıldı
Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Ağaç-İş Sendikası tarafından, Ankara’da bir otelde, “Mobilya Sektöründeki Sorunlar ve Çözüm Yolları” paneli yapıldı, sorunlar ve çözümler tartışıldı.

Yabancı nüfusu
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2018 yılı sonuçlarına göre, 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu nüfus 1 milyon 211 bin 34 kişi oldu. Türkiye nüfusunun %1,5’ini oluşturan yabancı uyruklu nüfusun %49,7’sini erkekler, %50,3’ünü ise kadınlar oluşturdu.

CHP kanun teklifi
TBMM’ye sunuldu
CHP, “belediye başkanlarına yönetim kurullarında aldıkları görevler nedeniyle herhangi bir ödeme yapılmaması ve akrabalarının belediye şirketleri ile istisnai memuriyet kadrolarına atanamamasını” öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

HATSU’dan kışladaki arızaya müdahale …
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), eski yapıların kullandığı içme suyu şebekelerinin paslanarak ve deforme olmasıyla arızaya neden olduğunu, bunu önlemek için yenileme yapıldığını duyurdu.
Özellikle resmi alanlar, toplu konutlarda ve bloklar halinde bulunan sitelerde oluşan bu tarz sıkıntıların önüne geçebilmek amacıyla projeler geliştirildiğini aktaran Genel Müdürlük, bu kapsamda İskenderun ilçesine bağlı Denizciler Mahallesi’nde bulunan 39. Mekanize Piyade Tugayı, Şehit Teğmen Ahmet Tor Kışlası’nın sürekli arıza veren içme suyu hattını yeniledi.

Yapılandırma umudu
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Vergi borcuna yapılandırma getirilebilir’ açıklamasının esnafı umutlandırdığını belirten TESK Genel Başka-nı Bendevi Palandöken, ‘Bir borç yapılandırmasına acil ihtiyaç var’ dedi.

İYİ Parti’den
Kurultay açıklaması
İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Cihan Paçacı, “Seçimli kurultayı-mızda delegelerimiz, Genel İdare Kurulu üyelerini çarşaf liste yöntemiyle seçecek” dedi.

Sektörde daralma
İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Temmuz’da 46.7’ye gerileyerek, sektörde daralmanın 16. ayda da devam ettiğini gösterdi. Üretimdeki daralma güç kaybederken, ihracat siparişleri yatay seyretti, fiyat artışları ise yavaşladı.

Zam pazarlığı
3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nin görüşmeleri başladı.

Yılmaz: İşten çıkarma olmayacak …
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, bir tv. programında yaptığı açıklamada, ihtiyaç fazlası personelleri kurumlar arası geçiş ile azaltacaklarını bildirdi.
Başkan Yılmaz Antakya Belediyesi kadrosunda yer alan fazla personellerin işten çıkarılmasının söz konusu olmadığını, ancak İçişleri Bakanlığınca daha önce de uygulanan kurumlar arası geçiş ile yer değiştirme sağlanarak bu fazlalığın azaltılmasını sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Saraycık Mahallesine 13:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Atatürk Sokağa 07:30-12:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Bakras Çatak Sokak, Benlidere ve Kömürçukuru Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Çay ve Dervişpaşa Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi İsmet İnönü Mahallesi Çamlık Sitesi Sokağa 05:00-07:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Fatih Sultan Mehmet, Güzelçay, Bekbele, Denizciler, Kaledibi, Çınarlı, Akarca, Bitişik, Akçay, Kavaklıoluk ve Orhangazi Mahallesine 01:00-5:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Akarca ve Kavaklıoluk Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Mimarsinan Mahallesine 09:00-13:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Çağlalık Mahallesi, Çağlalık Sokaklarına 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Avcılar Mahallesine 13:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yaylıca Mahallesine 08:30-12:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesine 07:30-15:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Atatürk, Cemal Gürsel, Cumhuriyet, Çiğdede, Deniz, Kurtderesi, General Şükrü Kanadlı, Yeni, Yeşilada, Koyunoğlu, Kuşalanı, Mağaracık, Sutaşı, Tekebaşı, Değirmenbaşı, Tomruksuyu, Uzunbağ, Çöğürlü, Gözene, Kapısuyu, Meydan,
Vakıflı,
Yeşilyazı ve Büyükoba Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Zam şampiyonları
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Temmuz ayında fiyatı en fazla artan ürün markette yüzde 14,07 ile Antep fıstığı, üreticide yüzde 107,81 ile domates, fiyatı en fazla düşen ürün ise markette yüzde 36,80 patlıcan oldu” dedi.

Sınırdışı açıklaması!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü: “Sınır dışı edildiği ülkede hayati tehlikesi olan, insanlık dışı muamele ve işkenceye maruz kalabileceği değerlen-dirilen hiçbir yabancıyı geri göndermedik, göndermeyiz.”

% 100 garantili Otogaz dönemi
Petrol Ofisi, Türkiye’de bir ilk olarak devreye aldığı Yakıt Emniyet Sistemi ile tüketicilerine yüzde 100 garantili LPG satışı sunacak.

Sığınmacı açıklaması
Son günlerin tartışma merkezindeki İstanbul Valiliği, 12 bin 474 yabancı uyruklu düzensiz göçmenin geri gönderme merkezlerine, kaydı bulunmayan 2 bin 630 Suriyelinin de geçici barınma merkezlerine sevk edildiğini bildirdi.

Kitap baskısında
Rekoru geliştirdik
Türkiye’nin Temmuz ayı kitap üretim sayısı, aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırdı. Yayıncıların Temmuz ayı için bandrol talebi, bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 62’lik bir artış göstererek 55 milyon 121 bin 271 adet olarak gerçekleşti.

Her eve bir kurban
bir Kur’an hediyesi
Türkiye Diyanet Vakfı’nca yapılan “1 Kurban 1 Kur’an” Bağış Projesi kapsamında, vekaletle kurban bağışında bulunacak vatandaşlar, ihtiyaç sahiplerine Kur’an-ı Kerim de hediye edebilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ