Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.08.2019
  • 1.051 kez okundu

Hatay Barosu Adli yıl açılışına katılmıyor
Hatay Barosu’nun,
1 Eylül’de Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılması planlanan “Adli yıl açılışı” töreninde temsil edilmeyeceği bildirildi.
Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in bir-iki gün içinde kamuoyuna yansıması beklenen “Adli yıla katılmayacağız” şeklindeki açıklaması öncesi verdiği mesaj şöyle:
“Yargıtay’ın adli yıl açılış davetine Hatay Barosu ne diyecek diye soruyorsunuz. Ayrıntılı değerlendirmemizi hafta içi kamuoyu ile paylaşacağız. Ancak hemen kısa bir değerlendirme yapayım; HSK’nun yürütme eliyle yönetildiği, yargının şeklen dahi bağımsız olma çabası vermediği, yürütme emrinde ve hiyerarşik yapıya dahil bir erk görüntüsü veren hiç bir ortamda olmayız. Tavrımız önceki tutumumuzdan farksızdır.”

Altınözü’nde Jandarma operasyonu
40 Kg.Esrar Ele Geçti
Araç sürücüsü kaçtı, aranıyor !..
Altınözü ilçesi Suriye sınırına yakın olan Kıyıgören’de bir otomobilde 40 kilogram esrar ele geçirildi. Araç sürücüsü kaçtı.
Suriye sınırında görev yapan 2. Hudut Alay Komutanlığı’na bağlı birlikler, Altınözü Kıyıgören Hudut Karakolu yakınlarında şüphelendikleri bir otomobili durdurmak istedi. Durdurulmak istenen aracın sürücüsü, otomobili bırakıp olay yerinden kaçtı. Güvenlik güçlerinin otomobilde yaptığı aramada 40 kilogram esrar buldu.
Olay araştırılıyor.

İskenderun Demiryolu hattında ceset
Boğazı Kesik…
İskenderun-Denizciler mahallesinden geçen demiryolu hattı üzerinde bir erkek cesedi bulundu. 66 yaşlarındaki Muhammet İbret adlı kişiye ait olduğu belirtilen cesette yapılan incelemede ilk etapta boğazdan bıçakla kesme girişimine tanık olundu.
Olay yerine 112 Acil Servis ekipleri çağrıldı ve boğazı kesik Muhammet İbret ilk müdahalenin ardından ambulansla İskenderun Devlet Hastanesine, oradan da Antakya Devlet Hastanesine sevk edildi. Henüz ölmediği, ağır yaralı olduğu anlaşılan Muhammet İbret, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve öldü. Polis olayı araştırıyor.

Vali DOĞAN’dan
Hatayspor’a başarı mesajı
Vali Rahmi Doğan, dün başlayan Spor Toto Birinci Ligi maçları öncesinde Hatayspor Kulübüne başarı dileğini bildirdi. Vali Doğan’ın mesajı şöyle:
“TFF 1.Lig 2019-2020 sezonunda bugün Altınorduspor’la karşılaşacak olan HATAYSPOR’a başarılar diliyorum. Sezon sonunda 12’nci adam taraftarımızın da desteği ile Süper lige çıkacağımıza inancım tamdır.”

SAVAŞ, Hatayspor’a başarı diledi
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, dünkü Altınordu maçı öncesi yayınladığı mesajında Hatayspor kulübüne başarı diledi. Başkan SAVAŞ’ın mesajı şöyle:
“TFF 1.Lig 2019 – 2020 sezonun ilk haftasında bugün Altınordu ile karşılaşacak olan Hatayspor’umuza gönülden başarılar diliyorum.”

Samandağ’da Gadir Hum Coşkusu …
Gadir Hum Bayramı Samandağ ilçesinde etkinliklerle, coşkulu atmosferde kutlandı.
Gadir-i Hum Bayramı etkinlikleri kapsamında Alevi vatandaşlar sabahın erken saatlerinde Samandağ ilçesindeki Hz. Hıdır Makamı’na akın etti. Makamı ziyaret eden vatandaşlar burada Bahhur (Tütsü) yakarak dualar etti. Getirilen kurbanlar türbelerde kesildi. Ardından büyük kazanlarda hazırlanan, içerisinde buğday-et karışımının olduğu ‘Hirise’ adı verilen, bayram gününe özel yemek hazırlandı. Yemekler vatandaşlara ikram edilirken, kurbanlardan artan etler de dar gelirli vatandaşlara dağıtıldı.
Kentteki birçok Alevi esnaf da bayram etkinliklerine katılmak için işyerlerinin kepengini bir günlüğüne kapattı.

Özel Okulluyuz…
ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Çevik, “Geçen yıl 1,4 milyon civarında olan özel okullara giden öğrenci sayısının bu yıl yeni kayıtlarla birlikte 1,5 milyonu bulmasını bekliyoruz” dedi.

Çarşamba günü enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketince gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde 21 Ağustos Çarşamba günkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Zülüflühan Mahallesine 09:00-15:30 saatleri arası
Arsuz İlçesi Nergizlik Mahallesi Nergizlik Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası
Belen İlçesi Fatih Mahallesi Müftüler, Sokullu Mehmet Paşa, Güney, 30, 29, Kanuni Sultan Süleyman ve 28 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası
Defne İlçesi Harbiye Mahallesine 09:30-16:30 saatleri arası
Payas İlçesi Karacami Mahallesi, Ak, Asal, Ersan, Merkez, Mevlüt Akkar, Papatya, Şehit Karaoğlanoğlu, Şehit Yüzbaşı Ali Oğuz, Selçuk, İnönü ve Kübra Sokaklara 09:15-17:15 saatleri arası
Payas İlçesi Karacami Mahallesi, Cengiz Topel, Doğan, Ece, Kamelya, Yalı, Haluk Ulusoy, Urman, Hüseyin Baştuğ, Mustafa Kemal Paşa, Ergenekon, Atmaca ve Televi Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arası
Reyhanlı İlçesi Bağlar ve Yeni Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesine 09:00-15:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesi Hürriyet Sokağa 13:0-15:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Koyunoğlu Mahallesine 16:00-17:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesi Kuşalanı Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası
Samandağ İlçesi Sutaşı Mahallesine 08:30-15:30 saatleri arasında AG-bakım onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Başvuru bugün başlıyor
Yoğun bakım hemşireliği eğitimi
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Yoğun Bakım Hemşireliği eğitimi açılıyor. Başvurular bugünden itibaren yapılabilecek.
MKÜ Araştırma Hastanesinde 14.10.2019-26.11.2019 tarihleri arasında Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı düzenleneceği duyuruldu ve 19.08.2019-19.09.2019 tarihlerinde başvuruların kabul edileceği hatırlatıldı.

Atıklar hayrete düşürdü …
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yağmur sularının sürüklediği atıklardan dolayı tıkanan yağmur suyu hatlarında temizlik çalışmalarının sürdüğünü belirtti.
Yere atılan atıklar nedeniyle tıkanan yağmur suyu hatlarına yönelik temizlik seferberliği başlatan Genel Müdürlük, yapılan temizlik çalışmaları sırasında çıkarılan plastik şişe, plastik bardak, naylon poşet, çocuk bezi ve gıda paketleri gibi atıkların vatandaşları hayrete düşürdüğünü bildirdi.
Temizlik çalışmalarının gece-gündüz demeden sürdüğünün altını çizen İdare, yağmursuyu ızgaralarının çöp alanı olmadığını hatırlatarak, vatandaşların çöp atma konusunda daha duyarlı davranması gerektiğine vurgu yaptı.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketince gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Çekmece Mahallesine 09:30-16:30 saatleri arası
Arsuz İlçesi Arpaderesi, Harlısu, Helvalı, Kozaklı, Pirinçlik, Aşağı Kepirce ve Yukarıkepirce Mahallesine 09:00-12:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce ve Yukarı Kepirce Mahallesine 12:00-17:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Gözcüler Mahallesi 59, Şehit Jandarma Er Metin Kirmit, 60, 67, 70, 121, 120 ve Tarlabaşı Sokağa 09:30-15:30 saatleri arası
Arsuz İlçesi Nergizlik Mahallesi Nergizlik Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası
Defne İlçesi Aşağıokçular Mahallesine 09:00-15:30 saatleri arası
Hassa İlçesi Söğüt, Yukarıkarafakılı, Yoluklar, Eğribucak, Yukarıbucak, Arpalıuşağı, Bademli, Gülpınar ve Hacılar Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası
Kumlu İlçesi Gökçeoğlu Mahallesine 09:00-18:00 saatleri arası
Payas İlçesi Yenişehir Mahallesi, Yahşi, Dönmez, Seyhan, Tunç, Aras, İstasyon, Baysal, Raket ve Karakuş Sokaklara 09:00-13:30 saatleri arası
Reyhanlı İlçesi Adabucak, Bayır, Fidanlık, Gültepe ve Mustafa Kemal Mahallelerine 09:30-15:30 saatleri arası
Samandağ İlçesi Çanakoluk Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Cemal Gürsel Mahallesine 09:00-15:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesi Kuşalanı Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası
Samandağ İlçesi Atatürk, Yeni ve Çiğdede Mahallelerine 08:30-15:30 saatleri arası
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesi İnönü Sokağa 08:30-15:30 saatleri arasında AG-bakım onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Altın-Döviz kazandı
Borsa kaybettirdi
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 3,69 azalış kaydetti.
Bu hafta 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 2,57, dolar/TL yüzde 1,38, avro/TL yüzde 0,37 değer kazandı.

YILMAZ’dan, “Ğadir Hum Bayramı” mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Şehrimiz farklı kültürlerin, farklı inanışların bir arada asırlardır huzur ve barış içerisinde yaşadığı dünyanın önemli hoşgörü merkezlerinden birisi konumundadır. Bu farklılıklar bizim zenginliğimizi oluşturmaktadır.
Şehrimizde yaşayan her din ve mezhepten vatandaşımızın bayram sevinci ortak sevincimiz, tasası ortak tasamız, hüznü ortak hüznümüzdür. Bizi bir arada tutan ve bizi ‘Biz’ yapan da bu birliğimiz ve bütünlüğümüzdür.
Memnuniyetle ifade etmek isterim ki kentimizde her dinden ve her mezhepten vatandaşlarımız, tüm dünyaya örnek olacak şekilde yıllardır sevgi ve kardeşlik duygusu içerisinde yaşamaktadır.
Hatay’da asırlardır var olan karşılıklı hoşgörü ve kardeşlik iklimi, günümüz dünyasında sevgi, saygı, dostluk esasına dayanarak birlik ve beraberlik içerisinde huzurla yaşanabileceğinin en canlı kanıtı olmuştur.
Bizler farklılıklarımızla güzel ve güçlüyüz. Bugüne kadar yaşattığımız hoşgörü kültürünü bizden sonraki kuşaklara da aktarmak hepimizin ortak gayesidir.
Bu duygu ve tüm Alevi vatandaşlarımızın Gadir-i Hum Bayramı’nı kutlar, en içten selam ve sevgilerimi sunarım.”

Patlıcan maliyetini karşılamıyor
Hatay’da hasadı süren patlıcanın fiyatı maliyetini karşılamıyor. Çiftçiden 25 kuruşa alınan patlıcan, pazardan 75 kuruşla 1,5 lira arasında satılıyor.
Altınözü ilçesi Çetenli Mahallesi’nde 5 yıldır patlıcan tarımıyla uğraşan Ahmet Uygur (40), patlıcanı 25 kuruşa satabildiklerini söyledi. Bu fiyatın hasat maliyetini karşılayamadığını ifade eden Uygur, “Biz bu işi yaparken maliyetini toplayamıyoruz. Patlıcanı aşağı yukarı 1,5 liradan satmamız gerekirken, 25 kuruşa satıyoruz. Patlıcanı ancak 1,5 liradan satarsak maliyetimizi karşılayabiliriz” dedi.

Karaca: Pamuk’ta fiyat en az 5 TL olmalı
Reyhanlı Ticaret Borsası (TB) Başkanı Bülent Karaca, hasadına başlanan pamuğun kilosunun en az 5 liraya satılması gerektiğini söyledi.
Reyhanlı ilçesinde, susuz arazilerde ekilen pamuğun hasadına başlandı. Reyhanlı Ticaret Borsası Başkanı Karaca, pamuğun geçen yıl 3- 4,5 liradan işlem gördüğünü hatırlatarak, bu sene girdilerdeki artış nedeniyle kilo fiyatının 5 lira olması gerektiğini savundu. İklim şartları, girdilerdeki artışlar, zararlılarla mücadelede yapılan tüm harcamaların geçen yıla göre daha fazla olduğunu belirten Karaca; ilaç, gübre, mazot, sulama, elektrik gibi harcamalara bakıldığında girdilerin geçen yıla göre yüzde 2- 3 kat arttığını söyledi. Devlet tarafından üreticiye verilen pamuk destekleme bedelinin de artırılmasını bekledikle-rini kaydeden Karaca, geçen yıl kilo başına 80 kuruş olan pamuk destekleme bedelinin, girdiler dikkate alınıp, kilo başına 125 kuruşa yükseltilmesinde yarar gördüklerini söyledi.

Toplam bağış
Türkiye Diyanet Vakfı’na (TDV), “2019 Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Programı” kapsamında yurt içi ve yurt dışından 453 bin 560 hisse kurban bağışı yapıldı.

Ölenler anıldı
17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler birçok ilde düzenlenen törenlerle anılırken, depremlerin yıkıcı yönü bir kez daha hatırlandı, tedbirlerin alınması noktasındaki beklentiler paylaşıldı.

7 film vizyonda
Türkiye sinema salonlarında bu hafta; “Angry Birds Filmi 2”, “Sesinde Aşk Var”, “Gece Kuşu”, “Sır Tutabilir Misin?”, “Kaçış Oyunu”, “Alcatraz” ve “Küçük Beyaz Yalanlar Devam Ediyor” filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Barolara eleştiri
Yargıtay’dan…
Yargıtay Başkanlığı’nca, “Adli yıl açılış davetiyeleri dolayısıyla Yargıtay’a yönelik haksız ve ölçüsüz eleştirileri yapan bazı Baroların, yakın geçmişte tüm dünyanın kabul ettiği insan hakları metinlerine dahi karşı çıkması, feraset düzeylerinin açık bir göstergesi olup, bu tür ithamların toplumun vicdanında karşılık bulmayacağı şüphesizdir.” açıklamasında bulunuldu.

882 başvuru
Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, “Bugüne kadar 691’i şikayet, 83’ü ihbar, 108’i veri ihlal bildirimi olmak üzere Kuruma toplam 882 başvuru intikal etmiştir” dedi.

Barolarda ‘çatlak’
TBB Yönetim Kurulu’nun, Yargıtay Başkanlığı tarafından düzenlenecek Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılacağı açıklandı. Bilindiği gibi bazı Barolar, katılımın aleyhinde adım atmış ve durumu eleştirmişti.

50 Milyon Yolcu
Türkiye’de ilk kez 2009’da Ankara-Eskişehir arasında hizmet vermeye başlayan ve halen 4 hatta sefer yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile bugüne kadar 50 milyon yolcu taşındı.

Otomobil devrildi: 6 yaralı
Kırıkhan ilçesinde devrilen otomobildeki 6 kişi yaralandı. Mehmet Altunçay yönetimindeki 31 DU 339 plakalı otomobil, Antakya-Kırıkhan kara yolu Topboğazı mevkiinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu refüje çarptıktan sonra devrildi.
Kaza yerine çağrılan itfaiye ekipleri, yaralanan sürücü ile araçtaki 5 kişiyi otomobilden çıkarttı. Yaralılar ambulanslarla Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesine kaldırıldı.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Uyuşturucu operasyonu …
Altınözü ilçesi Suriye sınırı yakınlarında bir otomobilde 40 kilogram esrar ele geçirildi. Suriye sınırında görev yapan 2. Hudut Alay Komutanlığı’na bağlı birlikler, Altınözü Kıyıgören Hudut Karakolu yakınlarında şüphelendikleri bir otomobili durdurmak istedi.
Durdurulmak istenen aracın sürücüsü, otomobili bırakıp olay yerinden kaçtı. Güvenlik güçlerinin otomobilde yaptığı aramada 40 kilogram esrar bulundu.
Ekipler, kaçan sürücünün yakalanması için çalışma başlattı.

Boğazı kesilmiş halde bulunan kişi kurtarılamadı …
İskenderun ilçesinde boğazı kesilmiş halde bulunan bir kişi, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Denizciler Mahallesi’nde Muhammet İbret’ten (66) haber alamayan yakınları durumu polise bildirdi. İhbar üzerine araştırma yapan ekipler, İbret’i mahalleden geçen demir yolu hattında boğazı kesilmiş şekilde buldu.
Olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince, İbret ilk müdahalenin ardından ambulansla İskenderun Devlet Hastanesine kaldırıldı. Buradan da Antakya Devlet Hastanesine sevk edilen ağır yaralı Muhammet İbret, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

83 düzensiz göçmen yakalandı
Altınözü ilçesinde, sınırı yasa dışı yollarla geçtiği belirlenen 83 düzensiz göçmen yakalandı. Suriye sınırında görev yapan hudut birlikleri, Altınözü ilçesi kırsalında tespit edilen şüpheli grubu durdurdu.
Sınırı yasa dışı yollarla geçtikleri belirlenen Suriye uyruklu 83 düzensiz göçmen, jandarmaya teslim edildi.

Sivri biber gözleri koruyor …
Uzmanlar, Sivri Biber’in hastalıklara karşı vücut direncini artırdığına da dikkat çekti.
C vitamini deposu olan sivribiber, vücudun hastalıklara karşı direncini artırıyor. Kalp hastalığı ve felç riskini azaltan bu sebze, gözleri güçlendirerek katarakt olma ihtimalini azaltıyor. Ayrıca, kabızlığı önlüyor.

20 milyon ton
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl buğdayda 20 milyon ton civarında rekolte beklediklerini belirtti.

Teklif net!
Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020’nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında yüzde 3, 2021’nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 2,5 zam ve enflasyon farkı teklif etti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ