Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 16.08.2019
  • 547 kez okundu

YDS 8 Eylül’de
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 8 Eylül’de yapılıyor. Sınavda görev almak isteyen Üniversite görevlilerinin tercihi için de sürecin başladığı duyuruldu.
Duyuruda, tercih işlemlerinin 8 Ağustos’ta başladığı ve 21 Ağustos’ta sona ereceği hatırlatıldı.

İskenderun Spor Taraftar Lideri
Taşkır Vefat Etti
İskenderun Spor’un kurucularından ve taraftar lideri Mahmut Taşkır vefat etti.
Spor camiasında “Ütücü Mahmut” adıyla anılan Mahmut Taşkır’ın Turuncu-Mavi bayraklarla kaplı tabutu, Övündük Mahallesi’ndeki aile mezarlığına defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İşsizlik eleştirisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, Mayıs’ta mevsim etkilerinden arınmış işsizliğin yüzde 14, resmi işsizliğin ise yüzde 12,8 olduğunu belirtti.

İşsizlik geriledi
Türkiye’de işsizlik oranı, Mayıs’ta, geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 12,8 oldu. İşsizlik oranı, Mayıs’ta, bir önceki aya göre ise 0,2 puan geriledi.

Bayram tablosu
Kurban Bayramı tatilinde, trafik kazaları 50 can alırken, İçişleri Bakanlığı’ndan, Kurban Bayramı tatilindeki ölümlü trafik kazalarında alının tedbirler sayesinde yüzde 34’lük azalış yaşandığı bildirildi.

Temizlik için öneri
SBÜ Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bölek, yapılan bir çalışmada meyve ve sebzeleri pestisitten arındırmak için karbonatlı suyla yıkamanın diğer yöntemlerden daha etkili olduğunun ifade edildiğini bildirdi.

Bir Suriyeli, Bir Türk!
Artan işsizlikle birlikte Suriyelilerin durumu gündemden düşmüyor. Çalışmalarını istihdam konusunda yoğunlaştıran devlet ve sivil toplum kuruluşları ise her Suriyeli için bir Türk’ün ekonomiye kazandırılmasına odaklanırken, toplumsal çatışmanın hafifletilmesi amaçlıyor.

Eleştirilere cevap!
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Ülkeyi satan, işçiyi satan, bir de iftira atanlar, alçağın ta kendisidir. Bugüne kadar ne ülkemi ne mazlumu ne de işçiyi sattım” dedi.

İnterneti sevdik
Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Türkiye’de e-ticaretin son 5 yılda ortalama yüzde 30 büyüdüğünü belirterek, “Ülkemizde her 4 tüketiciden biri internetten alışveriş yapıyor” tespitinde bulundu.

Tütün’de ÖTV
Tütün ürünlerine uygulanan asgari maktu vergi tutarlarında artış yapıldı. Söz konusu vergi oranı, tütün içeren sigaralar için 0,2895 lira olarak uygulanıyordu. Tütün ürünlerinden alınan vergi oranı ile maktu vergi tutarında ise değişiklik yapılmadı.

Yoğun Bakım Hemşireliği Programı
Başvuru 19 Ağustos’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi’nde “Yoğun Bakım Hemşire Programı” düzenleniyor. Bu konudaki duyuru şöyle:
“Kurumumuzca, 14.10.2019-26.11.2019 tarihleri arasında Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı düzenlenecektir. 19.08.2019-19.09.2019 tarihlerinde başvurular alınacaktır. Başvuru yapmak isteyen katılımcılar, https://khgmsaglikbakimdb.saglik.gov.tr/tr,34301/sertifikali-egitim-programi-basvurulari.html duyuru ekinde bulunan ‘Başvuru Formunu’ kullanarak, HMKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne başvuru yapabilir.”

Bakanlık çalışması
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar sonucunda, ulusal öneme haiz sulak alan sayısı 56’ya, koruma altına alınan toplam sulak alan sayısı 79’a yükseldi.

Deprem Sigortası
Türkiye’de deprem sigortalı konut sayısı 9 milyonu aştı. Deprem bölgesinde yer alan Türkiye’de, konutların yüzde 52’si “Zorunlu Deprem Sigortası” kapsamında bulunuyor.

Türk İHA’ları
Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge tesisine yönelik çalışmalar kapsamında insansız hava araçlarının görev icra etmeye başladığını açıkladı.

Üreticiye destek
Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deneme sürüşünü yaptığı çevre dostu elektrikli traktörle, yıllık ortalama 133 bin lira yakıt tasarrufu sağlanması bekleniyor.

Sıkı denetim
Ticaret Bakanlığı’nca, bu yılın 7 ayında, güvenirliğinden şüphe duyulan 1 milyar 180 milyon ithal ürün denetlendi, uygunsuz bulunan 2,5 milyon ürünün ithalatına ise izin verilmedi.

MEB’in desteği
Meslek eğitimine
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Organize Sanayi Bölgeleri içinde ve dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrenciler için Ocak-Haziran döneminde toplam 187 milyon 146 bin 82 lira destek ödemesi yapıldı.

Bütçe’de fazla
Bütçe, Temmuz ayında 9,9 milyar TL fazla verdi. Ocak-Temmuz dönemindeki 7 ayda ise 68,7 milyar TL bütçe açığı oluştu.

Yargıtay’dan karar
İşçiye kötü haber
İşyerindeki bilgisayardan cinsel içerikli internet sitesine giren işçi, tazminat bile ödenmeden işten kovuldu. Patrona karşı dava açan işçiye kötü haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek mahkeme, emsal nitelikteki kararıyla; işyerine ait bilgisayardan cinsellik içeren sitelere giriş yapan işçilerin işten atılmasına yeşil ışık yaktı.

Yabancı sınırlanmalı!
TFF Başkanı Nihat Özdemir, “Sözleşmede 14 yabancı olsun ama sahada oynayacak yabancı sayısına bir kısıtlama getirmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

21 Ağustos’ta enerji verilemeyecek yerler
Toroslar EDAŞ, ilimizde sürdürülebilir enerji temini amacıyla yaptığı çalışmalar kapsamında kesinti yapmayı sürdürüyor. İlimizde, 21 Ağustos Çarşamba günkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Zülüflühan Mahallesine 09:00-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nergizlik Mahallesi Nergizlik Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Fatih Mahallesi Müftüler, Sokullu Mehmet Paşa, Güney, 30, 29, Kanuni Sultan Süleyman ve 28 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesine 09:30-16:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Karacami Mahallesi, Ak, Asal, Ersan, Merkez, Mevlüt Akkar, Papatya, Şehit Karaoğlanoğlu, Şehit Yüzbaşı Ali Oğuz, Selçuk, İnönü ve Kübra Sokaklara 09:15-17:15 saatleri arası,
Payas İlçesi Karacami Mahallesi, Cengiz Topel, Doğan, Ece, Kamelya, Yalı, Haluk Ulusoy, Urman, Hüseyin Baştuğ, Mustafa Kemal Paşa, Ergenekon, Atmaca ve Televi Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.
Reyhanlı İlçesi Bağlar ve Yeni Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesine 09:00-15:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesi Hürriyet Sokağa 13:0-15:0 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Koyunoğlu Mahallesine 16:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesi Kuşalanı Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Sutaşı Mahallesine 08:30-15:30 saatleri arasında AG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Hatay’da da olur mu?
Marmara Depremi’nde 3 bin 891 kişinin yaşamını yitirdiği Sakarya’da, vatandaşların afetlere karşı daha bilinçli olmasını sağlamak amacıyla, “Afet Eğitim Merkezi” kurulmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Dijital platformda
Çanakkale Boğazı’nda 4 Nisan 1953’te İsveç bayraklı gemiyle çarpıştıktan sonra batan Dumlupınar Denizaltısı’nda şehit olan 81 denizcinin öyküsü, “Ah Bir Ataş Ver” adlı kısa filmle dijital platformda dünya izleyicisine ulaştı.

Yeni düzenleme
Uluslararası akreditasyona sahip Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından, mesleki yeterlilik belgeleri çift dil şeklinde düzenlenecek.

Yoğun bakımdayız!
Türkiye genelinde, bayram boyunca 35 bin 292 kişi, kurban kesiminden kaynaklanan yaralanmalar nedeniyle hastanelerin acil servislerinde tedavi gördü.

Kurban Bayramında İnterneti en çok kullanan iller…
Hatay 9.sırada…
İlimiz Hatay, Kurban Bayramı’nda, 633 bin GB ile mobil interneti en çok kullanan 9. İl oldu ve 10 il arasına girdi. 10-14 Ağustos aralığındaki verilere göre Turkcell’liler, 1 milyar 771 milyon 681 bin 88 dakika konuşurken, bunun en büyük bölümünü, 418 milyon 590 bin 666 dakika ile bayramın birinci günü gerçekleştirdi. Konuşma trafiğinin en yoğun olduğu İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Kocaeli, Mersin, Adana ve Gaziantep takip etti. Turkcell’liler ayrıca, kullandıkları datayı geçen yıla oranla neredeyse yüzde 50 artırarak 33 milyon 166 bin 336 GB’a yükseltti. En çok data tüketilen iller sıralamasında yine İstanbul ilk sırayı alırken; İzmir, Ankara, Antalya, Muğla, Bursa, Mersin ve Kocaeli onu takip etti. 633 bin 297 GB kullanan ilimiz Hatay, Türkiye’de 9.sırayı aldı. Bu arada yurtdışı görüşmelerinin çoklukla Almanya ile yaşandığı kaydedilirken, Almanya’nın ardından Suudi Arabistan, Yunanistan, Rusya ve Avusturya arandı. En fazla çağrı da Suudi Arabistan, Yunanistan, İtalya, Fransa ve Almanya’dan geldi.

MEB Soruşturması
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, “bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği” iddialarına ilişkin inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Kurban etleri buzlukta:
Çözülen Et Hemen Pişirilmeli…
Uzmanlar, kurban bayramı dolayısıyla kesilen kurbanlık etlerin uzun süre saklanabilmesi yöntemi olan buzlukta saklama yönteminin 3-4 ay geçerli olabileceğini, ancak çözülen etlerin hemen sonra tüketilmesi gerektiğini hatırlattı.
Hatay Sağlık Müdürlüğü’nün bu konudaki bilgilendirme ve uyarısı şöyle:
“-Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi, bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur. Bu yüzden, çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Etlerin, oda ısısında açıkta bırakılarak değil, buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır.
-Birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılmış kurban etleri, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise 3-4 ay süreyle saklanabilir.
-Bazı zoonotik hastalıkların, çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığını unutulmayalım. Etleri kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketmeyelim.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ