Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.08.2019
  • 961 kez okundu

Bir ‘tık’ uzaklıkta
Sağlık Bakanı Fahreddin Koca, “Vatandaşlarımız ‘www.kaplica.saglik.gov.tr’ adresinden ülke genelindeki tüm kaplıcaları öğrenebilir ve gidecekleri kaplıcaları seçebilir” dedi.

29 İl’de Operasyon
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce (EGM), 7-9 Ağustos tarihlerinde sokak satıcılarına yönelik 29 ilde yapılan operasyonlarda 18 kilo 204 gram uyuşturucu madde ile 772 uyuşturucu hap ele geçirildiği bildirildi.

‘Emsal’ karar
Konya’da satın aldığı lüks otomobilinde 5 parça boya olduğu anlaşılan vatandaşın yaklaşık 5 yıllık hukuk mücadelesinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, aracın iadesi karşılığında, 171 bin liranın tüketiciye geri verilmesini karara bağladı.

Turist rehberlerinin
Yeşil pasaport talebi
Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Tural, uzun yıllar mesleğe emek veren rehberlere yeşil pasaport imkanı sağlanmasını istedi.

Nüfusa oranla
“Konut Satışı”
Türkiye genelinde nüfusa oranla en yüksek konut satışında başı, binde 16 ile Yalova çekerken, onu binde 11 ile Antalya, bizde 10 ile Tekirdağ, Bolu ve Aydın takip ediyor. Hatay, binde 6’da kaldı.

İthalat azaldı
Canlı hayvan ithalatı, bu yılın ilk 6 ayında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 63 gerilerken, ihracatı yüzde 32 arttı.

Noterler birleşti!
Türkiye’deki tüm noterler dijital olarak birbirine bağlanacak. Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, herhangi bir noterde yapılan düzenleme, aynı anda başka yerdeki noterden alınabilecek.

Hacı kalabalığı
Bu yıl kutsal topraklara Türkiye’den gelen 80 bin civarındaki hacı adayı dahil, yaklaşık 3 milyon Müslüman hacı oldu.

Denize bırakıldı
İskenderun Körfezi’nde çuvala takılı bulunan caretta caretta yavrusu, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kurtarılarak tekrar denize bırakıldı.

Körfezde yunuslar teknelerle yarıştı
İskenderun Körfezi’nde yunusların teknelerle yarışı cep telefonu kameralarıyla kaydedildi. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Araştırma Gemisi’nin çevresinde toplanan yunuslar, körfezdeki gemi ve teknelerle yarışmaya başladı.
Bir süre gemi ve tekneleri geçmek için mücadele eden yunuslar, daha sonra bölgeden ayrıldı. Balıkçılar, bu anları cep telefonları kameralarıyla kaydetti.

Savaş: Arıtma tesisinin yerini Defneliler belirleyecek
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı konuşmada, arıtma tesisinin Turunçlu’ya mı yoksa Büyükçat’a mı yapılacağı konunda kararı Defne halkının vereceğini söyledi.
Konuşmasında Asi Nehri’nin son durumu ile ilgili açıklamalarda da bulunan Başkan Savaş, “Eskiden yaz mevsiminde Asi Nehri’ne bakamazdık. Şimdi geldiğimiz noktada tertemiz bir Asi görüyoruz. Güzel kokulu, içerisinde balık avlanabilen ve tekne ile gezilebilen bir Asi Nehri yaparak hedefimize kavuştuk. Bir projemiz daha var. Defne bölgesine yeni yapacağımız arıtma tesisi. Bu tesisi Turunçlu’ya mı yoksa Büyükçat’a mı yapalım? Buna Defne halkı karar verecek. Amacımız Antakya’dan Aşağıokçular’a kadar temiz ve güzel bir Asi Nehri yapmak. İnsanlarımız hem fikir olduğu zaman verdiğim sözü tutan bir insanım. Geçtiğimiz hafta muhtarlarımız ile buluştuk ve bir karar vermelerini rica ettim. Teknik ile insan algısını birleştirmek lazım. Yılardır bu kokuyu çeken vatandaşların tercihi çok önemli. Mevcut arıtma tesisinde teknik olarak yapabileceklerimizi yaptık. Ben asla görevden kaçmıyorum. 8 tane arıtma tesisi yaptık, 9’uncu bitmek üzere bu yapacağımız da 10’uncu olacak. Halkımız kararını versin. Defne halkı çok dikkatli karar vermek zorunda” dedi.

Satılmayan kurbanlıklar
Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’nce, Kurban Bayramı dolayısıyla pazarlara getirilen, ancak yetiştiricilerin elinde kalan kurbanlıkların Kurum tarafın-dan satın alınacağı bildirildi.

Öğrencilere uyarı
TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal: “Öğrenciler, özel yurt ile sözleşme imzalamadan önce, yurdun kendisine vereceği hizmetlerin tamamını ayrıntılı olarak sözleşmeye yazdırmalı, sözleşmeyi çok iyi okuyarak imzalamalı.”

Kamu işçisine
Yüzde 8+4 zam
2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’ne göre, ücreti 3 bin 500 TL’nin altındaki işçiye 150 TL iyileştirme, tüm işçilere bu yıl için yüzde 8+4, 2020 için yüzde 3+3 ve enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Şimdiden, 2020!
Turizmde parlak bir dönem yaşayan ve yeni bir rekora imza atmaya hazırlanan Türkiye’de, 2020 yılı için rezervasyonlar başladı.

Yargıtay kararı
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, ücretli yıllık izin talebi kabul edilmemesine rağmen işe başlamayan çalışanın iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiğine hükmetti.

51 ülkede kesim
Kurban bereketini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak isteyen hayırseverler, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kızılay’ın “Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası”na yoğun ilgi gösterdi. Kızılay, 51 ülkede kurban kesimi gerçekleştirdi.

Üreticisini sevindirdi
İklim özellikleri ve verimli topraklarıyla yılda birden fazla ürünün yetiştirildiği Hatay’da geçen yıla göre ekim alanı ve rekoltesi yaklaşık yüzde 20 artan salçalık kırmızı biber, verim ve fiyatıyla üreticilerini sevindirdi.

3 Milyon TL Hibe
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “IPARD-II 5. Çağrı sonuçları açıklanmaya başladı. İlk etapta, hayvancılık ve işleme-pazarlama sektörlerinde değerlendirmeleri tamamlanan 79 proje onaylandı ve hibe sözleşmelerinin imzalanma süreci başladı” dedi.

Ek süre tanındı
İkinci el taşıt satışı yapan işletmelerin, işyerlerinin en az 100 metrekare olması ve konut altında bulunmaması gibi şartları içeren düzenlemeye uyum süresi yılsonuna kadar uzatıldı.

E-Ticaret uyarısı
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, internet üzerinden ihtiyaçlarını gidermek isteyenleri güvenilir firmaların web sitelerinden alışveriş yapması konusunda uyardı.

Üreticiye destek
Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısında kabul edilen eylem planı çerçevesinde balık çiftliklerinin yer seçimi ve yatırım sürecinde yaşanan sorunlara çözüm getirilecek, balık üretim havuzlarında kullanılan elektrik, tarımsal sulama tarifesi kapsamında fiyatlandırılacak.

Mısır alım fiyatı
Geçen yıl ton başına 950 lira olan mısır fiyatı, 2019 yılında yüzde 21 artırılarak, ton başına 1150 lira olarak belirlendi.

MEB’den adım
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “11 ve 12. sınıf öğrenciler için kişiye özel çalışma programı oluşturan ve eksiklerini belirleyerek onlara tavsiyede bulunan ‘akıllı öneri’ özellikli bir sistem geliştiriyoruz” dedi.

YÖK görüş istedi
YÖK, üniversitelere, “yükseköğretimde araştırma faaliyetlerini artırabilmek ve geliştirebilmek için başlatılan sürece ne şekilde katkıda bulunabileceklerine” dair bir yazı gönderdi.

Hamilelere uyarı
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, “Anne adaylarının, gebelik süresince tuz ve şekerden olabildiğince uzak durması gerekir. Ödemden kaçınmak için yine ayakları yüksekte tutmakta yarar var” dedi.

Akaryakıt uyarısı
Vatandaşları, akaryakıt alırken dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Üç kuruş daha ucuza akaryakıt almak için hem kendi canınızı hem de trafikteki diğer vatandaşların canını riske atmayın, bildiğiniz ve güvendiğiniz istasyonları tercih edin” dedi.

Harekat Merkezi
Şanlıurfa oluyor
ABD ile Suriye’de güvenli bölgenin tesisi için “Müşterek Harekat Merkezi” kuruluyor. Hatay kamuoyunun da yakından izlediği açıklamada, Müşterek Harekat Merkezi’nin önümüzdeki günlerde faaliyete geçirilmesinin planlandığı bildirildi.

Yılbaşı ikramiyesi
Milli Piyango İdaresi’nin (MPİ) yılbaşı ikramiyesi hazırlıkları başladı. Çalışmalara ilişkin açıklama yapan Kurum Genel Müdürü Bekir Uçar, büyük ikramiyenin bu ay belli olacağını ve yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ